Şimdi Ara

İşlemci yapımı (2. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
92
Cevap
4
Favori
3.716
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
12 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Gelip geçici bir heves gibi değil elime para geçtikçe üstüne sürekli ekleme yapıp geliştirebilirim sıkılmam yani o konuda sorun yok

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Ucuz bir FPGA alıp onun üzerinde VHDL/VErilog ile işlemci çalıştırabilirsin.
  • Informed I kullanıcısına yanıt
    Hocam öyle yapmayı planlıyorum FPGA kart almam zorunlu gibi sanırım , elimde önceden kalan Arduino var ve sanırım Arduino'da Vhdl kullanamıyorum sanırım yani çalıştırmaz herhalde

• quote:

Orijinalden alıntı: Jacob Robbins

Hocam öyle yapmayı planlıyorum FPGA kart almam zorunlu gibi sanırım , elimde önceden kalan Arduino var ve sanırım Arduino'da Vhdl kullanamıyorum sanırım yani çalıştırmaz herhalde
    Hayır arduino ve türevleri (atmega,stm32,esp) üzerlerinde program çalıştırırlar işlemci emüle edemezsiniz. Ancak siz yinede bunun gibi kartlarda önce C sonra assembly ile program yazabilinki işlemcilerin içsel çalışma mekanizmaları hakkında bilginiz olsun. Sonra VHDL/Verilog ile fpga deneylerinize başlarsınız.
  • goygoy06 kullanıcısına yanıt
    Buradaki Soft'tan kasıt basic anlamında mı ?

• muhsin kamer kullanıcısına yanıt
    Bence yanlış düşünüyorsun,,

Huawei kendi Kirin işlemcilerini üretiyor,

Türkiye kendi işlemcisini üretse kötü mü olur?
  • MalıArapFaiktenAlıyoduk kullanıcısına yanıt
    Yok hocam hard işlemci bildiğin fiziksel olarak var olan işlemciler. Mesela bazı fpgalarda hard olarak yani fiziksel olarak işlemcii bulunuyor. Soft ise vhdl dili kullanılarak FPGA üzerinde gerçekleşmiş işlemcilere deniyor.

• Ülkemizde bu işler çok sıkıntılı.
    Bunu yapacak insanlar elbette var fakat engelleyecek insanlar da var. (Türkiye kendi işlemcisini üretmeyi geçtim ürettirmezler).
    Bilgisayar mühendisleri dolu ülkede ama verilen eğitimi görecek olursak sonuçlar ortada.

Siz merak edip nasıl yapılacağını sormuşsunuz, tahminim yaşınız daha çok genç, bende genç yaşlarımda bunları düşünürdüm her zaman fakat çok detaylı kaynaklara ulaşmak zor oluyor.
    En güzel kaynaklar hintlilerde vardır.

Size tavsiyem dijital olarak başlamanız olacaktır.
    Bu iş parçaları bir araya getirerek işlemci üretiyorum olamaz elbette.

Bu kaynaklar belki başlangıç için fikir sahibi olmanıza yarayabilir.
    https://www.mcu-turkey.com/vhdl-ile-islemci-tasarimi/https://www.mcu-turkey.com/dijital-simulasyon-ve-islemci-tasarimi/

• mehmet4428 M kullanıcısına yanıt
    Simulide programı kullanarak devre tasarlamak başlangıç için mantıklı mı sizce, simülasyon olarak başlamak daha mantıklı galiba

• Bu alanda pek bilgim yok lakin şöyle bir siteye denk geldim.Part part genel bir ön bilgi veya kafanda bir ışık yakabilir diye paylasayim:

https://www.techspot.com/article/1821-how-cpus-are-designed-and-built/

Birde şoyle bir e-kitap var içinde baya detaylı teknik bilgiler var.Logic şemalardan tut data cpu mimarisindeki teknikler olsun veri setleri vb test konuları dahil çok detaylı bir içerik var.Kaynaklari arasinda sun microsystem ve intel gibi şirketlerdeki referans insanlarda var.kitabin adı şu:

CPU Design:Answers to Frequently Asked Questions
    Chandra M. R. Thimmannagari
    Pdf seklinde nette var bulamazsan bende var söyle atarım.Hatta linkini özelden atıyorum şimdi bir incelersin.

Tüm bunlar ingilizcesi iyi olan birini bir yere kadar götürür.0 dan şunu şunu yap cpu olucak demezler ama senin azmin ve araştırma kabiliyetinle kafandaki çogu şeye yeşil ışık yakicaktir diye düşünüyorum.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: Jacob Robbins

Simulide programı kullanarak devre tasarlamak başlangıç için mantıklı mı sizce, simülasyon olarak başlamak daha mantıklı galiba
    Analog simulator bu. Transistor vs. nasıl çalışır öğrenmek için kullanılabilir ama dijital devrelerde en küçük birim transistor değil kapı'dır (gate). "digital circuit simulator" diye aratırsan daha faydalı linkler çıkabilir. Ayrıca fpga üreticilerinin yazılımlarında da simulatörler bulunur. Tek sorun bu yazılımların oldukça kapsamlı olması ve boyutlarının çok büyük olması.
  • quote:

Orijinalden alıntı: serdarski

Bence yanlış düşünüyorsun,,

Huawei kendi Kirin işlemcilerini üretiyor,

Türkiye kendi işlemcisini üretse kötü mü olur?
    Türkiye de işlemci üretiliyor. Askeri alanda ve bazı cihazlar için işlemci üretiliyor. Hatta bazı universitelerde de işlemci üretimi var.

Mühendislik okursun veya mühendis tir. farklı alanda işlemci üretmek ister anlarım.
    Hiç bir şey bilmeyenler işlemci üretebilir mı?

Vakti çok olan ama hiç bir şey bilmeyenlere faydalı olabilecek, öneriler yazdım.
    Gerekli gereksiz yorumlar yapılmış...

• quote:

Orijinalden alıntı: muhsin kamer

Havanda su dövmeyin...

Yazılım öğrenin, kod yazmasını öğrenin veya. Bilgisayar donanımla ilgilenin, tamir bakım öğrenin...
    İlginizi çekmiyorsa, temel elektrik veya temel elektronik öğrenin...

Hiç bir faydası olmayacak boş işlerle vakit kaybetmeyin.
    Milyonlarca transistorle işlemci üretmek nedir? Robotlar zaten yapıyor işlemciyi...
    Siz işlemciye kod yazmasını öğrenin..

Zaman değerli ..
    Kolay gelsin...
    Saydıklarının hepsini biliyorum ve yine de meraklıyım. Çok yanlış düşünüyorsun insanların hevesini kırma bilmiyorsan boş yapıp da can sıkma

• muhsin kamer kullanıcısına yanıt
    Gereksiz yorumlar her zaman her konuda olur..

Türkiye'de askeri alanda üretilen işlemcilerin Vestel, Casper ve benzeri elektronik cihaz üretimi yapan şirketler tarafından ticari alanda kullanıldığı neredeyse hiç görülmüyor.

Ayrıca konuyu açan arkadaş işlemci konusuyla amatör olarak uğraşıp bir şeyler öğrenmeye çalışmış, bence teşvik edilmesi gereken bir durum. Türk halkındaki "Şimdi başımıza icat çıkarma" zihniyeti sebebiyle çoğu zaman teşvik edilmesi gereken kişi ve durumlar için köstek olabiliyor.

Ayrıca işlemci üretmeyi bilenler amatörce bile olsa bir şeyler öğrenmek isteyen insanlara bir şeyler öğretip teşvik etmeli..
  • İngizliceniz varsa ben eater kanalına bakın. Breadboard üzerind entegre kullanarak ekran kartı ve bilgisayar gibi devreler yapıyor. Anlatımı vs çok güzel ve gerekli derinlikte. Birkaç ek kaynak ile bu konuda baya ilerleyebilirsiniz.

• -ForeverY- kullanıcısına yanıt
    Kanala baktım hocam mantığını kolayca anlatıyor teşekkürler öneriniz için

• Açılın ben Elektrik Elektronik Mühendisiyim . Aslında 1. sınıf yeni bitti de epey şey öğrendim . Hocam şimdi öncelikle Sayısal Tasarımı öğrenmelisiniz.https://www.dr.com.tr/Kitap/Sayisal-Tasarim-Digital-Design/Bilim/Muhendislik/urunno=0000000121554 Biz bu kitabı kullandık üniversitede. Bu kitapdan veya internette gerek türkçe(tavsiye etmiyorum, youtube'daki derslerin çoğu yalan yanlış) ya da ingilizce(edx ve coursera'da ücretsiz, dünyanın en iyi üniversitelerinden) öğrenebilirsiniz. AND, OR, NOT kapılırını ve temel logic mantığı anlamanız lazım. Ardından Flip-Flop devreleri ve daha sonrada da RAM'in yapısını öğreneceksiniz. Sonra Bilgisayar mimarisi ve mikroişlemcilere giriş yapmalısınız. Ardunio almanızı ve C öğrenmenizi ayrıca temel elektronik öğrenmenizi tavsiye ederim. Bilgisayar mimarisini anladıktan sonra da kendi işlemcinizi yapabilirsiniz. Aklınıza takılan soru olursa sorabilirsiniz. Şimdiden kolay gelsin .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mikhail -- 14 Ağustos 2020; 15:1:2 >

• goygoy06 kullanıcısına yanıt
    Bahsettiğiniz FPGAlere SoC deniyor üzerinde PL ve PS kısımları bulunuyor. PL kısmı logic, PS kısmı mikro işlemci oluyor. Örneğin bir zynq de gömülü olarak mikro işlemci varken kintex de olmayabiliyor. Bunu da dediğiniz gibi içine mikro işlemci (micro blaze) gömerek aşabiliyoruz. Ama bu da Hardware oluyor. Çünkü FPGA'in logic kısmında yazdığımız kodlar bir donanım oluşturuyor.

• -ForeverY- kullanıcısına yanıt
    Ben Eater efsanedir .
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.