Şimdi Ara

İşlemci ve anakart fiyatlarında artış

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
24
Cevap
2
Favori
1.607
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Küresel enflasyon nedeniyle mali olarak durgunluğa giren Intel, yaz aylarında üretim maliyetlerini arttırma kararı almıştı. Yılın üçüncü çeyreğinde yapılan bu artış yavaş yavaş bileşen pazarına etki etmeye başlıyor.

Bileşen pazarında kötü sezon

Elde kalan stoklar nedeniyle DRAM, NAND, ekran kartı gibi ürünlerde genel anlamda bir fiyat düşüşü olsa da Intel ve TSMC kendi cephelerinde fiyat artışına gidiyor. Bu da haliyle yaşanan fiyat düşüşlerini sınırlı tutuyor.

Ayrıca Bkz.Intel fiyat arttırmaya hazırlanıyor

Bu ay sonundan itibaren işlemci, çipset, Wi-Fi kontrolcüleri gibi Intel bileşenlerinde yüzde 20’ye varan artışlar bekleniyor. Bunun sonucunda anakart başta olmak üzere hazır bilgisayar sistemleri, bileşen ürünleri ve dizüstü bilgisayarlarda fiyat artışları yaşanacak. Özellikle Intel Raptor Lake işlemciler odağında artışların olacağı belirtiliyor.

Yılın ikinci çeyreğinde bilgisayar bölümü yüzde 25 civarında kayıp yaşayan Intel kâr marjını optimize edeceğini duyurmuştu. Yapılan fiyat artışları Intel’in mali tablolarında dördüncü çeyrekte yansımaya başlayacak.

Kaynak:https://wccftech.com/intel-price-hike-to-affect-cpus-motherboard-chipsets-in-q4-up-to-20-percent-increase/

• burada da durumlar yavaş yavas Türkiye gibi olmaya gidiyor. ama bunların hepsi apple vs gibi batılı cahillerin fanatikliliğinin ürünü. intel ve amd zaten rakip gibi görünen aynı kapital'in ürünü. asgari ücrete ancak ekran katı alabiliyoruz artık. ben 1999 yılında komple pcyi 1499 dolara fijutsu siemens toplamıştım. içinde monitor klavye vs hepsi vardı. o zamanlar çin gibi ucuz iş gücü diye bir olay da yoktu. transportation dünya çapında bu kadar gelişmiş değildi. haberleşme çok çok geride idi bugüne göre. bu yüzden teknolojiye ulaşmak 3. ve 2. sınıf ülkeler için de çok zordu. bunlara rağmen en son özelliklerde pcyi 1499 birime alıyordun.

şimdi son özelliklerde bir pc 4000 dolarlardan başlıyor. çok garip çok.

hatırlıyorum o zamanlar maxtor 20gb hdd le gelmiş. lise de yazılım hocama anlattığımda "nabıcan o kadar hdd i" demişti. 128 mb ram vardı, "64mb bile fazla" demişti. düşün nasıl pc alabiliyorduk 1499 dolara ve evet o 2001 krizinden önce almıştık. babam ssk sigortalı tır sürüyordu.

yani 90 larda fakirdik kriz edebiyatı yapıldığı dönemde bile 1499 dolarlık pc de alabiliyorduk bu arada ... şimdi alırsın ama yani alırsın.

• PC bileşen fiyatlarındaki artışlardan dolayı Konsol sistemler gün geçtikçe daha cazip hale geliyor

• joven kullanıcısına yanıt
    9.500den 12-13kya çıktı onlarda resmi fiyatlandırmada ama gel görelimdi tr de bırak normalini karaborsası bile yok gibi. :(

• Teknoloji tutkunu olup da ekonominin kötü olduğu bir ortamda yaşamak, yeni cihazları alamadan uzaktan seyretmek psikolojik olarak ızdırap verici.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kayamtky -- 11 Eylül 2022; 13:07:43 >
  • İ9 işlemci zaten 12-13k civarlarındaydı, şimdi iyice alınamaz duruma gelecek. Bu ülkede herşey zaten zordu ama teknolojiye erişimin bu kadar da sınırlandırılması hiç hoş değil.

Ayrıca tsmc’de yeni kurduğu fabrikanın parasını bizden çıkartacak sanırım.

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
  • Hep bunlar dış güçlerin eseri

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
  • ne cazibi kanka ps 5 15k xd

• burada da durumlar yavaş yavas Türkiye gibi olmaya gidiyor. ama bunların hepsi apple vs gibi batılı cahillerin fanatikliliğinin ürünü. intel ve amd zaten rakip gibi görünen aynı kapital'in ürünü. asgari ücrete ancak ekran katı alabiliyoruz artık. ben 1999 yılında komple pcyi 1499 dolara fijutsu siemens toplamıştım. içinde monitor klavye vs hepsi vardı. o zamanlar çin gibi ucuz iş gücü diye bir olay da yoktu. transportation dünya çapında bu kadar gelişmiş değildi. haberleşme çok çok geride idi bugüne göre. bu yüzden teknolojiye ulaşmak 3. ve 2. sınıf ülkeler için de çok zordu. bunlara rağmen en son özelliklerde pcyi 1499 birime alıyordun.

şimdi son özelliklerde bir pc 4000 dolarlardan başlıyor. çok garip çok.

hatırlıyorum o zamanlar maxtor 20gb hdd le gelmiş. lise de yazılım hocama anlattığımda "nabıcan o kadar hdd i" demişti. 128 mb ram vardı, "64mb bile fazla" demişti. düşün nasıl pc alabiliyorduk 1499 dolara ve evet o 2001 krizinden önce almıştık. babam ssk sigortalı tır sürüyordu.

yani 90 larda fakirdik kriz edebiyatı yapıldığı dönemde bile 1499 dolarlık pc de alabiliyorduk bu arada ... şimdi alırsın ama yani alırsın.

• arion kullanıcısına yanıt
    İ9 seviyesindeki işlemciler zaten lüks. İ7 işlemciler çoğu iş için yeterli.

• Yav he he daha geçen Ryzen 5600 2800 TL ye satıldı İntel zam yapsın biz de AMD alırız!

• Daha geçen İntel günleri diye bir şey yaptılar o zaman bile adam gibi indirim yoktu İntel bu kafayla devam ederse ultra İntel düşmanı olurum

• İş bilmezliğini piyasada düşen payını düzeltmek için zam yapıyorlar.

Piyasadan böyle firmaların temizlenip defolup gitmesini diliyorum. işin kötü tarafı AMD'de fiyat olarak biraz altına konumlanmak istiyor fiyat ortalaması yükseliyor.

• arion kullanıcısına yanıt

Şayet abartılı fiyattan satış yapamazlarsa seve seve düşürecek bizdeki çakallar fiyatları örnek hb 5700x işlemciyi 5.699,00 TL den sattı 4 gün önce

• Güzel global'de gelen %20 zam bize %40 etki eder. Sistem toplayacaklar ellerini çabuk tutsun :)

• OEM pazarı sürekli daralıyor, fiyatlar çıksın pazar daralmaya devam etsin.

Geçen haber vardı, anakart satışları düşüşte diye. Daha da düşsün...

Oyun tarafına bakmak gerekirse, konsol cazibesini korumaya, hatta artırmaya devam edecek.

GPU fiyatına komple oyun makinası sahibi olunabiliyor mesela.

Üreticiler ağlamaya başlar yine

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi _Dominic_Toretto_ -- 12 Eylül 2022; 10:49:10 >
  • Üstad ben artık çok elzem olmazsa pc toplamam. Amacım sadece oyun oynamaksa alırım konsol yoluma bakarım dediğin gibi gpu fiyatına oyun oynatan makine alıyorsun ve sana 4-5 sene oyun oynatma garantisi veriyor. Vallahi usandım eskiden çok severdim güncelleme yapayım işlemci güncel olsun yok anakart güncel olsun pc de zibilyon sorun var bitmek bilmiyor, bundan mütevellit pc ye oyunlar uygun çıkıyor. Ez cümle konsol rahatlıktir.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Captainprice34 C kullanıcısına yanıt

PC 'nin ucuz oyun olayı da bitiyor ufaktan.

He belki yine bir tık daha uygun olur ama, Steam fiyat güncellemeye başladı mesela.

Konsolda Pri - Sec hesaplarla, konsolda oyun oynamak daha uyguna geliyor. Kiralama alternatifi falan da var.

Orta segment DDR5 sistem toplamak artık 25K+ gibi meblaları bulabiliyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi _Dominic_Toretto_ -- 12 Eylül 2022; 11:51:33 >
  • Benim çok grafik takıntım yok üstad. Evde rx 6600 ve rx 6500 xt 2 pc var steam de epic de zibilyon kadar oyun var ama yatağa uzanıp Ps4 slim ile oyun oynamaktan daha çok zevk alıyorum. Şimdi de Series S siparişi geçtim evde dursun bu ekonomide garanti oyun oynatacak cihaz.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • _Dominic_Toretto_ kullanıcısına yanıt

Sorma ekran kartı fiyatları tam rezalet bendeki SAPPHİRE RX 580 NİTRO bile 2. elde 8 bine satışta ve alanda varİşlemci ve anakart fiyatlarında artış  yahu ben sıfır 1500 tl ye almıştım miningçilerin cirit attığı yılİşlemci ve anakart fiyatlarında artış 

• İşlemci ve anakart fiyatlarında bi artist var mı ?

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.