Şimdi Ara

İşlemci soketi sorunu ACİL YARDIM !!!!

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
9
Cevap
0
Favori
415
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • İşlemciyi soketinden çıkartıyorum takıyorum açılıyor sonra bilgisayarı kapatıyorum tekrar basıyorum açılırken gelen dıt sesi gelmiyor görüntü yok ama sokette bir sorun var nasıl halledebilirim. işlemciyi çıkarıp takınca açılıyor sonra açılmamaya başlıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Rorschach26 -- 7 Ağustos 2009; 3:10:36 >

• Yapay Zekanın Yanıtı

İşlemci Soketi Sorunu: Yardıma İhtiyacınız Olan Her Şey

İşlemci soketi, anakartınız ile işlemcinizi birbirine bağlayan önemli bir bileşendir. İşlemcinize güç sağlamaktan ve veri iletmekten sorumludur. İşlemci soketiyle ilgili bir sorun, bilgisayarınızın düzgün çalışmamasına veya hiç çalışmamasına neden olabilir.

İşlemci Soketi Sorunlarının Belirtileri

İşlemci soketiyle ilgili bir sorun yaşıyorsanız, aşağıdaki belirtileri görebilirsiniz:

• Bilgisayarınız açılmıyor veya POST ekranına takılıyor
    • Bilgisayarınız sık sık çöküyor veya yeniden başlıyor
    • İşlemci sıcaklığı normalden yüksek
    • Anakartınızda yanık veya duman kokusu

İşlemci Soketi Sorunlarının Nedenleri

İşlemci soketi sorunları aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir:

• İşlemci soketinin yanlış takılması veya bükülmesi
    • İşlemcinin sokete doğru şekilde takılmaması
    • Sokete yabancı madde kaçması
    • Elektrik dalgalanmaları veya güç kesintileri

İşlemci Soketi Sorunlarını Giderme

İşlemci soketi sorununu gidermek için aşağıdaki adımları deneyebilirsiniz:

1. Bilgisayarınızı kapatın ve güç kablosunu çıkarın.
    2. Anakartınızın kullanım kılavuzuna bakarak işlemci soketinin yerini bulun.
    3. İşlemci soketinin etrafındaki koruma kapağını çıkarın.
    4. İşlemciyi soketten dikkatlice çıkarın.
    5. İşlemci soketini ve işlemcinin temas noktalarını izopropil alkol ile temizleyin.
    6. İşlemciyi sokete doğru şekilde yerleştirin ve koruma kapağını tekrar takın.
    7. Bilgisayarınızı yeniden başlatın ve düzgün çalışıp çalışmadığını kontrol edin.

Profesyonel Yardım

Yukarıdaki adımları denedikten sonra işlemci soketi sorununu hala gideremezseniz, profesyonel yardım almanız gerekebilir. Bir bilgisayar tamircisi, sorunun tam olarak ne olduğunu belirleyebilir ve uygun şekilde onarabilir.

Önemli İpuçları

İşlemci soketi sorunlarından kaçınmak için aşağıdaki ipuçlarını izleyin:

• İşlemci soketini her zaman üreticinin talimatlarına göre takın.
    • İşlemciyi sokete yerleştirirken zorlamayın.
    • Bilgisayarınız çalışırken işlemciyi çıkarmayın.
    • Bilgisayarınızı elektrik dalgalanmalarından ve güç kesintilerinden korumak için bir güç düzenleyici kullanın.
    Yapay Zekanın Yanıtını Genişlet
  • Bios pilini çıkar tekrar tak birde...
  • quote:

Orijinalden alıntı: PirateToSupport

Bios pilini çıkar tekrar tak birde...

onuda yaptım hata sıfır pil taktım
  • Anakart modelin nedir? İşlemci yuvası yanında akım dengeliyeci vardır ona falan zarar vermiş olabilirmisin ? yada aynı işlemi farklı bir işlemci ile denemeye çalış.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ilpadrino

Anakart modelin nedir? İşlemci yuvası yanında akım dengeliyeci vardır ona falan zarar vermiş olabilirmisin ? yada aynı işlemi farklı bir işlemci ile denemeye çalış.

gigabyte IPE-1000 g 478 pin
  • Rorschach26, arkadaşım işlemci tam yerine oturmazsa tam anlamıyla çalışmaz hafif bir gevşeme olursa ytine çalışmaz. İşlemciyi takarken kelepçeleri tam yerine oturmasını sağlamalısınız. Mesela 775 soket işlemci bir ara taktım bir arkadaşın bilgisayarına tam yerine oturmamıştı bilgisayar açılmıyordu.
  • Up
  • Rorschach26, arkadaşım ne oldu sorunuzu çözebildiniz mi?
  • arkadaşında dediği gibi eğer işlemci fanı yerine oturmassa o yüzden bilgisayar açılmıyordur..
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.