Şimdi Ara

İşlemci Soğutucu Bakır boru kesilirse işlevini kaybeder mi?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
12
Cevap
0
Favori
1.210
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Beyler işlemci soğutucum kasaya sığsın diye bakır boruları ucundan kestim sonra hiçte iyi soğutmadığını farkettim.

Önceden çok iyi soğutuyordu şimdi stok fandan kötü durumda.

Edit(bilgi): İşlemci soğutucuların üretim aşamalarını detaylıca inceledim. İçine gaz basılması gibi birşey sözkonusu değil yani içlerinde hava var ama bildiğimiz hava. Sadece içine bakır tozu basıyorlar onlarda borunun iç kenarlarına tutunup kalıyor. Bu aşamada diyorlarki; ''bu tozlar olmadan soğutucu işe yaramaz''. Benim soğutucuda bu bakır tozları zarar görmüş değil yerli yerinde duruyor. Bakır boruların uçları zaten üretim aşamasında hep açık halde. Pressle soğutucu bloğa sokulurken veya daha öncesinde pressle uçları kapatılıyor. Yani boru içinde bir yapay basınç oranı oluşturma durumu da yok. Acaba birşeyle uçlarını tıkasam işe yarar mı diye düşünüyorum.

Ahanda bu bakır uçları kestim. Gülmeyin şimdiki aklım olsa kasayı değiştirirdim daha iyi

Cevaplarınızı bekliyorum. Teşekkürler şimdiden.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi speciaa -- 22 Mayıs 2020; 7:42:29 >

• Boruların içinde özel bir sıvı oluyor. Bu sıvı sıcaklıkla birlikte gaz durumuna geçip boruların içinde dolaşıyor, soğuyunca tekrar sıvı durumuna geliyor. Bu işleyişin soğutmaya katkısı olmasa böyle yapmazlardı sanırım; sadece bakırı döşeyip geçerlerdi...
    Siz boruları keserken, boru içindeki maddenin dışarı çıkmasına neden olmuşsunuzdur muhtemelen. Bu da performans kaybı olarak geri dönmüş size Yine de deforme olmuş haliyle bile stok soğutucudan kötü olmaması gerekir diye düşünüyorum ama bu konuda bir deneyimim yok, net bir şey söyleyemem.
  • hocam sanırım çalışma prensibinde o bakır boruların içinden ısı hava yoluyla yukarı çıkıp (ısınan gazın hareketinden dolayı) daha sonra peteklere dağıtılıyor ve fan yardımıyla uzaklaştırılıyor. Siz o gazı kestiğiniz için gaz sanırım yeterli basınca ulaşamıyor ve haliyle ısı işlemci bloğu üstünde kalıyor.

Teorik olarak mantıklı gelen açıklama bu ama bilen arkadaşların yorum yapması daha iyi olur. ben sadece fikrimi söyledim

ve üzülerek söylüyorum yeni soğutucu şart gibi...
  • Boruların içinde özel bir sıvı oluyor. Bu sıvı sıcaklıkla birlikte gaz durumuna geçip boruların içinde dolaşıyor, soğuyunca tekrar sıvı durumuna geliyor. Bu işleyişin soğutmaya katkısı olmasa böyle yapmazlardı sanırım; sadece bakırı döşeyip geçerlerdi...
    Siz boruları keserken, boru içindeki maddenin dışarı çıkmasına neden olmuşsunuzdur muhtemelen. Bu da performans kaybı olarak geri dönmüş size Yine de deforme olmuş haliyle bile stok soğutucudan kötü olmaması gerekir diye düşünüyorum ama bu konuda bir deneyimim yok, net bir şey söyleyemem.
  • speciaa S kullanıcısına yanıt
    Keşke satıp kasaya uygun yeni bir soğutucu alsaydınız.
  • EBÖB E kullanıcısına yanıt
    Valla ne kesince işlevini kaybedeceğini, ne de bir kule tipi soğutucuların bu kadar pahalandığını bilmiyordum.
    Sadece soğutucular değil ki, her şey pahalandı. Ekonomi kötü durumda. Döviz çok yükseldi, daha da yükselecek gibi görünüyor.
  • Başlığa ve mesaja bilgi ekleyeyim dedim belki anlayan biri çıkar bir umut

İşlemci soğutucuların üretim aşamalarını detaylıca inceledim. İçine gaz basılması gibi birşey sözkonusu değil yani içlerinde hava var ama bildiğimiz hava. Sadece içine bakır tozu basıyorlar onlarda borunun iç kenarlarına tutunup kalıyor. Bu aşamada diyorlarki; ''bu tozlar olmadan soğutucu işe yaramaz''. Benim soğutucuda bu bakır tozları zarar görmüş değil yerli yerinde duruyor. Bakır boruların uçları zaten üretim aşamasında hep açık halde. Pressle soğutucu bloğa sokulurken veya daha öncesinde pressle uçları kapatılıyor. Yani boru içinde yapay bir basınç oluşturma durumu da yok. Acaba birşeyle uçlarını tıkasam işe yarar mı diye düşünüyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi speciaa -- 22 Mayıs 2020; 1:57:29 >
    Hocam uğraşmaktan vazgeçersen ben talibim. İstersen fan sende kalsın.
    Proje amaçlı kullanacağım eğerki sen başka bir soğutucu alırsan buna ne kadar istersin?
  • EBÖB E kullanıcısına yanıt
    Yapamazsam, yaptıramazsam bedava verebilirim.
  • Biraz el becerin ve gerekli aletin varsa teorik olarak bir fikir verebilirim. Bu tür soğutucuların içinde bildiğim kadarı ile ısının taşınmasına yardımcı olacak bir madde bulunur. Sen bakır boruyu kestiğinde bu madde havaya karışmış veya dökülmüş olabilir. Hangi madde formunda bulunduğunu bilmiyorum . Saf Asetonun kaynama noktası oldukça düşük 56 derece. Bakır boruların içine az miktarda koyup uçlarını kaynaklayıp veya ezerek kapatırsan teorik olarak o maddenin işlevini görebilir.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.