Şimdi Ara

işlemci problemi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
9
Cevap
1
Favori
780
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

işlemci ile ciddi bir problemim var. kendisinin ayakları eğilmiş ve birkaç tanesi de kırılmış. asıl mesele nasıl olduğu

arkadaşlar ben 10 senedir pc kullanan ve en başından beri kendi temizliğini kendi yapan bir kullanıcıyım. kimi kendimin kimi arkadaşlarımın olmak üzere defalarca pc söktüm temizledim birleştirdim ama böyle şey görmedim.

mesele şu ; tüm kasa temizliğini yaptıkta sonra işlemci fanını ve bloğunu temizlemek ve macunu değiştirmek için işlemci fanını sökmeye giriştim. işlemcim phenom II x4 955 be, fanım ise sunbeam core contact freezer pro. bir evvelki temizlik ve montajda kullandığım termal macun ise ocz freezer. herneyse fanın klipslerinin çıkarmaya uğraşırken şok oldum. çünkü işlemci yerinden çıkmış ve ayakları gözüküyordu. ve çoktan eğilmişlerdi. bunu farkedince yarım saat boyu ecel terleri dökerek sunbeam i anakarttan çıkarttım. bir defa daha şaşkınlığa uğradım. zira fan bloğu ile işlemci adeta japon yapıştırıcı ise yapışmış gibiydi. ne yaptıysam ayıramadım hala.

anlamadığım 3 şey var ;

1- nasıl oluyorda, anakartın işlemciyi tutan klipsleri açılmadığı halde işlemci yuvasından çıkabiliyor ?

2- nasıl oluyorda o işlemci, anakarttaki soketteki klipsler tarafından tutulacağına, sunbeamin üstüne bu denli yapışabiliyor ?

3- bu iki sorunun cevabı hatalı üretim değil midir ?

sorum ise şu ; pert olan işlemcimin- (ve bir ihtimal pert olan anakartımın - soketi bozulmuş olabilir mi acaba diye düşünüyorum )- bedelini ben kimden istemeliyim ? anakart üreticisinden ? işlemci üreticisinden ? soğutucu blok üreticisinden ? termal macun üreticisinden ?

kimi kime hangi yolla şikayet etmeliyim ? önce garanti servisene mi göndermem gerek ? yoksa doğrudan tüketici mahkemesine gidebilir miyim ? ya da başka mahkemelerde maddi tazminat davası açabilir miyim ?

bu konularda bilgi sahibi arkadaşlar yol gösterirse sevinirim. zira şu an kafam çok karışık. öğrenci olduğum için boşver de diyemiyorum maalesef.

yardımlarınızı bekler iyi forumlar dilerim

• Kardeşim geçmiş olsun...

Amd anakartların soketlerinde malesef bu işlemcinin soğutucu tabanına yapışma olayı oluyor, bir arkadaşımda Sempron işlemcili stok fanlı sistem vardı o da cpu yenilemesi yaparken soğutucuyu söktüğünde cpu soğutucu tabanına yapışmıştı ve cpu pinlerinin bir kaçı yamulmuştu.

Sanki işlemciyi sokette tutan mandal, hiç bir işe yaramıyormuş gibi duruyor bu yapısal bir bozukluk mu eksiklik mi artık bilemiyorum Amd kullananlar daha iyi bilirler.

Öncelikle anakarta başka bir işlemci bir işlemci takıp dene, sokette sorun var mı yok mu anlaşılır bu sayede, işlemciyi de durumu anlatarak servise göndermen lazım ama kullanıcı hatası diyebilirler muhtemelen, aldığın firmaya durumu anlatman da fayda var.
  • quote:

Orijinalden alıntı: LEON-X

Kardeşim geçmiş olsun...

Amd anakartların soketlerinde malesef bu işlemcinin soğutucu tabanına yapışma olayı oluyor, bir arkadaşımda Sempron işlemcili stok fanlı sistem vardı o da cpu yenilemesi yaparken soğutucuyu söktüğünde cpu soğutucu tabanına yapışmıştı ve cpu pinlerinin bir kaçı yamulmuştu.

Sanki işlemciyi sokette tutan mandal, hiç bir işe yaramıyormuş gibi duruyor bu yapısal bir bozukluk mu eksiklik mi artık bilemiyorum Amd kullananlar daha iyi bilirler.

Öncelikle anakarta başka bir işlemci bir işlemci takıp dene, sokette sorun var mı yok mu anlaşılır bu sayede, işlemciyi de durumu anlatarak servise göndermen lazım ama kullanıcı hatası diyebilirler muhtemelen, aldığın firmaya durumu anlatman da fayda var.

sağolasın nihat abi.

vallahi bende anlamadım. ilk defa AMD kullanayım dedim başıma gelen komedi gibi

bence de kullanıcı hatası diyip çıkacaklar işin içinden. ürettiğimiz işlemci tasarladığımız yongadan, klipsler kapalı olmasına rağmen yallı yallı çıkmış kusura bakmayın diyeceklerini hiiiç sanmıyorum

pin yamulduğu, kırıldığı an kullanıcı hatası diyip çıkıyorlar işin içinden. anasayfasında öyle buyurmuş AMD hazretleri sanki üstüne oturupta yamulttuk töbe töbeee

ocz yi de tebrik ediyorum. termal macun diye japon yapıştırıcı mı sattılar naptılarsa hala çıkmıyor işlemci soğutucu tabanından ama asıl kabahat yonga klipsinde. zorlamamıştım bile. fan bloğunun klipsini açmaya çalışıyordum. ben o klipsi açamadan, anakartın işlemci tutan klipsi işlemciyi salıvermiş anlaşılan. ne biçim bir tasarımsa artık. dava etsem tazminat alırım heralde

• geçmş olsun ilk AMD kullanıcılarını her zaman başına gelen bi şey
  • öncelikler geçmiş olsun diyeyim.
    bende bu tür sorunlar yaşamıştım. Hemide stok fanla. o günden buyana amd işlemci soğutucularını çekerek değil sağa sola kaydırmak suretiyle çıkartıyorum.

malasef işlemcide kırık kullanıcı hatası yapacak birşey yok.
  • quote:

Orijinalden alıntı: hsyn2802

öncelikler geçmiş olsun diyeyim.
    bende bu tür sorunlar yaşamıştım. Hemide stok fanla. o günden buyana amd işlemci soğutucularını çekerek değil sağa sola kaydırmak suretiyle çıkartıyorum.

malasef işlemcide kırık kullanıcı hatası yapacak birşey yok.

Katılıyorum Kullanıcı Hatası Malesef Amd Dikkatli Olmak Lazım Her Güzelin Bi Kusru Var Kardeşim :)
  • arkadaşlar, kaydırarak çıkarmak lazım, hata senin diyorsunuz da birşeyi atlıyorsunuz. işlemci çıktığında ben daha soğutucunun klipslerini sökmeye uğraşıyordum. yani soğutucu halen anakarta bağlıydı. ayrıca cpu yu tutan işlemci mandalı da kapalıydı.

eğer ben soğutucu bloğu anakarttan ayırsam, ve soğutma bloğu ile işlemcinin birbirine hayvan gibi yapıştığını farkedip, buna rağmen zorlayarak hayvan gibi asılsam da o işlemciyi bu hale getirsem tamam kusurlu benim. ama daha sunbeami anakarttan sökemeden yerinden çıkmış bir cpu var elimde. böyle saçma sapan dizayn mı olur ? madem yerinden tutmayacak o mandal ne halta yarıyor ?
  • dosdtum başına egelenin aynısı banada oldu termal macun yapışmış soğutuyucu çıkarınca ilemcide yamularak gelmişti, tüm amd kullanıcılarına tekrar sesleniyorum abi valla temizlik için bile dokunmayın işlemciye çok sakat mal bunlar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: mk148a

dosdtum başına egelenin aynısı banada oldu termal macun yapışmış soğutuyucu çıkarınca ilemcide yamularak gelmişti, tüm amd kullanıcılarına tekrar sesleniyorum abi valla temizlik için bile dokunmayın işlemciye çok sakat mal bunlar.

hocam temizlemesek o kupkuru macundan dolayı cpu yanacak temizlesek böyle oluyor. ne halt edecez peki ? 4 ayda kireç gibi kurutuyorsa macunu o işlemci işlemci değildir. nefret ettim edecem amd den. böyle saçma dizayn mı olur ? ben fanı anakarttan sökemeden, kilitli cpu yerinden çıkıyor. rezalet
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.