Şimdi Ara

İşlemci çekirdek kullanım sorunu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
15
Cevap
0
Favori
520
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Öncelikle kolay gelsin sorunum; g3258 işlemcime overclock yaptıktan sonra (4.1ghz) oyunlarda 1. çekirdeği %100 kullanırken 2. çekirdeği %50-60 civarında kullanıyor bunun yüzünden düşük fps alıyorum Sebebi ne olabilir şimdiden teşekkürler
     İşlemci çekirdek kullanım sorunu

• Oc yapmadan önce daha mı yüksek fps alıyordun
  • quote:

Orijinalden alıntı: Turuncu Sakal

Oc yapmadan önce daha mı yüksek fps alıyordun

hocam şimdi şöyle söyleyeyim oc olayından pek anlamam ama araştırdım biraz nasıl yapılır ne nedir felan diye 4.1 e kadar yükselttim ama 1. çekirdekte hep daha fazla yük var az önce eski haline yani 3.2 ye geri çevirdim ama sorunun devam ettiğini gördüm yani daha öncedende böyleydi büyük ihtimal şimdi işlemcide bir sorun mu var yoksa böyle çalışması normal mi onu merak ediyorum bir bilgi daha veriyim oc yaptığım halde fps de hiçbir değişiklik olmuyor
  • quote:

Orijinalden alıntı: Amksqs

quote:

Oc yapmadan önce daha mı yüksek fps alıyordun

hocam şimdi şöyle söyleyeyim oc olayından pek anlamam ama araştırdım biraz nasıl yapılır ne nedir felan diye 4.1 e kadar yükselttim ama 1. çekirdekte hep daha fazla yük var az önce eski haline yani 3.2 ye geri çevirdim ama sorunun devam ettiğini gördüm yani daha öncedende böyleydi büyük ihtimal şimdi işlemcide bir sorun mu var yoksa böyle çalışması normal mi onu merak ediyorum bir bilgi daha veriyim oc yaptığım halde fps de hiçbir değişiklik olmuyor

Değişiklik olmaması normal çünkü ekran kartın iyi değil. Oyununa göre değişir ama çoğu oyunda işlemcinin stok hali bile fazlasıyla yeter o karta. Yani oyunlarda işlemciden önce ekran kartın limit koyuyordur.

• Turuncu Sakal kullanıcısına yanıt
    hocam şimdi oyunda ekran kartını %100 kullanırken 1.çekirdeği %100 2. çekirdeği % 50 kullanması bana pek normal gelmedi mesela gta 4 aynı sistemle bir başkası çok daha akıcı oynuyor ama bende sürekli bir kasma takılma var yine başka bi oyun War Thunder bu oyundada aynı şekilde problem yaşıyorum mesela Rust
  • mesela bilgisayar boştayken bile 1. çekirdek 3-4 derece daha sıcak kullanımıda biraz daha fazla
  • Çekirdekler her zaman eşit yüzdelerde çalışmaz.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • berkbozkus kullanıcısına yanıt
    hocam benchmark videolarına bakıyorum çoğunda yüzdeler yakın benimkinde baya bir fark var sorun anakartta olabilir mi
  • Ekran kartı %100 çalıştığı için işlemcinin daha fazla çalışmasına gerek kalmıyor. Ekran kartın daha yüksek fps verebilse o zaman işlemci de tam yükte çalışırdı. Oyunun ayarlarını lowa al öyle dene ama gta4 ve rustla test yapma onlar sorunlu oyunlar.
  • quote:

Ekran kartı %100 çalıştığı için işlemcinin daha fazla çalışmasına gerek kalmıyor. Ekran kartın daha yüksek fps verebilse o zaman işlemci de tam yükte çalışırdı. Oyunun ayarlarını lowa al öyle dene ama gta4 ve rustla test yapma onlar sorunlu oyunlar.

anladım ama işlemcinin gücü azsa bile bunu çekirdeklere paylaştırması gerekmiyor mu birine yüklenip birine yüklenmemesi sorun değil mi benim kafama takılan bu
  • quote:

Orijinalden alıntı: Amksqs

quote:

Ekran kartı %100 çalıştığı için işlemcinin daha fazla çalışmasına gerek kalmıyor. Ekran kartın daha yüksek fps verebilse o zaman işlemci de tam yükte çalışırdı. Oyunun ayarlarını lowa al öyle dene ama gta4 ve rustla test yapma onlar sorunlu oyunlar.

anladım ama işlemcinin gücü azsa bile bunu çekirdeklere paylaştırması gerekmiyor mu birine yüklenip birine yüklenmemesi sorun değil mi benim kafama takılan bu

Evet bu bir sorun ama sorun işlemcide değil oyunlarda. Herkesinki o şekilde. Çekirdekleri eşit kullanan bir oyun yok. Belki dx12 ile olur.
  • Sitres testi yap ikisinde full de calismazsa sorun vardır

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • cengiz4565 C kullanıcısına yanıt
    yapıyım bakalım
  • cengiz4565 C kullanıcısına yanıt
    testte bir sorun yok hocam ikiside %100
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.