Şimdi Ara

İSLAMİYET BÖLGESEL BİR DİNDİR

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
18
Cevap
0
Favori
519
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
5 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Hem benim hem de bir çok insanın dinden çıkma sebebidir aslında bu mesele. Kuran sadece arap coğrafyasına gönderilmiş bir kitaptır ve hatta kuranda yine bir çok alıntı geçer bu kitabı Muhammed ve kavmine gönderdik diye. Kuran Allah'ın son kitabı olarak kabul edilmektedir zaten. Yani başka bir kitap olmadığını varsayıyoruz.

Bugün insan hakları evrensel bildirgesine baktığımızda islamdan daha evrensel ve kapsayıcı olduğunu her insan farkedebilir, googledan açıp okuyabilirsiniz 5 dakikada. Bu bildirgeyi dünyanın herhangi bir yerinden bir insana okuttuğunuzda rahatlıkla evet katılıyorum diyebilir peki kuran için aynısı geçerli mi? Elbette değil. Çok katı ve net kuralları vardır ki hadislere girmiyorum bile. Ortadoğu coğrafyasi hariç hemen hemen hiç bir kültürle uyumluluğu yoktur. İslamın belirlediği aile ve toplum yapısı , hukuk kuralları diğer kültürleri kapsayıcı değildir. Peki nasıl olur da insan, yaratıcısından daha kapsayıcı evrensel bir yazı ortaya koyabilir?

Diğer bir büyük mesele ise adaletsizliktir. İslam ve Allah inancı olmayan biri ne kadar iyi bir insan olursa olsun cennete giremeyecektir. Bu çok açık bir şekilde belirtilmiştir ve zaten çoğu müslüman bunu kabul eder. Bunu daha iyi anlamak için ülkelerden örnek vereceğim. Eğer bu yazıyı okuyorsan islamı araştırıp sorgulayan birisindir. Ama etrafındaki insanları düşün, sadece ailesi ve kültüründen dolayı kendini müslüman olarak tanımlayan insanları yani. Bu insanlar kendilerini müslüman olarak tanımlıyor ve Türkiye'deki müslümanların çok büyük bir çoğunluğunu oluşturuyor ve her ne kadar islamı tam olarak araştırıp uygulamasalar da sonuç olarak inançları var ve müslüman olmayan insanlardan avantajlılar. Şimdi bu kesimin Türkiye'deki müslümanların büyük bir çoğunluğunu oluşturduğunu biliyoruz. Ama bu sadece Türkiye'de geçerli değil diğer ülkelerde de bu "çoğunluğu" oluşturan kesim dinin sorgulamasını yapmazlar ve kültürlerine göre hareket ederler(Az nüfuslu gelişmiş ülkeler hariç diyebiliriz)

Bir de Arjantini Örnek alalım denk olması için. 45 milyon insan yaşıyor ve ekonomik açıdan Türkiye gibi iyi durumda değil. Arjantin'de budizm, yahudilik ve islam dinine mensup toplam insan sayısı 1% e tekabül ediyor ki bu insanlar Osmanlının yıkılışından sonra oraya göç edenlerin oluşturduğu bir topluluk. 1940 dan önce Arjantin'de islamın izine rastlanıldığı pek söylenemez. Diyebilirsiniz ki insanlar araştırıp islamı bulabilir ve bulan insanlar vardır. evet bulan vardır da bu sadece istisnadır. 44 milyon arjantinli islamı seçmemiş sonuç olarak. Bu insanlar kötüdür diyebilir misiniz? İyi olanları da islamı düşünüp bulamadı diye akılsız diyebilir misiniz? Böyle birşey mümkün değil. Kaldı ki eğer latin amerika kültürünü araştırırsanız islamda belirtirlen aile ve toplum yapısı ile ve yine islam ahlakı ile baştan aşağı uyumsuz olduğunu görürsünüz hatta baya bir uyumsuzdur. Senin etrafındaki sorgulamayan ama şanslı müslüman eğer arjantinde doğsaydı sorgulamayan bir katolik olacaktı peki burdaki adalet nerde? Olayı biraz daha büyütelim güney amerika da 450 milyon insan var ve muhtemel müslüman oranı 1 milyon bile değil :))

Bu gerçeği en çok yurtdışına çıkıp diğer insanların normal hayatlarını gördüğünzde farkediyorsunuz. Bu özentilik falan değil, hattta islam zaten türk kültürüne de uygun değil. Öyle olsa hem cumaya giderim hem rakımı içerim diye birşey olmazdı. Ama yıl artık 2018 ve elinizin altında internet var. Erişim gücünüz sınırsız. Türkiye'de ve tüm dünyada artan ateist/deist/agnostik sayısı özentilikten değil farkındalıktan geliyor arkadaşlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi burak1276 -- 7 Şubat 2018; 3:39:41 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Ulusal1923

Ahh ahh. Haçlı seferlerini düşünün.

Bir taraf kutsal toprakları ele geçirmek istiyor. Onu cennetten arsa ve tarlayla falan kandırmışlar. Başlarında bir papa. Ve saldırıyorlar. Öyle hepsi avam tabaka falan da değil ha. Prensler falanda var. Zengin insanlar var. İnanmışlar işte. Ve bu uğurda can veriyorlar can. Can alıyorlar. Hiç mi hiç acımıyorlar. Ve cennete gideceklerini söylüyorlar. Kendilerince kafirlerle savaşıyorlar.

Diğer tarafın başında bir halife. Onlarda kendince kutsal bir savaş veriyor. Onlarda kendilerince kafirlerle mücadele ediyor. Onlarda da 70-80 yaşında olupta savaşa gelmiş adamlar var. İnanmışlar. Can alıp can veriyorlar. Ve cennete gideceklerine inanıyor bunlarda.

Kim haklı kim haksız? Her iki taraftada başlarındaki 3-5 kişi hariç hiçbirinin niyeti kötü değil.

Onbinlerce insan ölüyor.

Ahh keşke bilselerdi

Biz müslümanlar olarak Cennete gideceğimize inanıyoruz Hiristiyanların ve diğer dinlerin yolları yanlıştır

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: White Eagle 26

quote:

Bir taraf kutsal toprakları ele geçirmek istiyor. Onu cennetten arsa ve tarlayla falan kandırmışlar. Başlarında bir papa. Ve saldırıyorlar. Öyle hepsi avam tabaka falan da değil ha. Prensler falanda var. Zengin insanlar var. İnanmışlar işte. Ve bu uğurda can veriyorlar can. Can alıyorlar. Hiç mi hiç acımıyorlar. Ve cennete gideceklerini söylüyorlar. Kendilerince kafirlerle savaşıyorlar.

Diğer tarafın başında bir halife. Onlarda kendince kutsal bir savaş veriyor. Onlarda kendilerince kafirlerle mücadele ediyor. Onlarda da 70-80 yaşında olupta savaşa gelmiş adamlar var. İnanmışlar. Can alıp can veriyorlar. Ve cennete gideceklerine inanıyor bunlarda.

Kim haklı kim haksız? Her iki taraftada başlarındaki 3-5 kişi hariç hiçbirinin niyeti kötü değil.

Onbinlerce insan ölüyor.

Ahh keşke bilselerdi

Biz müslümanlar olarak Cennete gideceğimize inanıyoruz Hiristiyanların ve diğer dinlerin yolları yanlıştır

Biz ................ 'lar olarak cennete gideceğimize inanıyoruz, diğer dinlerin yolları yanlıştır.

Öbür dünyaya inanan her insan aynı şeyi düşünüyor, sadece noktalı yerlerdeki din değişiyor.

Burada kesin ve bilimsel olan tek bir doğru var. İnananların EN AZ %70'i yanlış düşünüyor...

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• özet geç özet
  • quote:

Orijinalden alıntı: asderty

quote:

quote:

Onbinlerce insan ölüyor.

Ahh keşke bilselerdi

Biz ................ 'lar olarak cennete gideceğimize inanıyoruz, diğer dinlerin yolları yanlıştır.

Öbür dünyaya inanan her insan aynı şeyi düşünüyor, sadece noktalı yerlerdeki din değişiyor.

Burada kesin ve bilimsel olan tek bir doğru var. İnananların EN AZ %70'i yanlış düşünüyor...

Kanıtınız nedir ? ateistmisiniz ?

• quote:

quote:

quote:

quote:

Onbinlerce insan ölüyor.

Ahh keşke bilselerdi

O kadar ön yargılısın ki, düşünmeyi bırak, okumamışsın bile maalesef.

İnternette ilk bulduğum oran şu, 3 aşağı 5 yukarı doğrudur:

"Rapora göre dünyada 2,2 milyar Hıristiyan (yüzde 32), 1,6 milyar Müslüman (yüzde 23), 1 milyar Hindu (yüzde 15), 500 milyon Budist (yüzde 7) ve 14 milyon Yahudi (yüzde 0,2) yaşıyor."

Hristiyanlık doğruysa %68 yanlış, İslamiyet doğruysa %77 yanlış vs.

Gördüğün gibi çok basit...

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• Dinler İnsan ürünü olduğu için, dini ortaya atan Peygamberin Kültürü ve Yaşadığı Çağın izini taşır. İsa gibi peygamberler biraz daha evrensel görünsede onun sebebide İsa peygamberin Dinin Kendisi aracılığıyla değil farklı şahısların zaman içerisinde öğretileri ile gelişmesi. İsa ortaya bir kurtuluş fikri atıyor ve Gerisini Teolojiye bırakıyor. Yani gelişime açık bir din. İslamiyet farklı tabi.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Onbinlerce insan ölüyor.

Ahh keşke bilselerdi

O kadar ön yargılısın ki, düşünmeyi bırak, okumamışsın bile maalesef.

İnternette ilk bulduğum oran şu, 3 aşağı 5 yukarı doğrudur:

"Rapora göre dünyada 2,2 milyar Hıristiyan (yüzde 32), 1,6 milyar Müslüman (yüzde 23), 1 milyar Hindu (yüzde 15), 500 milyon Budist (yüzde 7) ve 14 milyon Yahudi (yüzde 0,2) yaşıyor."

Hristiyanlık doğruysa %68 yanlış, İslamiyet doğruysa %77 yanlış vs.

Gördüğün gibi çok basit...

Sorduğum cevabı bu değilkı ? Artı bu tezinize karşı benim gibi her müsluman eminim aynı soruyu sorardı

• Tüm bu yazıları mantık çerçevesinde okuyup değerlendiriyorum ki kendime bir görüş oluşturabileyim. Zaman zaman soru işaretlerim de oluyor ama. Örneğin dün akşam yine bu tür yazılar okurken birden aklıma şu takıldı: Hz. İsa gerçekten Hz. Muhammed'in geleceğini haber vermiş miydi? Henüz detaylı araştıramadım dün bir anda aklıma düştü öyle. Hızlıca birkaç foruma baktığımda İncil'de bir son peygamberine geleceğine dair bölümler olduğunu yazanlara denk geldim. Bir incil alıp bakmaya henüz fırsatım olmadı ama. Eğer incil'de gerçekten öyle bir ifade varsa düşünceleriniz değişir miydi?
  • quote:

Aynen buna cidden inanıyorsunuz farkındayım.

Evet çok şükür buna yürekten inanıyorum

• katılıyorum bununla ilgili bir çok kanıt da var örn: ibadet saatlerinin güneşe göre ayarlanmasının bazı ülkelerde imkansız olması
  • kuranda yanlış olan hangi kural var. Farazi konuşmalar anca karalama amaçlıdır. uyum dediğin şey nedir ki. Hem herşeyi yaratacak, yaşaman için herşeyi emrine verecek. Sonra da seni başıboş bırakacak. yok öyle yağma. Senin için herşeyi yarattıktan sonra dünya ve ahiret olmak üzere ayırdığı yaşam safhalarının ikisinde de kazanmak istiyorsan ilk yapman gereken imandır. hakiki imandan sonra hayatın kolaylaştığını farkedersin. maddi anlamda zorluk çeksen de iman o zorlukta sana huzuru verir. İman olmazsa huzur da olmaz. ne kadar müreffeh hayat yaşarlarsa yaşasın. evrensel bulduğun değerleri araştırırsan bunların zaten kuranı hayatlarına rehber olarak almış insanlardan çalındığını görürsün.
  • mhmt042 M kullanıcısına yanıt
    Bana zaten sonucu belli bir sınavı neden verdiğimizi anlatır mısın hocam?

Şüphesiz Allah geleceği bilir ve benim cennetlik mi cehennemlik mi olduğumu biliyor. Benim buradaki rolüm ne?
  • bigelow B kullanıcısına yanıt
    Allah'ın bilmesi senin seçeceğin yolu bilmesiyle başlıyor. O biliyor sen bilmiyorsun. sen kendi cüzi iradenle gideceğin yeri şeçiyorsun. Allah seçtiğin yeri yaratıyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: mhmt042

Allah'ın bilmesi senin seçeceğin yolu bilmesiyle başlıyor. O biliyor sen bilmiyorsun. sen kendi cüzi iradenle gideceğin yeri şeçiyorsun. Allah seçtiğin yeri yaratıyor.

allah senin cennete mi cehenneme mi gideceğini biliyor ama oraya gitme seçeneğini sen seçiyorsun.mesela allah senin cehenneme gideceğini ÖNCEDEN biliyor ama yinede cehenneme gideceğin ÖNCEDEN biliniyorken cehenneme gitmeyi sen SONRADAN seçiyorsun.

demekle

fabrikanın patronu senin işten atılıp atılmayacağını biliyor ama işten atılıp atılmama seçeneğini sen kendin performansınla belirliyorsun.mesela patron senin işten atılacağını ÖNCEDEN biliyor ama yinede işten atılacağın önceden biliniyorken işten atılmayı sen SONRADAN seçiyorsun.

demenin ne farkı var?diyorum ya dinlerin hepsi insan mantığının dışında kalan konular hakkında oluşturulmuş birtakım tanımlamalardır.şöyle bir şeyin insan mantığına ne kadar ters birşey olduğunu anladıktan sonra dinlerin insanlar tarafından tanımlanamayan mantıklarının el vermediği konular üzerinde yoğunlaştığını anlayacaksınız.

hocam ayrıca böyle insan mantığına hakaret bir tanımlamayı savunduğun için yüksek zekan karşısında hayretle eğiliyorum

• halaycibasi kullanıcısına yanıt
    abrikanın patronu senin işten atılıp atılmayacağını biliyor ama işten atılıp atılmama seçeneğini sen kendin performansınla belirliyorsun.mesela patron senin işten atılacağını ÖNCEDEN biliyor ama yinede işten atılacağın önceden biliniyorken işten atılmayı sen SONRADAN seçiyorsun.
    demekle ne demek istediğin bile belliş değilken mantık demen zaten hata
    soruyu soran Allaha inanıyorsa onun öncesiyle sonrasıyla yapacağı herşeyi bileceğini de bilmeli bunu bilmemekten kaynaklanan bir hata olarak çıkıyor allah bizim nereye gideceğimizi biliyorsa benim rolüm ne sorusu tekrar anlatıyorum tanrı olmanın şartları var teklik kendisinden başka hiçbirye muhtaç olmamak herşey ona muhtaç gibi burada ilim vasfıyla olacak ve olmuş herşeyi biliyor. soruya has olarak gidersek insan gelecekte başına ne geleceğini bilemez ama tanrı bilir. soru baştan yanlışmış diyorum sonucu Allah biliyor sen bilmiyorsun sınav Allah için değil bilen için değil sonucu bilmeyen için okuldaki öğretmen sınavı niye yapar öğrenciler öğretmenim sen zaten sonucu bilirsin yaz geç deseler sınav olmuş olurlar mı

• quote:

Orijinalden alıntı: mhmt042

abrikanın patronu senin işten atılıp atılmayacağını biliyor ama işten atılıp atılmama seçeneğini sen kendin performansınla belirliyorsun.mesela patron senin işten atılacağını ÖNCEDEN biliyor ama yinede işten atılacağın önceden biliniyorken işten atılmayı sen SONRADAN seçiyorsun.
    demekle ne demek istediğin bile belliş değilken mantık demen zaten hata
    soruyu soran Allaha inanıyorsa onun öncesiyle sonrasıyla yapacağı herşeyi bileceğini de bilmeli bunu bilmemekten kaynaklanan bir hata olarak çıkıyor allah bizim nereye gideceğimizi biliyorsa benim rolüm ne sorusu tekrar anlatıyorum tanrı olmanın şartları var teklik kendisinden başka hiçbirye muhtaç olmamak herşey ona muhtaç gibi burada ilim vasfıyla olacak ve olmuş herşeyi biliyor. soruya has olarak gidersek insan gelecekte başına ne geleceğini bilemez ama tanrı bilir. soru baştan yanlışmış diyorum sonucu Allah biliyor sen bilmiyorsun sınav Allah için değil bilen için değil sonucu bilmeyen için okuldaki öğretmen sınavı niye yapar öğrenciler öğretmenim sen zaten sonucu bilirsin yaz geç deseler sınav olmuş olurlar mı

yahu kardeşim tanrı olma şartını sen kendi kafanla tanımlıyorsun.konundanda dediğim gibi tamamen yetiştirilme zihniyetinin penceresinden bakıyorsun.adamlara bak tanrı olma şartı bunu gerektirir diyor yahu sen kimsin böyle bir kural koyuyorsun.sana tekrar diyorum sürekli kendi inanç sisteminin penceresinden bakarak cevap vereceksen hiçbir yere varmaz bu tartışma.sana adam gibi insanlar içinden örnek veriyorum sen gidip olmayan tanrı olma kuralları çıkarıyorsun. yaptığının ne kadar mantıklı olduğunu biraz düşün istersen ve konundaki 5. mesajı bir daha oku.

• halaycibasi kullanıcısına yanıt
    cevap verdiğim arkadaşın tanrıyı inkar ettiğini nereden bileceğim soruya bakar onun cevabını veririm herkes senin gibi benim takıldığım konulara takılıp bana laf yetiştirme derdinde değil ki o konu ayrı bu ayrı sana ne oluyor
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.