Şimdi Ara

Işıldak devresi yanan elemanlar... (18. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
372
Cevap
3
Favori
58.641
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1516171819
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    O biraz zor. İşin aslı ben onu nasıl yapacağımı bilmiyorum. İnternet ortamından bir sürü böyle şarj kesici devre gördüm inceledim hatta kendi devrelerimi bile tasarladığım oldu ama hiç denemedim.

Yani nasıl yapılacağını iyi bilmeden işe başlamayı ve başkalarının da zamanını çalmayı hiç sevmem. Şimdi sizi projeye başlatırım, bir sıkıntı çıkarsa ya da devam edemezsem ben mahcup olurum. Şu ana kadar anlattığım şeyler ciddi ciddi üzerinde çalışıp tecrübe sahibi olup emin olduğum şeylerdi. Ama bu işe birşey diyemem.

UPS dediğimiz şeyin mantığı aslında çok basittir. O dediğinizi yapar mıyız yaparız. Ama otomatik şarj kesici işi karıştırıyor açıkçası.
  • tarama T kullanıcısına yanıt
    İçerikteki bilgiler bizzat denenmediği ve doğruluğu kesin olmadığı için insanları yanıltmamak amacıyla silindi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi KendiİsteğiyleAyrıldı -- 4 Ekim 2020; 1:44:20 >
  • Eyvallah... Teşekkür ederim, emeğine, eline sağlık... Bunu deneyeceğim. Devre elemanlarının değerlerini nasıl tayin edeceğiz? Elimde resimde görülen adaptör mevcut. 5V, 1500mA. Devrenin güvenliği ve uzun vadeli olması açısından kullanmanın faydası olur mu?
     Işıldak devresi yanan elemanlar...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tarama -- 19 Ağustos 2019; 19:31:28 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    Devreyi siz yapacağım parçacıya gitme alma imkanım var derseniz eleman değerlerini tesbit ederiz.

Oradaki adaptör de uzaktan bakınca kaliteli birşeye benziyor. Olur mu, olur. Sıkıntı çıkaracağını sanmıyorum yeter ki şu direnç olayı halledilebilsin.
  • Yapacağım... Eğer adaptörle kullanım daha emniyetli ve uzun ömürlü olursa bunu kullanabiliriz. Adaptör psp adaptörü... Önce bozuk olan ışıldaktan başlayalım. Tam verim alırsak, sağlamı da dönüştürürüz.
    Şimdi acil olarak dışarı çıkmam icab etti. Saat 23 gibi tekrar dönerim. Müsait olursanız irtibat ederiz....

Adaptörle ya da aküyle kullanım daha emniyetli değildir. Daha doğrusu biz bu çözümü daha emniyetli olsun diye değil de, sizin isteğiniz üzere aküyle değil, devamlı yansın diye uyguluyoruz. Değilse yangın-mangın riski her alette var.

Şayet bozuk ışıldak dediğinizin transistörü ve diğer elemanları yanmamışsa, kesin çalışacaktır. Akü yerine adaptör kullanıyoruz hepsi bu.

23-24'e kadar müsaitim tamam.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi KendiİsteğiyleAyrıldı -- 19 Ağustos 2019; 21:10:47 >
  • Merhaba, kusura bakmayın, bu gece müsait olamadım. Yarın için görüşelim inşaallah. Bu arada devre elemanlarının listesini yazabilirseniz, yarın temin etmeye çalışırım.

İçerikteki bilgiler bizzat denenmediği ve doğruluğu kesin olmadığı için insanları yanıltmamak amacıyla silindi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi KendiİsteğiyleAyrıldı -- 4 Ekim 2020; 1:42:43 >
  • Teşekkür ederim. Malzemeleri alınca size tekrar döneceğim....

• Babamın rahatsızlığı nedeniyle acele İstanbul'a gitmem gerekiyor. Dönünce haberleşelim...

Geçmiş olsun hocam. Hemen yapın demiyorum zaten ben. Yapabilirseniz diye nasılını gösterdim gerisi size kalmış.
  • Geçen gün balkonda oturuyordum içerden gümm diye bi ses geldi. Koştum baktım ışıldak darmadağın olmuş hemen fişten çektim. 5 dk sonra evden çıkacaktım, iyki ben evdeyken oldu. Bozulduysa atın arkadaşlar risk almaya değmez. Yada en azından kimse yokken şarjda bırakmayın.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • cabriolet1981 kullanıcısına yanıt
    Kondansatör patlamış. Geçmiş olsun.

"Atın" değil de "hiç almayın" demek daha doğru olur. Hepsinin ciğerini bilirim güvenlik sıfır arkadaşlar. Eğer modifiye etmeyecekseniz almayın vereceğiniz paraya değmez.

Şu modeller güvenli idi bir aralar ama artık üretilmiyor:
  • Evet eski modellerin içinde genelde trafo bulunurdu, kaliteli ve eksiksiz bir doğrultma devresi, sigorta vs olurdu. Şimdilerde iki kondansatör iki diyot ile şebekeden direkt aküye voltaj veriyorlar. Tam patlamalık...
    Ben de kullandığım ışıldağın şarj katından bataryasına kadar modifiye ettim içim rahat.

• şarj devresi için konuya daldım. Baştan sona hızlıca okudum.
    Ne için geldiğimi unuttum.
  • AlimIhsan A kullanıcısına yanıt
    Işıldak şarj devresi >>> için gelmistiniz ....

• Emin-Firtina kullanıcısına yanıt
    Evet HomeTech marka ışıldaktan ısı ve koku gelmeye başlayınca cihazın devreini iptal edip, içinde 4 adet 4 Volt 1 Amper akü olan cihaza 4056 türü bir devre kullanabilirmiyim diye bakınıyordum.

@90numaraşanzumanyağı üstadın yazdıklarını çizdiklerini okuyunca kafa dağıldı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi AlimIhsan -- 8 Ekim 2019; 11:43:29 >
  • AlimIhsan A kullanıcısına yanıt
    Son derece akıllıca bir yöntem. Artık hazır modüllerle birçok sorun çözülebiliyor. benim şahsen elle yaptığım şeylerin amacı biraz da hobi. Sıfırdan yapmayı seviyorum.

Elinizdeki devre oldukça iş görür. İşinizi 5V adaptör ve uygun pil ile çözersiniz. Ama ışıldak yapmak istiyorsanız otomatik olmaz. Elle aç-kapat'lı olur.
  • Eyvallah üstadım çok teşekkürler.
    Peki içindeki bataryaları da (4 volt 1 amper akü X4 adet) bir miktar kullansam sıkıntı olur mu?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi AlimIhsan -- 8 Ekim 2019; 20:20:17 >
  • agalık A kullanıcısına yanıt
    Geciken cevap için özür dilerim :)

Evet ışıldak hala çalışıyor.
  • 
Sayfa: önceki 1516171819
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.