Şifremi/Kullanıcı Adımı Unuttum
Bağlan Google+ ile Bağlan Facebook ile Bağlan
Şimdi Ara

Işıldak devresi yanan elemanlar...

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir Kullanıcı
311
Cevap
2
Favori
13.762
Tıklama
Tüm Forumlar >> Donanım / Hardware >> Elektronik ve Mekanik >> Elektronik >> Işıldak devresi yanan elemanlar...
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
    104 Mesaj

Gözlük kutusu ve devre ?😂😂

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
    |
    |
    90numaraşanzumanyağı kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  • Teğmen
    104 Mesaj

Dekotadan yapsak olma mi

|
    |
  • Teğmen
    104 Mesaj
    Sanırım ben ta başından bilgi acligimdam ve öğrenme hevesimden dolayı çorbaya çevirdim projeyi.Aslinda yapmam gereken ilk başta senin ilk devreyi oluşturup mantığını kavramakti.Daha sonra diğer ışıldak devresi üzerindeki projeleri gerceklestirmek çok daha doğru olacaktır.

• Yüzbaşı
    555 Mesaj

Abi sen konuyu çorbaya çevirmedin. Bundan teee yıllar evvel arkadaşın birisi bir konu açmış, arıza var diye sormuş, şansa bak ki ben foruma yeni üye olduydum, bir yorum yazayım dedim, kimse ilgilenmez sanıyordum sen ilgilendin. Şimdi bu konuyla alakalı yazmak benim için bir zevk. Çünlü elektronik sitelerinde bulundum ben. Oradaki beyfendiler sokak köpeği kadar değer vermediler. Yani hocam bana kızma yok konuyu çorba ettim durumu yok burda. Sen yap, ben sana yardım ederim. Kazasız belasız tamamlayınca ben senin adına gurur duyarım.

Gözlük kutusu olayına gelince ben toplamda 3 tane yaptım. Birini daha evvel işyerinde çalışan bir abimiz rica etti bana ver diye(göstermek için götürdüm çok beğendi) ben de ona hediye ettim. Şansa bak ki o abi evinde düğün yapmış. Düğüne gelenler adettendir diye aleti çalmışlar evden

utana utana bir tane daha yapmamı istedi. Bir tane daha yaptım. Sonra işten ayrıldım. 2 yıl evvel yine bir gözlük kutusuna kızkardeşim için yaptım. Kendi evime koycam abi dedi onu da o aldı, bacımdır dedim onu da ona verdim. Geçen gün sana göstrmek için istedim, ev çok dağınıkmış şimdi bulamam abi dedi. Bulursam sana foto atayım beğenmezsen yine beğenme.

Dekota olayını da ben şu pez**** nejat mıdır nejdat mıdır onun videolarında gördüm. Yapacaksan ondan da yapabilirsin ben onu hiç kullanmadım buralarda yok ondan sanırım. Varsa fiyatı da ucuzsa değerlendirmek isterim.

Gözlük kutusundan yapınca kücük ve kibar oluyo hemde iyi düşün...

Haydi iyi geceler abi ben çıkış yapmak zorundayım yarın görüşürüz...
    |
    |
    KORMAK kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Teğmen
    104 Mesaj
    Canımsın.Guzel insan

|
    |
  • Yarbay
    6838 Mesaj

http://elektronikhobi.net/animasyonlar/diyot-animasyonlari/
    Siz gidiş ve geri yükten dönüşü ayrıntılı animasyon yaptığınız için benim ilk başta kafam karıştı...
    Bize sadece bu şekilde gidiş gördük ,, ac giriyor ve dc olarak çıkıyor, ac nin yönü değişince o yöndeki diğer diyotlar yine görev yapıp, dc veriyor,, iki durumdada dc alınmış oluyor,,,http://elektronikhobi.net/animasyonlar/diyot-animasyonlari/

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |

• Teğmen
    104 Mesaj

Üstadım şu sıralar iş anlamında ciddi bir yoğunluk yaşamaktayım.Bu sebepten yazamıyorum.Kusura bakma.Çocukların sınavları da üstüne tuz biber oluyor.Yapacak o kadar çok proje var ki gel gelelim vakit sıkıntısı yaşıyorum.Sen nasılsın.

|
    |
  • Yüzbaşı
    555 Mesaj

Valla iyi abi şükür. Keşke senin gibi iş güç sorumluluk sahibi olsaydım da çocukların sınavlarıyla neyle uğraşsaydım. benim durum daha kötü haline şükret. Bu gidişle hapı yuttuk ve abi.
    |
    |

• Yüzbaşı
    555 Mesaj

Abi merhabalar.
    Mesajını görebiliyorum ama nedense telefondan yanıt veremiyorum.

Ne yaptın?
    |
    |

Bende vantilatör var, birinci kademe bana göre çok hızlı,,,
    Dimmer devresi yapıp bağladım,, yavaşlatıyor ama galiba frekans düşüyor motora ses yaptırıyor,,
    Bildiğiniz uygulayacağım başka basit devre varmı, yoksa vantilatördeki kondansatör değerini düşürsem yavaşlarmi ,, fön makinesinin birinci kademesi için diyot bağlı, bende diyot bağlasam olurmu ,,,,
    teşekkürler ...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Emin-Firtina -- 9 Temmuz 2019; 7:40:49 >
    |
    |

Merhaba şu anda telefondayım müsait olur olmaz yarım saat sonra falan ynıtlayacağım.

|
    |
    Emin-Firtina kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  • Yüzbaşı
    555 Mesaj

Merhabalar tekrar. Klima kullanmayı pek sevmiyorum. Zaten bizde bir odada var, benim yattığım odada yok. Ben de vantilatör kullanıyordum. Fakat vantilatörün rüzgarı fazla geliyordu ve birkaç kez bu sebepten hasta olma tehlikesi atlattım. Şöyle yayla havası gibi azar azar istediğim gibi üfleyecek bir kademe gerekiyordu. Ben de devreye seri kapasitör bağlayarak sorunu çözdüm. O zaman teee 20 senelik vantilatöre uygulamıştım, daha sonra birkaç vantilatör daha aldım ve alır almaz garantiyi umursamadan onlara da uyguladım, başarılı oldum. Nasıl yapılacağını size çizeceğim...

Resme dikkatle ve zumlayarak bakın. Vantilatöre giren AC kabosunu, 1-2-3 kademe anahtarı seti tarafından kesiyoruz. Buraya 2,2uF kutupsuz damla kondansatör bağlıyoruz. Bazı vantilatörlerde 2,2 fazla geliyor (hala hızlı döndürüyor) bu defa 1uF artı 470nF paralel bağlayarak 1,5uF elde edip deniyoruz. Tamam bu hız çok güzel oldu dendiğinde orda duruyoruz. Bu seri kapasitör bağlıyken vantilatörün 1-2-3 kademeleri fabrika ayarından daha yavaş dönecektir. Sondaki kırmızı yazıya bu yazıyı okuduktan sonra bakın.

İşimiz bitmedi. VAntilatörlerin çoğunda gece lambası olur. Bu lambanın amacı güvenliktir. Gece çalıştırıldığında bunu yakarsınız. Gece uyanıp çişe mişe giderken vantilatöre takılıp kazaya neden olmamanız içindir. Bu lambayı iptal edicez. Resimde görüyorsunuz vantilatörün anahtar setine dahildir genellikle gece lambası. Aynen şekilde gösterdiğim gibi lambayı devre dışı bırakıyoruz. Daha sonra, anahtar kısmından kondansatörün diğer ucuna iletiyoruz. Ne oluyor böyle olunca?

Gece lambası düğmesi açıkken (OFF) Yavaş mod 1-2-3
    Gece lambası düğmesi kapalıyken (ON) Hızlı mod 1-2-3 oluyor.

Böylelikle 3 vitesli vantilatörünüzü 6 vitesli yapmış olduk. Gece lambasının düğmesini hızlıya alırken ÇOT! diye ses gelir. Bu normaldir Kapasitörde biriken yükü bir anda kısadevre ediyorsunuz. O yüzden kapasitörü 1000V seçerseniz daha iyi olur.

Anlamadıysanız anlarıtım.

NOTLAR:
    Çalışırken ELEKTRİK ÇARPMASI RİSKİ YÜKSEKTİR! FİŞ ÇEKİKKEN BİLE KAPASİTÖRE VEYA BAĞLANTILARA ÇIPLAK ELLE DOKUNMAYINIZ!

Çoğu kişi bilmez ama vantilatörler yağlanmalıdır. Yağlanacak yer, kafesi söküp pervaneyi çıkarınca, milin göbekle birleştiği yerdir. Buraya biraz vazelin sürün. Çakmakla ısıtarak vazelinin erimesini sağlayın. Mili elinizle göbeğe doğru ileri-geri itip çekin, biraz da çevirin. Daha sonra varsa dikiş makinesi yağı kullanarak aynı işlemi tekrarlayın. Bitince çevredeki yağları temizleyin. Aksi takdirde çalışırken etrafa bulaştırır. Herşey bitince vantilatörü güzelce toplayın.

Güle güle kullanın.
    |
    |

• Yarbay
    6838 Mesaj

Bilgi için çok çok teşekkürler,,
    Ben foruma girmeden önce bir yerde kondansatör değeri küçük olursa yavaş döneceğini okudum,,,
    Ve malesefki bunu motordaki kondansatörü 1.5uf yerine 105 400v taktım, 1 de dönmedi, 3 ü denedim, döndü,, dönerken motordan cciizzzttt ince sargı alev alması gibi bir ses geldi, hemen fişi çektim,,,, çok hafif koku geldi,,,
    Sonra 1-2-3 de fişi taktım çektim, motor dönmedi..
    Moralim sinirlendi, kendi kondansatörünü takmadan kapattım ,,,,

Paylaştığıniz resme göre komütatör bölgesinde bi kondansatör daha var, benim asıl işim onunla,,,
    acele ettim ,,,,

|
    |

Evet o komütatör bölgesindeki kapasitör orjinalde yok onu biz takacağız. Yine de 1,5uF varken 1uF ile değiştirdiğinizde sıkıntı çıkarması ilginç. Daha küçük kapasitör takınca daha az akım geçecektir. Daha az akımda motorun öyle davranmaması lazımdı. Siz göbek yağlama olayına bir bakın muhakkak faydasını göreceksiniz. İlk aldığınız gibi olacak iddialıyım. O göbekte zamanla tozlanma ve sıkışma oluyor kullanıcı farketmiyor onu.
    |
    |

Vantilatör yeni ikinci el, motoru bakımlı temiz (tamircisinden) aldım,
    Sesli değil, hızlı dönüyor,,,, sesin hepsi pervanelerin firfirfir etmesi, 1-2-3 neredeyse aynı,,,

Benim istediğim %50 yavaşlatmak,,

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Emin-Firtina -- 9 Temmuz 2019; 23:19:27 >
    |
    |

470nF
    1uF
    1,5uF
    ve
    2,2uF lerle deneme yapa yapa uygun hızı bulabilirsiniz. Tamircisi bakım yapmıştır ama neresine. Yağlama bilmez onlar
    |
    |

Teşekkürler ,,, deneyeceğim , 2 adet 1 uf alsam, hemen hemen tüm olasılıkları karşılıyor gibi,
    Seri olunca 500nf,,
    Tek olunca 1 uf,,
    Paralel olunca 2 uf,,,
    Acele edip, kondansatörü ile oynadığım yardımcı sargı yanmadıysa

|
    |

İki tane 1uF'yi seri bağladığınızda 500nF olmuyor.
    |
    |

Neden ,,,

|
    |
Reklamlar
sohbet
haberler
Lastik Fiyatları
Paykasa
web tasarım
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR4
0,266
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.