Şimdi Ara

Işıldak devresi yanan elemanlar... (17. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
372
Cevap
3
Favori
58.738
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1516171819
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Kondansatörün fotosu aşağıda...Evde aynı ışıldaktan bir tane daha olduğundan, bu bozuk olanını bahsettiğim gibi ya çalışma lambası, ya da gece lambası olarak kullanmak için kartta değişiklik veya telefon şarj aletini kullanmak istiyorum. Gerekli şarj aletinin limit değeri ve ledleri korumak için ilaveler ne olabilir?
     Işıldak devresi yanan elemanlar...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tarama -- 18 Ağustos 2019; 19:57:39 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • tarama T kullanıcısına yanıt
    İçerikteki bilgiler bizzat denenmediği ve doğruluğu kesin olmadığı için insanları yanıltmamak amacıyla silindi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi KendiİsteğiyleAyrıldı -- 4 Ekim 2020; 1:45:14 >
  • Haa eklemek mecburiyetindeyim:

Telefon adaptörü ile deneme yapacaksanız, o karttan çıkan iki uç var dikkat edin. Biri kırmızı biri siyah onu aküden sökün, artıya eksiye dikkat ederek adaptöre bağlayın tek yapacağınız bu. Yani akü kablolarını adaptöre bağlayacaksınız.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi KendiİsteğiyleAyrıldı -- 18 Ağustos 2019; 20:10:46 >
  • Ledler ve kartın ön ve arka yüzü... Arkadan ışık vererek te çekim yaptım...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tarama -- 18 Ağustos 2019; 20:19:26 >

Hocam öyle değil
    Yanan LEDler varya onu görmem lazım. Cihazı sökünce LEDlerin bağlı olduğu kartın bağlantı yüzünü görmem gerekiyor. Neyse şimdilik zahmet çekmeyin. Şu anda feda edilebilecek USB adaptör var mı yedekte?
  • 😊😊😊
    Evde 5V 300mA, 700 mA, 1500 mA, ve 12V, 350 mA, 20V, 3500mA adaptörler mevcut....
    Şu resmi mi kastettiniz?

• Şimdi fark ettim.... Ledlerin resimleri yerine yanlışlıkla başka resmi yüklemişim...

5V 1500mA olan iyidir. Aküyü söküp adaptörü o kablolara bağlayacaksınız.

Hah tamam gördüm. Ledlerin tümü de paralel bağlanmış. İş sakat. O 47 Ohm direnci değiştirsek iyi olacak. 1W'lık kalın direnç yok mu elinizde?
  • Şu an elimde yok, ama bulurum. 1wattlık değil mi?Fakat o direncin değeri 47 ohm değil de 470 ohm değil mi? Bu direncin görünüşü yanık olduğunu gösteriyor, doğru mu?

Direncin kararmış olması iletiyorsa bile yakında gidici olduğunu gösteriyor. Ama LEDleri koruyan seri direnç o mudur bilemiyorum. O yüzden ben ilaveten o LED kartına seri bir direnç ekleyelim diyorum. 470 olup olmadığına dikkat etmedim aklımda öyle kalmış. LEDlere seri direnç bağlamamız gerekecek, kartta kaç Ohm bağlanmış bilmiyorum. Şimdi karta bakıp iki saat kafa patlatmaya üşendim. Olmazsa bakar söylerim hangi direncin LED direnç olduğunu. Şu an elinizde adaptör var deneme şansımız da varsa sonuca yakınız demektir.

EDİT: Direnciniz fotoda SARI-SİYAH-KAHVE olarak görünüyor. Bu da 400 Ohm demektir. Yanlış görmüyorsam. Varsa 560 OHM da takılır birşey olmaz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi KendiİsteğiyleAyrıldı -- 18 Ağustos 2019; 21:32:1 >
  • Aynen ben de siyah gibi gördüm. Ama kartta direncin hemen altında 470R yazıyordu. Acaba ısıdan dolayı mor rengi siyaha çalmış olabilir mi diye düşünmüştüm.

Şimdi 5V 1500 mA güç kaynağı ile dediğiniz gibi, fakat ilave direnç bağlamadan, yaptım. Sonuç: ledlerin hepsi çalıştı. Fakat parlaklığı biraz fazla gördüm Bu nedenle ısrarlı çalıştırmadım. İlave direnç bulup tekrar deneyeceğim. Hatta devre kartını tamamen çıkarıp, şarj cihazını kutunun içine koymayı düşünüyorum... Bu durumda 560 ohm yeter mi?
    Hatta, birisi az ferli olan iki farklı ışık kademesi olsun için, iki farklı direnç kullanmayı düşünüyorum. Kutu üstünde çift yönlü anahtar mevcut. Direnç değerleri için öneriniz ne olabilir?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tarama -- 18 Ağustos 2019; 22:21:40 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: KendiİsteğiyleAyrıldı

İçerikteki bilgiler bizzat denenmediği ve doğruluğu kesin olmadığı için insanları yanıltmamak amacıyla silindi.
    hocam dediğiniz gibi sac trafo maliyeti ve zaman kısıtından dolayı besleme devresini dediğim şekilde yapma kararı aldık.
    şimdi sizin tavsiye ve uyarılarınıza gelecek olursak bir kaç cevap vereyim.

öncelikle devre tamamen izole ile kaplanacak ve kimsenin çarpılma ihtimali olmayacak. zaten bazı devrelerimiz sıvı izole ile kaplanıp donduruluyor ve devrenin hiç bir kompanentini göremiyorsunuz bile. o yüzden devrenin birisini çarpma ihtimali yok ancak testereyle izoleyi kesmesi lazım ki devreye ulaşabilsin.

zener diyot kısmına gelecek olursak 5.1volt 3watt zener diyot kullanacağız bu zener diyotu patlarsa artık yapacak bir şey yok. ha baktık zener diyot kaynaklı iadeler yaşanmaya başlandı zener diyotu 5w gücüne çıkarırız burası da çok sorun olmaz diye düşünüyorum.

birde demişsiniz ki " Akü şarj etmek için yüksek amper elde etmeye çalışmanın neticesidir bu. "

yalnız ilk mesajımda da belirttiğim üzere bizim devremizde akü pil gibi şarj edilebilir bir eleman yok ve zaten devremiz de şarj etme amacıyla kurulmuyor. siz hatta daha önceki mesajlarınızda trafosuz güç kaynaklarının akü şarj etmek için kullanmasalar aslında çok uzun ömürlü olduklarını yazmıştınız.

bizim devremiz fişe takılı olduğu süre boyunca sürekli çalışacak bir pil veya akü şarj etmeyecek sadece röle açıkken 50ma çeken ve röle kapalı iken 40ma çeken bir devreyi 5.v vererek besleyecek.

şimdi bu tür bir kurulumda sizce hangi noktada sorun çıkar.

• gipsy_danger G kullanıcısına yanıt
    Tamam yazdıklarınızı dikkatle okudum. Şurada sıkıntı çıkar:

Bu tip devrelerin çıkışından herhangi birisine dokunduğunuzda, eliniz ya da ayağınızla duvara, beton zemine falan dokunursanız, çarpılırsınız. Ben bunu defalarca yaşadım ve bu yüzden özellikle belirttim. Sebebi, giriş geriliminin -trafolardaki gibi izole edilmemiş olmasındandır. Çıkış uçlarına dokunulduğunda kaynak insan vücudundan geçerek toprağa oradan da mahalle trafosunun topraklama tertibatına akarak kendini tamamlıyor. O yüzden polyester malzemeler vb ile besleme kartını kaplamanın bir mantığı kalmıyor.

Zeneri 5W yaptınız. Eğer yanarsa çıkışa 220V hatta biraz fazla, ama amperi düşük ceryan verecektir. Yaptığınız ürün, kullanıcının dokunamayacağı şekilde paketlenirse, bu anlattıklarımı yoksayın. Birşey olmaz. 5V yerine 6V zener kullanmanızı da öneriyorum burada. Çünkü akım biraz sayıf olacağından, istenen gerilimin biraz üzerinde olursa, daha sorunsuz çalışacaktır.

Bunun dışında bir sıkıntı çıkmaz. Ama uzun ömürlülük babında ben güvenmiyorum. Daha evvel daha dayanıklı olur dememin nedeni de, kondnsatöre fazla yüklenmeyip fazla akım çekmeye çalışmamam nedeniyle idi. Ben zener kullanmıyordum. Ayrıca devre son derece basitti. Bozulacak birşey yoktu. Sizde nasıl sorun çıkaracağını bilemem. Ama çok fazla iade ya da arıza çıkarsa kazandığınız kaarınızı alır götürür. Bunu da hesaba katmalısınız.

Merhaba tekrar.

Orjinal kartı çıkartmayın. Çünkü sonradan SMPS adaptörü içine takınca yamalı bohca gibi olacak. Onu oraya bunu buraya uyduracağım derken bir sürü iş çıkacak. Ne güzel hazır kart yapmış adam. Üzerinde 0-1-2 anahtar da var. Dolayısıyla eğer sığıyorsa hiç uğraşmadan, aküyü söküp adaptör uçlarına bağladınız mı bitiyor sizin iş. O direncin sağlamıyla değiştirilmesi şartı ile... Kendi 220 girişini kullanmayacaksınız tabii ki.

Haaa çok parlak yandı demişsiniz. İyi ki fazla yakmadınız hepsi giderdi. Demek ki akü 4V imiş bunu öğrendik. Araya 560 Ohm 1Watt bulduk mu süper olur.
  • quote:

Orijinalden alıntı: KendiİsteğiyleAyrıldı

Tamam yazdıklarınızı dikkatle okudum. Şurada sıkıntı çıkar:

Bu tip devrelerin çıkışından herhangi birisine dokunduğunuzda, eliniz ya da ayağınızla duvara, beton zemine falan dokunursanız, çarpılırsınız. Ben bunu defalarca yaşadım ve bu yüzden özellikle belirttim. Sebebi, giriş geriliminin -trafolardaki gibi izole edilmemiş olmasındandır. Çıkış uçlarına dokunulduğunda kaynak insan vücudundan geçerek toprağa oradan da mahalle trafosunun topraklama tertibatına akarak kendini tamamlıyor. O yüzden polyester malzemeler vb ile besleme kartını kaplamanın bir mantığı kalmıyor.

Zeneri 5W yaptınız. Eğer yanarsa çıkışa 220V hatta biraz fazla, ama amperi düşük ceryan verecektir. Yaptığınız ürün, kullanıcının dokunamayacağı şekilde paketlenirse, bu anlattıklarımı yoksayın. Birşey olmaz. 5V yerine 6V zener kullanmanızı da öneriyorum burada. Çünkü akım biraz sayıf olacağından, istenen gerilimin biraz üzerinde olursa, daha sorunsuz çalışacaktır.

Bunun dışında bir sıkıntı çıkmaz. Ama uzun ömürlülük babında ben güvenmiyorum. Daha evvel daha dayanıklı olur dememin nedeni de, kondnsatöre fazla yüklenmeyip fazla akım çekmeye çalışmamam nedeniyle idi. Ben zener kullanmıyordum. Ayrıca devre son derece basitti. Bozulacak birşey yoktu. Sizde nasıl sorun çıkaracağını bilemem. Ama çok fazla iade ya da arıza çıkarsa kazandığınız kaarınızı alır götürür. Bunu da hesaba katmalısınız.
    hocam evet şimdi biraz daha ortak paydada buluştuk :D

aslında sorun bende ben projenin genelini anlatmadığım için iletişimde sıkıntı oldu. şimdi hocam koltuktan bir fiş çıkacak ve evin prizine girecek. bu fiş bizim devremizi 220v ile besleyecek devremiz ve rolemiz tamamen izole kaplı olacak ve biz bunu kullanıcının vantilatörün fişini takacağı kutunun içine koyacağız. sonra tüm kutuyu izole ile dolduracağız. yani kullanıcı devrenin ne girişini görecek ne de çıkışını görecek.
    sadece mobilyadan çıkan fişi prize takacak vatilatörün fişinide koltuktaki prize takacak. devreyi asla görmeyecek, koltuğu parçaladı diyelim devreyi yine göremez çünkü devre komple izole ile kaplı. projenin genel genel durumunu anladınız diye düşünüyorum. kullanıcı sadece evindeki vantilatörü koltuktaki prize takacak olay bundan ibaret.

şimdi hocam şöyle bir tavsiye vermişsiniz

"5V yerine 6V zener kullanmanızı da öneriyorum burada. Çünkü akım biraz sayıf olacağından, istenen gerilimin biraz üzerinde olursa, daha sorunsuz çalışacaktır. "

normalde bizim işlemcimiz 3.3v ile çalışıyor bizde işlemcimizi besleyecek olan voltaj regülatörü olan ams1117 3.3v regülatöre 5v veriyoruz. 5v zaten dediğiniz gibi istenen akımın biraz üzerinde. ama yine de 6v ile de değitirebiliriz.

bizim devre bunun neredeyse aynısı hocam. Işıldak devresi yanan elemanlar...
    https://www.electroschematics.com/wp-content/uploads/2009/11/transformerless-power-supply.jpg

sadece kapasitör 225k yerine 680nf, zener diyot ise 15v yerine 5.1v ve ayrıca çıkıştaki dirençle led yok. sonra 5.1v gerilim voltaj regülatörüne girerek 3.3v a düşürülüyor ve oradan da mikro işlemciyi besliyor.

şu devre uzun kullanım süresinde sabit akım ve akü, pil, batarya gibi elemanları şarj etmeyip sadece işlemci besleyerek bir sorun çıkartırmı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi gipsy_danger -- 18 Ağustos 2019; 22:56:20 >

• Teşekkür ederim... Biliyorum çok vaktinizi alıyorum, ama son bir sorum daha olacak. Led çalışma limitleri ile ilgili... Led'ler 5V 20 mA değerinde çalışıyor biliyorum. 27 led olduğundan 27*20mA=540mA eder. Bu durumda 5V 500 mA veya 300 mA lik bir adaptörü ilave dirençsiz kullanmak uzun ömürlü olur mu?

• gipsy_danger G kullanıcısına yanıt

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi KendiİsteğiyleAyrıldı -- 4 Ekim 2020; 2:22:32 >
    Vaktimi almıyorsunuz çünkü müsaitim

O LEDler çip LED mi yoksa power LED mi bilemiyorum. Ama normalde ileri gerilimleri (Vf) yani çalışma voltjları 3 ila 3,3Volt oluyor onların. 5volt değil. O yüzden araya direnç atmak istiyoruz ki, kirşof yasası gereği voltajın bir kısmını dirence düşürelim. Geçen akımdan yanmasın diye de watajlı seçiyoruz.

Mesele ilave dirençsiz kullanıp kullanmamak değil. Direnç yukarda bahsettiğim gibi gerilimin bir kısmını üzerine düşürecek ve 3V ile çalışan LEDleri 5V'den korumuş olacağız. Güç adaptörünün yüke karşı daha dayanıklı olması açısından da, 1A ve üzeri adaptör kullanmamız gerekiyor.

540mA isteyen bir almaca kabaca 800kusur mA kadar akım desteği olan bir kaynak bağlanmalıdır(minimum).

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi KendiİsteğiyleAyrıldı -- 18 Ağustos 2019; 23:19:17 >

• Merhaba, yine ben😀😀😀....
    Hamiyetinize itimaden bir soru daha soracağım. Benim sağlam olan ışıldak için şöyle de bir amacım var: Işıldağın ledleri, elektrikler varken şebekeden, elektrikler kesilince bataryadan yansın. Fakat bataryalar tam şarj olduğunda bataryaları korumak için şarjını kessin. Yani: Küçük bir kesintisiz güç kaynağı destekli ışıldak.
    Hatta adaptör monte ettiğimiz, bozuk olan ışıldağı bile bu halde kullanmak harika olurdu. (Aynı tip ışıldaktan iki tane mevcut, birisi malum yukarıdaki bahsi geçen, resimlerini gönderdiğim arızalı ışıldak.).

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tarama -- 19 Ağustos 2019; 10:18:4 >
  • 
Sayfa: önceki 1516171819
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.