Şimdi Ara

İş Teklifi Aldım; Tavsiyeye İhtiyacım Var Abilerim. (Yabancı Ülke)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
21
Cevap
0
Favori
1.636
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Herkese merhabalar öncelikle. Hacettepe Üniversitesi Fizik Mühendisliği lisans okuyorum. 3. sınıftayım. Ancak gel gelelim ailevi ciddi problemler yüzünden bir yıldır okula gidemiyorum. Para kazanmam gerekiyor. 5 aydır işsizim. Şimdi bir teklif geldi. Ancak kafam karıştı. İş sürekli yurt dışına çıkmayı gerektiriyor. İşi açıklayayım;

Askeri araçların elektrik sistemlerini üretiyor iş teklif eden firma. Ve yurt dışına yolluyor ürettiği sistemleri. Bu sistemlerin montajında veya taşınmasında sıkıntılar çıkıyor. Ayda bir kaç sefer 4-5 günlüğüne yurt dışına adam yollamak zorunda. Bu gidecek personel arızayı tespit edecek ve onaracak. Lehim atacak, kabloyu onaracak gerektiği yerde. Mühendis vasfıyla gidecek ama. Bana teklif edilen iş bu. Genellikle Birleşik Arap Emirlikleri, İsrail, Yemen gibi ülkelere gidiliyormuş bu sıralar. Ama her dönem farklı yerlere gidilecek. Bazen bir ay boyu orada (yabancı ülkede) çalışmak gerekebiliyormuş. Firma tüm masrafları karşılıyor. Ancak yurt dışına giden personele ekstra para vermiyor.

Elektronik bilgim, onarım yeteneklerim ve yabancı dilim iyi olduğu için işin kendisinden açıkçası korkmuyorum. Ancak sürekli yollarda geçecek bir hayattan bahsediyorum. Bu noktaya kadar sıkıntı yok. Gel gelelim ücret çevremdekilere söylediğimde herkese az geldi. 1500 TL gibi bir ücretten bahsediliyor. Ve dediğim gibi yurt dışı harcı falan yok.

Yabancı ülkelere gidip çalışmış olan abilerimden tavsiye ve fikir almak istiyorum. Ücret sizce nasıl? Herkesin dediği gibi az mı? Yoksa mezun olmamış bir mühendis için normal mi? Yardımlarınızı bekliyorum. Saygılarımla.

• Merhaba Dostum,

Öncelikle hayat planlaman nasıl onu detaylı bilmiyorum.Eğer önünde evlilik var ise kesinlikle kabul etme.

Bende Elektrik-Elektronik teknikeriyim.Elektronikte detaylar bitmez.Genel olarak 3-5 gün süreli denilen işler uzayabilir.Aileni burada bırakıp senin orada olman pek mantıklı değil.

Ama yok ben bekar hayatı yaşarım, farklı ülkeler, farklı maceralar yaşarım dersen. Hayırlı olsun.
  • 2 şey söyleyeyim, işe başlarsan o okul bitmez, paranın yüzü sıcaktır, okul hep arka plana atılır sonra da lise mezunu teknisyen devam edersin.
    2.si yurt dışı için o para 0 TL değerinde, örnek vereyim (1 yıl önceki rakamlar)
    bir arkadaşım eşimin abisinin firmasında çalışıyor. Türkiyede lakin kimi zaman 1 2 ay ve daha uzun sürelerle yurtdışına gitmesi gerekebiliyor, o dönemdeki maaşı aynı paranın USD karşılığına dönüyor, yani TR'de 3500 TL yurtdışında 3500 USD şeklinde.
    1500 TL o iş zor.
  • 1500 USD olsa iyiymiş ama 1500 TL az bence. zor durumda değilsen gitme derim.
  • Bence kabul et,okulu bitirince işte daha yükselirsin,hem paran hem mevkin artar.Yurtdışına da o kadar sık göndermezler.Benim kuzenim de elektrik elektronik mühendisi.İlk 3-4 yıl sürekli yurtdışına teknik servis olarak gidiyordu.Evlendi çocuğu oldu.Artık az gönderiyorlar.Bence fırsatı kaçırma,mezun olanlar bile iş bulmada sıkıntı yaşıyor ve buldukları işler de çok iyi okullardan mezun kalifiye eleman değilseler bu civarda maaş veriyor
  • mezun + askerlik derken yaşın ilerleyeceğine gir şansını dene olmazsa bırakırsın.
  • quote:

Orijinalden alıntı: T4RK4N

Merhaba Dostum,

Öncelikle hayat planlaman nasıl onu detaylı bilmiyorum.Eğer önünde evlilik var ise kesinlikle kabul etme.

Bende Elektrik-Elektronik teknikeriyim.Elektronikte detaylar bitmez.Genel olarak 3-5 gün süreli denilen işler uzayabilir.Aileni burada bırakıp senin orada olman pek mantıklı değil.

Ama yok ben bekar hayatı yaşarım, farklı ülkeler, farklı maceralar yaşarım dersen. Hayırlı olsun.

adamın elektrik mezunu olduğu ne belli. Ne güzel iş teklifinde bile karı kız düşünüyor.
  • Ben olsam giderim.

uni ogrencisi arti askerlik yapilmamis. Maasi bu olumsuz ozelliklere gore iyi ayrica yurtdisi deneyimi bakarsin firmanin adami olur seni uzun sure veya temelli yurtdisina yollarlar.
    kardes kpss hayalleri kuruyorsan hic umutlenme artik alimlar cok dustu aciktan adamlarini yerlestirdiler geri kalana da gostermelik 3-5 kisi aliyorlar.

bu iste deneyim kazanacaksin isi ogreneceksin ve kendini gelistireceksin baska yere gidereken 2500-3000 istersin. Dersin ki 1 2 3 yil yurtdisinda calistim turk yuzu gormedim firmayi en iyi sekilde temsil ettim gerekirse yurtdisindaki amirlerden ingilizce referans mektubu hazirlatirsinn. Portfolyo dosyasi olusturur yaptigin onemli calismalari dosyana ekleyip onu gururlar sirkete sunarsin.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Herkese cevapları için teşekkür ediyorum. Okul planları zaten şu zorlu dönemde oldukça aksadı. Bu noktadan sonra okumam zor; onun bilincindeyim. Askerliğime daha 3 yıl var en az.
    Ben dışarıda gezmeyi seven birisi değilim pek. 23 yaşındayım bir kere bara gitmedim mesela (Ankara'da oturuyorum). Evde yemeğimi, suyumu verin bir yıl 'ya çıkıp az hava alayım' demem. :D
    Yabancı ülkeleri ama çok merak ediyorum. Hep yurt dışında çalışmayı hayal etmişimdir. Ki çalışmayı gerçekten çok seviyorum; hele elektrik-elektronik mevzularını hobi olarak yapıyorum evde elimden geldiğince.
    Bu iş geleceği olan bir iş. Hele yurt dışı çalışmış olmak gelecekte işime yarayacak.
    Benim korkum aldatılıyor olma ihtimalim. Çok yakın bir arkadaşıma kalifiyesiz olarak 6 aylık Duabi'de inşaatta elektrik çekme işine ayda 5000$ + tüm masraflar şeklinde teklif geldi. Ben sürekli uçaklarda olacağım. Çünkü şirket sadece bir ülke/firmayla anlaşmalı değil. Dünyanın her yerine adam yolluyor sürekli. Kurulu düzenim olmayacak, ailem burada kalacak, 8 yıllık sevgilimi yeri gelecek iki ayda bir göreceğim = 1500TL . Hesap biraz buna geliyor ister istemez.

• arkadaşım bir kaç ay içinde yurtdısına(ırak) gidecek nasipse
    alacağı maaş ondan önceki gidenlerin söylediğine göre 2500-3000dolar civarındaymış
    sana verecekleri maaş açıkçası yurtdışına göre çerez parası gibi kalıyor
    ayrıca yukarıda bir kişi söylemiş sen bu işe başlarsan üniversiteyi bitirmeyi unut,
    bir önemli kısımda şu sen üniversiteyi bitirmedim bunlar seni bitirmiş gibi kabul edebilirler hiç sorun yok ama
    bu işle herhangi bir sıkıntı yaşayıp işten ayrıldığında sen öğrenci olacaksın mühendis degil .
  • quote:

Orijinalden alıntı: Havya Makinesi

quote:

Merhaba Dostum,

adamın elektrik mezunu olduğu ne belli. Ne güzel iş teklifinde bile karı kız düşünüyor.

Dostum adam gerekli açıklamayı yapmış zaten Fizik müh. lisans okuyorum demiş. Ve işi askeri araçların elektrik-elektronik sistemleriyle ilgili bir iş olduğundan bahsediyor.

Adamın mesajını bir daha oku...

Ne içtiysen bir dublede ben alabilirim.

• 1500 tl afedersin ama kazıklayacak adam ariyorlar.. ben onlarin ciddiyetinden suphe ederim..
  • Kafam iyice karıştı gerçekten. Ne yapmalı bilmiyorum. Ücret konusu tekrar konuşmaktan bile çekiniyorum adamla. Pek pazarlığa açık birisi değil çünkü. Pazartesi gününe net bir cevap vermem gerekiyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Hades18

Kafam iyice karıştı gerçekten. Ne yapmalı bilmiyorum. Ücret konusu tekrar konuşmaktan bile çekiniyorum adamla. Pek pazarlığa açık birisi değil çünkü. Pazartesi gününe net bir cevap vermem gerekiyor.

1500 TL az dostum. Otur açık açık konuş.
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Hades18

Kafam iyice karıştı gerçekten. Ne yapmalı bilmiyorum. Ücret konusu tekrar konuşmaktan bile çekiniyorum adamla. Pek pazarlığa açık birisi değil çünkü. Pazartesi gününe net bir cevap vermem gerekiyor.

1500 TL az dostum. Otur açık açık konuş.

Haklısınız. Pazartesi görüşmeye gittiğimde açıkça konuşmalıyım. Olumsuz cevap verirse; doğaçlama bir gelecek planı oluşturacağım.
  • o 1500 tl yurt dısında erir gider eve geldiğinde faturanı bile ödeyemezsin
  • 1500 böyle bir iş için çok az.

• Paranın az olduğunun farkındayım dediğim gibi. 5 aydır başvurmadığım yer kalmadı neredeyse. Parayı olduğu gibi aileme bırakacağım. İşin içinde zorunlulukta var sonuçta.
  • Bedavaya amelelik yapsan daha iyi

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.