Şimdi Ara

iş güvenliği uzmanlığı hakkında bilgi (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
126
Cevap
5
Favori
25.088
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Mihmander

Arkadaşlar

benmi daha önce yanlış gördum yoksa iş güvenliği uzmanlığı kursuna
    katılabilme şartlarimi değişti.

2 Yıllık TBMYO Makine Mezunuyum.
    Bana katılabileceğimi söylemişlerdi.

Şimdi aradım yok katılamassınız dediler.
    Böyşe bir değişiklik oldumu??

sana zamanında yanlış bilgi vermişler..

2 yıllık makine mezunu isg ci olamaz.
  • İnşaatta mühendis'den bir adım öndesin eğer bu mesleği yapacak kişi, herşey senin olurdan geçer.
    sorumluluk gerektirir.
  • Böyle mesleklerde ilk olmak gerekiyor yoksa sonradan nerde bi işsiz varsa akıyor buralara. Kurs parası da çok zaten 2 bin liraya kurs mu olurmuş.
  • ben gidemedim ama çevremdem duyduğum kadarı ile
    fevkaladenin fevkinde bir katılım var..

herkez bu kurslarda alıyor soluğu..
    sonu nereye varacak bakalım.

dediğiniz gibi antalyada kurs bedeli
    2500 TL.

şimdiden mart dönemine sıra veriyorlar.
    o kadar yanı..

Bir zamanlar mark ile LPG bağlatmaya gitmiştim.
    bana 5 ay sonraya gün vermişlerdi.
    Torpille 3 aya düşürtmüştüm. O aklıma geldi. :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mihmander -- 12 Aralık 2012; 14:54:29 >
  • bende mart ayında kursa yazildim.hayırlısı bakalım.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Merhabalar,

İş güvenliği uzmanlığıyla ilgili olarak kurs arayan arkadaşlara yardımcı olabilirim ( İstanbul ve Ankara için konuşuyorum).Biz ankara'da 2 senedir faal olarak bu işi yapan Tepe Akademi'ye İstanbul'da açtık.Kurs tarihlerimiz belli oldu ve 3 gündür kayıt yapıyoruz. İstanbul'lu mühendis dostlarımız tarafından gayet güzel karşılandık :) .

İş güvenliği uzmanlığı sertifikası almayı düşünen arkadaşları Şirinevler'deki ofisimizde çayımızı kahvemizi içmeye bekleriz.Telefonlarla aramalarınızda da Volkan Bey'in referansıyla arıyorum derseniz, fiyat konusunda yardımcı olacaklardır.

İSTANBUL OFİS
    Adres: Mehmet Akif Cad. 1.Sok. Haydar Akın İş Merkezi(2) Kat:4 Şirinevler/Bahçelievler/İSTANBUL
    (E5 üzeri Halkbankası Üstü)
    Tel : 0 212 603 51 53-54 ( Volkan bey'in referansıyla derseniz fiyatta yardımcı olacaklardır.)
    Fax: 0 212 603 51 59

ANKARA MERKEZ OFİS

Adres: Ceyhun Atuf Kansu Cad. Bayraktar Center, G Blok, No:114/9 Balgat/Çankaya/ANKARA
    Tel : 0 312 473 43 47
    Tel-2 : 0 312 473 43 48
    Fax : 0 312 473 43 59

• quote:

Orijinalden alıntı: Elano_Blumer

Merhabalar,

İş güvenliği uzmanlığıyla ilgili olarak kurs arayan arkadaşlara yardımcı olabilirim ( İstanbul ve Ankara için konuşuyorum).Biz ankara'da 2 senedir faal olarak bu işi yapan Tepe Akademi'ye İstanbul'da açtık.Kurs tarihlerimiz belli oldu ve 3 gündür kayıt yapıyoruz. İstanbul'lu mühendis dostlarımız tarafından gayet güzel karşılandık :) .

İş güvenliği uzmanlığı sertifikası almayı düşünen arkadaşları Şirinevler'deki ofisimizde çayımızı kahvemizi içmeye bekleriz.Telefonlarla aramalarınızda da Volkan Bey'in referansıyla arıyorum derseniz, fiyat konusunda yardımcı olacaklardır.

İSTANBUL OFİS
    Adres: Mehmet Akif Cad. 1.Sok. Haydar Akın İş Merkezi(2) Kat:4 Şirinevler/Bahçelievler/İSTANBUL
    (E5 üzeri Halkbankası Üstü)
    Tel : 0 212 603 51 53-54 ( Volkan bey'in referansıyla derseniz fiyatta yardımcı olacaklardır.)
    Fax: 0 212 603 51 59

ANKARA MERKEZ OFİS

Adres: Ceyhun Atuf Kansu Cad. Bayraktar Center, G Blok, No:114/9 Balgat/Çankaya/ANKARA
    Tel : 0 312 473 43 47
    Tel-2 : 0 312 473 43 48
    Fax : 0 312 473 43 59

Ankara daki kursun fiyat bilgilerini alabilirmiyim hocam.tabi bide taksit oluyormu.son olarak kursunuz çalışma bakanlığı tarafından yetkilendirildimi?

• Ankara numaramizi benim referansimla( volkan bey) ararsaniz fiyat konusunda yardimci olurlar. Evet calisma bakanligi onay listesindeyiz.

Www.tepeakademi.com adresinden iletisim bilgilerine bakabilirsiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Elano_Blumer -- 9 Ocak 2013; 11:12:31 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • bende kursa yazıldım hayırlısıyla mayısta gireceğiz sınava şuanda bu işi aktif olarak yapan arkadaşlar varmı acaba aramızda?
  • İzmir için kurs önerebilcek kimse var mı acaba??
  • Konuyla ilgili bütün arkadaşlarımı

www.isgdunyasi.com a beklerim.
  • Ankara "Aksiyon" da fiyat daha makul, ben yazıldım
  • 18001 standart.
    siz isg eğitimi alacaksınız,yalnız önce mezun olmanız gerekiyor. yukarıda arkadaşlar bazı iletişim kanalları vermişler.
    bakanlığın yetkilendirdiği kurum-kuruluş-şirketler verebiliyor bu eğitimi.
    Tabi,bu işte de,kalite standartlarında olduğu gibi soytarılar var. "1 günde 3 standartlarcılar",buralara da "gelmeden belge" olayı sıçrattılar. "Hem kursta,hem online eğitimde" bulunacaksınız diyen yere gidin. Öğrenin.
    Uzun,yorucu,devamlı takip edilmesi gereken bir "meslektir". Çalışırsanız,emek verirseniz,hem kazançlıdır,hem de gerçekten çok önemlidir. Başarılar dilerim.
  • Şu aralar Ankara'da isg kurslarının fiyatları ne kadardır bende makine mühendisiyim almayı düşünüyorum ama işime kesin yararmı bilemiyorum açıkçası
  • 4 yıllık fen edebiyat mezunları sertifika alamaz mı? ben sosyoloji mezunuyum en azından sertifika alıp bir şirkette maaşlı çalışmayı düşünüyorum. gerçi halaen tekstilde çalışıyorum ama bu yönde sertifika sahip olsam diyorum
  • quote:

Orijinalden alıntı: zaferdurukan

4 yıllık fen edebiyat mezunları sertifika alamaz mı? ben sosyoloji mezunuyum en azından sertifika alıp bir şirkette maaşlı çalışmayı düşünüyorum. gerçi halaen tekstilde çalışıyorum ama bu yönde sertifika sahip olsam diyorum

Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi mezunu olanlar,
    Teknik Eğitim Fakültesi mezunu olanlar,
    Fen Edebiyat Fakültesi Fizik bölümü mezunu olanlar,
    Fen Edebiyat Fakültesi Kimya bölümü mezunu olanlar,
    İş Sağlığı ve iş güvenliği Meslek Yüksek Okulu mezunu olanlar

Üniversitelerin bu bölümlerinden mezun olan arkadaşlar iş güvenliği uzmanlığı eğitimi alabilirler.

• quote:

Orijinalden alıntı: cruel.turk

Şu aralar Ankara'da isg kurslarının fiyatları ne kadardır bende makine mühendisiyim almayı düşünüyorum ama işime kesin yararmı bilemiyorum açıkçası

kurs fiyatları 1500-2500 arası değişir ama bölümünüz iyi bir müh.uzman olmasanızda çok iyi bir iş bulursunuz en çok inşaat için gerekli mesela çok iş kazası oluyo inşaatlarda ama inşaat müh pek rağbet göstermiyor piyasadaki isg uzmanlarının çoğu fizik kimya mezunu bu bölüm mezunlarına iş yok çünkü
  • Merhaba.

Üniversitede güz dönemi seçmeli ders olarak iş güvenliğini aldım.En mühim konu olan fakat yeni yeni anlaşılan iş güvenliği sektörü ülkemizde gelişimini sürdürüyor.Bir mühendis ne kadar sorumluluk isteyen işlerde çalışırsa çalışsın bu sektör kadar sorumluluk isteyen bir yer yok.Yapılan en ufak iş kazasının faturası eskiden patron ve mühendise kesilirdi.Şimdi ise iş yerinin iş güvenliği ile ilgili uzmanına kesiliyor.

Sektöre girmek için iş güvenliği uzmanı olmak şart.Sakın ola ki kursları eften püften zannetmeyin.100 kişilik kurslarda ancak 20-30 kişi barajı aşabiliyor.Sorular güncel iş güvenliği yasalarından geliyor.

İş güvenliği uzmanı olmakla bitmiyor tabiki.Sektöre giriş yaptığınızda en düşük seviyede işe başlarsınız (C sınıfı).Sonra birikim ve tecrübelerinizle yükselmeye başlarsınız.En düşük seviyedeki işler yani az tehlikeli iş yerlerinde çalışmaya başlar ve seviyeniz yükseldikçe tehlikeli işlerin olduğu iş yerlerinde çalışmaya hak kazanırsınız.

En can alıcı noktası az önce belirttiğim gibi sorumluluktur.En ufak bir hatanızda bile mahkemelerde sürünürsünüz.Hayatınızda görmediğiniz para dolusu çantalarla tazminat ödemek zorunda kalırsınız.Piyasada işini bilmediğinden dolayı sürünen iş güvenliği uzmanları çok var.Bu yüzden uzman olacak insanın kesinlikle güncel iş güvenliği ile ilgili yasaları kaçırmaması gerekir.Aksi takdirde bahsettiğim gibi sıkıntı yaşayabilir.

Öcü gibi gösterdim fakat gelişmekte olan ülkelerde sıkça yaşanan kazalardan dolayı mezun olduğumda seçeceğim en son yer olur iş güvenliği uzmanlığı.Riskli iştir ama parası iyidir o ayrı

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Son of Hades -- 26 Mart 2013; 3:20:42 >

• 1. İşyerinde yapılan çalışmalar ve yapılacak değişikliklerle ilgili olarak tasarım, makine ve diğer teçhizatın durumu, bakımı, seçimi ve kullanılan maddeler de dâhil olmak üzere işin planlanması, organizasyonu ve uygulanması, kişisel koruyucu donanımların seçimi, temini, kullanımı, bakımı, muhafazası ve test edilmesi konularının, iş sağlığı ve güvenliği mevzuatına ve genel iş güvenliği kurallarına uygun olarak sürdürülmesini sağlamak için işverene tavsiyelerde bulunmak,

2. Risk değerlendirmesinin yapılmasını sağlamak; gerekli çalışmaları planlayarak alınacak sağlık ve güvenlik önlemleri konusunda işverene önerilerde bulunmak ve takibini yapmak,

3. Çalışma ortamının gözetimini yapmak, işyerinde iş sağlığı ve güvenliği yönünden yapılması gereken periyodik bakım, kontrol ve ölçümleri planlamak ve uygulanmasını kontrol etmek,

4. İşyerinde kaza, yangın veya patlamaların önlenmesi için mevzuata uygun çalışmalar yapmak ve uygulamaları takip etmek; doğal afet, kaza, yangın veya patlama gibi durumlar için acil durum planlarının hazırlanmasını sağlamak, periyodik olarak eğitimleri ve tatbikatları yaptırmak, acil durum planı doğrultusunda hareket edilmesini sağlamak.

5. İş sağlığı ve güvenliği eğitimlerini ilgili mevzuata uygun olarak planlamak ve uygulamak,

6. Çalışma ortamının gözetimi ile ilgili çalışmaları kaydetmek ve yıllık değerlendirme raporunu işyeri hekimi ile işbirliği yaparak hazırlamak,

7. İşyeri hekimi ile işbirliği yaparak iş kazaları ve meslek hastalıkları ile ilgili değerlendirme yapmak, tehlikeli olayın tekrarlanmaması için inceleme ve araştırma yaparak gerekli önleyici faaliyet planlarını hazırlamak ve uygulamaların takibini yapmak,

8. İşyeri hekimi ile işbirliği yaparak yıllık çalışma planını hazırlamak,

9. İşyeri bina ve eklentilerinde, çalışma metot ve şekillerinde veya iş ekipmanında çalışanlar açısından yakın ve hayati tehlike oluşturan bir husus tespit ettiğinde işverene bildirmek,

10. Gerekli tedbirler işveren tarafından alınmadığı takdirde durumu Bakanlığa rapor etmek,

11. İşyerinde belirlediği yakın ve hayati tehlike oluşturan bir hususun acil müdahale gerektirmesi halinde işveren veya işveren vekilinin onayını almak kaydıyla geçici olarak işi durdurmak,

12. Görevi gereği işyerinin bütün bölümlerinde iş sağlığı ve güvenliği konusunda inceleme ve araştırma yapmak, gerekli bilgi ve belgelere ulaşmak ve çalışanlarla görüşmek,

13. Görevinin gerektirdiği konularda işverenin bilgisi dahilinde ilgili kurum ve kuruluşlarla iletişime geçmek ve işyerinin iç düzenlemelerine uygun olarak işbirliği yapmak,

14. İş güvenliği uzmanı, bu İç Yönetmelikte belirtilen görevlerini yaparken, işin normal akışını mümkün olduğu kadar aksatmamak ve verimli bir çalışma ortamının sağlanmasına katkıda bulunmak, işverenin ve işyerinin meslek sırları, ekonomik ve ticari durumları ile ilgili bilgilerini gizli tutmak,

15. İş güvenliği uzmanı, işyerinde yapılan çalışmalara ilişkin tespit ve tavsiyelerini onaylı deftere yazmak ve işyeri hekimi ile beraber suretlerini saklamak

• İş Güvenliği Uzmanlarının Görev, Yetki, Sorumluluk ve
    Eğitimleri Hakkında Yönetmelik

BİRİNCİ BÖLÜM
    Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar
    Amaç
    MADDE 1 – (1) Bu Yönetmeliğin amacı; iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinde görevli iş güvenliği
    uzmanlarının nitelikleri, eğitimleri ve belgelendirilmeleri, görev, yetki ve sorumluluklarına dair usul ve esasları
    düzenlemektir.
    Kapsam
    MADDE 2 Bu Yönetmelik, 20 Haziran 2012 tarihli ve 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu
    kapsamında yer alan işyerleri ile eğitim kurumlarını kapsar.
    Dayanak
    MADDE 3 – (1) Bu Yönetmelik;
    a) 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunun 30 uncu,
    b) 9/1/1985 tarihli ve 3146 sayılı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri
    Hakkında Kanunun 2 ve 12 nci,
    maddelerine dayanılarak hazırlanmıştır.
    Tanımlar
    MADDE 4 – (1) Bu Yönetmelikte geçen:
    a)Bakanlık: Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığını,
    b)Eğiticilerin eğitimi belgesi: En az kırk beş saatlik eğitim sonunda kamu kurum ve kuruluşları,
    üniversiteler veya 8/2/2007 tarihli ve 5580 sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanununa göre yetkilendirilen
    kurumlar tarafından tek bir program sonucunda verilen eğiticilerin eğitimi belgesini,
    c)Eğitim kurumu: İş güvenliği uzmanlarının, işyeri hekimi ve diğer sağlık personelinin eğitimlerini
    vermek üzere Bakanlıkça yetkilendirilen kamu kurum ve kuruluşlarını, üniversiteleri ve Türk Ticaret
    Kanununa göre faaliyet gösteren şirketler tarafından kurulan müesseseleri,
    ç)Genel Müdürlük: İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğünü,
    d)İş güvenliği uzmanı: İş sağlığı ve güvenliği alanında görev yapmak üzere Bakanlıkça yetkilendirilmiş,
    iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip mühendis, mimar veya teknik elemanı,
    e)Kanun: 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununu,
    f)Onaylı defter: İş güvenliği uzmanı tarafından; görevlendirildiği işyerinde yapılan çalışmalara ilişkin
    tespit ve tavsiyeleri ile bu Yönetmelikte belirtilen hususların yazıldığı, işyerinin bağlı bulunduğu Çalışma
    ve İş Kurumu İl Müdürlükleri veya noter tarafından her sayfası mühürlenmiş defteri,
    g)Sorumlu müdür: İşyeri hekimliği ve iş güvenliği uzmanlığı eğitici belgesine sahip olan, tam süreli
    istihdam edilen ve eğitim kurumlarının iş ve işlemlerinden Bakanlığa karşı sorumlu olan kişiyi,
    ğ)Teknik eleman: Teknik öğretmen, fizikçi ve kimyager unvanına sahip olanlar ile üniversitelerin meslek
    yüksek okullarının iş sağlığı ve güvenliği programı mezunlarını,
    h)Yıllık çalışma planı: İş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi tarafından ortaklaşa hazırlanan ve işyerinde iş
    sağlığı ve güvenliği çalışmaları ile iş kazaları ve meslek hastalıkları ile ilgili olarak yapılan değerlendirme
    sonucunda tehlikeli olayın tekrarlanmaması için yapılan inceleme ve araştırmaların ve gerekli önleyici
    faaliyetlerin yer aldığı, bir sonraki yılda yapılması öngörülen çalışmaları içeren planı,
    ı)Yıllık değerlendirme raporu: İş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi tarafından ortaklaşa hazırlanan ve
    işyerinde yapılan iş sağlığı ve güvenliği çalışmaları ile çalışma ortamı gözetim sonuçlarının kaydedildiği
    yıllık olarak hazırlanan raporu,
    i)Eğitim programı: Uzaktan, yüz yüze ve pratik eğitim derslerinin tarih ve saatleri, asil ve yedek
    eğiticileri, katılımcıları ile eğitim mekânı gibi unsurlardan ve bu unsurlara ilişkin her türlü bilgi
    ve belgeden oluşan bütünlüğü,
    ifade eder.
    İKİNCİ BÖLÜM
    İşverenin yükümlülükleri
    İş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü
    MADDE 5 – (1) Mesleki risklerin önlenmesi ve bu risklerden korunulmasına yönelik çalışmaları da
    kapsayacak iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin sunulması için işveren;
    a)Çalışanları

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.