Şimdi Ara

İrritabl Barsak Sendromu ( Hassas Barsak , İbs , Spastik Kolon ) (97. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
10 Misafir (1 Mobil) - 9 Masaüstü1 Mobil
5 sn
12.378
Cevap
199
Favori
1.899.126
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
23 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 9596979899
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Yeni gelişmeler olduğu için cok seviniyorum.Kaptan abimin önerdiği ilaç benim kurtarıcım.Lakin onu bırakınca geriye dönüyorum ve o yüzden bırakmıyorum hiç o ilacı.
    Kalıcı bi çözüm bulabilir miyiz yukarda bi ilaçtan bahsedildi.
  • ironss41 İ kullanıcısına yanıt
    Söylediğin herşeye kelime kelime harf harf katılıyorum o derece :) Senin düşündüğün herşey = benim bu zamana kadar düşündüklerim ciddi diyorum yalnız ben biraz senin özgüvenine hayran kaldım bağırsağı düşünürsen o da seni düşünür supersin doğru söylüyosun yalnız benim kafama bu bağırsak öyle bir işlenmiş ki ben onu düşünmek istemiyorum yine de düşünüyorum ya sıkıntım burda şu bağırsak kelimesini kafamdan bir atabilsem bu hastalığı da resmen atacam :D
  • quote:

Orijinalden alıntı: KAPTANELVIS

quote:

Orijinalden alıntı: kemal1414

quote:

Eczaneden recetesiz alabilirsin bu ilaçları 3-5 tlye.
    Bu ilaçların ikiside aynı etken maddey sahip o yuzden birini sec al ve kullan dene.

bende bugün mukostatin aldım ve ilk kullanımı yaptım ,bakalım nasıl etki yapacak

ilk izlenim olarak dilde uyuşma hissediyorum ,ayrıca midemde reflü sorunu oluştu (bu ilaçtan mı oldu tam bilemiyorum) ama artık sorun değil birkaç kaşık tahin yedim hemen geçti

aslında biraz fazla mı yükleniyorum diye şüpheler oluyor ,misal bir taraftan tahin ,diğer taraftan papatya çayı ve mikostatin kullanıyorum

Papatya yapabilir bazı şikayetleri.Annemde mide agrıları yaptı gecenin 2 sinde ambılans filan cagırdık.O ara midesi rahatsızmıs papatya icinde fenalaştı.

Papatyayaı bırakın mikostatin kullanırken.
    Birde ister istemez reflü şikayetiniz ortaya cıkabilir.
    Bende de 1 sefer oldu sonra kayboldu.
    Farklı yan etkiler görürseniz ilacı bırakın ama.
    Bu ilac bebekler için yapılmıs veya onların kullanımına uygun bir ilaç
    O acıdan genelde kimseye yan etki yapmıyor.

Bu ilacı içtikten sonra enaz 30 dk tahin ve bişi yemeyinki barsaklarda çalışma yapsın rahatca bu ilaç.
    7 gün deneyin bakalım etkili olucak mı.

ilaç kullandıktan sonra tahin ve yiyecek kullanmamak durumunu bende tahmin ettim lakin dediğim gibi kriz geldiği için tahin kullanmak zorunda kalmıştım

ama sonra ki ilaç kullanımı bir daha böyle bir durumla karşılaşmadım ,şimdilik tek yan etki dilimde uyuşma hissi

1 hafta sonra sonucu bildiririm

• Gecenin bir vakti bagirsaklarimdan gelen seslere uyandım. Gaar guur bütün apartman başıma toplanacaktı neredeyse. Şuan da ara sıra gurultular geliyor... Tuvalet sorunum hala devam ediyor. Dışkının tamamı kendiliğinden çıkması gerekirken yarısına kadar çıkıp diğer yarısı çıkmıyor. Evet cok iğrenç bir durum. Düzenli spora başladım faydası olur inşallah. Siz de fazla takmayın. Arkadaşların yanında gurultu başlayınca şakaya vuruyorum artık ne yapalım

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • MedicalFirstAid M kullanıcısına yanıt
    üstadım gün içinde egzersiz yap yürüyüş yap 30 dk 45 dk ... başka şeylere kanalize olucaksın wc olayını düşünmeyeceksin gelince zaten işini halledersin sorun değil yani...

stres yönlendirmesi tekniklerine bak başka şylere kanalize ol ,,,

mesela kendindem bir örnek daha veriyim ben uzun seneler yurt dışında yaşadım, oraya gitmeden orada ne yapcam ne etcem vs düşüncesi vardı ama oradaki yaşamayı tanıdıgım sırada bagırsaklarım aklımaa gelmedi , ayrıca yurt dışında tahret muslugu yok... yani her zaman söyledigim gibi beynin bagırsakları düşünmezse eger sorun olmuyor... cok güzel bir mekanda yabancı arkadaslarımla oturup muhabbet ederken gülerken aklınıza bagırsaklarınız gelmiyor,,, bunları hep kendime tecrübe ettim ...bagırsak düşüncesini kafadan atmanın yoluna bakıcaksınız...biz çok abartıyoruz wc ihtiyacın gelirse yapar geçersin bu kadar basit ..yani olay basit bir şey...yabancılar cok rahat wc ihtiyacım var vs tarzında kalkıp gidiyor masadan hatta cogu kez yanımda sesli bir şekilde gaz cıkarıyorlardı saglık acısından yararlı diyorlar....bizler onlara göre kaba bir millet olmamıza ragmen utanıyoruz...

bende vardı çok şükür geçti bu olayı bilmeden doktorlarada gitmiştim her türlü tahlil de oldum doktor psikiyatr demişti o zaman cok gençtim :)... kendi kendime tedavi ettim zaten tüm sayfaları bir okuyun baştan asagı bir cogu psikolojik olayın... geri kalanı patolojik mikrobik ünser reflü mide mantar vs ile alakalı olabilir ama % 85 psikolojik forumdaki bir cok arkadsın....
    foruma ilk girdigimde tüm sayfaları okudum ve kendi yaptıklarımı yazdım... etrafımda bir kişide bu hastalık vardı hepsinin ortak yönü stres sinir anında bagırsakların tepki vermesiydi ishal kabız gaz oluşumu... ama arkasdlarım stresli ortamlardan uzaklaştıgı sırada mesela bir tatil bölgesine gidip deniz kum güneş olayına girdigi zaman hastalıgın belirtisi yoktu....

bunu kafamız yapıyor düşüncelerimiz bizi hasta ediyor, ben uzun seneler önce bagırsaklarımı düşünmeyi braktım...
    wc olayım gelirse her yerde yapar geçerim kimseden çekinmem ne eşimden ne sevgilimden bu insani bir durum cünkü bütün insanlar dünyanın en zenginleri o hayranlıkla baktıgınız bayanlar hergün bizler gibi wc işlerini hallediyor bu İNSANİ normal bir durum....

kimisi bunu ilaçla yapar kimisi benim gibi yapar...bu vucudun efendisi sensen bagırsaklarını kontrol ediceksin....

• ironss41 İ kullanıcısına yanıt
    perşembe günü 26 saat süren bir ottobüs yolculuğu yaptım. bu sabah 24 saat yol yapıp geri döndüm.Elhamdülillah öyle aman aman bir sıkıntı yaşamadan gidip geldim...
    aynı yola cok rahat ucaklada gidip gelme imkanım vardı.ben zor olanı sectim

evet bende yola cıkmadan evvel ödüm kopuyordu. sıkıştırırsa ben ne yaparım..

birazda cesaret edip korkumuzla yüzleşmeliyiz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi afarof35 -- 20 Nisan 2014; 11:31:56 >
  • afarof35 kullanıcısına yanıt
    kesinlikle üstadıım ...

korkunla yüzleşince aslında korku diye bir şey de kalmıyor , bende geçmiş yıllarda tırsardım öyle uzun yolculuklarda ..mesela yurt dışında yaşarken orada wc yoktur ne yaparım wc bulamam rezil olurum vs tarzında düşünceler girip kendi kendimi strese sokuyordum... insanın gazı tuvaleti yoksa bile o stres adamı tuvalete sokuyordu...

insan yedigine içtigine dikkat ettimi düzenli yürüyüş vs yaptımı ayrıca uzun süre aç kalmadıgı zaman sorun kalmıyor ..
    olayın psikolojik yönünde ise zaten bunu düşünmediginiz zaman bagırsakları düşünmediginiz zaaman sorun olmuyor...

bir yere ucakla seyahet ederken insanlara bakıyorum millet en az 5 sefer wc ye gidiyor inişe geçmeden önce ucak kalktıktan sonra vs şimdi bu kadar insan ibs li olamaz insanlar stres yüzünden gidiyorlar wc ye o insanlara ibs nedir diye sorsak bilmez cogu...

stres bizi mahvediyor , stresi vucuttan atmanın en önemli yolu spor oldugu için dikkat edin doktora gittiyseniz spor yapın yürüyüş yapın diyorlar...

uzun süre aç kalmadan spor yapıp yediklerimize dikkat edersek zaten sorun yok... aama bir insanda reflü mide de sorunları bagırsakta mantar vs bir şey varsa bu zaten tetkiklerde cıkar ona göre tedavi uygulanır

ben stres ten uzak kaldıgım zaman bu rahatsızlıgın bittigini gördüm ve bu hastalıkla ugrasan arkadslarıma aynı tavsiyelerde bulundum hepsinin geçti su anda rahatsızlıgı..

karnın da gaz sıkıntısı olan bir arkadsım vardı bunda 5 ay önceki olay ben dedim günde 30 dk yürü beni sallamadı tabi doktora gidiyor tahlil ler vs endoskopi vs ne varsa cocuga teşhis koyamadılar... sonra günde 40 dk koşmaya başladı 15 gün sonra cocukta hiç bir şey kalmadı 40 dk koştu sadece 2 hafta düzenli spor... ona sölemiştim cola meyve suyu vs tarzında içecekler içme onları içmedi spor yaptı bitti cocugun olayı... aslında olayın arkadsında yatan olay kız arkadsından ayrılmıştı ve stress girmiş vucutta stres tepkisini bu şekilde vermiş tabi bunu doktor anlamaz...

zaten tr deki saglık sistemine güvenim yok burdaki bir çok arkads gibi... hastaya para gözüyle bakıyorlar...

biraz haraket ve stres ten uzak durun sizde ibs kalmıyor.. zaten ne içip ne yiyeceginiz önceki sayfalarda yazıyor

afarof35 seni de tebrik ederim korkunla yüzleşmişsin bak sıkıntı yaşamamızsın aynı şekilde 1-2 sefer daha yolculuk yaparsan o zaman daha net anlarsın aslında seni hasta eden iibs değil sensin ... sevindim ama bu şekilde bu hastalık gider senden

• Bu konu ilk açıldığında yazmıştım. Şimdiki durumumu tekrar güncellemek istedim. Bendeki problem öğle veya akşam yemeklerinden sonra ani şekilde büyük tuvaletin gelmesi. Tuvalet alışkanlığım aşırı düzensiz. Bu yüzden hep tetik üzerindeyim, bir cebimde mutlaka selpak var. İlk defa gideceğim her yerde ilk iş tuvalet nerde, ani durumda nasıl giderim şeklinde düşünceler oluyor. Otobüs yolculuklarıysa tam bir zulüm, gitmek istediğim birçok yere gidemedim bu yüzden. Arkadaşlarıma bahaneler uydurdum. Bu hafta uzun bir aradan sonra İstanbuldan Ankaraya gideceğim. Tedirginim açıkcası, otobüste tuvalet var mı diye araştırdım bile. Sabah kahvaltıda yediklerim 1 defa bile dokunmadı şimdiye kadar ki hayvan gibi yerim kahvaltıyı. Ancak öğlen ve akşam yemekleri tam bir saatli bomba. Hayır bide geldiği an tutabilsem 1 saat falan neyse de 5 dk içinde gitmezsem mıçacak gibi oluyorum. Zaten sulu bir kütle halinde çıkıyor ve bitiyor. Şu an antidepresan kullanıyorum, biraz daha iyiyim. İlk defa uzun yolculuğa çıkmaya cesaret ettim, Allah utandırmaz inşallah. Son birkaç sayfayı okudum, zeytin yaprağı ve tahini denemeyi düşünüyorum. Bu ani tuvalet gelmesi olayını çözebilen varsa lütfen yardımcı olsun. Normal zamanda hayatta tuvaletim gelmez, sadece yemek sonrası gerçekleşiyor bu durum. Ancak her yemek sonrası gerçekleşecek diye bir kaide de yok. Bazen 3 gün tuvalete gitmediğim zamanlar da oluyor. Çok fena bir hastalık gerçekten, Allah heppimizin yardımcısı olsun, yardımı dokunan, tecrübelerini paylaşan insanlardan da Allah razı olsun. Bir de şu kandida testini anlamadım biri kısaca açıklayabilir mi? Suyun içine mi tüküreceğim?

• quote:

Orijinalden alıntı: Rumpelstilzchen

Bu konu ilk açıldığında yazmıştım. Şimdiki durumumu tekrar güncellemek istedim. Bendeki problem öğle veya akşam yemeklerinden sonra ani şekilde büyük tuvaletin gelmesi. Tuvalet alışkanlığım aşırı düzensiz. Bu yüzden hep tetik üzerindeyim, bir cebimde mutlaka selpak var. İlk defa gideceğim her yerde ilk iş tuvalet nerde, ani durumda nasıl giderim şeklinde düşünceler oluyor. Otobüs yolculuklarıysa tam bir zulüm, gitmek istediğim birçok yere gidemedim bu yüzden. Arkadaşlarıma bahaneler uydurdum. Bu hafta uzun bir aradan sonra İstanbuldan Ankaraya gideceğim. Tedirginim açıkcası, otobüste tuvalet var mı diye araştırdım bile. Sabah kahvaltıda yediklerim 1 defa bile dokunmadı şimdiye kadar ki hayvan gibi yerim kahvaltıyı. Ancak öğlen ve akşam yemekleri tam bir saatli bomba. Hayır bide geldiği an tutabilsem 1 saat falan neyse de 5 dk içinde gitmezsem mıçacak gibi oluyorum. Zaten sulu bir kütle halinde çıkıyor ve bitiyor. Şu an antidepresan kullanıyorum, biraz daha iyiyim. İlk defa uzun yolculuğa çıkmaya cesaret ettim, Allah utandırmaz inşallah. Son birkaç sayfayı okudum, zeytin yaprağı ve tahini denemeyi düşünüyorum. Bu ani tuvalet gelmesi olayını çözebilen varsa lütfen yardımcı olsun. Normal zamanda hayatta tuvaletim gelmez, sadece yemek sonrası gerçekleşiyor bu durum. Ancak her yemek sonrası gerçekleşecek diye bir kaide de yok. Bazen 3 gün tuvalete gitmediğim zamanlar da oluyor. Çok fena bir hastalık gerçekten, Allah heppimizin yardımcısı olsun, yardımı dokunan, tecrübelerini paylaşan insanlardan da Allah razı olsun. Bir de şu kandida testini anlamadım biri kısaca açıklayabilir mi? Suyun içine mi tüküreceğim?

arkadaşım sana Colpermini öneririm.. ingilterede satılıyor. türkiyeye sorunsuz geldi benimki ..

linki de şu :http://www.pharmacy2u.co.uk/colpermin-capsules-p4358.html

sırf bu ilaçla ishal olupta kurtulan olmuştu. umarım sizede yarar.. şimdiden geçmiş olsun

• Merhaba arkadaşlar cevaplamanız gerekmek te
    12.sınıfım 2 ay kaldı okulların kapanmasına şuan devamsızlığım 30.5 gün olmuş toplam.Rahatsızlığımdan dolayı okula gitmek istemiyorum.Bir şekilde nasıl izin alabilirim.2 ay kalmış dayan diyceksiniz biliyorum da sıcak günler de okul daha çekilmez hal alıyor.Ve rahatsızlıkta eklenince acı çekerek okula gitmek istemiyorum.
  • kardeşim yaşın itibarı ile utanıp sıkııyorsun ama kendini ifade etmen olayı açıklaman en iyisi. gülen güler ,seni anlayan anlar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: afarof35

kardeşim yaşın itibarı ile utanıp sıkııyorsun ama kendini ifade etmen olayı açıklaman en iyisi. gülen güler ,seni anlayan anlar.

Hocam suan acidan kivraniyorum.aci cektigim icin gitmek istemiyorum.lopermid dicetel colchicum ve pankreoflat ictim hala mide agrilarim gecmedi ve karnimdaki gaz bobreklerime baskida yapiyor ayaklarimin altina annemin onerisiyle sicak su koydum acinin dinmesini bekliyorum diyecegim aci cekerek okulda durmak eziyet oluyor bugun yasadiklarim gibi olmasi beni mahvediyor.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: ironss41

üstadım gün içinde egzersiz yap yürüyüş yap 30 dk 45 dk ... başka şeylere kanalize olucaksın wc olayını düşünmeyeceksin gelince zaten işini halledersin sorun değil yani...

stres yönlendirmesi tekniklerine bak başka şylere kanalize ol ,,,

mesela kendindem bir örnek daha veriyim ben uzun seneler yurt dışında yaşadım, oraya gitmeden orada ne yapcam ne etcem vs düşüncesi vardı ama oradaki yaşamayı tanıdıgım sırada bagırsaklarım aklımaa gelmedi , ayrıca yurt dışında tahret muslugu yok... yani her zaman söyledigim gibi beynin bagırsakları düşünmezse eger sorun olmuyor... cok güzel bir mekanda yabancı arkadaslarımla oturup muhabbet ederken gülerken aklınıza bagırsaklarınız gelmiyor,,, bunları hep kendime tecrübe ettim ...bagırsak düşüncesini kafadan atmanın yoluna bakıcaksınız...biz çok abartıyoruz wc ihtiyacın gelirse yapar geçersin bu kadar basit ..yani olay basit bir şey...yabancılar cok rahat wc ihtiyacım var vs tarzında kalkıp gidiyor masadan hatta cogu kez yanımda sesli bir şekilde gaz cıkarıyorlardı saglık acısından yararlı diyorlar....bizler onlara göre kaba bir millet olmamıza ragmen utanıyoruz...

bende vardı çok şükür geçti bu olayı bilmeden doktorlarada gitmiştim her türlü tahlil de oldum doktor psikiyatr demişti o zaman cok gençtim :)... kendi kendime tedavi ettim zaten tüm sayfaları bir okuyun baştan asagı bir cogu psikolojik olayın... geri kalanı patolojik mikrobik ünser reflü mide mantar vs ile alakalı olabilir ama % 85 psikolojik forumdaki bir cok arkadsın....
    foruma ilk girdigimde tüm sayfaları okudum ve kendi yaptıklarımı yazdım... etrafımda bir kişide bu hastalık vardı hepsinin ortak yönü stres sinir anında bagırsakların tepki vermesiydi ishal kabız gaz oluşumu... ama arkasdlarım stresli ortamlardan uzaklaştıgı sırada mesela bir tatil bölgesine gidip deniz kum güneş olayına girdigi zaman hastalıgın belirtisi yoktu....

bunu kafamız yapıyor düşüncelerimiz bizi hasta ediyor, ben uzun seneler önce bagırsaklarımı düşünmeyi braktım...
    wc olayım gelirse her yerde yapar geçerim kimseden çekinmem ne eşimden ne sevgilimden bu insani bir durum cünkü bütün insanlar dünyanın en zenginleri o hayranlıkla baktıgınız bayanlar hergün bizler gibi wc işlerini hallediyor bu İNSANİ normal bir durum....

kimisi bunu ilaçla yapar kimisi benim gibi yapar...bu vucudun efendisi sensen bagırsaklarını kontrol ediceksin....

Yine çok çok doğru söylemişin bu olayın farkına ben çoktan varmıştım. Sinir stress barsakları geriyor gerildikce tuvalet ihtiyacın ya geliyor ya da gelecekmiş gibi oluyor (yalancı tuvalet hissi). Sinir veya stresin oluşması zaten barsakları düşünmek ya da tuvaletim gelecek mi gibi düşüncelerin sürekli beyinde olması. Normalde sağa sola işe insanlara sinirlenmekte barsakları gerer ama bu olay tuvalet hissi ya da tuvaletinizi getirmez bu da benim gözlemlediğim olaylardan birisi. Eğer ki barsaklar da bir bulgu yoksa kesinlikle psikolojik insanın kendisini yoktan yere kandırıp barsakların yanlış zaman da yanlış yerde çalışmasını sağlamak bir insan kendine hükümedebilir biliyosunuz bir insan kendini iyleştirebilir de hastalatabilir de delirtebilir de sadece bunun farkına varmak önemli gerçekten insanların bunun farkına varması lazım hatta farkına vardırtmamız lazım bu yazıları okuyan bu tür hastalık sahibi olan arkadaşlar lütfen bu söylediklerimizi de göz önünde bulundursun.

Not olarak: ironss41 söylediğin gibi dışarı da gezip sağda solda oyalandıgın zaman hele hele birşeylerle sürekli meşgulsen barsakları düşünmüyosun bunun farkına ben daha yeni vardım yalnız tek derdim benim bunu tamamen beynimden silebilmek bunu hala başaramadım senin başardıgına da cok sevindim :) inşallah bunu başarmanında çaresini bulurum yalnız benim en çok çektiğim çile gaz gazı bir türlü yenemedim gazı yensem yemin ederim barsak marsak umrumda değil sürekli sıkışma var içimde bu da beni farklı düşüncelere itiyor acaba diyorum başka bişey de var ben mi bilmiyorum.

Bu arada Colpermin kullanıyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MedicalFirstAid -- 21 Nisan 2014; 0:29:41 >

• quote:

Bu konu ilk açıldığında yazmıştım. Şimdiki durumumu tekrar güncellemek istedim. Bendeki problem öğle veya akşam yemeklerinden sonra ani şekilde büyük tuvaletin gelmesi. Tuvalet alışkanlığım aşırı düzensiz. Bu yüzden hep tetik üzerindeyim, bir cebimde mutlaka selpak var. İlk defa gideceğim her yerde ilk iş tuvalet nerde, ani durumda nasıl giderim şeklinde düşünceler oluyor. Otobüs yolculuklarıysa tam bir zulüm, gitmek istediğim birçok yere gidemedim bu yüzden. Arkadaşlarıma bahaneler uydurdum. Bu hafta uzun bir aradan sonra İstanbuldan Ankaraya gideceğim. Tedirginim açıkcası, otobüste tuvalet var mı diye araştırdım bile. Sabah kahvaltıda yediklerim 1 defa bile dokunmadı şimdiye kadar ki hayvan gibi yerim kahvaltıyı. Ancak öğlen ve akşam yemekleri tam bir saatli bomba. Hayır bide geldiği an tutabilsem 1 saat falan neyse de 5 dk içinde gitmezsem mıçacak gibi oluyorum. Zaten sulu bir kütle halinde çıkıyor ve bitiyor. Şu an antidepresan kullanıyorum, biraz daha iyiyim. İlk defa uzun yolculuğa çıkmaya cesaret ettim, Allah utandırmaz inşallah. Son birkaç sayfayı okudum, zeytin yaprağı ve tahini denemeyi düşünüyorum. Bu ani tuvalet gelmesi olayını çözebilen varsa lütfen yardımcı olsun. Normal zamanda hayatta tuvaletim gelmez, sadece yemek sonrası gerçekleşiyor bu durum. Ancak her yemek sonrası gerçekleşecek diye bir kaide de yok. Bazen 3 gün tuvalete gitmediğim zamanlar da oluyor. Çok fena bir hastalık gerçekten, Allah heppimizin yardımcısı olsun, yardımı dokunan, tecrübelerini paylaşan insanlardan da Allah razı olsun. Bir de şu kandida testini anlamadım biri kısaca açıklayabilir mi? Suyun içine mi tüküreceğim?
    ......................

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Elvis-Presley -- 7 Şubat 2020; 14:14:55 >

• quote:

Hemen hemen bende de var aynı problemler. Çare bulamadım, asosyal oldum bu yüzden ..

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: zEleanor41

Iyi günler arkadaşlar. Tek yararlı konu bu forumda olduğu için buraya üye olmaya karar verdim. Büyük ihtimalle bendede IBS hastalığı var. Sosyal hayatım büyük ölçüde bitti. Dışarı çıkmaya korkar oldum. Benim en büyük sıkıntım oturunca tuvaletimin gelmesi. Asla bir yere oturamiyorum eğer dışardaysam. Sabah özellikle tuvalete gidiyorum hepsini bosaltiyorum bagirsaklarimin fakat oturunca sanki altıma yapacakmış gibi oluyorum. Hayatım alt üst oldu. Okulda sıraya bile oturamaz oldum. Doktora gittim ilaç verdi 1 ay kullandım fayda etmedi. Her türlü yolu denedim ama geçmedi. Benim gibi sorunu olan arkadaşlar tedavinin nasıl olacağını söylerse sevinirim. Herkese geçmiş olsun.

Büyük geçmiş olsun.
    Sizdeki sorun İBS gibi görünmüyor.
    Cok farklı bir sorun bu.

Ya barsakların rahatlaması icin egzersiz yapıcaksın yada barsaklarda enzimsel bir sorun var onu tespit ettirmen gerekiyor.
    Tuvalet atagı yaşayan arkadasların bu şikayetlerine neden olan barsak ortamındaki enzim ve işleyişteki problemden kaynaklı olabilir sorunun.

1 ay kadar önce bir arkadasım izmirdeki bizorezonans tetkiki yapan doktora gittiginde o cihazla bu sorun tespit edilmişti.
    İstanbulda da Ugur bey var bu tetkiki yapan.
    Diger doktorlar adını koyamadıysa bu uzmanlara görün derim.
    İlkkez duydum bu şikayeti cünkü.

Elvis üstad tekrar merhaba.

Ben bunun da tamamen ibs olduğunu düşünüyorum ama yine de yapılacak tahlil ve doktorların ne diyeceği önemli olanıdır.

Sanırım her ibs'linin korkusu gibi mesela otobüse binersem tuvaletim gelir mi ? Dışarı çıksam Tuvaletim gelir mi gelirse nereye giderim gidemem hmm o zaman altıma yaparım diyerek kendilerine korkuları verip ondan sonra da gerçekten tuvaletini gelmesini sağlaması olayını arkadaş sadece oturursam tuvaletim gelir mi ye bağlayıp kendini şartlandırmış bilmem düşünceme katılır mısın?

zEleanor41 arkadaşım öncelikle kendine biraz güvenin olsun bu konuda sürekli düşünüyosundur oturunca altıma yapacam vs vs bak bu sorunu dünyanın %20 sinin çektiği söyleniyor kurtulan insanlar var senin yapman gereken bu korkuyu yenmek sana önerim bir psikiyatriste gitmen ve derdini olduğun gibi anlatmak ibs olduğumu düşünüyorum dersin ona ve yeni nesil anti depresan yazmasını istersin en cok bu hastalığa yardımcı olan yanlışım yoksa sanırım Paxera olması lazım eğer doktor doğru dozu bulabilirse bu hastalıktan kurtulman neredeyse %100 dür yalnız bu yazdıklarım senin %100 ibs olduğunu düşünerek yazdım. İstersen ilk Gastro ya git eğer barsakların da hiç bişey bulamazlarsa ondan sonra psikiyatriste git seçim senin korkmana gerek yok sadece sen değilsin bunu çeken hiç bir zararı da yoktur tek sorun sürekli tuvalet ama hastalığı da ilerletmemek lazım tedbiri elden bırakmamak lazım yoksa kurtulması cok zordur.

bu konuyu baştan sona okursan çaresi zaten yazılmıştır en cok sana uyanı bul ona göre hareket et derim

• Teşekkür ederim yardimlariniz için

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • MedicalFirstAid M kullanıcısına yanıt
    üstad zamanla unutuyorsun senin sürekli kafanda sebebi colpermin olabilir... o ilaci her gün kullanıyorsan aklına geliyor bagırsaklar...
    ayrıca bagırsaklardaki gaz olayı doktora tahlil yaptırt istersen bir şey cıkmazsa ibs den dir....cola cappy gaz yapan yiyecekler kullanma ayrıca COLPERMİN belki gaz yapabilir sana ilacın yan etkisini bilmiyorum belki o ilaçtan dolayı ile olabilir...
    zamanla geçiyor şimdi bir yolculuga cıkmadan karnı yarık bile yerim :))

'' Eğer ki barsaklar da bir bulgu yoksa kesinlikle psikolojik insanın kendisini yoktan yere kandırıp barsakların yanlış zaman da yanlış yerde çalışmasını sağlamak''

''Sinir stress barsakları geriyor gerildikce tuvalet ihtiyacın ya geliyor ya da gelecekmiş gibi oluyor (yalancı tuvalet hissi). Sinir veya stresin oluşması zaten barsakları düşünmek ya da tuvaletim gelecek mi gibi düşüncelerin sürekli beyinde olması.''

bu senin cümlelerin altına imzamı atarım dogru yazmışsın

patolojik bir sorununuz yoksa mide de bagırsakta yara mantar vs problemler tahlillerde bir şey cıkmıyorsa ibs dir ve bu psiklojiktir

• Puredistance P kullanıcısına yanıt
    aynı sorunlra bende de vardı... aynısı hemde işyerinde öglen yemeklerinden sonra paso wc ye gidiyordum servise binmeye korkuyordum

bir kaç soru var kafamda

- uzun süreli aç kalıyor musunuz ??? 4 saati geçirmek gibi

- cola cappy kahve tüketimi ne boyutta bir de süt tüketimi ???

- yaptıgınız işler stres li işler mi borsa banka vb gibi ????

- tahlil yaptırdınız mı mideye veya bagırsakta bir problem varmı patolojik olarak ???

bu belirtiler bende gençken oluştugunda şunları yaptım sizlere yardımcı olur arkadslar

kahvaltınızı normal yapın günde 1 adet elma yiyin... mutlaka elma yiyin... öglen yemeklerden önce ishal atakları sık oluyorsa yanınıza muz alın onu yemekten önce yiyin....muz yerseniz yiycekler bagırsakta biraz daha uzun süreli durmaya başlayacak ve biraz daha katı cıkacak ,
    normal çay yerine bitki çayı için ebegümeci papatya zeytin yapragı çayları gibi çaylar bagırsak enzimlerini düzenliyor.... ve mutlaka spor yapın yürüyün... yemek yedikten sonra yine tuvaletim gelecek tarzında düşüncelerden kurtulmak gerek...

ayrıca bu sorun bagırsak enzimleri ile alakalı.... yemegi yedikten sonra normalde mide asiti bunları parçalayıp kalın bagırsak a yolluyor buradaki enzimler bagırsaktaki enzimler düzgün çalışmadıgı için ( işte burası İBS oluyor) direk yiyecekleri tam enzimlemeden bagırsak yoluna gönderip acil dışkı ihtiyacı oluşturuyor... ve bu ishale benzeyen sulu kütle hiç bir önceden tepki göstermeden bir anda insanın yolda arabada trafikte bir yer otururken dolaşırken aniden bagırsakta bir sancı ve hemen dışkalama yapması gerekiyor.... ve bu dışkılama bazen 1 sefer de geçmiyor buna da doktorlar SPASTİK KOLON diyorlar.. 1-2 dışkılamadan sonra anca kendine geliyor...aynı şeyler bende de 20 li yaşlarda cok oluyordu her yerde wc olayım geldi otobüsü durdugumu bile bilirim.... o dönemler ilk önce wc korkmu yenmekle başlamıştım olaya... yani her yerde wc işimi halletmeyi ögrendim acayip ataklar yiyordum wc bulamadıgım zamanlar boş arazilere vs tam bir rezalet :) trafikte kız arkadasımlayken arabada geldi vs düşünün o andaki halimi kızla 2 haftadır cıkıyorz ibs atagı geeçirdim arabada o anlar benim için utunulmazdı cok duygusal anlardı :))

şu andaki periyodda
    wc stresim yok tuvaletim gelirse ne yaparım stresim yok, belki yaşm 35 i aştı o yüzden de olabilir :) ama en önemlisi hayatımda stresi fazla sokmuyoum

mesela '' antideprasan kullanıyorum daha iyiyim '' demişsiniz bu işte olayın psikolojik yönünü gösteriyor...

işte burada tahliller cok önemli eger mide ve ya bagırsakta yapılan tetkiklerde bir şey yoksa bu ibs nin psikoloik olan tarafıdır.. ve nasıl geçicegi konusundan ben ve bir kaç arkadas bunu yazdık önceki sayfalarda....

ibs nin yaptıgı kabız ve ya ishal veya ikisi bir arada yapıyor 4 gün ishal şekilinde geri kalan 2-3 gün kabız şeklinde bu uzun süre devam hederse bagırsak enzimlerinin bozuklugu sebebiyle reflü vs yapıyor cünkü olayda asit var... ayrıca sürekli bu dengesiz tuvalet olayı yüzünden hemoroid riski yani bagsur olabilir...

bu sebeple bagırsak enzimlerini normale döndürmek için asitli gazlı yiyecek içeçekler 0 a inecek...egzersiz spor bunlar hayata girecek vucut stres i bu şekilde vucuttan atacak ... bir enerji var bu enerjiyi spor la ataacak vucut...

mesela akşam yemegi yediniz yedikten hemen sonra cıkın dışarı takın mp3 kulagınıza yürüyüş yapın... tabi dinlediginz müzikler arabesk fantezi olup sizi strese hüzüne bogan parcalar olmasın yoksa bagırsaklarınız da üzülür, o üzülürse sonrasını hepimiz yaşadık zaten :)) yürüyüş yapın mutlaka...

bitki çayı için ebegümeci papatya zeytin yapragı vs bunlar acaiyip şekilde enzimleri düzenliyor rahatlatır...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ironss41 -- 21 Nisan 2014; 10:07:24 >

• quote:

Orijinalden alıntı: MedicalFirstAid

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: zEleanor41

Iyi günler arkadaşlar. Tek yararlı konu bu forumda olduğu için buraya üye olmaya karar verdim. Büyük ihtimalle bendede IBS hastalığı var. Sosyal hayatım büyük ölçüde bitti. Dışarı çıkmaya korkar oldum. Benim en büyük sıkıntım oturunca tuvaletimin gelmesi. Asla bir yere oturamiyorum eğer dışardaysam. Sabah özellikle tuvalete gidiyorum hepsini bosaltiyorum bagirsaklarimin fakat oturunca sanki altıma yapacakmış gibi oluyorum. Hayatım alt üst oldu. Okulda sıraya bile oturamaz oldum. Doktora gittim ilaç verdi 1 ay kullandım fayda etmedi. Her türlü yolu denedim ama geçmedi. Benim gibi sorunu olan arkadaşlar tedavinin nasıl olacağını söylerse sevinirim. Herkese geçmiş olsun.

Büyük geçmiş olsun.
    Sizdeki sorun İBS gibi görünmüyor.
    Cok farklı bir sorun bu.

Ya barsakların rahatlaması icin egzersiz yapıcaksın yada barsaklarda enzimsel bir sorun var onu tespit ettirmen gerekiyor.
    Tuvalet atagı yaşayan arkadasların bu şikayetlerine neden olan barsak ortamındaki enzim ve işleyişteki problemden kaynaklı olabilir sorunun.

1 ay kadar önce bir arkadasım izmirdeki bizorezonans tetkiki yapan doktora gittiginde o cihazla bu sorun tespit edilmişti.
    İstanbulda da Ugur bey var bu tetkiki yapan.
    Diger doktorlar adını koyamadıysa bu uzmanlara görün derim.
    İlkkez duydum bu şikayeti cünkü.

Elvis üstad tekrar merhaba.

Ben bunun da tamamen ibs olduğunu düşünüyorum ama yine de yapılacak tahlil ve doktorların ne diyeceği önemli olanıdır.

Sanırım her ibs'linin korkusu gibi mesela otobüse binersem tuvaletim gelir mi ? Dışarı çıksam Tuvaletim gelir mi gelirse nereye giderim gidemem hmm o zaman altıma yaparım diyerek kendilerine korkuları verip ondan sonra da gerçekten tuvaletini gelmesini sağlaması olayını arkadaş sadece oturursam tuvaletim gelir mi ye bağlayıp kendini şartlandırmış bilmem düşünceme katılır mısın?

zEleanor41 arkadaşım öncelikle kendine biraz güvenin olsun bu konuda sürekli düşünüyosundur oturunca altıma yapacam vs vs bak bu sorunu dünyanın %20 sinin çektiği söyleniyor kurtulan insanlar var senin yapman gereken bu korkuyu yenmek sana önerim bir psikiyatriste gitmen ve derdini olduğun gibi anlatmak ibs olduğumu düşünüyorum dersin ona ve yeni nesil anti depresan yazmasını istersin en cok bu hastalığa yardımcı olan yanlışım yoksa sanırım Paxera olması lazım eğer doktor doğru dozu bulabilirse bu hastalıktan kurtulman neredeyse %100 dür yalnız bu yazdıklarım senin %100 ibs olduğunu düşünerek yazdım. İstersen ilk Gastro ya git eğer barsakların da hiç bişey bulamazlarsa ondan sonra psikiyatriste git seçim senin korkmana gerek yok sadece sen değilsin bunu çeken hiç bir zararı da yoktur tek sorun sürekli tuvalet ama hastalığı da ilerletmemek lazım tedbiri elden bırakmamak lazım yoksa kurtulması cok zordur.

bu konuyu baştan sona okursan çaresi zaten yazılmıştır en cok sana uyanı bul ona göre hareket et derim

Alıntıları Göster
    ..................

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Elvis-Presley -- 7 Şubat 2020; 14:15:11 >

• 
Sayfa: önceki 9596979899
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.