Şimdi Ara

İrritabl Barsak Sendromu ( Hassas Barsak , İbs , Spastik Kolon ) (317. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
5 Misafir - 5 Masaüstü
5 sn
12.378
Cevap
199
Favori
1.899.400
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
23 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 315316317318319
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar tekrardan merhabalar; geçen hafta gribal bir enfeksiyon kaptım terli terli araba kliması yüzünden zaturre başlangıcı dedi doktor. 2 gün hastanede serum yedim 10 gün antibiyotik kullandım Crp 150 çıkıyordu nabız sürekli 120 civarı şuan çok şükür değerler sıfırlandı. Ama çok fena resmen 10 gün yaşamadım sayıyorum.

Bunu niye yazdım bu dönemde algılarım bu zaturreye kayınca bağırsaklarımla ilgili hiç bir sıkıntı yaşamadım. Hatta resmen unuttum. Doktor iyisin crp sıfırlanmış dediği günün ertesi günü lan karnım bağırsaklarım geçti dediğim an tekrar şişkinlik ve baskı hisleri başladı :D çok komik geliyor artık bana tamamen psikolojik gibi geliyor.

Aylardır hiç ishal olmadım yaklaşım 3-4 ay olmuştur. Dışkılamam gayet nizami ve düzgün. Günde sadece 1 kere ve süper şekilde dışkılıyorum. Ama karnımdaki baskı ve şişkinlik hisleri devam ediyor. Ama eskiden sürekli olan durum şuan aralıklı hale gelmeye başladı. Biraz kafayı düzeltince bağırsaklarda geçiyor sanki.

Kefir kapsülü edindim yoğurdun veya kefirin içine bi kapsül boşaltıyorum veya bütün olarak ilaç gibi içiyorum gayet iyi geliyor. Ama tamamen çözüyormu hayır. Çok şiştiğim zaman içiyorum 30 dk içinde resmen çözüyor ama bir süre sonra tekrar başlıyor.

Ne illet bir hastalık arkadaşlar nasıl kurtulacağız bilmiyorum. Ama tamamen psikolojik olduğuna iyice kanaat getirdim. 7-8 aydır antidepresan kullanıyorum ama bilmiyorum ne yapacağım.

• turkmember kullanıcısına yanıt
    Yer etmek diye tabir vardır yer etti derler..bu hastalık beyinde yer etti..beyin başka bir şeyle meşgul olunca otomatikman geriye atıyor ama unutmuyor.o meşgul olduğun şey geçince tekrar meydan ona kalıyor..

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: turkmember

Arkadaşlar tekrardan merhabalar; geçen hafta gribal bir enfeksiyon kaptım terli terli araba kliması yüzünden zaturre başlangıcı dedi doktor. 2 gün hastanede serum yedim 10 gün antibiyotik kullandım Crp 150 çıkıyordu nabız sürekli 120 civarı şuan çok şükür değerler sıfırlandı. Ama çok fena resmen 10 gün yaşamadım sayıyorum.

Bunu niye yazdım bu dönemde algılarım bu zaturreye kayınca bağırsaklarımla ilgili hiç bir sıkıntı yaşamadım. Hatta resmen unuttum. Doktor iyisin crp sıfırlanmış dediği günün ertesi günü lan karnım bağırsaklarım geçti dediğim an tekrar şişkinlik ve baskı hisleri başladı :D çok komik geliyor artık bana tamamen psikolojik gibi geliyor.

Aylardır hiç ishal olmadım yaklaşım 3-4 ay olmuştur. Dışkılamam gayet nizami ve düzgün. Günde sadece 1 kere ve süper şekilde dışkılıyorum. Ama karnımdaki baskı ve şişkinlik hisleri devam ediyor. Ama eskiden sürekli olan durum şuan aralıklı hale gelmeye başladı. Biraz kafayı düzeltince bağırsaklarda geçiyor sanki.

Kefir kapsülü edindim yoğurdun veya kefirin içine bi kapsül boşaltıyorum veya bütün olarak ilaç gibi içiyorum gayet iyi geliyor. Ama tamamen çözüyormu hayır. Çok şiştiğim zaman içiyorum 30 dk içinde resmen çözüyor ama bir süre sonra tekrar başlıyor.

Ne illet bir hastalık arkadaşlar nasıl kurtulacağız bilmiyorum. Ama tamamen psikolojik olduğuna iyice kanaat getirdim. 7-8 aydır antidepresan kullanıyorum ama bilmiyorum ne yapacağım.
    ,,,,.,.,.,.,.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Elvis-Presley -- 19 Şubat 2020; 22:25:19 >

• Bende psikolojik olduğu kanaatindeyim açıkcası , bu resmen bir çeşit obsesyon akla gelince başlıyor ve devam ediyor. Sabah uyandığımda hiç bir sorun yok ama 15-20 saniye içinde aklıma geliyor ve baam direk bağırsaklar guruldamaya başlıyor ve gaz doluyor bir anda şaka gibi :) Bence kafayı bunla bozmak durumu daha da ilerletiyor , en iyisi düzgün beslenip akışına bırakmak yani olursa olsun amaan diyebilmek.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Ayrıyetten yabancı kaynaklarda body focused obsession , somatic obsession veya hyper awareness obsession olarak geçiyor bu tarz durumlar , unuttuğu zaman veya başka bir şeyle meşgul olduğu zaman sıkıntısı geçen arkadaşlar varsa onların durumunun %100 psikolojik olduğuna eminim :)

• quote:

Orijinalden alıntı: relazier

Ayrıyetten yabancı kaynaklarda body focused obsession , somatic obsession veya hyper awareness obsession olarak geçiyor bu tarz durumlar , unuttuğu zaman veya başka bir şeyle meşgul olduğu zaman sıkıntısı geçen arkadaşlar varsa onların durumunun %100 psikolojik olduğuna eminim :)
    ...............

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Elvis-Presley -- 6 Şubat 2020; 20:17:54 >
  • Valla bitkisel olarak bir şeyler kullanmaya çalışıyorum ama işe yaramıyor daha beter ediyor beni.
    Propolis kullandım geçen zeytinyağı özlü ishal oldum baya midem bağırsaklarım gurultudan geçilmedi :) Dışkının kokusu lağım gibiydi wcde.Bi türlü çözemedik ya şu illeti.KAbızlı ishal bile olmaya başladım arada.Allah hayretsin sonumu.
  • quote:

Bende psikolojik olduğu kanaatindeyim açıkcası , bu resmen bir çeşit obsesyon akla gelince başlıyor ve devam ediyor. Sabah uyandığımda hiç bir sorun yok ama 15-20 saniye içinde aklıma geliyor ve baam direk bağırsaklar guruldamaya başlıyor ve gaz doluyor bir anda şaka gibi :) Bence kafayı bunla bozmak durumu daha da ilerletiyor , en iyisi düzgün beslenip akışına bırakmak yani olursa olsun amaan diyebilmek.

hocam aynen katılıyorum size sabah kalkıyorum söylediğiniz gibi format atılmış gibiyim ancak 15 20 sn sonra aklıma gelir gelmez tekrar başlıyor. arkadaşın söylediği tahlileri ben yaptırdım herhangi bir sorun çıkmıyor. ama arkadaşın belirttiği gibi bağırsak florasını sürekli korumak ve düzgün beslenmekte çok önemli. Ama ben artık psikolojik olduğu kanısına tamamen vardım. Çok fazla takmayıp akışına bırakmak lazım. Doktorumda bu şekilde öneriyor çok fazla herşeyi kafana takma çok fazlada kendini dinleme diyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: KAPTANELVIS

quote:

Arkadaşlar tekrardan merhabalar; geçen hafta gribal bir enfeksiyon kaptım terli terli araba kliması yüzünden zaturre başlangıcı dedi doktor. 2 gün hastanede serum yedim 10 gün antibiyotik kullandım Crp 150 çıkıyordu nabız sürekli 120 civarı şuan çok şükür değerler sıfırlandı. Ama çok fena resmen 10 gün yaşamadım sayıyorum.

Kullandıgınız antibiyotik bu etkiyi yaptı.

Aynı antibiyotigi tekrar kullanın göreceksinizki şikayetleriniz ya azalıyor ya kayboluyor.
    Beyinle alakalı degil anlayacagınız.

Hocam valla tamamen beyinle alakalı bıraktığın gün direk başlar mı tekrar ben yaşadığım sıkıntı yüzünden tamamen unutmuştum. iyileştiğim gibi aklıma geldi ulan ağrımıyor diyordum ki o an tekrar şişmeye başladım. Benim genellikle üzüntüyle başlıyor zaten. Çoğu zaman iyileşiyorum aylarca hiç sıkıntım olmuyor ama herhangi bir üzüntüyle tekrar başa sarıyorum. Ama sizin söylediğiniz gibi beslenme çok önemli. ben tüm safra ve pankreas enzimlerime baktırttım sorun yok. fiziksel bir sorun yok doktorumda söylüyor. çok fazla kendini dinleme diyor.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: KAPTANELVIS

quote:

Kullandıgınız antibiyotik bu etkiyi yaptı.

Aynı antibiyotigi tekrar kullanın göreceksinizki şikayetleriniz ya azalıyor ya kayboluyor.
    Beyinle alakalı degil anlayacagınız.

Hocam valla tamamen beyinle alakalı bıraktığın gün direk başlar mı tekrar ben yaşadığım sıkıntı yüzünden tamamen unutmuştum. iyileştiğim gibi aklıma geldi ulan ağrımıyor diyordum ki o an tekrar şişmeye başladım. Benim genellikle üzüntüyle başlıyor zaten. Çoğu zaman iyileşiyorum aylarca hiç sıkıntım olmuyor ama herhangi bir üzüntüyle tekrar başa sarıyorum. Ama sizin söylediğiniz gibi beslenme çok önemli. ben tüm safra ve pankreas enzimlerime baktırttım sorun yok. fiziksel bir sorun yok doktorumda söylüyor. çok fazla kendini dinleme diyor.

Alıntıları Göster
    ..................

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Elvis-Presley -- 6 Şubat 2020; 20:18:14 >

• -Hocam psikolojik olması illa antidepresanla düzeleceği anlamına veya antidepresanla tedavi edilmesi gerektiği anlamına gelmiyor öncelikle. Takıntı dediğimiz olay çok başka bir olay. Kurtulmaya çalışırsan daha çok yapışır ama kabullenir umursamazsan yavaş yavaş geçer ve zamanla yok olur.
    -Flora konusunda beslenme konusunda söyledikleriniz tamamen doğru okey ama işin psikolojik kısmı da var ben 4 senedir çeşitli obsesyonlarla ve anksiyete bozukluğuyla uğraşıyorum. İlaç tedavisi ve terapi gördüm en büyük faydayı da terapiden elde ettim.
    Anksiyete ve obsesyonun insan vücudunda ne tür somatik belirtilere yol açacağını bilseniz şaşar kalırsınız. İlla şizofren olmaya gerek yok hatta şizofrenin belirtileri bunlar değil bi kere zaten.
    -Ben kendimde ve diğer arkadaşta bu işin psikolojik olduğu kanaatindeyim. Aklıma gelince mi floram bozuluyor yani ? Bedensel takıntılar dediğimiz bir takıntı çeşidi var ve bu sensorymotor ocd olarak geçer yabancı kaynaklarda (bir kaç ismi daha var onlarıda yazdım önceki mesajımda). İbs de bir nevi bu takıntı çeşidine giriyor fiziksel sorunu olmayan arkadaşlar için konuşuyorum. Hatta fiziksel sorunu olanlar bile bunu fazla umursamazsa çok daha iyi olur onlar için çünkü devamlı bunu düşünmeleri durumu ilerletecektir. Bunları çok fazla sayıda takıntıyı deneyimlemiş ve yenmiş biri olarak söylüyorum uydurma veya sallamasyon değil. Herkes yine florasını düzene soksun ama bu durumu hayatının merkezine koyup devamlı kurtulmaya çalışmak için çaba harcamasın veyahut olduğu zaman of yine oluyor diyip kafayı yemesin bence. Aksi takdirde daha çok yapışacaktır. Olursa olsun aman diyip bir yandanda düzenli beslenmeyi ihmal etmemek gerek. Herkese geçmiş olsun...

• turkmember kullanıcısına yanıt
    Bende bir sürü tahlil yaptırdım ve hiçbir problem yok. Tabiki düzgün beslenmek probiyotik takviyesi almak florayı korumakta çok çok önemli. Lakin aklıma geldiği anda başlıyor diyen adamın durumu tamamen bir obsesyondur yani psikolojiktir. Aynısını benim doktorumda söylüyor ki doğru da söylüyor. Kafana takmazsan umursamazsan ve üstünde durmazsan geçecektir hocam senin durumun. Aynı şeyleri yaşıyoruz :) Ben de bu saatten sonra bu stratejiyle yaklaşıcam çünkü eminim %100 psikolojik olduğuna.

• quote:

-Hocam psikolojik olması illa antidepresanla düzeleceği anlamına veya antidepresanla tedavi edilmesi gerektiği anlamına gelmiyor öncelikle. Takıntı dediğimiz olay çok başka bir olay. Kurtulmaya çalışırsan daha çok yapışır ama kabullenir umursamazsan yavaş yavaş geçer ve zamanla yok olur.
    -Flora konusunda beslenme konusunda söyledikleriniz tamamen doğru okey ama işin psikolojik kısmı da var ben 4 senedir çeşitli obsesyonlarla ve anksiyete bozukluğuyla uğraşıyorum. İlaç tedavisi ve terapi gördüm en büyük faydayı da terapiden elde ettim.
    Anksiyete ve obsesyonun insan vücudunda ne tür somatik belirtilere yol açacağını bilseniz şaşar kalırsınız. İlla şizofren olmaya gerek yok hatta şizofrenin belirtileri bunlar değil bi kere zaten.
    -Ben kendimde ve diğer arkadaşta bu işin psikolojik olduğu kanaatindeyim. Aklıma gelince mi floram bozuluyor yani ? Bedensel takıntılar dediğimiz bir takıntı çeşidi var ve bu sensorymotor ocd olarak geçer yabancı kaynaklarda (bir kaç ismi daha var onlarıda yazdım önceki mesajımda). İbs de bir nevi bu takıntı çeşidine giriyor fiziksel sorunu olmayan arkadaşlar için konuşuyorum. Hatta fiziksel sorunu olanlar bile bunu fazla umursamazsa çok daha iyi olur onlar için çünkü devamlı bunu düşünmeleri durumu ilerletecektir. Bunları çok fazla sayıda takıntıyı deneyimlemiş ve yenmiş biri olarak söylüyorum uydurma veya sallamasyon değil. Herkes yine florasını düzene soksun ama bu durumu hayatının merkezine koyup devamlı kurtulmaya çalışmak için çaba harcamasın veyahut olduğu zaman of yine oluyor diyip kafayı yemesin bence. Aksi takdirde daha çok yapışacaktır. Olursa olsun aman diyip bir yandanda düzenli beslenmeyi ihmal etmemek gerek. Herkese geçmiş olsun...
    ................

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Elvis-Presley -- 6 Şubat 2020; 20:18:27 >

• quote:

Bende bir sürü tahlil yaptırdım ve hiçbir problem yok. Tabiki düzgün beslenmek probiyotik takviyesi almak florayı korumakta çok çok önemli. Lakin aklıma geldiği anda başlıyor diyen adamın durumu tamamen bir obsesyondur yani psikolojiktir. Aynısını benim doktorumda söylüyor ki doğru da söylüyor. Kafana takmazsan umursamazsan ve üstünde durmazsan geçecektir hocam senin durumun. Aynı şeyleri yaşıyoruz :) Ben de bu saatten sonra bu stratejiyle yaklaşıcam çünkü eminim %100 psikolojik olduğuna.

Benim eşim ms hastası. Geçen aylarda hiç bir sıkıntım yoktu tamamen iyileşmiştim. Eşim ms atağı geçirdi ve 1 hafta hastanede yattı. Bu süreçte ben hastahane köşelerinde ishal olmaktan helak oldum. Ağar bir üzüntü ve stres yaşadığımda tekrardan başa sarıyorum. Ben 7-8 aydır psikiyatrik tedavi görüyorum ve antidepresan kullanıyorum. Arkadaş olamaz diyor ama gerçekten bunlara inanmak lazım eskiden olsa bende inanmıyordum. Ben aylarca sebepsiz şekilde sırt ağrısı, ayak ağrısı, boğaz ağrısı ve göğüs ağrısı çektim hatta kalp krizi geçirdiğimi sanıp kardiyolojide testler bile yaptırdım ama çıkan sonuç hep psiklojik. Hatta haftalarca suratımda uyuşmalar oldu. İnanınki psikolojik etkenler vücudu acaip etkiliyor. eskiden birisi bana anlatsa dalga geçerdim ama yaşadıktan sonra insan anlıyor.

Tek miras bana ibs kaldı geriye allahın izniyle bunu da yeneceğime inanıyorum. Yenmem gerekiyor çünkü yanında olmam ve sağlam olmam gereken biri var.

Benim doktorumun söylediği; Dışkılamanda değişiklik yoksa, geceleri uykundan uyandıran ağrılar veya gece uyandırıp dışkılama yapmanı sağlayan sorunlar yoksa direk ibs diyor. Yaşam şeklini değiştirmek sorunlara değil iyi şeylere odaklanmak gerek. Ama başarmak çok zor.

Allah şifa nasip etsin. inş.

• Arkadaşlar emin olun kaptanelvis arkadaşımız doğruyu söylüyor.Hatta size bir çok garip gelecek bazı şeyleri yazacağım buraya.Şimdi bizler ibs hastasıyız ve bağırsaklarımızın florası bozuk,tamamda neden bozuk sebep aynı kaptanın dediği gibi mantar ve bakterilerdir.Hatta son günler lyme kene ısırığının bile bağırsak sorunları ile ilgisi bulunmuş.Hatta ve hatta ibs olanların yakınlarıda çok geçmeden mutlaka bağırsakla ilgili sorunlar yaşıyor bu yüzde yüz böyle bizim evde baya bi aile yaşarız bir yakınımızda başlayan bağlrsak sorunları 2 yıl içinde tüm ailemizde görüldü demekki sebep sadece beslenmede değil, ama beslenme ile bağışıklığı güçlü tutmayı becermek mümkündür bu doğru.Kimin ibs sorunu varsa mutlaka yakınlarındada bu sorun var gitsin araştırsın sebep parazitler bulaşıcı bakteri ve mantarlar.Ha birde bağlrsak sorunu ortaya çıkanların çoğunda anemi görülür bağırsaklar yediklerimizi iyi tolere edemiyorda ondan.Bunlar size saçma gele bilir ama inanmayan tüm yakınlarına sorsun...

• http://m.ajcn.nutrition.org/content/73/2/399s.full

Bu sitede, canlı dışında yapılan bir deneyde; probiyotiklerin, bağırsakta tutunabildiklerini ve kolonize olabildiklerini söylüyor.Ama yine aynı sitede; bu sefer canlı içinde yapılan başka bir deneyde ise probiyotiklerin bağırsak duvarına tutunamadığı ve kolonize olamadığı yazıyor.

Yani kısacası araştırdığıma göre :" probiotics do not attach to the intestinal wall, they only give a temporary relief at best." arkadaşlar :( Türkçesi :"probiyotikler bağırsak duvarına tutunamıyorlar, onlar sadece en fazla geçici rahatlama verirler."

Bunu yıllardır araştırma yapmama rağmen yeni öğrendim malesef. Ve forumlarda şahıls ağzından duyarak yazmadım gördüğünüz gibi yukarıdaki sitedeki bilimsel bir makaleden aldım.

• quote:

Orijinalden alıntı: bartender19

http://m.ajcn.nutrition.org/content/73/2/399s.full

Bu sitede, canlı dışında yapılan bir deneyde; probiyotiklerin, bağırsakta tutunabildiklerini ve kolonize olabildiklerini söylüyor.Ama yine aynı sitede; bu sefer canlı içinde yapılan başka bir deneyde ise probiyotiklerin bağırsak duvarına tutunamadığı ve kolonize olamadığı yazıyor.

Yani kısacası araştırdığıma göre :" probiotics do not attach to the intestinal wall, they only give a temporary relief at best." arkadaşlar :( Türkçesi :"probiyotikler bağırsak duvarına tutunamıyorlar, onlar sadece en fazla geçici rahatlama verirler."

Bunu yıllardır araştırma yapmama rağmen yeni öğrendim malesef. Ve forumlarda şahıls ağzından duyarak yazmadım gördüğünüz gibi yukarıdaki sitedeki bilimsel bir makaleden aldım.
    ................

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Elvis-Presley -- 6 Şubat 2020; 20:18:41 >

• madamecocoz.. kullanıcısına yanıt
    Kardeş şimdi nasıl senin durumun iyi olabildin mi

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • ....

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Godo -- 30 Haziran 2020; 14:50:19 >
  • .....

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Godo -- 30 Haziran 2020; 14:50:41 >
  • 
Sayfa: önceki 315316317318319
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.