Şimdi Ara

İran Başsavcısı, ahlak polisi uygulamasının kaldırılacağını açıkladı.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
12
Cevap
0
Favori
519
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
5 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • İran halkını tebrik ederim. En büyük şansları "bu protestolar mollalara yarar" diyecek bir muhalefetin olmaması.

Karargâhtwitter
    “#SONDAKİKA İran'da reform İran Başsavcısı, ahlak polisi uygulamasının kaldırılacağını açıkladı.”
    https://twitter.com/karargah_haber/status/1599170330387714049?s=20&t=tFrgkDM2soJM5S5tFhq4dA

• Yav İran'da genç sevgililer el ele bile tutuşamıyor, neyin "ahlak yozlaşması"ndan bahsediyorsun?

Uslu uslu boşanmaların artmasında ne zarar var? Kavgalı, gürültülü sonu belki ölümlü bir ayrılık daha mı iyi? İyi mi kadının bir ömür istemediği, sevmediği adamla evlilikte bastırılması? Boşanmalar insana haysiyet verdi.

Aldatmanın da sebebi belki istenmeyen evliliklerdir ama aldatmalarla insan beraber hep var oldu. Yeni gelmediği kesin ama yeni yeni de çoğalmadığını düşünüyorum. Bu TV programları sayesinde köylerde neler döndüğünü görüyoruz. Yetmislerindeki bir adam kızına tecavüz edince ondan çocuk peydah oluyor. Sonra adam torununa da tecavüz edip öldürüyor. Şimdi bu adam Twitter'da, tiktokta takıldığından mı böyle namussuzca fiillerde bulundu? Ahlaki bozulmayı şehirleşmeyle özleştiremeyeceğimiz kesin.

Evet, insan gevşeyince hürriyetin suyunu çıkarıyor. Biz de bunu yaşıyoruz ama çözümü İran'ın yaptığı gibi insanlık haysiyetine sığmayacak teamüllerde bulamayız.

İran Genel Başsavcısı Muhammed Cafer Muntazeri “Yargı olarak sosyal güvenlik polisliğini sonlandırmak gibi bir niyetimiz yok. Elbette yaşanan son olaylardan sonra güvenlik ve kültür merkezlerimiz soruna daha makul çözüm

yolları arıyorlar”

Ahlak Polisliği= Sosyal Güvenlik Polisliği

Kalktığı falan yok zaten.  

https://www.cumhuriyet.com.tr/dunya/irandan-zorunlu-basortusu-uzerine-yasal-duzenleme-2008662

• İran bile hafiften özgürlük peşinde bizde gönüllü köleler var

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Yav İran'da genç sevgililer el ele bile tutuşamıyor, neyin "ahlak yozlaşması"ndan bahsediyorsun?

Uslu uslu boşanmaların artmasında ne zarar var? Kavgalı, gürültülü sonu belki ölümlü bir ayrılık daha mı iyi? İyi mi kadının bir ömür istemediği, sevmediği adamla evlilikte bastırılması? Boşanmalar insana haysiyet verdi.

Aldatmanın da sebebi belki istenmeyen evliliklerdir ama aldatmalarla insan beraber hep var oldu. Yeni gelmediği kesin ama yeni yeni de çoğalmadığını düşünüyorum. Bu TV programları sayesinde köylerde neler döndüğünü görüyoruz. Yetmislerindeki bir adam kızına tecavüz edince ondan çocuk peydah oluyor. Sonra adam torununa da tecavüz edip öldürüyor. Şimdi bu adam Twitter'da, tiktokta takıldığından mı böyle namussuzca fiillerde bulundu? Ahlaki bozulmayı şehirleşmeyle özleştiremeyeceğimiz kesin.

Evet, insan gevşeyince hürriyetin suyunu çıkarıyor. Biz de bunu yaşıyoruz ama çözümü İran'ın yaptığı gibi insanlık haysiyetine sığmayacak teamüllerde bulamayız.

• Bu mollalara inanıyormusunuz.

• buradan bir taytlı geçti kullanıcısına yanıt

İran Genel Başsavcısı Muhammed Cafer Muntazeri “Yargı olarak sosyal güvenlik polisliğini sonlandırmak gibi bir niyetimiz yok. Elbette yaşanan son olaylardan sonra güvenlik ve kültür merkezlerimiz soruna daha makul çözüm

yolları arıyorlar”

Ahlak Polisliği= Sosyal Güvenlik Polisliği

Kalktığı falan yok zaten.  

https://www.cumhuriyet.com.tr/dunya/irandan-zorunlu-basortusu-uzerine-yasal-duzenleme-2008662

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Surpentor -- 4 Aralık 2022; 9:47:30 >

• Kalktığı falan şimdilik yok ama İran'da en azından bazı kesimlerin hak arayışı takdire şayan.

Bizde Cumhuriyet ilanıyla birlikte birçok hak tepeden indirildiği için kıymeti bilinmiyor. hatta şeriat isterük diye ortada dolanıyorlar.

2 ayı aşkındır gösteriler devam ediyor ve 200 kişi ölmüş. Molla rejimi acem diyarından önünde sonunda defedilecektir. Böylece bizdeki şeriatçıların arka plandaki en büyük destekçileri de iran'da tasviye edilmiş olacaktır.

90'larda bu molla rejimi içimizdeki Hizbullah artıklarını besleyip büyüttü, hücre yapılandırmasına geçirdi, çok kez bulunup imha edildiler ama laiklik karşıtı, şeriat destekçilerinin en büyük sığınağı olmaya da devam ettiler.

İran karışınca 2 hafta önce Hizbullah Molla rejimine desteğini açıkladı. Mollalar eğer Hizbullah'tan destek isterse İran çok daha fazla karışır.

Hizbullah olaya dahil olmadan en azından temel hak ve hürriyetlerini geri kazanabilirlerse büyük başarı olur.

Her şekilde maalesef İran'ı çok kötü günler bekliyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Violet Evergarden -- 4 Aralık 2022; 13:45:24 >

• Siyasal İslam hele mollaya asla ve katta güven olmaz.

Şu an geri adım atıyor gibi yapıp başka birim kurup yavaş yavaş protestoları eritmeye çalışıyorlardır, bunlardan her türlü şerefsizlik beklenir tamamen devirmek yek çaredir,

• Yaşlı adam örneğime uç örnek demene lafım yok da zorla evlendirmeye de uç örnek demek çok acayip. Ülkenin doğusuna gidildikçe boşanma oranı inanılmaz düşüyor. Bu makalelerle de sabit. Bunun sebebi ne? Daha mı ahlaklılar doğulular?

Ailevi kavram yok olmasın, e güzel katılıyorum. Ee, çözümün ne? Çocuklar el ele tutuşmasın. Önceki mesajımda yazdım mı bilmiyorum ama günümüz insanlığının özgürlüğün bokunu çıkardığını, büyüklerin dahi ergence tavırlar sergilediğini bilip kabul ediyorum ama şu konu özelindeki çözüm önerini yanlış buluyorum. Ben çözümü karşılıklı sadakatte, güvende görüyorum. Hangi erkeğe bunu desem "ağbii kızlar aldatıyo, paraya bakıyolar hep yeaaa" diye ağlıyor. Kızlara sorsam onlar da "erkekler başka güzel kız gördü mü hemen aldatıyo, burcu bir şey bir şeymiş yaaa" der. Bu karşılıklı güven nasıl sağlanır, onu da ben bilmiyorum :)) Şu Merve Boluğur meselesi gibi evliliğe anlık bir heves olarak bakılmasını doğru bulmuyorum. İnsanımız zihnen gelişmeli, o konuda mutabıkızdır herhalde ama çözümü senin bahsettiğin şekilde olmamalı.

• Yav he he!

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.