Şimdi Ara

IR Dimmer- Uzaktan Kumandali Dimmer Anahtar

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
38
Cevap
0
Favori
6.471
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • arkadaslar, eylul ayinda evlenecegim ve bu nedenle evin dekorasyon islerine baslayacagim. Salon icin aydinlatma sistemi kurmayi dusunuyorum ama ekipman sikintisi yasamaktayim. Salonda 2 farkli isik sistemini IR kontrollu bir dimmerla kontrol etmek istiyorum. Fakat yurticinde IR dimmer bulamadim. Vikoda falan yok,baska markalarda da bulamadim simdilik. Yurtdisinda da Lutron marka var fakat o da cok pahali. Sadece tek bir anahtar icin 100 lirayi gozden cikarttim ama bulamiyorum. Alternatif olarak bir kac sistemi birlestireyim diyorum ama saglikli olmaz gibi geliyor.Yardimci olursaniz sevinirim.

• Tam olarak anlamadım farklı renklerde iki adet lambamı kontrol edeceksiniz.Yani farklı frekanslarda çalışan iki adet dimer uzaktan kumandalı devreye ihtiyacınız var demi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi marmix -- 16 Haziran 2011; 19:12:09 >
  • kusura bakmayin serviste gelirken yazdigim icin anlatamamis olabilirim. Soyle anlatayim, bir tane akilli kumanda alacagim ve sinema sistemini yonetecegim. Ayni kumanda ile de isiklari kontrol etmek istiyorum. Salonnun cevresini halojen ampullerle cevreleyecegim ve ortaya da avize koyacagim yada ortayada halojen koyabilirim. Dimmer anahtarinda 2 yollu olmasini istiyorum ki hem cevreyi hemde ortadaki halojenleri kontrol edebileyim. Bunun icin en uygun anahtar Lutron Rania dual modeli fakat fiyatlari cok yuksek. lutronun Tr dist. 340dolar + kdv dedi bir tane anahtara. Yurtdisinda da 250tl gibi fiyatlara satiliyor. Bu devre cok mu zordur kimse giremiyor bu ise? Bu dusunduklerimi yapabilecegim anahtar ariyorum.

Ilginiz icin tesekkur ederim.
  • Dostum Turkiyede bende IR kontrollü dimmer bulamadım. Açıkçası fiyat performans açısından da pek tavsiye etmiyorlar.
    Ben sana Vikonun dokunmatik dimmer - Anahtar ve komutator lerini tavsiye ederim .
    Novella-S serisi. Biraz pahalı ama ( Senin bahsettiğin fiyatlardan çok ucuz. ) bir bak bence.
    Diğer dokunmatik ürünlere hiç benzemiyor.
  • bende henuz pıyasaya bakmadım ama ınternette hiç yok. Bahsettıgın vıkoya baktım evet guzel fakat ben uzaktan kumandalı arıyorum. acaba vıkonun o modelıne ek bır IR devre koyarak dımmer ozellıgını kullanabılırmıyız?
  • quote:

Orijinalden alıntı: GOXIN

bende henuz pıyasaya bakmadım ama ınternette hiç yok. Bahsettıgın vıkoya baktım evet guzel fakat ben uzaktan kumandalı arıyorum. acaba vıkonun o modelıne ek bır IR devre koyarak dımmer ozellıgını kullanabılırmıyız?

Devre ekleyene kadar yenisini yapmak daha kolay olur.Zaten dimmerde bir şey yok , önemli olan IR haberleşmeyi sağlamak.
    http://www.elektronika.ba/617/ir-light-dimmer-v1/ burada gayet güzel IR dimmer var
  • quote:

Orijinalden alıntı: pea.

quote:

Orijinalden alıntı: GOXIN

bende henuz pıyasaya bakmadım ama ınternette hiç yok. Bahsettıgın vıkoya baktım evet guzel fakat ben uzaktan kumandalı arıyorum. acaba vıkonun o modelıne ek bır IR devre koyarak dımmer ozellıgını kullanabılırmıyız?

Devre ekleyene kadar yenisini yapmak daha kolay olur.Zaten dimmerde bir şey yok , önemli olan IR haberleşmeyi sağlamak.
    http://www.elektronika.ba/617/ir-light-dimmer-v1/ burada gayet güzel IR dimmer var

Hem manuel hemde kumanda ıle kontrol edebılmek ıcın hazır bır anahtar ıstemıstım aslında. Pekı bu devreyı nereye koyacagım? Yanı manuel acma kapama ıcın anahtar koyup, dımmer ozellıgı ıcın bu devreyı bır yere sıkıstırmam gerekecek degıl mı? Ayrıca alacagım Akıllı Kumanda(Harmony 1100) ile bunu ıstedıgım gıbı kontrol edebılecek mıyım? Aklımdakı yapmak ıstedııgm sey soyle akıllı kumandada aktıvıte hazırlayabılıyorum.Nedır bu aktıvıte? Fılm ızle dedıgım de Blurayi , Tvyi ve ısıkları kapatacak.Ortada bır yerde pause yaptıgımda da ısıgı hafıfce acacak,tekrar play yaptıgımda da yavasca söndürecek. Bunu bu devrelerle saglıklı bır sekılde yapabılır mıyım? He birde aydınlatmayı Power Ledlerle yapmak ıstıyorum. 4 yollu bir sistem düşünüyorum; çevrede sadece çerçeve şeklinde yanacak olan florasan,yine çevrede belli aralıklarda power ledler,ortada avize ve Plazma arkasında kablo led. bunları da dediğim gibi aktivitelerde aktıf olarak kullanmak istiyorum.

• http://www.sahibinden.com/ilan/alisveris-elektronik-devre-montaj-220v-dimmer-uzaktan-kumandali-41857230/detay/

Tadilat yapacağınız için buat yerini genişletip bu devreyi koyabilirsiniz. anahtar yerine de buton koyarsınız, manual aç/kapa için.
    Kare buat kutusu kullanıp, bir kaç devre de koymanız mümkün.

Activite içinde, eklediğiniz komuta gecikme ve tekrar verebiliyorsunuz, bu şekilde istediğinizi yapmak mümkün ama çok sağlıklı olacağını düşünmüyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: garfie
    http://www.sahibinden.com/ilan/alisveris-elektronik-devre-montaj-220v-dimmer-uzaktan-kumandali-41857230/detay/

Tadilat yapacağınız için buat yerini genişletip bu devreyi koyabilirsiniz. anahtar yerine de buton koyarsınız, manual aç/kapa için.
    Kare buat kutusu kullanıp, bir kaç devre de koymanız mümkün.

Activite içinde, eklediğiniz komuta gecikme ve tekrar verebiliyorsunuz, bu şekilde istediğinizi yapmak mümkün ama çok sağlıklı olacağını düşünmüyorum.

İlginiz için teşekkür ederim. Linkini verdiğiniz satıcı ile görüşmüştüm bir ara. Ama devre işini en son düşündüğüm için üzerine gitmedim. Aklımdaki sistemi tam olarak belirleyip,satıcı ile görüşmem gerekiyor. Bilgi sahibi olduğu için daha sağlıklı olacaktır. Artısını/eksinini söyler umarım.

• Arkadaslar konuya epey gec girdim ama bem bu devreyi yatim ve bir problem var
    yardimci olabilirseniz cok sevinirim.
    Olay soyle devrede TIC206 verilmis ben BTA12 kullandim bir yazida okumustum olur yaziyordu.
    Neyse devre fonksiyon olarak problemsiz calisiyor ama lamba yi cok sonuk yakiyor yami maksimum durumda sanki 220v degilde 110v veriyormusum gibi
    Triac in gate ucuna gelen direncin yerine 1k ve 10k trimpot takip ayarli denedim amam sonuc degismedi.
    Acaba neden BTA12 midir TIC206 kullansam duzelirmi.Yardimci olabilirmisiniz.
    http://www.elektronika.ba/617/ir-light-dimmer-v1/
  • Sanirim pek ilgilenen yok ama yardimlarinizi sabirla bekliyorum
  • Inanin arama yaptim mam belki tam aramam kelimeyi yazamadim oysa cok armistimki uyarilmayayami diye.
    cok tesekkurler inceleyecegim.
  • arama yapman senin yaratına olması açısından dedim yoksa extra konu açmanla kimse bişey demiyo zaten gereksiz bi konu açan varki.. sorun gate direnci yada triak değiştricen.
  • quote:

Orijinalden alıntı: kadircitak

arama yapman senin yaratına olması açısından dedim yoksa extra konu açmanla kimse bişey demiyo zaten gereksiz bi konu açan varki.. sorun gate direnci yada triak değiştricen.

Sizin sayenizde meşhur oldu bu devre
  • tesekkurler denemeler yapacagim sonucu yazarim.
  • picin içini ben yazsam dediğin doğru olurdu ama geç kalmışım o teknolojiye benimkisi copy past olmuş..
  • Ustalar konuyu yeniden canlandirmak istiyorum umarim kimseyi rahatsiz etmem.
    Devreyi yaptim problemsiz calisiyor
    yanliz benim bir konuda yardima ihtiyacim var
    bu devreyi ben ac kapa yani roleli yapmak istitiyorum tabi harici bir guckaynagi (5v) ile cunki bu beleme roleyi surmez bobinin direnci 5v tu cokertir
    ama Triac'i suren entegre roleyi surmez gibi geliyor nasil bir yol uygulamaliyim yardimci olurmusunuz lutfe.
    Baska bir devre yaptim calisiyor ama baska odada lamba aciyorsunuz oda acilip kapaniyor laptopu aciyorsunu acilip kapaniyor televizyon veya uydu alicisinda kanal degistirecksiniz isik acilip kapaniyor cok problem oldu.
    Bu devrede role kullanmak istememin nedeni vaviyen tesisat var onda kullanacagim ve kumandayi tanittiktan sonra sadece o kumandanin tanittiginiz tuslari ile calismasi butun problemi cozer ancak nasil yapilir yardimlariniz bekliyorum.
    Devrede pic in 5 nolu bacagini 1M ohm dirncle notur e baglamis neden acaba.
    Yardimci olacaklara simdiden cok tesekkurler.

ikinci yaptigim sorunlu devre 4017 li olan

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi savsat2000 -- 28 Mart 2013; 9:36:27 >

• quote:

Orijinalden alıntı: savsat2000

Ustalar konuyu yeniden canlandirmak istiyorum umarim kimseyi rahatsiz etmem.
    Devreyi yaptim problemsiz calisiyor
    yanliz benim bir konuda yardima ihtiyacim var
    bu devreyi ben ac kapa yani roleli yapmak istitiyorum tabi harici bir guckaynagi (5v) ile cunki bu beleme roleyi surmez bobinin direnci 5v tu cokertir
    ama Triac'i suren entegre roleyi surmez gibi geliyor nasil bir yol uygulamaliyim yardimci olurmusunuz lutfe.
    Baska bir devre yaptim calisiyor ama baska odada lamba aciyorsunuz oda acilip kapaniyor laptopu aciyorsunu acilip kapaniyor televizyon veya uydu alicisinda kanal degistirecksiniz isik acilip kapaniyor cok problem oldu.
    Bu devrede role kullanmak istememin nedeni vaviyen tesisat var onda kullanacagim ve kumandayi tanittiktan sonra sadece o kumandanin tanittiginiz tuslari ile calismasi butun problemi cozer ancak nasil yapilir yardimlariniz bekliyorum.
    Devrede pic in 5 nolu bacagini 1M ohm dirncle notur e baglamis neden acaba.
    Yardimci olacaklara simdiden cok tesekkurler.

ikinci yaptigim sorunlu devre 4017 li olan

devrenin birisi cikmamis yeniden yukluyorum
     IR Dimmer- Uzaktan Kumandali Dimmer Anahtar

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.