Şimdi Ara

iPhone SE'nin Avrupa fiyatı, ABD fiyatına oranla %40 daha yüksek (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
97
Cevap
1
Favori
1.834
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Doların fazla olması bi yandanda iyi sonuçlar doğuruyor avrupaya göre işçilik ucuz oluyor işçilik ucuz olduğu içinde yatırımları çekiyor kötü yanıysa herşeyi pahalıya alıyoruz

• quote:

Orijinalden alıntı: Umutcan

Amerika'da sosyal devlet neredeyse 0, o yüzden vergileri düşük tutuyorlar. Sağlık hizmetlerini, üniversite masraflarını vs. kendi ceplerinden borçlanarak karşılıyorlar.
    Ayrıca Apple onlar için yerli bir marka olduğundan kendi ülkesinde her zaman ucuz satıyor. Avrupa'da ise çok gelişmiş bir sosyal devlet var, ve vergiler nispeten yüksek olmak durumunda.
    Ama sonuç olarak bizim vergilerden yine düşük kalıyor. Vergileri geçersek hem Avrupa hem de ABD çok değerli para birimine sahip, bununla birlikte maaşlar yüksek. Yani 4000-5000$ maaş alan ABD'li bir mühendisin
    400$ vermesi bizim giriş seviyesi telefonlarını ortalama maaşla almamızdan bile ucuza geliyor onlara. Yani ABD şartları için iphone lüks bir fiyatta değil.
    Bizi bitiren şey dövizlerin, dolayısıyla fiyatların x3 x4 le çarpılıyor olması. Üstüne vergiler eklenince fahiş fiyatlar normal.

Bence, en doğru ve iyi yorum olmuş..

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: fthkn

Eğer aracılar arada değilken 700 dolar ediyorsa fiyat devlettir sizden çalan. İThalatçı aracı bahanesi vardı eskiden. Devlet çalıyor bu parayı vatandaşından. İşine gelmiyorsa da alma diyor. Bence adil. 1 yıl öncesinin cihazını al kullan. Ne kaybedersin? Üretmeyen bir ülke olarak Türkiye'deki vergilendirme adil. İphone 5s kullan ne kaybedersin? Ama güncelleme dışında kalma korkusu da var tabi. Her açıdan üretmeyen ülke olmak büyük kayıp. İngiliz Rolce Royce üretip karşılığında o yılın ülkenin bütün İphone ihtiyacını alıyor durumu kurtarıyor. Sen 1 ton patates üretip karşılığında 1 adet iphone alabiliyorsun.

Hem katiliyorum sana,hem katilmiyorum.
    1 patates toptanda 1tl bile yapmiyor. Tarladan 50 kurusa, toptanda 75kurusa alinabilir.
    Haliyle 1999tllik ip5se icin ciftcinin 4ton patates satmasi lazim. 1ton kurtarmiyor.

• türkiyede telefon fiyatları zaten pahalı üstünde bi sürü vergi var. ben avrupaya şaşırdım.amerikada 399 dolarsa avrupada 399 Euro olurdu genelde

• Yurtdışında 400 dolar olan bir telefon Türkiye'de 500 dolara satılıyor. Apple Türkiye'yi keriz yerine koyuyor, tamamen vergilerle alakalı değil.
  • quote:

Orijinalden alıntı: m.can123

Bende sasirdim fiyatlandirmaya. Normalde amerikada kac dolarsa avrupada da ayni meblag euro olarak satisa cikardi. Simdi apple us 399 dolarken apple italy 509 euro yaziyor. Aradaki fark cok fazla. Nisanin ilk haftasi almayi dusunuyordum italyadan ama arada kaldim.

Avrupa fiyatları her zaman ABD fiyatlarının üstünde olmuştur.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Almanya fiyatı vergiler hariç 405€, Türkiye fiyatı vergiler hariç 440€ oluyor. Bence fiyat gayet iyi. Bu telefon 2000 tl ve üstünü süpürür. Başka telefon alacaksanız bile bence bekleyin. LG, Samsung ve Htc fiyatları mecbur aşağıya çekmek zorunda kalacak.

• Biz bu ülkenin 1 dolar 1.5 lira yada 1 lira olduğu günleri göremeyeceğiz, belki 100 yıl sonra durum değişir bu çomarların kökü kurursa.

• quote:

Orijinalden alıntı: Onur__

ABD'de 6s 700 Dolar, SE 430 Dolar. %38 daha ucuz. (649+vergi ve 399+vergi)
    Avrupa'da 6s 745 Euro, SE 489 Euro. %34 daha ucuz.
    Türkiye'de 6s 940 Euro, SE 620 Euro. %34 daha ucuz. (6s, TR'de çıktığı günün kuru alınarak Euro'ya çevrilmiştir)

http://forum.donanimhaber.com/m_68873497/tm.htm

Yani sadece SE'ye özel bir durum yok. Konudaki tabloya bakarsanız Avrupa'ya göre tüm iPhone'larda 150 ila 200 Euro arası kırbaçlanışımız açıkça görülüyor.

Çok enteresandır SE TR fiyatı neredeyse Avrupa (Ör: Almanya fiyatıyla aynıya geliyor)

Şöyle ki Türkiye'de Yasal garanti süresi 2 Yıl, ABD veya Avrupa'da sanırım bu süre 1 yıl ki Apple ikinci yıl için Care Paketi ile garantiyi iki yıla çıkartıyor ve ABD'de 99$ Avrupa'da 99Euro (SE için) ilave fiyat talep ediyor (Tabi iki yıl garantiyi isteyene).

Almanya SE 16gb fiyatı 489 Euro + 99Euro Care (ikinci yıl garanti paketi, ülkemizde aldığımız ürünler iki yıl garantili olduğundan bu fiyat içinde oluyor)
    Toplamda 588 Euro yapıyor, 1 Euro= 3,22 TL (22 Mart 2016) , fiyatı yaklaşık 1894 TL'ye tekabül ediyor ki 1999 TL'lik TR fiyatıyla 105 TL'lik bir fark oluyor.

Bu da Avrupa'dan cihaz getirtip kayıt vergisi v.s masraflara gerek kalmadan Türkiye'den alınması daha mantıklı bir hal alıyor.

• Beyler iphone 6 6s ile yapamadigi satislari daha dusukk maliyetli bu cihazla daha uygun fiyattan sAyip pazarda tutunmaya calisacak.

• haberde avrupada %19luk vergi hesaba katılmamış.

ama yine pahalı. kendi ülkesine ucuz satıyorlar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: step-team

quote:

Orijinalden alıntı: Onur__

ABD'de 6s 700 Dolar, SE 430 Dolar. %38 daha ucuz. (649+vergi ve 399+vergi)
    Avrupa'da 6s 745 Euro, SE 489 Euro. %34 daha ucuz.
    Türkiye'de 6s 940 Euro, SE 620 Euro. %34 daha ucuz. (6s, TR'de çıktığı günün kuru alınarak Euro'ya çevrilmiştir)

Yani sadece SE'ye özel bir durum yok. Konudaki tabloya bakarsanız Avrupa'ya göre tüm iPhone'larda 150 ila 200 Euro arası kırbaçlanışımız açıkça görülüyor.

Çok enteresandır SE TR fiyatı neredeyse Avrupa (Ör: Almanya fiyatıyla aynıya geliyor)

Şöyle ki Türkiye'de Yasal garanti süresi 2 Yıl, ABD veya Avrupa'da sanırım bu süre 1 yıl ki Apple ikinci yıl için Care Paketi ile garantiyi iki yıla çıkartıyor ve ABD'de 99$ Avrupa'da 99Euro (SE için) ilave fiyat talep ediyor (Tabi iki yıl garantiyi isteyene).

Almanya SE 16gb fiyatı 489 Euro + 99Euro Care (ikinci yıl garanti paketi, ülkemizde aldığımız ürünler iki yıl garantili olduğundan bu fiyat içinde oluyor)
    Toplamda 588 Euro yapıyor, 1 Euro= 3,22 TL (22 Mart 2016) , fiyatı yaklaşık 1894 TL'ye tekabül ediyor ki 1999 TL'lik TR fiyatıyla 105 TL'lik bir fark oluyor.

Bu da Avrupa'dan cihaz getirtip kayıt vergisi v.s masraflara gerek kalmadan Türkiye'den alınması daha mantıklı bir hal alıyor.

Garanti süresini işin içine katarsanız belki evet.

Lakin vergi iadesiyle Almanya'da SE, 416Euro x 3,22 = 1340 TL'ye geliyor.

• Haberi yazan arkadaşa bak sen hemen fiyat hesaplaması yapmış 700 dolar diye hiçte vergilerden bahsetmiyorsun oğuz kardeş

• "yeni model için ABD'deki müşterilere oranla ortalama %40 daha fazla ödeme yapacaklar." demiş editörümüz. Bilmiyor ki USA fiyatları vergisiz, Avrupa fiyatları vergili. Bu hali ile de Avrupa'da yine daha pahalı ama en azından editör olmuş biri elma ile armutu kıyaslamamalı.

• Böyle şeyler görünce çekip emaneti etrafa ateş edesim geliyor...

• Onur__ kullanıcısına yanıt
    Evet vergi iadesini unutmuşum :(
  • myhotyro M kullanıcısına yanıt
    %40 kıyaslamasını ben yapmadım. Kaynak linkini haberin altında bulabilirsiniz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: PomPom

Bu millet yillardir 2 liralık benzini 5 liradan alıyor bu mu etki yaratacak ?

aynen seviniyorum bile ben Amerikan mallarının Avrupa'da bize yaptıkları gibi kazıklanmasını biz yıllardır kazıklanıyoruz bizim üzerimizden benzin, doğlgaz, gıda, tekstil...gidiyor Avrupa'ya ancak vergi olarak iki katını ödüyoruz hatta bazen 3 üncü katı deniyorlar utanmadan ki bu her şey için böyle ülkemizde devlet daha hammadde iken satılmadan vergisini koyuyor sonra aracılardan geçip daha da artıyor marketteki yerini almadan da vergisini koyuyor , marketten alan halk da vergi ile alıyor yani en basiti 50 liralık kullanım diyor ancak vergilerle 100 lira yazıyor üzerine sigorta için ayrı kesiliyor çalıştığımızdan da vergisini alıyor TÜM DÜNYA BORÇLANMADAN YIKILSA BİLE AYAKTA KALACAK TEK ÜLKEYİZ Çin vardı eskiden bizden kötü olarak onlar bile kendini aştılar hatta dünya arenasında boy gösteriyorlar :D

• quote:

Orijinalden alıntı: 12 Angry Men

Biz bitmişiz, hem maaşlar az hemde aldığımız her ürün kur yuzunden 3 kat pahalı oluyor uzerıne de vergi bınıyor.

Amerikalılar ıcın ıphone 400 tl , avrupa ıcın 490 tl edıyor. Aldıkları maaşlarda bızden fazla. bizde hem maaş az hemde 3 e çarpıp + vergi verıyoruz offf. :(

1'e 5 veriyoruz 4.99 gibi birşey ediyor

• Ben henüz hiç anasayfadan haber okumadım, anasayfada vakit geçirmedim, forumun içerisinde denk gelince ilgimi çekiyorsa okudum, anasayfada kaynak linki gözüküyor ancak forum görünümünde kaynak gözükmüyor.
    Aklınızda bulunsun.

Haberi zaten üretmemişsiniz, alıntılamışsınız, bari doğruluğunu denetleseydiniz veya en azından kaynağı forum görünümünde de gözükebilecek şekilde yazıp, üzerine bir de "aşağıdaki kaynaktan alıntılanmış, ancak doğruluğu teyit edilmemiştir" gibi bir bilgi yazsaydınız.

Veya uğraşamıyorsanız bırakın, hiç yapmayın, forum üyeleri yapıyor zaten; benim gibi.

Yani yazmak olsun diye yazmak zorunda değilsiniz.

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.