Şimdi Ara

iPhone 14 Pro, iPhone 13 Pro'dan ne kadar güçlü? İşte ilk test sonuçları

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
27
Cevap
0
Favori
1.507
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • iPhone 14 Pro, iPhone 13 Pro'dan ne kadar güçlü? İşte ilk test sonuçları

A16 Bionic çipe sahip yeni iPhone 14 Pro için yapılan Geekbench testi, cihazın geçen yılki iPhone 13 Pro'ya kıyasla çok az performans artışı gösterdiğini ortaya koydu.

Ayrıca Bkz.Steve Jobs'ın kızı iPhone 14 ile dalga geçti

iPhone 14 Pro (model kodu iPhone15,3) için yapılan Geekbench test sonucu, yeni iPhone'un tek çekirdekte 1879 ve çok çekirdekte 4664 puan aldığını gösteriyor. iPhone 13 Pro ise tek çekirdekte 1707 ve çok çekirdekte 4659 puan almıştı. Bu da A16 Bionic çipli en yeni üst düzey iPhone'un, A15 Bionic çipli iPhone 13 Pro'ya kıyasla performansta "hafif bir artış" gösterdiğini ortaya koyuyor.

Apple'a göre A16 Bionic telefonlardaki en hızlı çip

A16 Bionic çipin en önemli özelliği, Apple'ın 4nm sürecine dayanan ilk çipi olması. Zira şirketin Mac için ürettiği M1 ve M2 Apple Silicon çipleri gibi A15 Bionic çipi de 5nm sürecine dayanıyor. Performanstaki küçük sıçramaya rağmen Apple, A16 Bionic çipin "akıllı telefonlardaki en hızlı çip" olduğunu söylüyor. Verilen bilgilere göre A16 Bionic, grafik yoğun oyunlar için %50'ye kadar daha fazla bellek bant genişliği sağlayabilen daha güçlü bir GPU'ya sahip. Ayrıca A16 Bionic'in, 4 nm sürecine göre üretilmiş olması aynı güçte daha az enerji tüketeceği anlamına geliyor.

iPhone 14 Pro, iPhone 13 Pro'dan ne kadar güçlü? İşte ilk test sonuçları

A16 Bionic ayrıca gelişmiş makine öğrenimi görevlerine güç sağlamak için 16 çekirdekli yeni bir Neural Engine de barındırıyor. CPU tarafında ise A16 Bionic, A15 Bionic ile aynı 6 çekirdek sayısına sahip, ancak Apple bunun "yeni bir 6 çekirdekli CPU" olduğunu söylüyor.

Kaynak:https://www.macrumors.com/2022/09/08/iphone-14-pro-geekbench-score/

• 32 yaşında çoğunuzun ağabeyi olarak bu "hız" konularını görünce "acaba milletin umrunda mı?" diye düşünmeden kendimi alamıyorum.

Elbette benchmark yapılmalı ama bana göre haber değeri taşımıyor, zira bugün iPhone 14 Pro Max'in yaptığı herhangi bir şeyi 4. Dünya ülkesi M51 yapabiliyor. Arada belki üç-beş saniye fark vardır.

"8K video çekiyor" diyeceksiniz. Umrunda olan var mı harbiden?

Telefon dünyasında en önemli şey kamera (genel olarak fotoğraf) ve pil performansı. Bana göre kamera konusunda gelişemeyeni çok kötü sonuçlar bekliyor.

3 senedir iPhone'un kamerasına bakıyorum. Zoom işini hala çözemediler.

Adam 48mpixel sensör koymuş hala 3x zoom.

Bu sene seyahat etme imkanım oldu ve "Keşke cebimde S22 Ultra olsaydı" dediğim çok oldu. 10x zoom, özellikle kullanmasını bilene çok imkan sağlıyor.

• Verimliliğe odaklanmışlar zaten en hızlısı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi esmerbuyucu -- 8 Eylül 2022; 20:6:28 >
    < Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • İşlemci gücü fazlası ile yeterli, 2-3 sene sonra yavaşlatmasınlar yeter.

• Test yanlıştır, böyle olamaz.

• myhotyro M kullanıcısına yanıt
    Yavaşlatsalar ne olur iphone 7 kullanıpta kasıyor diyen duymadım pubg çatur çutur oynuyor daha ne olacak

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
  • myhotyro M kullanıcısına yanıt
    Söyleriz, birtek seninkini yavaşlatsınlar marsk35, benimkini yavaşlatmasınlar.

Senden başka da telefonu yavaşlatılsın isteyen çıkmaz dünyada. Sana özel yazlıp yapsınlar iyisi mi.

• 32 yaşında çoğunuzun ağabeyi olarak bu "hız" konularını görünce "acaba milletin umrunda mı?" diye düşünmeden kendimi alamıyorum.

Elbette benchmark yapılmalı ama bana göre haber değeri taşımıyor, zira bugün iPhone 14 Pro Max'in yaptığı herhangi bir şeyi 4. Dünya ülkesi M51 yapabiliyor. Arada belki üç-beş saniye fark vardır.

"8K video çekiyor" diyeceksiniz. Umrunda olan var mı harbiden?

Telefon dünyasında en önemli şey kamera (genel olarak fotoğraf) ve pil performansı. Bana göre kamera konusunda gelişemeyeni çok kötü sonuçlar bekliyor.

3 senedir iPhone'un kamerasına bakıyorum. Zoom işini hala çözemediler.

Adam 48mpixel sensör koymuş hala 3x zoom.

Bu sene seyahat etme imkanım oldu ve "Keşke cebimde S22 Ultra olsaydı" dediğim çok oldu. 10x zoom, özellikle kullanmasını bilene çok imkan sağlıyor.

• Heralde şimdiye kadar önceki nesille aralarında bu kadar az fark olan ilk iphone oldu. Şu an elinde 11 serisi olanın bile jet gibi hızlı telefonu. İnşallah bu kasma donma muhabbetleride olmazsa ilerde uzun yıllae kullanırız.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • marsk35 kullanıcısına yanıt

Çalışan 7 var mı ki şu an xD

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Kerim5100 kullanıcısına yanıt
    Bunu 7 den okuyorum

• LGatakan kullanıcısına yanıt
    Zoom işini bilerek çözmüyor diyebilirim.
    Kamera satışları düşer, hem de baya.
    Fotoğraf makinelerinin en büyük kozu zoom.
    Danışıklı bir teknoloji sunuluyor bize.

Zoom olayını optik dünyası bile çözemedi telefonculara mı kaldı?

Kimse "Bunda 50X zoom varmış" diye telefon tercih etmez, magazin fotoğrafçısı değilse...

• Cem_Alim C kullanıcısına yanıt

Optik dünyası çözemedi derken ?

Siz sanırım optik zoom ile dijital zoom u karıştırıyorsunuz. Makinelerdeki dijital zoom ile telefonlardakinin arasında gram fark yok. Olan görüntüyü büyütüyorlar. Bİr yere yaklaştırma yapmıyorlar. Haliyle foto kalitesi düşüyor.

Telefonlarda çok yüksek oranlarda zoom da öyle sanıldığı kadar iyi değil zaten. Bulanık, bir işinize yaramayacak durum.

Apple bu konuyu özellikle çözmüyor olabilir. Foto kalitesi bir noktadan sonra bozulduğu için bunu istemiyor da olabilir. Bu bir stratejidir. Doğrusu yanlışı onların hesaplarına bakar.

Bu kadar çok sattıklarına göre çok da takılmıyor insanlar demek ki. Kaldı ki foto kalitesi Iphone larda ciddi derecede iyi.

Yıllardır bu işin içinde olan birisi olarak şunu söyleyebilirim ki, çok büyük, devrim niteliğinde bir gelişme olmadığı sürece bundan sonra alacağımız amiral gemi telefonlarda öyle uçuk kaçık farklar oluşmayacaktır.

TEknoloji belli, sınırları zorlanıyor. Haliyle şu an size 300 diye verdikleri ürünü geliştirdiklerinde en fazla 350 oluyor. Yeni nesil bir teknoloji üretilemediği sürece de devam edecek.

Elinde 12 ve 13 olan birisinin 14 alması o yüzden çok bir şey değiştirmeyecektir. Kullanıcı farkına bile varmayacak zaten.

• iPhone 14 Pro, iPhone 13 Pro'dan ne kadar güçlü? İşte ilk test sonuçları
  • Pek bir fark yok. Antutu'da Snapdragon Gen 2'nin gerisinde kalacaktır.

Sanıyorum yalnızca Ultra modeli 10x optik zoom yapabiliyor, diğer modeller 3x optik zoom yapabiliyor.

• Piêr Dé Sans kullanıcısına yanıt
    Ultra modeli 10x optik zoom yapıyor.

• Cem_Alim C kullanıcısına yanıt

Hocam yanılıyorsunuz.

Zoom olayını optik dünyasını karıştırmadan çözmek mümkün. Yanlış hatırlamıyorsam Huawei 5 yıl önce Zoom yapan telefonları piyasaya sürmüştü.

Optik dünyasının sıkıntısı işlemci. Nikon / Canon gibi markaların kullandıkları işlemciler basit yapıda. Sadece makineyi açma/kapatma yapmak ve 4K video çekmekten sorumlu. Mobilde ise durum tam tersi. Yapay zekası, işlemesi, fotoğraf düzeltmesi, beyaz ayarı... Mobilde Photoshop bile uygulanabiliyor. Yani demek istediğim Optik/Dijital zoomda bile mobil işlemciler keskinleştirme yapabilirler ki yapıyorlar.

50x Zoom biraz abartı ama 10x zoom'un gerçek olabileceğini 2-3 yıldır görüyoruz. Bu sene bir daha göreceğiz. Hiç de sırıtmıyor. YouTube üzerinden girin bakın Samsung S22 Ultra'nın zoomlu çekimlerine.

Zamanında Nikon D7100 kullanırken 18-300 lensim vardı. 16x Zoom'a tekabül ediyor. Artık bunları mobilden yapabilmek harika bir şey. İşin en güzeli bu lens tek başına 16 bin tl.

Apple tarafına gelirsek, Kimse kusura bakmasın, 45 bin tl verilen bir cihazda 3x zoom bana Apple kamera departmanının çalışmadığını gösterir. Hele en dolu modelinde. Ayıptır. Ben o kadar para verip o cihazı alsam kötü hissederim.

Zoom kabiliyeti fotoğraf çekmeyi bilen biri için harika bir oyuncak.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi LGatakan -- 9 Eylül 2022; 13:29:54 >

• Zaten lansımanda A13 işlemci ile kıyaslamasını yaptılar. A15 ile kıyaslama yapacak bir performans artışını kendileride göremediği doğrudan A13 ile kıyaslama yaptılar. Tahminimde strateji geliştirip ellerindeki A15 işlemcilerin kodlarını değiştirip A16 diye piyasaya sürdüler. A16'yı maalesef mühendisleri başaramadı veya başarızlığı göz ardı edeip milletin gözünü boyamak için A16 diye A15'i makyajlayıp piyasaya sundular.

Valla 8K’yı geçtim 4K bile umrumda değil. FHD üzeri çözünürlükler eğer profesyonel değilseniz ya da 4K ya da üzeri çözünürlükte monitörden izlemeyecekseniz gereksiz bir özellik. Telefonda tutan ve oradan izleyen biri için FHD yeterlidir. Burada daha çok önemli olan Instagram kalitesi ve emojiler. Sosyal medyayı sık kullanan biri için iPhone hala alternatifsiz.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.