Şimdi Ara

Intel İşlemcilerin Nesillere Göre Oyun Performansları

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
60
Cevap
2
Favori
2.238
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
5 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    3. nesil Ivy Bridge
    4. nesil Haswell

Core i5-4670K vs 3570K vs 2500K oyun testleri. Aynı zamnanda, Overclock'un oyunlara etksine de bakacağız.

Test Sistemi

BattleField 3

Bioshock Infinite - Benchmark

Far Cry 3

Call of Duty Black Ops 2

Crysis 3

Sleeping Dogs - Benchmark

The Elder Scrolls V Skyrim

Metro Last Light - Benchmark

• nerdeyse etkisi yok diyebiliriz 2500k hala taş gibi..
  • İşlemci değiştirmeyi düşünen arkadaşlar, sizler de fikir sahibi olabilirsiniz.
  • _Dominic_Toretto_ kullanıcısına yanıt
    İnceleme için teşekkürler , işlemci seçeneklerine İ7 ekran kartı seçeneklerine de 780-Tİ gibi kartlar eklenseydi çok daha iyi olurdu.
  • quote:

Orijinalden alıntı: _Dominic_Toretto_

İşlemci değiştirmeyi düşünen arkadaşlar, sizler de fikir sahibi olabilirsiniz.

Ellerinize sağlık hocam. 4 k gibi yüksek çözünürlüklü oyun oynancaksa zaten çok daha güçlü cpu lazm lga 2011 gibi 6 çekirdek cpular :) 1080p için bunlar yeterli farkın bu kadar az oldugundan degistirmek israfdan baska birsey degil

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • intel islemcilerin 3 nesildir bir arpa boyu yol alamadiginin ispati olmus bu test.nedeni de amd'dir cunku intel'i zorlamiyor adamlar ayni islemcileri isitip isitip yeni diye piyasaya suruyor.
  • 330 liraya i5 2500k satılıyordu bir ara simdi muadili olmus 620 lira cpu gücünde ahim sahim fark yok gibi oyunlar açısından içindeki igp gpu yüzünden mi bu fiyat farkı diyecegim ama yok o da değil. intelin gözünde tüketici yolunmalik kaz tesekkurler amd adam gibi cpu yapip edip rakip olamadıgın için.

• 2500K sattigima pisman oldugum urunlerin basinda geliyor. Su anda 2700K kullaniyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Fatz -- 21 Temmuz 2014; 3:07:54 >
  • Teşekkür ederim.Güzel inceleme...Saçma sapan muhabbetler dönecek diye endişe ediyorum ama bunun Amd versiyonlarını karşılaştıran testler var mıdır? x4 955 vs x6 1090T vs x8 8350 gibi...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi AC Kiriklar -- 4 Temmuz 2014; 18:11:07 >
  • Sürekli üst seviye işlemci alma hastalığına tutulan arkadaşlar için güzel bir konu.
  • Peki yeni alınacaksa hangisi alınmalı.... Anladığım kadarıyla ilerisi için işlemci alınacaksa 2-3 sene mesela 620 tl lik bir işlemci almaya gerek yok...2500k nın ekran kartına (o zaman için örnek veriyorum gtx990) yetmediği yerde 4670k da yetmeyecektir doğru mu anladım...

1920x1080p için 2500k=3570k=4670k

Edit : Peki bu diğer testlerdeki farkları nerede yakalıyor adamlar...Ekran çözünürlüğünü mü düşürüyorlar,ekran kartının ayarları ile mi oynuyorlar,overclock mu yapıoyorlar...

Edit 2: Overclocklu veya stok hızda kullanılan işlemcilerin oyunlara 1-2 fps etkisi olduğu görülüyor burada...eee öyleyse neden çarpan kilidsiz işlemci çıkarıyorlar üstelik daha pahalı Yani OC bize oyunlarda ne kazandıyor = HİÇBİR ŞEY

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi vollkan59 -- 4 Temmuz 2014; 20:13:15 >

• Bazı testlerde OC lu sonuçlar az da olsa düşük çıkmış. Bu pek mantıklı gelmedi bana. En kötü ihtimal aynı kalması gerekiyordu.

Aralarındaki fark yok denecek kadar az. Diğer bir taraftan OC kabiliyetlerine bakarsak ta 2500K farkı fazlasıyla kapatıp diğerlerinin önüne de geçiyor. i7 lerde de tablo benzer olacaktır. Bu durumda genel olarak oyun odaklı sistem toplayanlar için işlemciye iki kat para verileceğine bu farkı ekran kartına yatırmak çok daha mantıklı...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi eagle58 -- 5 Temmuz 2014; 0:20:30 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: .45 ACP

intel islemcilerin 3 nesildir bir arpa boyu yol alamadiginin ispati olmus bu test.nedeni de amd'dir cunku intel'i zorlamiyor adamlar ayni islemcileri isitip isitip yeni diye piyasaya suruyor.

Amd boyle kalitede performansta islemci yapacak teknolojiye gelsede biz isiyip isitip koymasinada raziyiz.

• Şimdi test 1080p için denmiş ve çözünürlük artarsa iş değişir denmiş ama benim işlemci testlerinde gördüğüm çözünürlük arttıkça işlemcinin öneminin daha da azalması yönünde oluyor hep.

Sebebini bilmiyorum. Mantıken işlemcinin erkan kartı ile daha çok paslasmasi gerekmesi lazim ama...

• Pciex 3.0'ın hiçbir yararını göremediğimizin kanıtıdır bu testler.

Benzer mimarilere sahip CPU'ların nesilleri arasında, oyunlarda belirgin bir fark beklemek yanlış olur ayrıca.

Oyunlar GPU'ya bağımlı olduğundan, yüksek kalite ayarlarında fark çok az olacak veya olmayacaktır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Cpt. Miller -- 5 Temmuz 2014; 10:30:51 >
  • Su anki ekran kartlarinin hicbiri pci-e 2.0 in sundugu bant genişliğini zorlayacak kadar hizli degil. Önümüzdeki bir kaç yilda zorlayacak gibi durmuyor. Bu sebeple 3.0 in şu an için pek bir katkısı yok.

Islemcimdeki bir sorun sebebi ile gtx 780 Ti ekran kartini pci-e 3.0 x4 (= pci-e 2.0 x8) hizinda test ettim ve hicbir yavaslik gormedim. Kaldi ki 2.0 16x hayli hayli fazlasiyla yeter...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi eagle58 -- 5 Temmuz 2014; 19:01:44 >
  • HD7970'le FullHD'de MAX AA ve AF'de yapılmış olmasının aradaki farkı erittiği aşikar. Intel arpa boyu yol gidememiş demek pek doğru değil.
  • Intel 2500K ve 2600K serisini eskitemedi hala taş gibiler, ikinci el bölümünde bu işlemcileri satanları görüyorum çok az bir fark için dünyann masrafını yapıp yeni seri işlmeci ve destekleyen anakarta para veriyorlar yazık.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Aseuz -- 5 Temmuz 2014; 10:59:01 >
  • Testi yapanin ellerine saglik.kullanicilar icin oyundaki islemci performanslari nesillerin bir arpa boyu ilerlemedigi yanilgisini doguruyor ama bu sizi yaniltmasin.

• quote:

Orijinalden alıntı: .45 ACP

intel islemcilerin 3 nesildir bir arpa boyu yol alamadiginin ispati olmus bu test.nedeni de amd'dir cunku intel'i zorlamiyor adamlar ayni islemcileri isitip isitip yeni diye piyasaya suruyor.

Cidden böyle mi düşünüyorsun ?

Burada kullanılan ekran kartının %100 değerlerde bir gpu kullanımına sahip olduğunu düşünemiyor musun ? Daha ne kadar fazla fps versin ? Koy bakalım Gtx780 Ti SLI veya r9 295x2'yi ve yanlarına da yerleştir her çeşit işlemciyi, fx9590'ı falan ki biz de görelim nerede ne fark var. Sırf oyun testlerine bakarsan özellikle yüksek seviye olmayan kartla yapılan, çok yanılırsın işlemcilerin gelişimi konusunda. Öyle ki bazı oyunlarda i7 işlemcilerin HT'sinin negatif etkisi var ve sen veya senin gibiler buna bakarak "Intel bir arpa boyu ilerleyememiş üstelik gerilme bile var" diyebilirsiniz. FPS durumu kaldı ki çözünürlük düştükçe daha farklı olacaktır.

Isıtıp ısıtıp önüne koyduğu işlemciler de bile AMD'den çok daha fazla değişiklik yapmıştır Intel. Phenomları gördük, Fx serisinde de görüyoruz saat hızı arttırılıp piyasaya sürülen işlemcileri. Şimdi de intel benzer bir durumu i7 4790 ve türevlerinde yaptı ki onda da fiziksel anlamda değişiklikler var.

Ne kadar AMD fanı olursan ol ama biraz daha yapıcı, bilgilendirici bir yorum at. Böyle saçma sapan bir yorumu senden beklemezdim açıkçası. İşlemcilerde Intel'de bu saatten sonra aynı çekirdek sayısında bir devrim beklemeyin zaten oyunlarda. Bunu bi kere kafanızdan silin. FPS'yi arttıran ana unsur ekran kartı olacaktır güncel Intel sistemlerde. Aynı şekil AMD' içinde belli bir seviyeye kadar bu geçerlidir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi HiqhWoltage -- 5 Temmuz 2014; 11:28:45 >

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.