Şimdi Ara

Intel İşlemcilerde HPET(Yüksek Performanslı Olay Zamanlayıcısı) Açılınca FPS'ler Çakılıyor! (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
63
Cevap
10
Favori
7.907
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
21 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Kaynak;http://hardwarebg.com/44332-ryzen-7-2700x-ryzen-5-2600x/6/

yukarıdaki kaynakta wolfenstein, witcher, prey testlerine baktım. kullanıcı açısından özellikle preydeki bu değerler kabul edilemez nitelikte. ister intel ister amd kullanın farketmez.

gerçi adil bir karşılaştırma için ryzen sistemin de varsa HPET on off testi de olmalı idi. bu durumu şimdilik ihmal edersek 8700k gibi bir işlemcinin bu değerleri almış olması nasıl açıklanabilir?

....................

artık ne youtube ne de inceleme kanallarının testlerine güvenmemeye başladım.

açıkçası bu kadar farklı sonuçlar test metodolojisi farkı ile açıklanabilecek gibi değil.

cpudan, gigahertzden anlamam ancak işlemci gibi, kararsız çalışmaması beklenen bir metanın bu kadar spekülatif hal kazanması-farklı fpslere imza atması insanı düşündür müyor da değil hani.

...................

• i5 6500 ile testlerini yaptım. Hpet'i hem biostan hem de işletim sisteminden kapalı/açık olacak şekilde 2 durumda da test ettim.

Herhangi bir değişiklik olmadı. Yani bi kaç birim değişikliği dahi olmadı birebir aynı değerleri aldım.

Kulanılan Sistem:

Anakart: MSI H110M Pro-Vd
    İşlemci: i5 6500

Kullanılan Program: Msı AfterBurner

Test İçin Kullanılan Oyunlar:

BF1 Single Player
    Tomb Raider Single Player
    Rise of The Tomb Raider Single Player
    Call of Duty WaW Single/Multi Player
    Call of Duty Mw2 Single/Multi Player
    İnsurgency Multi Player

i5 6500 de bi fark yoktur. Tabi farklı sistemlerde ve farklı İntel işlemcilerde de test sonuçları gelirse daha sağlıklı olur. Özellikle K ibareli işlemciler ve oc yapılmış sistemlerde daha ön planda olabilir. Diğer arkadaşlarda test edip yazarlarsa faydalı olur.
  • HPET on off karşılaştırması yaparken bu programı da kullanabilirsiniz.

https://www.mediafire.com/file/xzo9n84d8lze9nb/WinTimerTester_1.1.zip
  • Edward Teach kullanıcısına yanıt
    Bi fark yok yine hocam. Test süresinin bir önemi olmayacağını düşündüğüm için kısa süreli çalıştırdım.

Intel İşlemcilerde HPET(Yüksek Performanslı Olay Zamanlayıcısı) Açılınca FPS'ler Çakılıyor!

Intel İşlemcilerde HPET(Yüksek Performanslı Olay Zamanlayıcısı) Açılınca FPS'ler Çakılıyor!

• MexeSs kullanıcısına yanıt
    kısa değil gayet yeterli bir süre.50 saniye denemiştim ben.bazı işlemcilerde çalıştırır çalıştırmaz 1 oluyor HPET açık olsa bile.çalıştır çalıştır bir türlü 1'i yakalayamıyorsa o kötü ama 0.999 olursa yine sorun yok.bu test windows masaüstü uygulamalar için olabilir oyunlarda farklı olabilir ama test testtir on off yapacak olanlar bunu da yapabilir.oyununa göre açalım kapatalım şeklinde bir konu o bakımdan bir sonuç çıkacağını zannetmiyorum bu başlıktan bu kadar farklı işlemci ve oyunla.deneyen denesin isteyen açsın isteyen kapatsın bir deneyimdir.windows 7 değil 10 kullanılıyor artık o bakımdan eski konulara itibar etmek yerine deneyip kendiniz görün fakat intel aslında %20 fazla fps gösteriyormuş gibi bir sonuç çıkmaz buradan.bu HPET ile uyumsuz oyun vardır bir iki tane bir konu, intel aslında bu kadar fps almıyor bambaşka bir konu.konuyu intel amd'ye çekmeden test konusunda paylaşım gelirse faydalı bir başlık olur.

• Edward Teach kullanıcısına yanıt
    Aynen hocam bende zaten durum anlaşılsın diye direk test sonucu paylaştım. Amaç zaten amd-intel meselesi değil. Biz kullanıcıyız iş tartışmaya dönmeden bir test konusu olarak algılansın diye kendi testimi yaptım. Zaten bir performans sorunum yoktu. Kaldı ki bu hpet olayının taa 10 sene öncesinde bile tartışıldığını hatırlıyorum. En azından akıllarda (bizimki de dahil tabi) bir soru işareti kalmasın ya da testler karşılaştırılıp sonuç odaklı bir ilerleme olsun diye direk sizin tavsiyenize de uyarak o testi de yaptım.

İllaki her firmanın bir eksiği bir yanlışı vardır ama bana göre genel kullanım kararlılığı ve performans daha önemli. Yoksa sistem amd olmuş intel olmuş şahsi olarak benim açımdan bir fark yok. Paramın karşılığını vaadettiği seviye de ya da o seviyeye denk bir performans ile verirse hangi marka olduğunun bir önemi yok.

Dediğiniz gibi İnşallah olay başka yere gitmez ama sizde takdir edersiniz ki bu gibi konular illa ki sapar ya da saptırılır.

• Ben şimdi denedim HPET kapalı kullanıyordum açtım. FPS düşüşü var ama sadece FPS düşüşü değil aynı zaman PC'de bir yavaşlama var anlamsız bir şekilde. Sanki 15 sene önceki Athlonu kullanıyormuşum gibi oldu. Geç tepki veren kağnı gibi bir PC var masa üstünde :))))
    Daha önce biostan açıktı ama windowstan CMD kodunu girmemiştim hiç. Son dönemlerde biostan da kapalı tutuyorum ama şimdi windowstan da CMD ile açınca 8700k tek çekirdeğe döndü resmen. Az fazla göstersin varsa eğer öyle birşey ama hızlı olsun kapatıyorum hemen.

BF1'de denedim HPET açıkken 45-50 FPS alıyorum :) Öncesinde kapalıyken 2k da 130-140 civarıydı. Kesin benim windows mobo arası bir uyumsuzluk var. Tutarlı düzgün çalışmıyor şu an için. Muhtemelen bir sorun var belki format sonrası falan düzgün çalışabilir. En iyisi kapalı kalsın tadımız kaçmasın.

The Divison HPET Açık. (8700k@ 4.7-1080p Ultra)

The Divison HPET Kapalı

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Arkeen -- 20 Nisan 2018; 19:49:59 >

• Tamam da bu windows ile alakalı bir sorun. Azıcık konuları karıştırın. [Kaynak]
  • Hocam elinize sağlık. Lakin anakartınızda Meltdown-Spectre güncellemelerini içeren BIOS yok. Eğer @Arkeen hocamızın yaptığı testler BIOS'u ve Windows'u güncel bir sistem ile yapıldıysa, ya başlıktaki teori doğru, ya da Meltdown-Spectre patchleri HPET özelliğini bozdu.

@Arkeen; Hocam Afterburner açık olmasa aradaki farkı net olarak %999999999.99999 hissederim diyorsunuz değil mi hocam?
  • nightsniffer kullanıcısına yanıt
    Teşekkürler hocam. Yalnız bios güncel. Yani bu açıklar çıktıktan sonra biosu son sürüme güncellemiştim zaten. Güncellemeyi yapalı 3-4 ay falan oldu. Zaten son bios sürümü de 2017'nin 12. ayında çıkmıştı.

Msı H110m Pro-Vd Bios Sürüm Bilgileri

Sürüm
    7996v2F

Çıkış Tarihi
    2017-12-05

Sürümle İlgili Bilgiler:https://tr.msi.com/Motherboard/support/H110M-PRO-VD

Diğer yorumumda belirtmiştim özellikle K ibareli ve oc yapılmış sistem testlerini görmek daha iyi olur diye. Netten de biraz yerli/yabancı forumlara göz attım. Genelde bunu ifade eden arkadaşlar K ibareli veya oc yapılmış işlemci grupları için tartışıyorlardı.

Windows sürümüm ise 1709 tüm güncellemeler yüklü. Hatta 2 gün önce yeni gelen güncellemeler ile güncelledim sistemi.

Eğer ki bazı sistemlerde böyle birşey varsa aklıma iki ihtimal geliyor; ya işletim sistemi kaynaklı ya da birebir işlemci değil ama çipset kaynaklı. Artık onu da testler ve yorumlar geldikçe az çok anlarız heralde.

Düzenleme: İmla

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MexeSs -- 20 Nisan 2018; 22:39:41 >

Şimdi kısa bir güncelleme yapayım. BU sefer BF1 de denemedim. Sadece The Division da denedim.

**Önceki yaptığım testte Windows güncellemeleri eksikti. Şimdi tamamen güncel windows.
    ***Önceki testte microcode önce bios sürümü (F4)vardı. Microcode sonrası çıkan F5 bios fazla voltaj istiyor diye F4 e dönmüştüm. Şu an en son çıkan F6 bios var Gigabyte için.

1. 8700k @ Stock -- GTX 1080ti Stock --- HPET Açık.

Not: HPET açıkken CPU kullanımı artıyor GPU kullanımı düşüyor. Bundan kaynaklı bir FPS düşüşü var. Aşağıda satır halinde 4 farklı yerden aldığım GPU kullanımları var beyaz kare içinde.
    Genelde GPU kullanımı %85-95 Arası

2. 8700k @ Stock -- GTX 1080ti Stock --- HPET Kapalı.

Not: HPET kapalıyken GPU kullanımı yüksek CPU kullanımı düşük ve FPS yüksek. HPET açıkken aldığın karelere yakın yerlerden aldım.
    Zaten ortalam FPS den de görülebilir. Benchin bitiş ve başlangıç yerleri hariç GPU kullanımı birkaç yer hariç %93-94 altına hiç düşmedi.

BUrda %3'lük GPU kullanımı 8-9 FPS farketmez denebilir ama PC başında GPU kullanımlarını izlerken dalgalanmalarla birlikte fark hiç de öyle %3 gibi gelmiyor insana bildiğin 8700k GTX 1080tiyı besleyemiyor gibi görünüyor.
    Yukardaki mesajımda 4.7 GHZ'de yaptığım bench var stock ile pek farklı değil.

3. 8700k @ 4.7 GHZ -- GTX 1080ti Stock --- HPET Kapalı.

Mete'nin de dediği gibi konu windowsla alakalı olabilir. Öncelik böyle bir sorun olması. HPETi kapatın geçin.

• hpet intel yada amd işlemcilerle değil windowsun kendisiyle alakalı daha önce şöyle bir konu açmıştım.
    https://forum.donanimhaber.com/windows-timer-resolution-tweak-g4560-1050-ti-tomb-raider-benchmark--132274626

şimdi biostan hpet kapattığınızda windows işlemci komutları arası yenileme için tsc zamanlayıcısını kullanır, biostan hpet açtığınızda ise hpet+tsc çalışır, hem biostan hpet açıp hemde sistemde bcdedit /set useplatformclock true yaptığınızda ise sadece hpet zamanlayıcısını kullanır. farklar şuradan kaynaklanıyor. sadece tsc kullanırken windowsun işlemci için default olan komut zaman aralığı 15.6 ms'dir ve bu işlemci yüke girsede girmesede değişmez. yani sadece tsc kullanınca ciddi bir sistem tepki hızında artış oluyor dpc latency düşüyor fakat tsc de bu 15.6 ms zaman aralığı işlemcinin yük altına girip girmemesine bağlı olarak değişmediği için gördüğünüz fps hpet enable'a göre düşük kalıyor. windows timer resolution kullanıp bunu manuel olarak kendiniz 0.5 ms yada daha altına çektiğinizde fpste %15-%30 arasında artıyor doğal olarak. biostan hpet açtığınızda fakat bcdedit /set useplatformclock true komutu girmediğinizde primary timer hpet secondary ise tsc oluyor. (başlattan cmd açıp bcdedit yazdığınızda useplatformclock açık yada kapalı olduğuna bakabilirsiniz). bu durumda ise yine default timer olan 15.6 ms işlemci yük altına girdiğinde kendini 1 ms'ye çeker. yani tsc de manuel olarak ayar yapmadığınızda aldığınız fps'in %15-%16 aralığında fazlasını alırsınız manuel ayar yaptıysanız aynı fpsi alırsınız. fakat sistem gecikmesi sadece tsc'ye göre biraz daha yüksektir. son olarak ise hem biostan hpet açıp hemde bcdedit /set useplatformclock true girdiğinizde windows sadece hpet kullanır input lag ciddi şekilde artar default 15.6 ms yük altında ise 1 ms dir. hpet+tsc ile yaklaşık fps değerlerini alırsınız.

işin hangi kullanımda hangisinden fayda sağlarım kısmına gelecek olursak tsc çekirdekler arası senkronizasyon yapmadığı için gerçek zamanlı render (oyun,streaming,video düzenleme vs) işlerinde ön planda latency düşük olduğu için, hpet ise server odaklı işlerde çekirdekler arası senkronizasyona odaklı timer olduğu için hata payını en aza indirip ecc belleklerle daha uyum içinde çalışmasıyla ön planda olan timer.

özet geçecek olursam oyun,streaming, video edit vs render odaklı işler için biostan hpet kapalı ve cmd den bcdedit /deletevalue useplatformclock girmelisiniz (windows timer resolution indirip maximuma tıklayıp alta aldığınızda fpside arttırmış olursunuz işlemciyi daha kısa süreli zaman aralıklarıyla komutlar işlemeye zorlar)
    server olarak kullanıyorsanız biostan hpet açık ve cmd den bcdedit /set useplatformclock true girmelisiniz.
    ikiside olsun her türlü iş dönüyor benim bilgisayarda input lag falan umrumda değil diyorsanızda biostan hpet açık ve cmdden bcdedit /deletevalue useplatformclock komutunu girmelisiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Rogue Agent -- 21 Nisan 2018; 2:42:22 >

• Hpet kapalıyken Ryzen işlemcilerde fps durumu nedir?

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ryzenlar piyasaya ciktigi donemde "inteller daha yuksek fps gosteriyor ama oyun deneyiminde ryzenlar daha akici" yorumlari geldigi zaman ben bu isten suphelenmistim. Fakat bir mantiga oturtamamistim. Akicilik 8/16 islemcilerin gucudur diye cokta kafa yormamistim. Bakalim bu is hangi noktaya cikacak.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi vamp -- 21 Nisan 2018; 13:12:43 >
    < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • bEn AmEdE FaNBoYuYuM İnTeğLcİlErE HeP SaLdIrIYa MaRuZ BIraKırIm.

NOLDU LAN :D NVIDIA İLE SAVAŞI KAYBEDİNCE SON 5 AYDIR INTELE KAÇ TANE İFTİRA ATTINIZ?

1- Meltdown Ve Spectre
    2- Meltdown Ve Spectre'nin Performans Kaybı
    3- RyzenFall; Intel Fanboylarının Yaptığı GreenScreen
    4- Ryzen vs Intel (Intel 2015-6 vs Ryzen 2018)
    New FanMode: 5- HPET (YüKsEk PeRfOrManSlI OlAy ZaMaNlAYıCıSı)
  • ZewZack kullanıcısına yanıt
    Kardeş güldürdün vallahi. İftiraymış :D

1- spectre meltdown dünyanın gündiydi. Intelin bir diğer güvenlik açığı Branchscope konusunu unutmuşun :)

2- Performans kaybını benden sonra intel açıkladı.

3- Ryzenfall denen şey zaten komediydi. Virüslü Bios ile istediğin sisteme istediğin her şeyi yapabilirsin.

4- Ne dediğin anlaşılamıyor.

5-HPET açıkken FPS'nin özellikle spectre meltdown patchli PC'lerde ciddi azaldığı sabit. İftira nerede anlamadım.
    ne dediğim anlaşılmaz tabi fanboylar ne anlamak isterse onu anlar :D

diyorumki neden 2017-2018 tarihinde çıkan ryzen ile 2016 broadwell intel'i karşılaştırıyorsunuz?? bu mu cesaretiniz :D
  • ZewZack kullanıcısına yanıt
    1.nesil Ryzen işlemciler 2017 yılının başında çıktı. Broadwell-E lansmanıyla Ryzen lansmanı arasında 8-9 ay var. 6900K 1000 USD, Ryzen 1700 300 USD... Size sorsak 7700K'deki 4 çekirdek 8 izlek sonsuza kadar yeterdi, ama seneye i3'ler 4/8 çıkıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi nightsniffer -- 21 Nisan 2018; 22:59:49 >
  • rez* imzamdaki 4690k 'lı sistemle yarın bir deneme yapabilirim. Bir ara ben de bu konuya kafayı takmıştım hpet sistemi yavaşlatır mı yavaşlatmaz mı şeklinde.

Bu arada bunu aktif edince nasıl kapatacağız?

Aşağıdaki linkte komut satırından da 1-2 şey yazmamız gerektiği söylenmiş aktif ederken:
    https://www.neowin.net/forum/topic/1075781-tweak-enable-hpet-in-bios-and-os-for-better-performance-and-fps/

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Fulton -- 22 Nisan 2018; 3:44:58 >
  • Bu hpet mevzusunu dün imzamdaki sistemde denedim bios da hpet ayarı vardı default enable idi disable edip windows dan gerekli komutu girdim oyunlarda ve günlük kullanımda çok ciddi bir fark gözlemlemedim denediğim oyunlar bf1 multi, witcher 3

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Aerosol 34 -- 22 Nisan 2018; 9:45:8 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.