Şimdi Ara

Intel'in Nehalem tabanlı ilk işlemcileri ve saat hızları ufukta göründü (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
40
Cevap
0
Favori
4.235
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
Giriş

Orjinalden alıntı: cengiz_1983

oooo intel gene yapı değiştiriyor he.o zaman butun ahalı hemen sıstemlerı satın.yoksa elınızde patlıyacak.amdyı bu konuda sevıyorum socket yapısı çok zor değişiyor.ama ıntel hep yapı degıstrıyor

amd ....754,939,940
    intel ...... 478,775

???
  • ceyar
    775 in kaçtane çipsetinin olduğunu da yazsaydınya?? her 775 anakart her işlemciyi çalıştııyormu?
    Her iki firma da bu değişiklikleri yapıyor. Intel Ya da AMD daha az çıkartıyor demek yanlış olur.
    Ama Intel Nahelem ile bir değişiklik daha yapıp Yanlış hatırlamıyorsam üç ayrı soket yapısı ile piyasaya girecek. Bunlardan sadece birtanesi 1366 pin ile gelecek.
    130watt hızına göre yüksek değil ama 45Nm için yüksek bir değer. AMD'nin 125wattlık işlemcilerinin yeni revizyonla 95 watta düşürüldüğünü düşünürsek yakında Intel de tüketim değerlerini düşürecektir.
  • yenilik (upgrade) yapmak isteteyenler / için şimdi bu işlemciler p35, p45, x38 anakartlarla kullanılamıyacak mı?
  • + x48
  • Arkadaşım fikrini insan gibi söyle. bir şey biliyo yada bilmiyo olman kimseye boş kafalı falan filan diyerek hakaret etme hakkı vermez sana. Ayrıca ben arkadaşa katılıyorum.yeni nehalem ler core 2 serisi kadar başarılı overclock olmaz ise intel daha çok üst seviye işlemci satar
    quote:

Orjinalden alıntı: dennjS

quote:

Orjinalden alıntı: scaniaperest
    Ek olarak : Intel'in dili hız aşırtmadan dolayı çok yandı ki, artık bellek kontrolcüsünü içine koyuyor.

İntel'in hızaşırtmadan dili yandığı yok bunu o boş kafana sok.

İntel'in IMC'yi CPU'ya almasının sebebi.AMD, bant genişliği testleri ve bellek benchmark testlerinde her zaman intel'i arkasında bırakmasından kaynaklanır.Bunun nedenide işlemciler dahili bellek kontrolcüsü, bellekler ile veri alışverişini FSB üzerinden değil işlemciye entegre edildiği için direk işlemci üzerinden gerçekleştirir.Buda daha az vakit kaybı ve daha hızlı veri işlenmesi demektir.
    Intel bu duruma karşı önbelleği ve frekansı artırarak yanıt vermiştir.Ama yeni mimaride gerçek bir rekabet için Bellek kontrolcüsünü işlemciye koyarak ayrıyetten önbelleği ve frekansıda yüksekte tutarak AMD'ye karşı üstünlük sağlamak istemektedir.
    İşin özü budur.

• Amd yakında bomba gibi geliyor. yeni işlemcileri çıkacak tanıtımı basına yapılmış ama yayın yasağı var diyorlar dergilerde, tek diyeceğimiz nefes kesecek kadar süper ve yenilikçi diyorlar. bakalım AMD Nehalemi geçecekmi.
  • beklemeye devam.
  • quote:

Orjinalden alıntı: sertert
    Ayrıca ben arkadaşa katılıyorum.yeni nehalem ler core 2 serisi kadar başarılı overclock olmaz ise intel daha çok üst seviye işlemci satar

Bak bakalım o böle birşey mi dedi.
    Onun amacı farklı.
  • hepsi 130 w tpn maaşallah
  • 45 nm ve 130 watt yuh yani...
  • daha neler görücez çıkana kadar kimbilir...
    ama şu var amd buluyor intel geliştiriyor...
    hep böyle mi olucak bu, intel QPIyi biraz daha esnek hale getirirse O zaman OC işi güzel olur...
  • hepsi ddr 3 ü mecbur kılmışlar
    1 de o van ne öle çerçevesi bile yok uçak motoru gibi
  • quote:

Orjinalden alıntı: jnrgndz_798

seni unutmayacagız LGA775...

kardeş iyi güldüm ya
  • işlemcinin ram e desteği de ne olaki
    ben e8400 le p35c anakartımda dd3 1333 kullanamayacakmıyım?
  • Bence bu işlemci fazla oc olmayacak. Neden mi çünkü amd gibi bellek kontrolcüsü işlemcinin içinde olacak. Intel işlemcilerini Oc ile kullanmaya alışmış olan arkadaşlara bu zor gelebilir. Yani kısaca bir örnekle açıklayayım. Ramlarinizin desteklediği hız 800mhz mi fsb'yi artırıp bunu 820'ye çıkarırsanız bilgisayar kilitlenecek veya başka alametler gösterecek. Intelle farklı yeniliklere hazır olun.

Bu arada FSB hızının düşük tutulması tahminlerime göre bellek kontrolcüsüyle alakalı. Benim makinada HT çarpanı 13 ve şuanki fsb'si 140 gibi bir değerde çalışıyor.

Intel sanki AMD'deden kopya almaya başladı hissine sahibim nedense...
  • Ah bee intel olmadı ama ben bu yaz yeni bilgisayar almayı düsünüyom sende yeni işlemci cıkarıyon hemde 4-5 ay sonra satışa sunulcak geşke yazın sunulsa ne iyi olurdu
  • Teknoloji iyice hızlandı. LGA1366 ların 775 ler kadar dayanmayacagına inanıyorum. Zor takip ediyorduk işlemci teknolojisini artık iyice çığrından cıkacak işler

Ama yinede ne kadar performans o kadar rahatlık

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kenshi -- 20 Haziran 2008; 18:30:18 >
  • intelciler amd için 125 watt çok fazla diyorlardı intelde bellek denetleyiciyi içeri aldı hem de 45 nm le 130 watt oldu

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Gavuzla -- 20 Haziran 2008; 21:46:35 >
  • 5 wat dokunmuşlar bari değecek 1 getirisi olsa
  • 
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.