Şimdi Ara

Intel'in Nehalem tabanlı ilk işlemcileri ve saat hızları ufukta göründü

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
39
Cevap
0
Favori
4.182
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
 • Konu İstatistikleri
 • Son Yorum 12 yıl
 • Cevaplayan Üyeler 35
 • Konu Sahibinin Yazdıkları 1
 • Ortalama Mesaj Aralığı 4 saat 30 dakika
 • Toplam Okunma Süresi 184
 • Son 1 Saatteki Mesajlar 1
 • Haberdar Edildiklerim (Alıntılar) 35
 • Konuya En Çok Yazanlar
 • ceyar (1 mesaj) dellino (1 mesaj) Kenshi (1 mesaj) fx57 (1 mesaj) kamikazeden (1 mesaj)
 • @
Tüm Forumlar >> Donanım / Hardware >> Anasayfa Haberleri >> Intel'in Nehalem tabanlı ilk işlemcileri ve saat hızları ufukta göründü
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
Mesaj
 • Bölüm Yetkilisi
  29176 Mesaj
  Konu Sahibine Özel

  Intel'in takip ettiği tik-tak politikasını daha önce birkaç kez masaya yatırmıştık. Adı gibi iki aşamalı bir operasyon olan tik-tak stratejisi çerçevesinde ilk etapta üretim teknolojisinde nanometrik küçülmeyi hedefleyen firma hemen ardından yeni mikroişlemci mimarisini devreye sokarak teknolojik ilerleyişini sürdürmeyi amaçlıyor. 2 yıllık döngüler halinde gerçekleşen bu strateji çerçevesinde 45nm üretim teknolojisine yönelik olarak planladığı dönüşümü tamamlamak üzere olan Intel, yılın son çeyreği ile birlikte Nehalem tabanlı yeni nesil işlemcilerini de duyurmaya başlayacak. 2006 yılının Temmuz ayında Core 2 Duo işlemci ailesi ile birlikte anons edilen Core mimarisinin sahip olduğu avantajlardan yola çıkılarak hazırlanan Nehalem mimarisi, radikal değişiklikler içermesinin yanı sıra getireceği yeniliklerle de uzunca bir süre konuşulacak ve ciddi ses getirecek gibi görünüyor.

  Endüstrinin lider ismi Intel, Nehalem kod adını verdiği yeni nesil mikroişlemci mimarisiyle birlikte ciddi yenilik ve değişikliklere gidiyor. Ölçeklendirilebilme yeteneği Intel'in daha önceki mimarilerine göre çok daha gelişmiş olan Nehalem sayesinde Intel farklı özelliklere sahip çok sayıda yeni işlemci modeli hazırlayabilecek. Buna ek olarak Nehalem mimarisi ile gelen bir diğer önemli yenilik ise QPI (Quickpath Interconnection) adı verilen yeni dahili veri yolu teknolojisi olacak. İşlemci ve komponentler arası iletişimin çok daha hızlı gerçekleşmesini olanak tanıyacağı belirtilen QPI teknolojisi rakip AMD'nin kullanmakta olduğu ve kısaca HT olarak bilinen Hypertransport teknolojisine de şekil itibariyle son derece benzediği tartışılıyor. Üstelik Intel, AMD'nin özellikle Phenom işlemcileriyle birlikte gündeme aldığı model bazlı değişken Hypertransport hızı adımına benzer şekilde Nehalem tabanlı işlemcilerde farklı QPI hızları kullanacak

  Yeni nesil Nehalem işlemcilerine yönelik kullanıcıların merak ettiği noktaların başında entegre bellek kontolcüsü geliyor. Bilindiği üzere Intel cephesinde Nehalem mimarisine kadar bellek kontrolünden kuzey köprüsü sorumlu iken AMD cephesinde bellek denetimi işlemci dahilinde bulunan kontrolcüleri tarafından sağlanıyordu ve bu sayede AMD özellikle bellek testlerinde rakibi Intel ciddi şekilde meydan okuyabiliyordu. Intel yeni nesil mikroişlemci mimarisi ile birlikte entegre bellek kontrolcüsüne bazı değişiklikler ile birlikte geçiş yapmaya hazırlanıyor. Nehalem tabanlı işlemcilerde günümüzde yaygın olarak kullanılan çift (Dual) kanal bellek desteği yerine Nehalem ile birlikte 3 kanal bellek desteğine geçilecek. Zaten Nehalem için hazırlanmakta olan X58 çipsetini baz alan ve Computex'de gün ışığına çıkan ilk anakart prototiplerinde de görüldüğü üzere Bloomfield için hazırlanan anakartlarda toplam 6 DIMM slotu yer alacak.

  3 serisi yonga seti ailesiyle birlikte DDR3 bellek desteği vermeye başlayan ve 4 serisi yeni çipset ailesiyle de buna devam Intel, aynı bellek desteğini Nehalem mimarisinin de devam ettirecek. Yani işlemcilerin sahip olduğu entegre bellek kontrolcüsü DDR3 desteği sunacak. Bu noktada önemli bir detayın da altını çizmekte yarar var. Intel cephesinde desteklenecek bellek hızları işlemci modeline göre değişkenlik göstecek ve oluşacak bu tablo AMD ile Intel'in entegre bellek kontrol teknolojisini kullanımlarında farklılık yaratmış olacak. Zira bilindiği üzere Phenom işlemci ailesinin tüm modellerinde 1066MHz DDR2 bellek desteği sunulmakta. Bellek demişken Intel, Nehalem mimarisi ile birlikte 3. seviye bellek kullanımına da başlıyor. AMD'nin Phenom işlemcilerinde olduğu gibi Intel'de Nehalem tabanlı yeni nesil işlemcilerini çekirdekler arası ortak kullanıma açık olan 8MB büyüklüğünde seviye 3 bellek ile donatıyor.

  Hem Pentium 4 jenerasyonunda hemde güncel işlemcilerinde AMD'nin entegre bellek kontrolcüsünün bellek hassasiyetine sahip uygulama ve testler sergilediği performans karşısında zaman zaman zor anlar yaşayan Intel'in Nehalem ile birlikte bu durumu lehine çevirmek için attığı adımları kısaca toparlamak gerekirse 1333MHz'e kadar bellek desteği sunabilen bellek kontrolcüsü, 3 seviyeli yeni bellek düzeni, çekirdekler arası ortak kullanıma açık olan 8MB büyüklüğündeki L3 bellek ve işlemci ile kuzey köprüsü arasında 25.6GB/sn'lik bant genişliği sağlayabilen QPI teknolojisi gibi önemli yenilikler Intel, rakibi AMD'nin avantaj sahibi olduğu düşünülen bellek odaklı performans testlerinde de ileri adım atmayı hedefliyor. Tabi bu noktada entegre bellek kontrolcüsünün işlemcilerin hız aşırtma performansına ne gibi etkiler yapacağı da merak konusu olmakla birlikte, bunu ancak yapılacak testler ile birlikte anlayabileceğiz.

  Nehalem ile ilgil olarak daha önce de pek çok detayı sizler ile paylaştığımız için genel merak uyandıran son bir iki noktanın da altını çizip piyasaya giriş yapması beklenen Nehalem tabalı ilk işlemci ailesi olacak Bloomfiled'ın modellerine ve detaylarına bakacağız. Nehalem mimarisi ile birlikte Intel SSE 4.2 çatısı altında 7 yeni komut setini de işlemcilerine dahil ediyor. Bilindiği üzere 45nm Penryn işlemcileriyle birlikte SSE 4.1 paketi dahilinde pek çok yeni komut seti kullanıma sunulmuştu. Yine daha önceki haberlerimizde Intel'e ait bir sunum dosyası dahilinde firmanın yazılım geliştiriciler ile yakın ilişki içerisinde SSE 4.1 ve 4.2 için optimizasyon çalışmaları yaptığı da ortaya çıkmıştı. Son olarak SMT olarak kısaltılan Simultaneous Multi-Threading teknolojisinden bahsedelim. HyperThreading teknolojisinin geliştirilmiş yeni bir versiyonu olarak ta değerlendirilebilecek SMT sayesinde yeni mimaride her çekirdek aynı anda iki görevi (izlek) eş zamanlı olarak yerine getirebilecek.

  Nehalem ile ilgili olarak temel bazı detayları hazırladıktan sonra şimdi pazara sunulması beklenen işlemcilerin detaylarına birlikte inelim. Intel'in Nehalem tabanlı ilk işlemci ailesi Bloomfield olacak. İlk etapta yüksek performans segmentine yönelik olarak hazırlanacağı iddia edilen işlemci ailesi dahilinde orta segment çözümleri olacağı da ortaya çıkan son sunum dosyaları ile netleşti diyebiliriz. Dört çekirdekli işlemci modellerinden oluşacak Bloomfield dahilinde, 3 işlemci modeli gündeme gelmiş durumda. Temel bazı özellikleriyle son derece benzer olan yeni işlemciler arasında fark yaratan detaylar da bulunuyor. Henüz pazara hangi isim (belki Core 3) altında girecekleri kesinleşmeyen Bloomfield işlemcileri 3.2GHz, 2.93GHz ve 2.66GHz'lik saat hızlarına sahip olacaklar. 45nm üretim teknolojisiyle hazırlanan işlemcilerin diğer ortak özellikleri de şu şekilde olacak.

  Yeni mimari ile birlikte soket değişikliğine gidecek olan Intel, uzun süredir kullanmakta olduğu LGA775'i de geride bırakıyor. Bloomfield ailesi dahilinde hazırlanan işlemciler LGA1366 formunda olacaklar. Dört çekirdekli yapıda olan ve 130 watt'lık ısıl güç tasarımıyla gelecek olan yeni modeller ayrıca Intel'in sanallaştırma teknolojilerine de destekleyecekler. FMB08 standardı çerçevesine belirttiğimiz üzere 130 watt'lık TDP seviyesine sahip olacak işlemcilerin stock olarak tabir edilen referans soğutucusu da Intel'in mevcut soğutucusuna göre biraz daha büyük olacak. Peki işlemcileri ayıran farklar neler. Çalışma hızlarının yanı sıra işlemcilerin QPI veri yolu hızı da farklılık gösteriyor. En hızlı model olan ve Extreme serisi dahilinde anons edilmesi beklenen 3.2GHz'lik model 6.4GT/s'lik hıza sahip olacak. 3 kanal DDR3 bellek desteğine sahip olan işlemcilerden 3.2GHz'lik model DDR3-1333MHz bellek desteğine sahip iken, diğer iki model DDR3-1066MHz desteğiyle gelecekler.

  Yılın son çeyreği içerisinde kullanıma sunulması beklenen işlemcilerin diğer özellikleriyle ilgili olarak yukarıdaki tabloya göz atabilirsiniz. Saat hızlarına göre Intel yeni işlemcilerini Extreme, performans ve orta segmentte konumlandıracak. Tabi yeni işlemcilerin çıkışı ile birlikte 45nm Penryn işlemcilerin fiyat indirimine girmesi beklenirken 65nm Core 2 Quad modellerinin de EOL süreci dahilinde saha dışına alınması bekleniyor. Fiyat konusunda henüz net bir bilgi olmayan Nehalem tabanlı Bloomfield tabanlı işlemci ailesi X58 çipsetiyle birlikte kullanılacaklar. Muhtemelen Crossfire desteği ile gelecek olan X58 çipseti ayrıca 8x+8x+8x+8x formunda Quad-Crossfire desteği de sunabilir fakat bu durum henüz netleşmiş değil. Öte yandan Intel ve Nvidia arasındaki sorunların nasıl çözüleceği de önemli. Bizim duyduklarımız Nvidia'nın Nehalem için çipset çalışmalarına başladığı yönünde fakat firma yetkililerine henüz bu bilgiyi doğrulatabilmiş değiliz.


  Sayfanın Linki : http://hkepc.com/?id=1316&fs=c1h
  |
  |
 • Yarbay
  3550 Mesaj
  130 wat TDP biraz fazla buda o.c olabilirliği baya azaltıcakdır önbelleğinde işlemcinin içerisine alındığını düşünürsek
  |
  |
  _____________________________
  Q6600 3.8ghz 1.55v/gigabyte X38ds4/2x1gb ocz reaper 934mhz 5-4-4-12@2.35v/his hd3870 ICEQ turbo 870mhz-2500mhz bios mod/seagate sata2 250 gb/lc power 550wat/thermaltake SHARK/BENQ 22''
  /Water cooling items Swiftech Apogee GTZ Extreme //MAGICOOL Extreme I - 120mm Radyatör&alphacool NexXxos240mmx5.1cm/Swiftech MCP655-B 12v DC Pump/Swiftech MCRES Micro Revision 2 reservoir
 • Binbaşı
  1323 Mesaj
  Hadi hayırlısı...

  AMD'yi zor günler bekliyor, aha da çok çalışmak gerek... 45nm. Phenom'lardan çok umutluyum. Kendim beğendim, ama 65nm. Phenom'ları beğenmeyen az da değil..

  Ek olarak : Intel'in dili hız aşırtmadan dolayı çok yandı ki, artık bellek kontrolcüsünü içine koyuyor. Yani artık daha çok işlemci aldırabilecek hzaztırma ile övünen intell .
  |
  |
  _____________________________
  AMD'nin şirket politikası artık en hızlısı değil, en uygun işlemcileri üretmek olacak... Ancak işlemci bazında en iyisi olmasa da, kendi chipset birimi ve grafik birimini AMD işlemci ile bir arada kullanmak en iyi oyun sistemi olabilir...
  (9850+790FX+SB750+R700(4870X2)
  DAİMA AMD (Benim için.)
 • Kurmay Yarbay
  7617 Mesaj
  nehalem - güzel ama çok pahalı olacak
  |
  |
  _____________________________
 • Yarbay
  2223 Mesaj
  o fan ne öyleortadan mil ile bağlı galiba
  haber için teşekkürler.
  |
  |
  _____________________________
  Screenage
 • Yüzbaşı
  661 Mesaj
  Fiyatlar hakkında yokmu bir tahmin??? CPU lardan ziyade anakartlarda oldukça pahalı olacak haliyle..DDR3 ram leride unutmayalım..:) en palı parçalar bir araya geliyor...
  |
  |
  _____________________________
  --Pioneer 428XD --Toshiba 42YL863
 • Yarbay
  3446 Mesaj
  en kötüsü de hala 775'teki fan monte sistemini kullanıyor oluşu.o plastik girişler 2-3 takıştan sonra bozuluyor.bari vidayla sıkmalı şekilde olsa amd gibi.amaç kolay kullanım ise anakartı sökmedikten sonra 2 vida sıkmışsın ne zoru var.off off,kaç tane soğutucu bozdum o şekilde
  |
  |
  _____________________________
  Dell Inspiron N5010 * Intel Dual Core Core i3 370M (2400mhz) * ATI Mobility Radeon HD 5470 * Samsung 4GB ram DDR3 1333mhz (2x2GB) * Hitachi 320GB 5400rpm HDD

  Kullanmış olduğum DAP'lar= Muzio JM200 , Iriver T10 , Cowon D2 , Samsung YP-Z5 , Sony NWZ-S616F
  Şuan kullandığım DAP=Ipod Touch 3G 32gb + SENNHEISER CX 500
 • Yarbay
  2604 Mesaj
  seni unutmayacagız LGA775...
  |
  |
  _____________________________
  Creative Inspire M5300 5.1 75W || Intel Core 2 Quad Q9400 Coolermaster CPU Fan || Asus P5Q Deluxe || Samsung 2x2GB 1066MHZ || MSI 9600GT OC V127 Red Cool || Coolermaster Real Power M520 || LG Flatron W2234S-BN 22'' || Seagate 320GB SATA2 16MB NCQ || Kingston 240GB HyperX Savage SHSS37A || Seagate 400GB SATA2 16MB NCQ Samsung 160GB SATA2 8MB || Windows 7 Ultimate 64bit Sp1|| Iphone 6 Plus 64GB
 • Yüzbaşı
  665 Mesaj
  quote:

  Orjinalden alıntı: jnrgndz_798

  seni unutmayacagız LGA775...

  |
  |
  _____________________________
  Siz geniş zamanlar umuyordunuz,
  Çirkindi dar vakitlerde bir sevgiyi söylemek.
  Yılların telaşlarda bu kadar çabuk geçeceği aklınıza gelmezdi.
 • Yüzbaşı
  622 Mesaj
  quote:

  Orjinalden alıntı: PeGaSuS@01

  130 wat TDP biraz fazla buda o.c olabilirliği baya azaltıcakdır önbelleğinde işlemcinin içerisine alındığını düşünürsek

  mesela senin q6600 kadar oc olamayabilir gibi duruyor.Zaten bellek kontrolcüsü içerde olduğundan işler dahada kötüye gidebilir.
  Fakat işlemcinin performansı tatmin edici olacağı için bu büyük bir sorun teşkil etmez kanımca.
  130 wattlık değerin işeret ettiği en önemli gösterge performansının yüksek olmasıdır.  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hellmare -- 14 Haziran 2008; 18:45:42 >
  |
  |
  _____________________________
  ... Sen Gül Güneş Doğsun Yeniden...

  Clevo/Monster P170EM 17.3"
  İşlemci 3630QM
  Bellek 16GB Kingston HyperX
  HDD 1 120GB Kingston HyperX SSD
  HDD 2 750GB 7200
  Ekran 17.3" Full HD
  E.Kartı GTX680M
 • Yüzbaşı
  334 Mesaj
  45 nm'de 130 watt'a ne kadar kolay çıktı Intel be... AMD 45'e bi gecebilse neler yapacak da!.. Ah AMD AH!
  |
  |
  _____________________________
  00
 • Yüzbaşı
  866 Mesaj
  Nehalem ile birlikte sistem kurmak ilk anlarda oldukça pahalı olacak. Çünkü yeni tip bir anakart olacağı için pahalı olur. En önemli nokta DDR3 bellekler pek uygun fiyatlı olmayacak...
  |
  |
  _____________________________
 • Yüzbaşı
  866 Mesaj
  quote:

  Orjinalden alıntı: mistifa

  45 nm'de 130 watt'a ne kadar kolay çıktı Intel be... AMD 45'e bi gecebilse neler yapacak da!.. Ah AMD AH!


  130w'a çıktı ama performansı da azımsanmayacak kadar arttırdı.  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi berkerden -- 14 Haziran 2008; 19:23:22 >
  |
  |
  _____________________________
 • Yarbay
  5463 Mesaj
  nerden biliyorsun arttırdıgını?
  |
  |
  _____________________________
 • Yüzbaşı
  972 Mesaj
  beyler daha ortada işlemciler yok yaw bu kadar panik yapmayın?
  |
  |
  _____________________________
 • Yarbay
  8822 Mesaj
  cıksın bakalımda ne gibi artıları olacak göreceğiz yanlız bunun ülkemizde yaygınlaşması 2009 un 1. ceyreğini bulur!!! ama extrem güzel değerleri var
  |
  |
  _____________________________
  -
 • Yarbay
  2519 Mesaj
  quote:

  Orjinalden alıntı: gktgys

  o fan ne öyleortadan mil ile bağlı galiba
  haber için teşekkürler.

  büyük ihtimal öyledir, ki daha iyi olmuş sesi azaltır.
  |
  |
  _____________________________
 • Binbaşı
  1190 Mesaj
  quote:

  Orjinalden alıntı: scaniaperest
  Ek olarak : Intel'in dili hız aşırtmadan dolayı çok yandı ki, artık bellek kontrolcüsünü içine koyuyor.

  İntel'in hızaşırtmadan dili yandığı yok bunu o boş kafana sok.

  İntel'in IMC'yi CPU'ya almasının sebebi.AMD, bant genişliği testleri ve bellek benchmark testlerinde her zaman intel'i arkasında bırakmasından kaynaklanır.Bunun nedenide işlemciler dahili bellek kontrolcüsü, bellekler ile veri alışverişini FSB üzerinden değil işlemciye entegre edildiği için direk işlemci üzerinden gerçekleştirir.Buda daha az vakit kaybı ve daha hızlı veri işlenmesi demektir.
  Intel bu duruma karşı önbelleği ve frekansı artırarak yanıt vermiştir.Ama yeni mimaride gerçek bir rekabet için Bellek kontrolcüsünü işlemciye koyarak ayrıyetten önbelleği ve frekansıda yüksekte tutarak AMD'ye karşı üstünlük sağlamak istemektedir.
  İşin özü budur.
  |
  |
  _____________________________
 • Yarbay
  3649 Mesaj
  300 dolara eli ayağı tutulur işlemci sunarlarsa amd 6000 sallarım intele geçerim ne zaman gelir zaten belli tarihler hocam
  |
  |
  _____________________________
  5DMARK3canon24.70L2,canon100Lmacro,corei7 5820k,85 L f 1.2,manfrotto55xprob,manfrotto410 geared,lee filtters sethttp://500px.com/kenanyapici DH SERGİ
 • Binbaşı
  1954 Mesaj
  oooo intel gene yapı değiştiriyor he.o zaman butun ahalı hemen sıstemlerı satın.yoksa elınızde patlıyacak.amdyı bu konuda sevıyorum socket yapısı çok zor değişiyor.ama ıntel hep yapı degıstrıyor
  |
  |
  _____________________________
Sayfaya Git:
Sayfa:
Reklamlar
Radyo Dinle
Cancer Clinical Trials
Canlı Tv izle
SEO
Bitcoin
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR5
0,609
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.