Şimdi Ara

İntel Core İ5-430M processor işlemci yardım

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
18
Cevap
0
Favori
896
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Herkese merhabalar, 2010 yılında aldığım Packard Bell marka bilgisayarımı dün aşırı ısınma ve klavye problemleri için kardeşimle beraber daha önce bilgisayarlarımızı temizlettirdiğimiz yere gönderdim. Klavye problemi için yeni klavye siparişi lazım demiş ve dün sipariş edilen klavye bugün gelince kardeşim hemen dükkana gitmiş. Kardeşim ısınma problemini anlatınca arkadaş kardeşime fanın durumunun iyi olduğunu ısınmanın işlemcideki arıza nedeniyle olabileceğini söylemiş. Fakat yeni işlemcinin de kısa süre içerisinde arıza verebileceğini ve yeni bilgisayar almanın daha mantıklı olacağını söylemiş.

Ben de araştırmaya başladım ve hep ikinci el parçalar mevcut. Baktığım sitelerde İntel Core İ5-430M processor'un üretimde olmadığı yazıyordu.

Benim iki sorum olacak;

1-) Sıfır olarak İntel Core İ5-430M processor bulmam mümkün müdür?
    2-) Gerçekten yeni bilgisayar almak daha mı mantıklı?

Soruma cevap verecek herkese şimdiden teşekkür ederim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ışıklılımühendis20 -- 23 Haziran 2019; 11:31:48 >

• Konu Güncel
  • İşlemci arızasıyla ısınma sorunu olmaz. 2010 yılından beri ilk defa temizlendiyse ısınması normal termal macun ve fan temizliği ile eski haline dönmesi lazım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Grkwnxs

İşlemci arızasıyla ısınma sorunu olmaz. 2010 yılından beri ilk defa temizlendiyse ısınması normal termal macun ve fan temizliği ile eski haline dönmesi lazım.
    Hayır. 2010'dan beri 3 veya 4 kez temizlendi. Bunlardan bir tanesi tamire gittiğinde olmuştu. Isınan işlemcinin kendisiymiş. Bilgisayarcının söylediği bu.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ışıklılımühendis20

Hayır. 2010'dan beri 3 veya 4 kez temizlendi. Bunlardan bir tanesi tamire gittiğinde olmuştu. Isınan işlemcinin kendisiymiş. Bilgisayarcının söylediği bu.

Alıntıları Göster
    Hocam işlemci eskidiği zaman ısınması vs artmaz yani bozulursa tam bozulur pc filan açılmaz zaten, işlemciniz ilk nesil olduğu için 8-9. nesil işlemcilere göre tabiki çok daha fazla ısınıyor bilgisayarcı neye göre ısınıyor demiş anlamadım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Grkwnxs

Hocam işlemci eskidiği zaman ısınması vs artmaz yani bozulursa tam bozulur pc filan açılmaz zaten, işlemciniz ilk nesil olduğu için 8-9. nesil işlemcilere göre tabiki çok daha fazla ısınıyor bilgisayarcı neye göre ısınıyor demiş anlamadım.

Alıntıları Göster
    Onu ben de anlayamadım. Ben çok ısınıyor temizlensin geçer diye düşündüm ama karşıma çok farklı bir tablo çıktı. 1-2 aya yenileyebilirim.
  • I3 islemci ararsan bende var hocam

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: ` quaD.

I3 islemci ararsan bende var hocam
    Uyum problemi olur mu bilemiyorum. Ayrıca aldıktan 2-3 ay sonra tekrar aynı problemi yaşarsam param çöpe gitmiş olacak. Ana yine de denemeye değebilir.

Kaçıncı nesil? Modeli ne?
  • quote:

Orijinalden alıntı: ışıklılımühendis20

Uyum problemi olur mu bilemiyorum. Ayrıca aldıktan 2-3 ay sonra tekrar aynı problemi yaşarsam param çöpe gitmiş olacak. Ana yine de denemeye değebilir.

Kaçıncı nesil? Modeli ne?

Alıntıları Göster
    Sorun olmaz hocam. I3 1.nesil islemci

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bu arada işlemcinin görevi zaten işlem yapıp bilgisayarı ısındırmak, bir sorumlu arıyorsanız eper onu sogutacak görevli kişiler fan ve bakır teldir eğer fanda sorun yoksa bakır tel sorunludur ikisi beraber 40 50tl civarında bir fiyatı var bakır teli üzerinde fazla yanmış tabaka yoksa işinizi görecektir.
  • serusvon S kullanıcısına yanıt
    Hocam tam olarak ne olduğunu bilmiyorum. Bundan yaklaşık 5 ay önce aşırı ısınma probleminden dolayı fan temizliği ve termal macununun yenilenmesi için servise gönderdim. Ben çalıştığım için kardeşim götürdü. Oradaki eleman da kardeşime fanın normal çalıştığını işlemcinin kendinde bir ısınma problemi olduğunu söylemiş. Hatta fanın performansını test etmişler ve gayet iyi çalışıyormuş.

Artık değiştirmeyi düşünüyorum. ETS 2'yi en alt grafik ayarlarında bile zorlanarak çalıştırıyor. Görüntüler çok kasıyor.
  • ışıklılımühendis20 I kullanıcısına yanıt
    bilgisayarı satmayı veya 2. bilgisayar olarak kullanmayı düşünüyorsanız bir çözüme kavuşturulabilir
  • serusvon S kullanıcısına yanıt
    Kasada da kırık var hocam. Bu haliyle alacak olan olursa satmayı düşünürüm. Bunun için de çözüm aramaya varım.
  • ışıklılımühendis20 I kullanıcısına yanıt
    Şuan çalışmasında sorun varmı
  • Çok ısınıyor. Fan devamlı sesli çalışıyor. Bu da rahatsız ediyor.
  • 10 yıl olmuş artık, sence de normal değil mi? Makinayı emekli et niyetin eğer ets2 oynamak ise.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: napolyon94

10 yıl olmuş artık, sence de normal değil mi? Makinayı emekli et niyetin eğer ets2 oynamak ise.
    Hocam benim niyetim de değiştirmek zaten. Sadece tamir edilip birisinin işine yarama ihtimali varsa diye çabalıyorum.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.