Şimdi Ara

İNSANLAR POLİGAM MIDIR MONOGAM MI?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
87
Cevap
0
Favori
7.155
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Monogami / Tek eşlilik : Evlilik bağının yalnızca bir erkek ile bir kadın arasında kurulabileceği anlamına gelir.
    Poligami / Çok eşlilik (Yunanca polys; çok, gamos; evlilik) : Bir erkeğin birden çok kadınla ya da bir kadının birden çok eşle aynı anda evli olmasıdır.

Poligami ikiye ayrılır :
    • Poliandri (çok erkekle evlilik) : Bir kadının aynı anda birden çok erkekle evli olmasıdır. dünyada yaygın olarak görülmeyen bu evlilik türüne kadınların genel nüfus içindeki oranının az olması durumunda başvurulmuştur.
    • Polijini (çok kadınla evlilik) : Bir erkeğin aynı anda birden çok kadınla evli olmasıdır. ataerkil ve babalık ailesinin etkili olduğu toplumlarda ağırlıklı olarak görülür. özellikle erkeğin ekonomik gücü yerindeyse, bu tür evliliğe yönelmiştir.

Homo Poligamus

"Homo Sapiens" olarak adlandırılan insanın poligamik mi, yani çok eşli mi, yoksa monogamik mi, yani tek eşli mi olduğu yüzyıllardır tartışılır. Kişisel görüşümüzü hemen açıklayalım: İnsan doğası gereği poligamiktir.

Bu genelde insanların içlerine sindiremedikleri bir olgudur. Çünkü toplumların çoğunda ilişkilerin monogamik olması gerektiği varsayılır, hatta ilişki monogami kavramı ile tanımlanır, eğer monogami değil de poligami söz konusu ise, bunun bir ilişki olmadığı iddia edilir.

Poligami kurbanlarından sık sık, "Bizimki de ilişki miydi ki? Sen daldan dala atlıyordun, ben sadece o dallardan bir tanesiydim" gibi sözleri sık sık duyarız. Oysa bu son derece dar bir bakış açısıdır.

Bir ilişkinin ilişki olması veya bir ilişkide sevgi, aşk, tutku unsurlarının bulunması için, o ilişkinin mutlaka monogami çerçevesine mi oturtulması gerekir? Poligamik insan sevemez mi, aşık olamaz mı, tutkuyla bağlanamaz mı? Daha doğrusu bir insan birden çok kişiyi sevemez, birden çok kişiye aşık olamaz veya birden çok kişiye tutkuyla bağlanamaz mı?

Örneğin tek eşli evlilik, insanın monogamik olduğu varsayımına dayandırılmış bir ilişki biçimi. Oysa insan doğası gereği poligamik. Monogami, insan doğasına aykırı bir biçimde ortaya atılmış yapay bir kalıp. Belki de insanın kıskançlık duygularını ve bu duyguların olası yıpratıcı sonuçlarını ortadan kaldırmak için ortaya atılmış bir formül. Oysa kıskançlık diye bir şey olmasa, belki monogamiye de gerek kalmayacak.

Durum o kadar karmaşık ki, kıskançlık da insan doğasının bir parçası, poligamik ilişki kurmak da. Yani tam bir çıkmaz sokak. Doğamızda var olan bir duygu nedeniyle kendimizi doğamıza aykırı bir kalıba sokuyoruz. Ya kıskançlık duygusunu yok edip rahatça poligamik yaşayacağız ya da kıskançlık yaşamamak için monogamik olacağız.

Oysa monogamiye zorlandığımız zaman kendimizi baskı altına alıyor, kendimize yabancılaşıyoruz. Bir şey arzu ediyoruz, ancak bunun karşı tarafta kıskançlık duygusuna yol açacağı veya "ahlak kurallarına" aykırı olacağı gerekçesiyle, arzuladığımız şeyden kaçıyoruz.

İşin daha da trajik yönü, fiilen monogamik yaşayanlar bile aslında poligamik yaşamayı istiyor, ancak iradeleri güçlü olduğu için monogamik kalmayı başarabiliyorlar. Tabii bu insan ruhunun derinlikleri açısından nasıl bir başarı, o da ayrı bir tartışma konusu.

Belki de en iyisi kıskançlık konusunda iradeli, arzular konusunda iradesiz olmak. Kadınları bilmiyoruz, onlar kendi doğalarını bizden daha iyi bilirler, ancak en azından erkekler için, iradesizlik, her zaman kötü bir şey olmak zorunda değildir.

Arzulardan, tutkulardan yabancılaşmayı mı, yoksa özgür ve cesur olmayı mı tercih edersiniz?

(Milliyet- Düşün-düğüm / ÖRSAN K. ÖYMEN)[/simage]

Peki sizce "İnsan poligam mıdır? yoksa monogam mı?"

• Poligami için olağan, Monogami içinse kutsal biçiminde bir tanımlama görmüştüm. Ben de böyle bakıyorum mevcut duruma.
  • Memeli tüm canlılar ( onlar hakkında bilgim olduğu için) poligamiktir. Öyle olmak zorundadırlar. Çünkü üreme sistemi yeni canlı oluşturmak için güvenlik sınırıını yukarı çekmek ister. Bu da poligami le mümkündür.

Dolayısıyla insan da poligamiktir. Bütün arzu ve biyolojisi böyledir. İlk insandan bu yana ahlak normları türetildiğinden beri topluca bir arada yaşamadan ititbaren monogam olmak gereği sosyal kontrat olarak yerleşti. Ancak bu toplumda sürekli ve yaygın olarak delindi durdu.

Zira biolojiye bakarsanız da erkek-kadına göre poligamik bir sistem için var olduğunu net görebliriz.
  • Peki hangisi gibi davranmak daha mantıklıdır? Ya da belki de etiktir diye sormalı...
  • Böyle bir konuda "insanlar" şeklinde bir genellemenin doğru olmadığını düşünüyorum . Çünkü bu soruya kişilerin vereceği yanıt değişecektir.

O halde her iki seçeneğinde cevap olabilme ihtimali olduğu bir durum için insanlık adına genelleme yapılamaz.
  • quote:

Orjinalden alıntı: s£stavina

Böyle bir konuda "insanlar" şeklinde bir genellemenin doğru olmadığını düşünüyorum . Çünkü bu soruya kişilerin vereceği yanıt değişecektir.

O halde her iki seçeneğinde cevap olabilme ihtimali olduğu bir durum için insanlık adına genelleme yapılamaz.

insanların "genel" özellikleri yok mudur? yani çoğunluğun sahip olduğu bir özellik "genel"e atfedilemez mi?
  • quote:

Orjinalden alıntı: casilo

quote:

Böyle bir konuda "insanlar" şeklinde bir genellemenin doğru olmadığını düşünüyorum . Çünkü bu soruya kişilerin vereceği yanıt değişecektir.

insanların "genel" özellikleri yok mudur? yani çoğunluğun sahip olduğu bir özellik "genel"e atfedilemez mi?

Edilemez .

Siz kişisel tercihlerinizde paylaşımcısınızdır , ancak ben değilimdir . Bu halde birimiz monogamken diğerimiz poligam olabiliyoruz.

Genelleme yapalım insanlar poligamdır / Peki ben?
    İnsanlar monogamdır / Peki Siz?

İnsanlık için yapılabilecek genellemeler elbette mümkün ancak bu konu o gruba dahil değil.

• quote:

quote:

quote:

Edilemez .

Siz kişisel tercihlerinizde paylaşımcısınızdır , ancak ben değilimdir . Bu halde birimiz monogamken diğerimiz poligam olabiliyoruz.

Genelleme yapalım insanlar poligamdır / Peki ben?
    İnsanlar monogamdır / Peki Siz?

İnsanlık için yapılabilecek genellemeler elbette mümkün ancak bu konu o gruba dahil değil.

peki bir soru daha sorayım size
    başına bir "bence" getirildikten sonra genelleme yapamanın bir zararı var mıdır?
    ve sayın sestavina, "poligam mı monogam mı?" sorusunun "sizce"si nedir?

• Bende şu fikirdeyim bu konuda erkeklerin fikirleri zaten belirli. Poligami konusuna engel kadınlar cephesinden geliyor. Zaten etik olup olmadığını tartışmaya açarken sanırım buna biaen açtınız.

İnsanda bir memeli ama bilinci olan bir memeli bunu gözardı etmemek gerekli. Siz söyleyin biz dinleyelim
  • quote:

Orjinalden alıntı: Raskolnikov

Bende şu fikirdeyim bu konuda erkeklerin fikirleri zaten belirli. Poligami konusuna engel kadınlar cephesinden geliyor. Zaten etik olup olmadığını tartışmaya açarken sanırım buna biaen açtınız.

İnsanda bir memeli ama bilinci olan bir memeli bunu gözardı etmemek gerekli. Siz söyleyin biz dinleyelim

siz erkeklerin fikirlerinin zaten belirli olduğunu söylüyorsunuz ama sestavina öyle düşünmüyor demek ki bazen herkes gerçekten düşündüğünü söylemez ve belki de bu yüzden de bir genelleme yapabilmek zorlaşır...

bence bütün insanların poligamdır... ama iradesi sağlam ve toplum kurallarına sadık kalabilen bireylerin poligam olduklarını görmezden gelip, monogam olduklarını iddia ettiklerini düşünüyorum.
    zaten söylediğiniz "bilinç" işin içine girince içgüdülerle hareket etmek zorlaşıyor.hatta engelleniyor bile.

• quote:

başına bir "bence" getirildikten sonra genelleme yapamanın bir zararı var mıdır?

Hiçbir sakıncası yok :)

Bence insanlık monogam olmalıdır. İlişkilerde sadakat olmadan mutluluk olamayacağını düşünürüm . İnsanların tercihleri değişebilir ama aşk monogam dır . Kişisel görüşüm aşk olmadan bir birlikteliğin olmaması gerektiği yönünde.

Peki poligam olsa ne olur ?

İlişkilerimizde dengeyi neden kurmaya çalışırız ? Eğer çok eşlilik çerçevesinde bakarsanız olaylara kimse beraberliklerinde uzlaşma yoluna gitmezdi . Bencillikler artar ve yeni arayışlar insanlarda huzursuzluğa neden olurdu.

Tek olan herşey , çok olana oranla daha değerlidir.

3,5 tane oyuncak bebeği olan çocuk onları kırmaktan çekinmezken tek bebekle oynamak zorunda kalan çocuk onu her defasında tamir edip değer vererek , sevecektir.

• quote:

quote:

Hiçbir sakıncası yok :)

Bence insanlık monogam olmalıdır. İlişkilerde sadakat olmadan mutluluk olamayacağını düşünürüm . İnsanların tercihleri değişebilir ama aşk monogam dır . Kişisel görüşüm aşk olmadan bir birlikteliğin olmaması gerektiği yönünde.

Peki poligam olsa ne olur ?

İlişkilerimizde dengeyi neden kurmaya çalışırız ? Eğer çok eşlilik çerçevesinde bakarsanız olaylara kimse beraberliklerinde uzlaşma yoluna gitmezdi . Bencillikler artar ve yeni arayışlar insanlarda huzursuzluğa neden olurdu.

Tek olan herşey , çok olana oranla daha değerlidir.

3,5 tane oyuncak bebeği olan çocuk onları kırmaktan çekinmezken tek bebekle oynamak zorunda kalan çocuk onu her defasında tamir edip değer vererek , sevecektir.

sizce insanlık monogam olmalıdır.. peki sizce insanlar monogam mıdır?

• quote:

Ben monogamım / Ben insanım / O halde insanlık monogamdır.
  • quote:

quote:

tüme varım
    ya siz bir istisnaysanız?
  • quote:

quote:

quote:

tüme varım

Benim gibi başka istisnaların varlığına inanır, istisna kalmanın bir zorunluluk olmadığı düşüncesiyle geneli müstesna bırakırım

• Biraz kaba bir tabir olacak belki ama, bana göre insanı diğer hayvanlardan ayıran özelliklerden bir tanesidir monogami. Hayvanda eş, yalnızca üreme eylemini gerçekleştirmek içindir. Başka bir manası pek yoktur. İnsanda bu değildir. Eş demek sevgi, saygı, sadakat demektir. Poligami ile bu kavramlardan bahsetmek mümkün değildir elbette. İşin özü, hayvandan farkın olsun istiyorsan bunun kriterlerinden biri monogam olmaktır.
  • quote:

quote:

quote:

quote:

tüme varım

Benim gibi başka istisnaların varlığına inanır, istisna kalmanın bir zorunluluk olmadığı düşüncesiyle geneli müstesna bırakırım

sizinki sanki bir temenni oldu
    "ben bir monogamım, keşke herkes benim gibi olsa... zaten olması gereken de bu" temennisi

• quote:

Orjinalden alıntı: Criminal Origin

Biraz kaba bir tabir olacak belki ama, bana göre insanı diğer hayvanlardan ayıran özelliklerden bir tanesidir monogami. Hayvanda eş, yalnızca üreme eylemini gerçekleştirmek içindir. Başka bir manası pek yoktur. İnsanda bu değildir. Eş demek sevgi, saygı, sadakat demektir. Poligami ile bu kavramlardan bahsetmek mümkün değildir elbette. İşin özü, hayvandan farkın olsun istiyorsan bunun kriterlerinden biri monogam olmaktır.

bu söylediğiniz aklıma "hayvanlardan ne kadar farklıyız?" sorusunu getirdi...

benim asıl sormak istediğim bu değil. ben "insanlar monogam mıdır, poligam mı?" diye soruyorum. yani aslında doğamızda olan hangisidir... elbette bir çok forum üyesi "monogam olmalıyız" diyecektir.

bizim doğamızda olan ne?

• quote:

quote:

Biraz kaba bir tabir olacak belki ama, bana göre insanı diğer hayvanlardan ayıran özelliklerden bir tanesidir monogami. Hayvanda eş, yalnızca üreme eylemini gerçekleştirmek içindir. Başka bir manası pek yoktur. İnsanda bu değildir. Eş demek sevgi, saygı, sadakat demektir. Poligami ile bu kavramlardan bahsetmek mümkün değildir elbette. İşin özü, hayvandan farkın olsun istiyorsan bunun kriterlerinden biri monogam olmaktır.

bu söylediğiniz aklıma "hayvanlardan ne kadar farklıyız?" sorusunu getirdi...

benim asıl sormak istediğim bu değil. ben "insanlar monogam mıdır, poligam mı?" diye soruyorum. yani aslında doğamızda olan hangisidir... elbette bir çok forum üyesi "monogam olmalıyız" diyecektir.

bizim doğamızda olan ne?

Monogamidir.
    Eğer insana yalnızca memeli hayvan olarak bakarsanız o zaman cevap poligami olacaktır elbette. Ancak monogamidir. Çünkü insanın doğasında var olanları yalnızca ait olduğü tür ya da sınıfa göre değerlendiremeyiz. Bizim tartma yeteneğimiz var, düşünüyoruz. Mantık süzgecimiz var. Bunlar da insanın doğasına has özellikler. Ve dolayısıyle kendi doğamızla belirlediklerimiz de bizim doğamıza aittir. Akıl ve mantık süzgeci bize monogami diyorsa, biz monogamızdır. Doğamızda da böyleyizdir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Criminal Origin -- 26 Eylül 2008; 13:45:21 >

• quote:

Bizi ayıran özellik derken monogamik gibi duruşumuz sadece toplumsal bilincin devreye girerek birlikte yaşamanın bir çıkış yolu olarak uygulanıyor.

Eğer siz monogam olmak iyidir deyip öyle koşullanmış biri iseniz ve çevrenizde bunu böyle kabul etmişlerden ise böyle düşünmeniz doğaldır.

Ancak biolojiniz öyle demiyor. Biolojik sisteminiz poligamiye göredir.

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.