Şimdi Ara

İmac 2017 -ANA KONU TADINDA- Performans Testleri (Yakında)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
12
Cevap
2
Favori
429
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Hepinize selamlar arkadaşlar bu benim ikinci ana konum sayılabilir (konu yanlış yerde olabilir kusura bakmayın iMac ile ilgili konuları açabileceğim başka bir bölüm göremedim eğer varsa oraya taşıyabiliriz )

06.07.2017 Tarihinde bilgisayar tarafımıza ulaşmıştır
    --Bilgisayar şuan istanbul gümrüğünde bu hafta içerisinde 03.07.2017-08.07.2017 arasında geleceğini belirttiler--

-----------www.apple.com/tr/imac/-----------

Öncelikle kısaca neden iMac tercih ettiğimiz ile ilgili birkaç şey söylemek istiyorum
    Bu kadar yüksek meblağlara çok daha performanslı yada birden fazla bilgisayar toplayabileceğim kanaatindeydim şimdiye kadar hiçbir apple cihazım olmadı telefonum samsung saatim samsung (bknz. GEAR S2 ANA KONU (İZLENİMLER-TAVSİYELER)) kullandığım bilgisayar windows işletim sistemine sahip vs. fakat taşınabilir bilgisayar veya görsel açıdan tatmin edici bir masaüstü dediğim anda aklıma apple ürünleri geliyor bizimde ihtiyacımız olan görsel açıdan tatmin edici(neredeyse büyüleyici) bir ekran, devasa bir çözünürlük ve en önemlisi bunların hepsini düzgünce kaldırabilecek donanımlar işte bu arayışımızı yenilenmiş iMac 2017 modelinde bulduk
    Şimdiye kadar apple ürünlerine hakim değildim hala daha hakim olduğum söylenemez ama araştırmalarım sonucunda bu ürünün haziran ayında yenilendiğinden bahsediliyor (youtube üzerinde bile adam akıllı videolar yok daha da önemlisi gördüğüm kadarıyla daha önce inceleyen bizden biri de yok) ben bir ürünü almadan önce internette araştırmakla,videolarını izlemekle yetinmem alıp hangi doğrultuda kullanacaksam aynı senaryoyu uygulamış birinden nasıl çalıştığını öğrenmek isterim (örnek vermem gerekirse mesela dizüstü bilgisayar alacaksam ve onda adobe photoshop kullanacaksam boş vakitlerimde de gta 5 oynayacaksam bunların performansına bakmaya çalışırım eğer yoksa sahiplerinden test yapmalarını rica ederim şimdi sizlere de bu fırsatı sunmak için bu ana konuyu açtım)
    İlk siparişimizde i5 işlemci 16gb ram tercih etmiştik daha sonra ramlerin değiştirebildiğini duyunca ram yükseltmek yerine aynı paraya (1000tl) işlemciyi yüksek seçtik bu yüzden de ürün biraz gecikti

Bu kadar uzatma yeter biraz da cihazla ilgili konuşalım

Öncelikle sipariş ettiğimiz cihazın konfigürasyonuna bakalım (27 inç Retina 5K ekranlı iMac)

*İntel Core İ7 4.2Ghz Turbo ile 4.5Ghz
    *8 GB DDR4 2400mhz (2x4) ram
    *Amd Radeon Pro 580 8gb bellekli ekran kartı
    *2 TB Fusion Drive Hard Disk (128Gb Flash yani ssd)
    *Apple Magic Mouse 2 ve Magic Keyboard(sayısal tuş takımlı)

(Sipariş Tarihi 21 Haziran 2017 Çarşamba - Tahmini Teslim Tarihi 17 Temmuz 2017'ye kadar telefonla aradığımızda 8 temmuza kadar gelir dendi )

Donanımlar oldukça üst seviye bu bizim için ömürlük bir bilgisayar olacak bunun bedeline gelirsek
    biraz baş döndürücü bir fiyatı var bahsetmek istemiyorum ufak bir araştırma ile fiyata sizde ulaşabilirsiniz fakat iş yeri adına aldığımız için %6 indirim ile aldık (bu hususta yaşanan bir olumsuzluktan bahsetmek istiyorum bilgi almak için aradığımız zaman oradaki genç arkadaş bilgisayarı ne için aldığımızı anladığını ve daha öncede bu işlerle biraz uğraştığını belirtti cihazın bu işler için kusursuz olduğunu anlatıp tabiri caizse biraz yağlama yaptı bize "özel" fiyat verebilmek için siparişin en son aşamasına kadar gelmemiz gerektiğini söyledi bizim adımıza bir hesap oluşturdu bilgisayarı sepete ekledi üzerindeki bileşenleri yükseltti vs. derken ödeme aşamasına gelindi en son fiyat üzerinden %6 indirim yaptı ve bu indirimin yapabileceği en yüksek indirim olduğunu telefonu kapatıp bir daha arasak bile böyle bir fiyat alamayacağımızı söyledi bahsettiğim bilgisayar ise İ5 işlemci 16gb ram olan modeldi bizde iyi madem bu fiyat en iyi bu kadar oluyor diye sipariş ettik ama daha sonra ram değiştiğini öğrenince siparişi iptal ettik çünkü apple +8 gb ram eklemek için +1000 tl para istiyor bizde siparişin iptal edilip yenisi oluşturulmadan ram yerine işlemci değişebilir mi diye sorduk ancak (siparişi iptal edip yenisini oluşturmadan) değişemiyor dediler (sadece klavyeyi sayısal tuş takımlı klavye seçseniz bile yurt dışında sizin adınıza paketlenip gönderildiği için teslim tarihi 1 ay sonrasına atıyor) eğer baz modeli almış olsaydık en geç 2 güne cihaz gelmişti fakat en ufak bir şeyi değiştirdiğinizde teslim tarihi 1 ay sonrasına atıyor daha sonra sipariş iptal olup paramız karta geri yatırıldığında (en geç 5 iş günü içerisinde yatırılır dendi ama 2 güne para geri geldi)bu sefer i7 işlemci 8gb ram olarak sipariş verdik ve o da ne yine %6 indirim aynı fiyat kısacası bir önceki satış temsilcisi fiyat konusunda biraz yanılmış)

Amazon üzerinden uygun ram sipariş işlemi
    Link: OWC iMac 2017 5K 2x16 32GB DDR4 2400mhz Ram
    Ürün Seçimi: İmac 2017 -ANA KONU TADINDA- Performans Testleri (Yakında)
    Ürünler Geldi (03.07.2017): İmac 2017 -ANA KONU TADINDA- Performans Testleri (Yakında)

Bilgisayarın negatif ve pozitif yönlerine değinmek istiyorum
    Negatif Olarak:
    -Fiyatı aşırı pahalı bu fiyata 2 tane çok sağlam bilgisayar toplayabilirsiniz
    -Koskoca 27 inç büyüklüğündeki monitörün içine 1 tane fan sığdırabilmişler zaten anakart bu kadar büyük değil ve sökülme videolarında içeride daha alan olduğu görülüyor keşke 1 tane daha fan koysalarmış
    -Mikrofonların yerleşim yerleri üst kısımda çok bir işe yaramıyor diye tahmin ediyorum
    -Ürünün ekran hariç her tarafının metal olması sebebiyle çok nazik davranmalısınız özellikle arkada kalan usb portlarına ucu metal olan usb bellekleri yada kabloları takarken illa kalkıp arkasına geçmelisiniz yoksa usb belleği kasaya dayayıp kaydırayım deliği bulunca bastırırım diyemiyorsunuz çünkü çizilir (Bazı ucu plastik olan usb bellekler var onlarda da dikkatli olmanızı öneririm)
    -Birçok alıştığımız windows uygulamasının bulunamaması ve windowsta alıştığımız bazı özelliklerin kısıtlı oluşu yada hiç olmayışı
    -Belki kendimle alakalı ama klavyesine fazla alışamadım standart dizüstü klavyesindeki tutuş pozisyonunda tuttuğumda garip garip tuşlara basabiliyorum klavyenin resmini koyunca belki daha iyi anlarsınız birde benim gibi hızlı adapte olamayanlar illa ki vardır mouse kullanması en zor şey bu bilgisayarda normal mouse kullanmaya alışmış birisi büyük zorluk çeker diye düşünüyorum çünkü mouse üzerinde cam var ve bildiğimiz sol-sağ tuşlar yok tek parça fakat soluna basınca sol tuş sağına basınca sağ tuş çalışıyor ki şimdiye kadar hiç yanlış bastığını görmedim
    Pozitif Olarak:
    +Apple'ın bilinen sorunsuzluğu ve akıcı arayüz deneyimi
    +Büyüleyici bir ekran 5k çözünürlük önceki nesilden %43 daha parlak ve 500nit olması
    +Performans anlamında üzmeyecek olan donanımı
    +Ürünü kutudan çıkarıp fişe taktığınız andan itibaren çalışmaya hazır bir cihaz haline geliyor basit birkaç kurulum ekranından sonra hemen masaüstündesiniz
    +Klavyesi hakkında hem negatif düşüncelerim hemde pozitif düşüncelerim var pozitif olarak ise yazması çok keyifli tuşların basım hissiyatı çok güzel ve birçok kısayol klavye üzerinde mevcut fazla abartılacak bir klavyesi yok ama sade ve şık duruyor mouse üzerinde birden fazla hareket yapabileceğiniz bir touchpad diyebileceğim bir alana sahip çift dokunmayla yakınlaşma iki parmakla sağa sola kaydırarak masaüstlerinde(daha doğrusu tam ekranlarda) gezme imkanı
    +Şimdiye kadar hiçbir yazılımda tek bir kasma donma uyumsuzluk şundan dolayı açılmıyor bilmem ne eksik falan dediğini görmedim
    +Ses yüksekliği ve kalitesi olarak birçok aio bilgisayarların ve monitörlerin önüne geçeceğine inanıyorum gayet yeterli ses yüksekliği var (çoğu zaman %30 civarlarında tutuyorum)
    +Web gezinmelerinde - video izlerken - office ürünlerini kullanırken kısacası bütün günlük rutin işlerinizi yaparken fan asla devreye girmiyor çok sessiz bir şekilde halledebiliyorsunuz
    *Aklıma geldikçe ve kullandıkça eklemeler yapacağım

Edit (05.07.2017): Dünde gelmedi bugünde gelmeyecek diye tam ümidi kesmişken İmac 2017 -ANA KONU TADINDA- Performans Testleri (Yakında) sonunda transitte diyor bundan önce gümrükleme bekleniyor diyordu günde 3-4 kere kontrol etmekten artık takip kodlarını bile ezberledim tahminen yarın gelecek (06.07.2017 ekleme) cihaz bugünde gelmeyecek gibi hala ups firmasının sitesinde transitte olarak gözüküyor ve son işlem çıkış barkod işlenmesi eğer varış barkod işlemesi olsaydı ürün ankaraya gelmiş olurdu apple ürünleri teslim etme konusunda çok zayıf DİPNOT telefonla aradık ups firmasını ürün ankaradaymış dağıtımda dediler sorun ups firmasındaymış

DEV EDİT (06.07.2017):
    Evet en nihayetinde ürün sorunsuz bir şekilde ulaştı ve kargoyu teslim aldıktan sonra apple bize mesaj atmış xxxxx kodlu ürününüz kargoya verilmiştir 17.07.2017 tarihinde size ulaşacaktır diye çok güldük vallahi ürün zaten bize geldi daha gelecek diye neden mesaj atar apple anlamıyorum
    İmac 2017 -ANA KONU TADINDA- Performans Testleri (Yakında) İmac 2017 -ANA KONU TADINDA- Performans Testleri (Yakında) İmac 2017 -ANA KONU TADINDA- Performans Testleri (Yakında)

Ürün Yorumlaması Performans Vb.
    AÇILIŞ HIZI:
    Bir bilgisayarı kullanmak için önce açmamız gerekir değil mi gelin açılış süresine çektiğim video ile göz atalım
    iMac 2017 Açılış Testi (Dropbox) (Video kalitesi için kusura bakmayın aceleyle ve kamera ayarlarını yapmadan çekmek zorunda kaldım)
    Yaklaşık 20 saniye gibi kısa bir sürede sistem kullanmaya hazır hale geliyor bana kalırsa biraz uzun bir süre fakat şuanki hali bile gayet yeterli ve hızlı

FAN SESİ:
    Üzerinde durmak istediğim diğer konulardan biri de fan sesi ek yazılım kullanmadan sistemi kendi haline bıraktığınızda uzunca bir süre fan çalışmıyor ama işlemler çoğaldığında sesini bile duymayacağınız kadar düşük devirle dönerek sıcak havayı arkadan atıyor bende fanın çalıştığını anlamak için elimi arkadaki tahliye kısmına götürüyorum ancak o zaman çalıştığını anlıyorum
    Bir diğer husus fanın çalışma aralığı en düşük 1200rpm en yüksek 2700rpm aralığında çalışıyor fan şimdiye kadar sistemi aşırı zorlayacak bişey yapmadığım içinde fanların uzun sürede kafa şişirip şişirmediğini bilmiyorum ama sizler için yazılımla fanın devrini sona alıp bir video çektim
    iMac 2017 Fan Sesi Testi (Dropbox) Yinede çok kafa ütülediğini düşünmüyorum
    Ekleme: Şuan bilgisayara bağlı harici harddiskten daha fazla ses geliyor o klasik disk dönme sesi bilgisayardan daha gürültülü çalışıyor şaka gibi

PERFORMANS
    Benchmark sonuçları falan koymak istemedim birebir aynı konfigürasyonda yapılan testler internette mevcut fakat şunu söyleyebilirim aynı anda 15 dosya seçip photoshop ile açtığımda gram kasma olmadı bu konuda ram yönetimi ve ram miktarının fazlalığı çok önemli birkaç ay içinde belki oyun testleri vs. de gelecek ama bunun için öncelikle bilgisayarı amacına uygun kullanıp para kazanmalıyız

*Biraz daha kullandıktan sonra daha fazla şey yazabilirim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mr.Rich -- 10 Temmuz 2017; 11:4:36 >

• Hayırlı olsun.
  • Bu 27 inch iMac baz model apple online store da en fazla 32 GB ram e kadar upgrade yapılabiliyor yazıyor. Bir sonraki model ise 64 e kadar. Şimdi bu baz model nebileyim anakartından dolayı falanmı 64 e yükseltilemiyor yoksa Apple ın işgüzarlığı mı?Yani baz modelde 64 e yükseltilebilirmi?

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: BABAHAKKI

Bu 27 inch iMac baz model apple online store da en fazla 32 GB ram e kadar upgrade yapılabiliyor yazıyor. Bir sonraki model ise 64 e kadar. Şimdi bu baz model nebileyim anakartından dolayı falanmı 64 e yükseltilemiyor yoksa Apple ın işgüzarlığı mı?Yani baz modelde 64 e yükseltilebilirmi?

21.5 İnch iMac üzerinde mesela 2 adet ram slotu var ve bunlara ancak ekranı sökerek müdahale edebiliyorsunuz yani 27 inch gibi güç kablosunun üstünde bir kapak yok benim tahminimce 27 inch baz iMac üzerinde de 2 adet ram slotu var 2x 16 dan 32 gb takabiliyorsunuz

----
    Bu arada teşekkür ederim donanımcı123

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mr.Rich -- 5 Temmuz 2017; 17:27:58 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Mr.Rich

quote:

Orijinalden alıntı: BABAHAKKI

Bu 27 inch iMac baz model apple online store da en fazla 32 GB ram e kadar upgrade yapılabiliyor yazıyor. Bir sonraki model ise 64 e kadar. Şimdi bu baz model nebileyim anakartından dolayı falanmı 64 e yükseltilemiyor yoksa Apple ın işgüzarlığı mı?Yani baz modelde 64 e yükseltilebilirmi?

21.5 İnch iMac üzerinde mesela 2 adet ram slotu var ve bunlara ancak ekranı sökerek müdahale edebiliyorsunuz yani 27 inch gibi güç kablosunun üstünde bir kapak yok benim tahminimce 27 inch baz iMac üzerinde de 2 adet ram slotu var 2x 16 dan 32 gb takabiliyorsunuz

----
    Bu arada teşekkür ederim donanımcı123

27 inch de 4 tane slot olmasi lazim. Youtube da falanda gosteriyorlar.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• Kullanım amacınız Adobe mu sadece? Başka ne kullanacaksınız? Autodesk kullanacak mısınız? Surface Desk serisine bakmış mıydınız? Hackintosch düşündünüz mü?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Centaurus A

Kullanım amacınız Adobe mu sadece? Başka ne kullanacaksınız? Autodesk kullanacak mısınız? Surface Desk serisine bakmış mıydınız? Hackintosch düşündünüz mü?

Adobe ağırlıklı kullanacağız - Bootcamp yada parallels desktop kullanarak windows 10 kurup coreldraw kullanacağız (alışkanlıklar hemen değişemiyor maalesef ) aynı zamanda ilerleyen dönemlerde muhasebe programının lisansını yenilediğimizde onun kayıtlarının tutulduğu server bilgisayarı imac yapacağız - Şimdilik Autodesk kullanmayı gerektirecek bir durum yok ilerleyen dönemlerde gerekirse kullanabiliriz - Söylediğiniz seriye bakmadım araştırma yaparken de karşıma çıkmadı açıkcası - Hackintosch halihazırda kullandığım bilgisayara uygulamıştım hem hackintosch hemde vmware üzerinden sanallaştırma yaparak denedim benim için en verimlisi vmware üzerinden kurduğum sanal sistem oldu nedenine gelirsek ortalıkta windows 10 olan bir bilgisayar varken mac os sistemini açasım gelmiyordu bütün programlarım vs. windows üzerinde diye üşeniyordum açıkçası birde bilgisayara kurduğum mac os işletim sistemini sadece arayüzü kullanmayı vs. öğrenebilmek için kurcalıyordum yani demem o ki hiçbir zaman sonradan kurulma bir mac sistemi orjinalinin yerini tutmuyor bana göre de iMac almamızdaki temel sebep o büyüleyici ekranı ve donanımı yoksa dediğim gibi hiç hackintosch falan düşünmeden aynı paraya 2 tane çok sağlam bilgisayar alabilirdik

• Mr.Rich M kullanıcısına yanıt
    Autodesk yazarken kafa deske gitti Surface Studio yazacaktım gördünüz mü bilmiyorum ama bence ekranında stylus kullanımı ekranın dönebilir olması müthiş şeyler. Tek eksiği Türkiye'de resmi satışı yok ve garanti büyük sıkıntı olabilir zaten resmi olarak satışı olsaydı karşınıza çıkabilirdi .

iMac ler iyidir hoştur ama denildiği gibi çok pahalılar. İhtiyacı olan her türlü alacaktır. Kullanımınız Adobe ağırlıklı ise nokta atışı gibi olmuş zaten iMac gördüğüm yerde mutlaka Adobe da yüklü oluyor.

Geldiğinde benchmark testleri,ses testleri ısınma,boşta ram kullanımı ,render yapma hızı (Önceden kullanılmış makineniz varsa ) bekliyoruz :)

• quote:

Autodesk yazarken kafa deske gitti Surface Studio yazacaktım gördünüz mü bilmiyorum ama bence ekranında stylus kullanımı ekranın dönebilir olması müthiş şeyler. Tek eksiği Türkiye'de resmi satışı yok ve garanti büyük sıkıntı olabilir zaten resmi olarak satışı olsaydı karşınıza çıkabilirdi .

iMac ler iyidir hoştur ama denildiği gibi çok pahalılar. İhtiyacı olan her türlü alacaktır. Kullanımınız Adobe ağırlıklı ise nokta atışı gibi olmuş zaten iMac gördüğüm yerde mutlaka Adobe da yüklü oluyor.

Geldiğinde benchmark testleri,ses testleri ısınma,boşta ram kullanımı ,render yapma hızı (Önceden kullanılmış makineniz varsa ) bekliyoruz :)

Renkler bizim için çok önemli yanlış hatırlamıyorsam %100 RGB %97 aRGB renkler var bunun yanında babamda corel dışında illustrator ve indesign kullanmayı hemen kavrayamayacağı için windows üzerine coreldraw kuracağız geldiğinde dediklerinizi mutlaka yapacağım ve burada paylaşırım

• quote:

Tekrardan merhabalar ram kullanımı ile ilgili bilgi paylaşmak istiyorum
    İmac 2017 -ANA KONU TADINDA- Performans Testleri (Yakında) çoğu izlediğim videoda mac os sistemi boşta 6gb a yakın bellek yiyor diye duymuştum nispeten doğru bende ise 5.73 gb kullanılan bellek var
    Yüklü uygulamalar ise şimdilik bunlar İmac 2017 -ANA KONU TADINDA- Performans Testleri (Yakında) İmac 2017 -ANA KONU TADINDA- Performans Testleri (Yakında)
    Daha kuracağım bir sürü uygulama var ama birçoğu kapalı durumda olacak o yüzden boştaki ram miktarına en fazla 500 mb daha eklenir beni şaşırtan diğer bir unsur cpu kullanımı neredeyse yok boşta %99.60 sistemin kullandığı %0.15 kullanıcının kullandığı %0.25 şaka gibi bugün herhangi bir windows bilgisayarın bu kadar düşük olacağını sanmıyorum bu arada 8gb ram 4 çekirdek ve 128gb disk alanı vererek windows 10 da kurdum 5k ekran cayır cayır çalışıyor çok net söyleyebilirim ki hayatımda bu kadar iyi bir ekran görmemiştim
    --------
    Ses konusuna gelirsek şuan bir dizüstü bilgisayar ile yan yanalar ve ben dizüstü bilgisayarın fan sesini daha çok duyuyorum ikiside boşta diyebiliriz ben biraz sıkıştırsam bile iMac üzerindeki fan çok düşük devirle dönüyor fazla ses yapmıyor ama arkadaki tahliye kısmından sıcak havayı attığını elimi koyunca anlayabiliyorum
    --------
    Bir diğer husus bunu ana incelememde belirtecektim fakat dayanamadım cihazın muazzam ötesi bir hoparlörü var sesi sonuna kadar açtığım zaman inanın ödümüz patladı bu kadar yüksek seviyede ses verebileceğini düşünememiştim (ses kalitesi anlamında değil yükseklik anlamında söylüyorum)

• Mr.Rich M kullanıcısına yanıt
    Alet güzel gözüküyor hocam ben eskiden donanım derdim sadece ama geçtiğimiz günlerde malzeme kalitesinin önemi,2. El satış fiyatları,hoparlör,fan sesi(ısı dağılımı),teknik servis gibi unsurların önemini anladım. Apple a Microsoft a niye bu kadar pahalı diye laf ederdim ama malzeme kalitesi gibi şeylerin önemi hiç küçümsenecek değil.

Güle güle kullanın hocam . Belki ilerde param olursa ben de alırım ama şuan ucuz plastikli Windows kullanıyoruz.

• quote:

Alet güzel gözüküyor hocam ben eskiden donanım derdim sadece ama geçtiğimiz günlerde malzeme kalitesinin önemi,2. El satış fiyatları,hoparlör,fan sesi(ısı dağılımı),teknik servis gibi unsurların önemini anladım. Apple a Microsoft a niye bu kadar pahalı diye laf ederdim ama malzeme kalitesi gibi şeylerin önemi hiç küçümsenecek değil.

Güle güle kullanın hocam . Belki ilerde param olursa ben de alırım ama şuan ucuz plastikli Windows kullanıyoruz.

Teşekkür ederim hocam ucuz plastik diye küçümsemeyelim şu fiyata çok daha iyi bir bilgisayar toplanabilir yada satın alınabilir ama kullanım amaçları farklı olur malzeme kalitesine gelince cihazın ekran hariç her tarafı metal ısı dağılımı için güzel geç ısır çabuk soğur - 2. el satış fiyatları hakkında bir bilgim yok ama iphone cihazlarda olduğu gibiyse fazla değer kaybedeceğini sanmıyorum - hoparlörü muazzam derecede yüksek ses veriyor odayı inletiyor bu ses bunun neresinden çıkıyor diye çok şaşırıyorsunuz - fan sesi bahsettiğim gibi dizüstüyle yan yana olunca dizüstünden daha fazla ses çıkıyor - teknik servisi de iyi diye duydum bakalım inşallah yolumuz düşmez ama düşerse deneyimlerimizi yazarım Apple biraz pahalı evet ama aradığınız özellikler mevcutsa ki mevcut maalesef kesenin ağzını açmak zorunda kalıyorsunuz yarın akşam ürün hakkında daha fazla bilgi için konuyu editleyeceğim takip etmek isterseniz konunun sonuna gün sonunda bakmanız yeterli

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.