Şimdi Ara

İlk müslüman kimdir?

Bu Konudaki Kullanıcılar:
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
11
Cevap
1
Favori
171
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri
  • Son Yorum dün
  • Cevaplayan Üyeler 5
  • Konu Sahibinin Yazdıkları 2
  • Ortalama Mesaj Aralığı 16 saat 23 dakika
  • Son 1 Saatteki Mesajlar 1
  • Favoriye Eklediklerim 1
  • Konuya En Çok Yazanlar
  • Kütahyalı 77 (4 mesaj) Tyler Norton (2 mesaj) Nat Alianovna (2 mesaj) HIGHER (2 mesaj) kadobay (1 mesaj)
  • Konuya Yazanların Platform Dağılımı
  • Masaüstü (4 mesaj) Mobil (7 mesaj)
  • @
0 oy
Öne Çıkar
Tüm Forumlar >> Konu Dışı / Off Topic >> İnançlar >> İslamiyet >> İlk müslüman kimdir?
Sayfaya Git:
Sayfa:
1
Giriş
    7426 Mesaj
    Konu Sahibine Özel

Soru başlıkta. Kur'an-ı Kerim'de bu konuda yazılmış ayet var mıdır?

|
    |
    Bu konuda ayet olduğunu bilmiyorum ama ilk müsluman peygamberimizin ilk eşi Hazreti Hatice olduğuna eminim

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |
    Eğer 9 canlı olsaydın bile..En fazla 8 kez kaçabilirdin ölümden..Bil ki 7 düvele sultan olsan dahi..Yerin 6 mekan olacaktır sana..En fazla 5 metre kumaş götürebileceksin..Kapatacaksın 4 açsanda gözlerini..Bu dünya 3 günlük ..Azrail'in önünde 2 kat olup yalvarsan nafile..Ecel geldiğinde 1 gün öleceksin..İşte o an herşey 0 dan başlayacak.
  • Uzaklaştırılmış 13 gün cezanın, 12 gün 15 saat 20 dakika kadarı kaldı.
    Bu konuda ayet olduğunu bilmiyorum ama ilk müsluman peygamberimizin ilk eşi Hazreti Hatice olduğuna eminim

|
    |
    Eğer 9 canlı olsaydın bile..En fazla 8 kez kaçabilirdin ölümden..Bil ki 7 düvele sultan olsan dahi..Yerin 6 mekan olacaktır sana..En fazla 5 metre kumaş götürebileceksin..Kapatacaksın 4 açsanda gözlerini..Bu dünya 3 günlük ..Azrail'in önünde 2 kat olup yalvarsan nafile..Ecel geldiğinde 1 gün öleceksin..İşte o an herşey 0 dan başlayacak.

|
    |
  • Yüzbaşı
    548 Mesaj
    Tüm peygamberler tevhidi insanlığa bildirmek ile görevlendirilmiştir. Bu sebeple ilk müslüman Hz. Adem asm'dır.

Konu Sahibine Özel

Elmalılı Hamdi Yazır Meali

Onun ortağı yoktur. Bana böyle emrolundu ve ben müslümanların ilkiyim.

https://www.kuranmeali.com/AyetKarsilastirma.php?sure=6&ayet=163

Elmalılı Hamdi Yazır Meali

İbrahim, ne yahudi, ne de hıristiyandı; fakat o, Allah'ı bir tanıyan dosdoğru bir müslümandı, müşriklerden de değildi.

https://www.kuranmeali.com/AyetKarsilastirma.php?sure=3&ayet=67

|
    |

• Bölüm Yetkilisi
    1244 Mesaj
    İslam dininin tarihin başlangıcından beri varolduğunu ama Muhammed Peygamber'e deyin bozulduğunu veya unutulduğunu varsayan İslamî geleneğe göre ilk Müslüman Adem'dir denebilir. İslam'a göre tüm peygamberler Müslüman'dır; daha doğrusu Allah'ın mesajı İslam'ın aracılarıdır. Adem bu geleneğin ve genel anlamda tüm büyük Samî dinlerin tarih anlatısında ilk insan ve ilk peygamberdir. Haliyle de ilk Müslüman'dır. Bunu bir hadis de zaten onaylıyormuş.

quote:

Ahmed b. Hanbel’in Müsned’inde yer alan bir hadiste (bk. V, 178, 179, 265), ilk peygamberin kim olduğu yolundaki bir soruya Hz. Peygamber’in (Hz. Muhammed'in) “Âdem’dir” karşılığını verdiği belirtilmektedir.

https://islamansiklopedisi.org.tr/adem--peygamber

Dinsel olmayan seküler tarih geleneği açısından ise ilk Müslüman pekala Muhammed Peygamber'in kendisidir; peygamberden bağımsız kişi bazında konuşacak olursak oldukça kuvvetli bir ihtimalle eşi Hz.Hatice'dir.

|
    |

quote:

Orijinalden alıntı: Tyler Norton

Tüm peygamberler tevhidi insanlığa bildirmek ile görevlendirilmiştir. Bu sebeple ilk müslüman Hz. Adem asm'dır.

Hayır, Hazreti Adem'in dini farklıydı

|
    |
  • Yüzbaşı
    548 Mesaj

İslam: dinin ortak adı

Bütün peygamberler İslâm'ı getirmişlerdir. İslâm, yalnız hz. Muhammed (s.a.v.)'in tebliğ ettiği dinin adı değil, Hz Adem'den Hz Muhammed'e, bütün peygamberlerin dininin ortak adıdır.

|
    |

"Müslüman" kelimesi S-L-M (Sin-Lam-Mim) harflerinin değişik formlarından biri olup orijin hali Aramice ve "barış-güven-esenlik" anlamı taşır. Aramice, hem ibranicenin hem de arapçanın en eski kökeni olan nabatan arapçanın da kökenini oluşturur. Arapça ve ibranice/süryanice gibi semitik dillerin kökeni Aramiceye dayanır, birçok ortak benzerlikleri şu anda bile vardır. Alfabeleri ise zaman içinde birbirinden farklılaşmıştır.

Arapçadaki selam kelimesi ibranicede şalom şeklinde söylenir.Selamün Aleyküm/şalom aleykhe--barış/güven sizin üzerinize olsun. Kuran'da müslim ve çoğulu müslimin olan kelimenin Türkçe formu müslüman kelimesi; müslim kelimesinin farsça çoğul eklisidir yani "müslüman". 10-11 yy.daki Türkçe kaynaklarda "muselman" olarak kullanılmıştır.

Müslim/müslimin/Müslüman/müselman--barışa/güvene ermiş.

Gayrı müslim--Kuran tanımına göre müslüman olmayan,

Bu bilgilerden sonra kuran'a baktığımızda En'am suresinde Muhammed'in ilk müslüman olduğu yazılı iken, Hac suresinde ise Allah daha önceki gönderdiği kitaplarda da kendisine inananlara "müslüman" olarak adlandırdığı yazılı.

6|162|De ki: Şüphesiz benim namazım, kurbanım, hayatım ve ölümüm hepsi alemlerin Rabbi Allah içindir.

6|163|O'nun ortağı yoktur. Bana sadece bu emrolundu ve ben müslümanların ilkiyim.

22|78|Allah uğrunda, hakkını vererek cihad edin. O, sizi seçti; din hususunda üzerinize hiçbir zorluk yüklemedi; babanız İbrahim'in dininde (de böyleydi). Peygamberin size şahit olması, sizin de insanlara şahit olmanız için, O, gerek daha önce (gelmiş kitaplarda), gerekse bunda (Kur'an'da) size "müslümanlar" adını verdi. Öyle ise namazı kılın; zekatı verin ve Allah'a sımsıkı sarılın. O, sizin mevlanızdır. Ne güzel mevladır, ne güzel yardımcıdır!

|
    |

Sayfaya Git:
Sayfa:
1
Reklamlar
Masal Oku
kripto para haberleri
En ucuz kedi maması fiyatları
ankara gülüş tasarımı
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR5
0,406
1.2.165

Kripto Paralar
Sembol
Fiyat
Değişim
    Tümünü Gör
    Reklamlar
    - x
    Bildirim
    mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.