Şimdi Ara

İlk Defa Araç Alacağım!!!

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
10
Cevap
0
Favori
1.477
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar merhaba, kısmet olursa yarın araba almayı planlıyorum ancak alım satım işleri ile ilgili bazı sorularım var, yardım ederseniz çok memnun olurum:

1. Satışlar artık bildiğim kadarıyla noterde yapılıyor, yaklaşık olarak ücret ne kadar tutar?
    2. Noterde satışı yaptıktan sonra o belgeler ile gidip emniyetten hemen ruhsatı alabiliyor muyuz?
    3. Alacağım araç 34 plakalı ancak ben İzmit’te oturduğum için plakayı 41 e çevirmek istiyorum, bu işlemler nasıl gerçekleşiyor eski plakayı nereye götürüp yeni plaka almamız gerekiyor, birde bu plaka değişiminin sanırım ruhsat çıkmadan yapılması gerekiyor ki ruhsatın yeni plakaya göre hazırlanması gerekir.
    4. 31 yaşındayım ve daha önce hiç üzerime aracım olmadı yaklaşık trafik sigortası sizce ne kadar çıkar?

Yardımcı olacak herkese şimdiden teşekkürler.

• quote:

Orijinalden alıntı: YaYa

Arkadaşlar merhaba, kısmet olursa yarın araba almayı planlıyorum ancak alım satım işleri ile ilgili bazı sorularım var, yardım ederseniz çok memnun olurum:

1. Satışlar artık bildiğim kadarıyla noterde yapılıyor, yaklaşık olarak ücret ne kadar tutar?
    2. Noterde satışı yaptıktan sonra o belgeler ile gidip emniyetten hemen ruhsatı alabiliyor muyuz?
    3. Alacağım araç 34 plakalı ancak ben İzmit’te oturduğum için plakayı 41 e çevirmek istiyorum, bu işlemler nasıl gerçekleşiyor eski plakayı nereye götürüp yeni plaka almamız gerekiyor, birde bu plaka değişiminin sanırım ruhsat çıkmadan yapılması gerekiyor ki ruhsatın yeni plakaya göre hazırlanması gerekir.
    4. 31 yaşındayım ve daha önce hiç üzerime aracım olmadı yaklaşık trafik sigortası sizce ne kadar çıkar?

Yardımcı olacak herkese şimdiden teşekkürler.

1- Satışlar noterden - 100 tl

2- Noterin bağlı olduğu ilçe emniyet müdürlüğünden noterden aldığınız geçici ruhsatı verip kendi ruhsatınızı aynı gün alabilirsiniz. ( trafik sigortanızı yaptırmak şartı var )
    Geçici ruhsat 15 gün geçerli bu arada..
    (Yanlız burada il ve plaka değişikliği olacağı için bu mevzuatı notere sorabilirsiniz, ( tahmin ettiğim kadarıyla yeni plaka ve ruhsatınızı izmitte bağlı olduğunuz adrese ait trafik tescil şubesinden alacaksınız.)

3- Noterde plaka değişimi talep ediyorum diyorsunuz. Ek ücret olarak bir noter masrafı daha çıkacak. ( 100+100 ) = 200 Tl. ( Bu ücret 98tl gibi birşeydi yuvarlıyorum.)

4- Trafik sigortanız ile göre değişir. Araç 41 plaka olacaksa tahmini 350-400 arası çıkar. 34te kalırsa 480-600 arası çıkar. ( Trafik sigortalarına zam geldi.)

Alacağınız aracın ogs/kgs/ispark ve trafik ceza vs borcunu sorgulayın. Sonra süpriz yaşamayın. Diğer taşıt vergisi borçları ödenmeden zaten satış olmuyor. Bir de yeni yasaya göre muayene tarihi geçmiş aracın noterde satışı olmuyor bunlara dikkat edin.

Bildiklerimi aktardım ama olur ya arada yanlış bilgi verdiysek affola.

şimdiden hayırlı olsun.
  • Plaka değişikliği istediğiniz zaman geçici ruhsat 1 aylığına geçerli oluyor ve bu 1 ay içerisinde ilinizdeki trafik tescil bürosuna gidiyorsunuz. Bu arada aracın üzerindeki eski plakayı söküp, geçici ruhsatı yanınıza alıyorsunuz. Eski plakayı geri istiyorlar. Bu süreç içerisinde plaka değişikliğinden vazgeçerseniz 1 aydan önce esas ruhsatı alamıyorsunuz.
  • Peki plakayı aynı gün hemen alma şansımız oluyor mu, çünkü 1 gün izin alabileceğim iş yerinden ve aynı gün içerisinde hem plakayı hem de ruhsat işlerini halletmem gerekiyor.
  • Plaka konusunda bir bilgisi olan yok mu acaba???
  • Plaka isi ne kadar surer 1gun icerisinde hem yeni plaka alip hemde ruhsati degistirebilirmiyim?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • YaYa kullanıcısına yanıt
    Aracı noterdeki işlemleri bitirip alın, bir acentede trafik sigortanızı ve istiyorsanız kaskonuzu yaptırın. Sonra plakalarını söküp, evraklarınızla beraber takipciye verin. Ertesi günü sizi trafik şubeye imzaya çağırır. 5 dakika imzanızı atar aşağıda çayınızı içersiniz. Yarım saat sonra takipci yeni plakalarınız ve ruhsatınızı size teslim edip ücretini alır iş biter. En kolayı, kendiniz uğraşmayın.
  • Bütün işlemler bir günde biter ama erkenden işe koyulmanız lazım. Sabah erkenden noterden alışı yapıp, hemn yakındaki acenteden trafik sigortanızı yaptırın. Gerekli evraklarınızı hazır edip plakanızla en yakın takip bürosuna gidip verin. Eğer hazırda takipci varsa o gün içinde hallolabilir. Plakaların basımı 10 dakikalık iş. Asıl zamanı bürokratik evrak işleri ve beklemeler alır. Eğer büroda hazır takipci yoksa evreklerınızı alırlar sizi ertesi güne imzaya çağırırlar. Takipciye vermeden kendiniz de halledersiniz ama baya sıra beklemeniz oradan oraya gidip iş beklemeniz gerekir. Bir de takipçiler memurları hep tanıdıklarından ellerindeki işleri seri olarak hallediyorlar.
  • Arkadaslar hayirlisiyla cok sukur arabayi aldik ancak sabah 11de noterde alim satim yapmamiza ragmen sigortacim sistemdeki sacmalik yuzunden saat 5e kadar bilgilere ulasamadi 5te sigortayi yaptirdik ama o saatten sonrada emniyette islwm yapilamayacagi icin plaka ve ruhsat isleri yarina kaldi

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.