Şimdi Ara

İlginç Usta Arızaları.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
52
Cevap
2
Favori
9.469
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Türkiye'de motor/kaporta/elektrik vb... ustalarının ustalık derecelerini bu topikte değerlendirelim.
    Yaşadığınız ilginç "usta" "tecrübelerini" sizlerden duymak istiyorum.
    Bir yandan yapıp (belki de yapamayıp), diğer taraftan yıkan ustanız oldu mu hiç?
    Benim çoooooooook oldu. Son tecrübemi izah edeyim.

Arabamın şarj dinamosunun üzerindeki elektrik regülatörü
    arıza yaptı. Bu arızayı başka bir arızanın giderilmesinden sonra bana teslimiyle birlikte
    anında tespit ettim. (Ben servisten almadım. Aracımı bir arkadaşım sanayiden getirdi.)
    Bu arıza için başka bir ustaya gittim, arıza çözülemedi. Başkası, bir başkası usta
    derken bu sorun ile 4 ay yaşadım. Daha sonra sorun tespit edildi ve bu sorun çözüldü.
    Arabama bindim marşa bastığımda, ateşleme aldığında tok bir tak sesi duymaya
    başladım ve artık her marşa basmada o sesi dinlemeye başladım.
    Ama bir türlü alışamıyorum ama bu sorunumla bu arabayı kulllanmaya devam edeceğim.
    Çünkü bu sorun da çözülürken, usta nedeniyle bir başkası oluşacak diye de çok korkuyorum.

Ne yapayım böyle düşünüyorum. Aramızda benden başka arabasının arızasıyla birlikte yaşamaya devam edenler var mı? Sizin aranızda da böyle olaylar, tecrübeler yaşayan
    varsa dinlemek isterim.

• 2003 yilinda 97 model tempram vardi.
    arabada rolantide stop ve deli gibi benzin yakma(yogun kopru tafiginde icerenkoy-akmerkez arasi ceyrek depo) problemi vardi , eskisehir olsun kucukyali olsun gitmedigimiz birmot servis kalmadi bi cozum bulamadilar.
    bi gun egzozdaki bi ufak problem icin bostancida bi egzoz ustasina gittim.
    arabayi lifte kaldirdik , usta bi bakti abi bu araba kac model? dedi? 97 dedim.
    km? dedi 200 civaridir dedim.
    abi bu araba rolantide stop etmiyo mu? dedi ben dumur tabii , e ediyo dedim.
    yaw cok yakar hem bu dedi :)
    abi nerden bildin? dedim.
    ya bunun katalitik konv. tikanmistir , orjinal konv. var uzerinde dedi.
    sokup yerine susturucu taktik ve arabanin sesi degisti , arabada hic bir problem kalmadi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 26_bbz_26 -- 11 Ağustos 2008; 19:51:02 >
  • İçinden zor çıkılan problemleri burada paylaşmak çok güzel bence de...

Benim kayınpederde de Tempra var... Ve çok yakıyor bi türlü azaltamadılar... Araba LPG'li ama 2500 motor benzinli gibi yakıyo maşallah.. Lavato tüp var, Belki 100 kere ayara gitti, hep çok yakıyo...

Ama yukarıdaki mesajı okuyunca hemen kayınpederle görüşüp durumu anlatayım dedim...

Güzel bi konu.... Hep güncel tutulası bi topic...

Benden de bi mesaj:
    Sunroof kızakları kırılan arkadaş varsa servisinden 500-1000 Ytl arasına kızakları yenileyeceğine bu işten anlayan bi ustaya sactan kızak yaptırabilir ve 50-100 Ytl arası tutar...
    Bu da benim yaşadığım bi tecrübe...

• arabamın anahtarı kaybolmuştu. 99 306. ankarada görala gittim. yenisi yapıldı neyse. kızlötesiyle geride kalmış bi teknoloji sayesinde anahtar tüm kapı ve bagaj kilitlerini açıyordu. son zamanlarda bi açıp bi açmıyordu vs.. servis mahçup oldu olayı çözemediği için. bi sürü para kazanıyorlar fakat memnun olmadık tabi. mekanik şefi baktı şöyle böyle yok olmadı. şundan dediler olmadı bundan dediler olmadı. kısacası beceremediler. fakat ne hikmetse şuan açıp kapıyor çok çok nadir açıp kapamıyor o da hemen düzeliyor. ama adamlar çözemediler. ön kapılar telleri gerdiriyo dediler. dedim fatura ödemem yapıyosanız yapın yaptılar yine olmadı. 2. anahtar iptal edelim ondan dır dediler yine olmadı en son sensör değişecek dediler tamam tamam elinize sağlık dedim gıcıklığına alarm taktırmıyom

konu çok güzel. yararlı olcaktır.

• tempranin arka bagaj kilitli kaldi hayatta acilmiyor
    bi kac ustaya gittim , yok matkap ile delicez , yeni kilit takilacak ve bagaj kapagi boyanacak diyorlar...
    gene bostancida baska bi ustaya gittim , lpg var mi dedi yok dedim.
    amet gel olm dedi bi ufaklik ciraga , cirak elinde tornavida ile arka koltuktan bagaja girdi , 30 saniye sonra tik dedi , icerden bagaji acti cikti :)
    nasi sevindim anlatamam , yuklu bi bahsis tutusturmustum ufakligin eline :)
  • amet gel oğlum ne güzel denk gelmiş he.. araçlarda bagajı içten açmaya yarayan bi anahtar deliği var olduğunu biliyorum. olmadık zamanda işe yarar.
  • quote:

Orjinalden alıntı: 26_bbz_26

tempranin arka bagaj kilitli kaldi hayatta acilmiyor
    bi kac ustaya gittim , yok matkap ile delicez , yeni kilit takilacak ve bagaj kapagi boyanacak diyorlar...
    gene bostancida baska bi ustaya gittim , lpg var mi dedi yok dedim.
    amet gel olm dedi bi ufaklik ciraga , cirak elinde tornavida ile arka koltuktan bagaja girdi , 30 saniye sonra tik dedi , icerden bagaji acti cikti :)
    nasi sevindim anlatamam , yuklu bi bahsis tutusturmustum ufakligin eline :)

Bunun aynısını yıllar önce yaşamıştım
    Gece bizim 93 model Suzuki Carry minübüsümüze girmeye çalışan hırsızlar bütün kapı kilitlerini bozmuşlar sadece bagaj var
    Ben de evin Ameti olduğum için bagajdan girip kapıları açıyordum

• Astra varken lpg nin takıldığı ilk zamanlar bazen arıza şığı yanıyordu.O günlerde Manisa nın bir ilçesinde arıza ışığı yandı.Sanayiye gittim özel bir servise gidip durumu sordum.Tech2 ye falan bağlamadan teşhisi koydu hemn usta.-:
    -Abi bu egr arıza ışığı
    -Hayır ustam bu arabada egr yok
    -Nasıl olmaz canım !
    -Valla yok ustam
    -Bunca yııllık Opel ciyim benden iyi mi bilecen?
    -Estağfurullah o manada söylemedim ama yok gerçekten
    -Aç bakam kaputu
    Ben açtım hemen eğildi baktı orasına burasına falan bi sigara yaktı neyse
    -Abi bunda kesin gizli bir yerine koydular egr yi
    -Ustam niye gizesinler Allah ını seversen :)
    Öyle böyle derken baktım tartışma uzayacak gibi yetkili servisi aradık oradaki ustayı anırım zaten bizim öğrenci velisi.Telefonun hoparlörünü de açarak 2004 modellerde egr valfinin olmadığını adama da dinlettim.Cihaza bağladık falan ateşleme hatası çıktı ve arıza ışığını söndürdü ama giderken aynadan baktığımda hala kafasında bi ton soru işaretleri dolu vaziyette çenesini kaşıyordu anlaşılan hala tam ikna olmamıştı ...

• Hangi birini yazayım?

Corolla radyatörün ordan bi yerden su eksiltiyor. Tanımadığım bi ustaya gittim. Adam conta yakmışsın, motoru yapacaz dedi. Hararet yapmamış bi araç (Toyotadan bahsediyoruz) nasıl conta yakar diye sordum. Motor yağı çubuğunu çektim, tertemiz. Su karışmadığı aşikar. Kem küm... Başka bi usta devirdaimin su kaçırdığını buldu. Ucunda bi kömür mü ne varmış, onu itince bile düzeliyomuş. O zaman bilmiyoruz tabi, değiştirdik.

Broadwayin debriyaj balatasını değiştirttim, şanzuman indi. 1 hafta sonra arabanın altı yağ. Ustaya gittik, karter contası arızalı dedi, değiştirttik. 1 hafta sonra yine yağ, körükler değişecek dedi, değiştirttik. 1 hafta sonra... Tövbe tövbe, bi de ilk arabamız, acemiyiz. 1 damla yağ görünce, motor yatak saracak zannediyoruz. Usta, şanzuman keçeleri değişecek, şanzuman inecek demez mi? Eşşoğlueşşek, 3 hafta önce indirince görmedin mi keçelerin yıpranmış olduğunu? Yaptırmadım, arabaya 1 litre yağ aldım, eksilttikçe ekledim. Arabayı parkettiğim her yer yağ içindeydi. Öyle sattım.

Şerefsiz bi usta Doğan SLX in direksiyon kutusunu 75 YTLye revize etti. Yağ kaçırınca, 100 YTL ye başka bi ustadan revize edilmiş başka bir kutu taktırdım, sorun çözüldü.

Doğan yolda giderken direksiyon takır takır. Rot balansa girdim, yaptılar. Olmadı. Yolda başka bir yere girdim, adam cantlardan birinin eğilmiş olduğunu gördü. Düzeltti ve tekrar balans yaptı, düzeldi.

Corollanın lastiklerinden biri sürekli hava eksiltiyordu. Lastikçiye götürdüm, bir şey yok dedi, siboptandır falan deyip paketledi beni. Lastikler Michelin ve yeni, ne sibobu? Ama farkediyorum, bir şey var... Başka bir lastikçi söktü lastiği, parmağım kadar çivi girmiş, yama yaptı, düzeldi.

Bir kere araba silkeledi. Bujileri değiştirdim, bağlantı kablolarını değiştirdim, gaz ayarına baktırdım yok, olmuyor. Karbüratörcü bi arkadaş motoru hafif bi temizledi, araba kendine geldi.

Falan, filan...

Benim sanayi maceram çok. Aklıma ilk gelenler bunlar. Allah kimseyi şerefsizlerin eline düşürmesin, helal süt emmiş ustalara da saygılarımızı sunalım.

• quote:

Orjinalden alıntı: historiyst_45

Astra varken lpg nin takıldığı ilk zamanlar bazen arıza şığı yanıyordu.O günlerde Manisa nın bir ilçesinde arıza ışığı yandı.Sanayiye gittim özel bir servise gidip durumu sordum.Tech2 ye falan bağlamadan teşhisi koydu hemn usta.-:
    -Abi bu egr arıza ışığı
    -Nasıl olmaz canım !
    -Valla yok ustam
    -Aç bakam kaputu
    Öyle böyle derken baktım tartışma uzayacak gibi yetkili servisi aradık oradaki ustayı anırım zaten bizim öğrenci velisi.Telefonun hoparlörünü de açarak 2004 modellerde egr valfinin olmadığını adama da dinlettim.Cihaza bağladık falan ateşleme hatası çıktı ve arıza ışığını söndürdü ama giderken aynadan baktığımda hala kafasında bi ton soru işaretleri dolu vaziyette çenesini kaşıyordu anlaşılan hala tam ikna olmamıştı ...

2004 lerde EGR yok mu? Nasıl yok ya? Allah Allah.

• icimden bi ses son zamanlarin en guzel topici acildi diyor
    gina gelmisti marka savasi olaylarindan , yok ferrarinin yeni modeli cikti topiclerinden :)
  • quote:

Orjinalden alıntı: bossbee

quote:

Orjinalden alıntı: historiyst_45

Astra varken lpg nin takıldığı ilk zamanlar bazen arıza şığı yanıyordu.O günlerde Manisa nın bir ilçesinde arıza ışığı yandı.Sanayiye gittim özel bir servise gidip durumu sordum.Tech2 ye falan bağlamadan teşhisi koydu hemn usta.-:
    -Abi bu egr arıza ışığı
    -Nasıl olmaz canım !
    -Valla yok ustam
    -Aç bakam kaputu

2004 lerde EGR yok mu? Nasıl yok ya? Allah Allah.

Diyalog süper olmuş... Bu arada EGR ne?

• quote:

Orjinalden alıntı: 26_bbz_26

icimden bi ses son zamanlarin en guzel topici acildi diyor
    gina gelmisti marka savasi olaylarindan , yok ferrarinin yeni modeli cikti topiclerinden :)

O'nu mu alayım bunu mu?Civic mi alsam SUV mu yoksa s440 mı? Alman mı döver Japon mu döver...

Hakkaten faydalı konulara az rastlar olduk...

• Benim arabada (toyota avensis) dizel yakitin basincini ayarlayan ventil var. Bu ventiller zannediyorum bozulmustu. Araba hizlanmiyor yani güce ulasamiyordu. Toyota ya götürdüm 500 Euro dediler. Internette arastirdim ve Dizel yakitin icine motorsikletlerin deposuna konulan yagdan koyulunca gectigini ögrendim ve koymaya basladim. Ariza düzeldi. Ogün bugündür henüz bozulmadi birdaha. 500 euro kara gectim .
  • quote:

Orjinalden alıntı: marcopolo

Benim arabada (toyota avensis) dizel yakitin basincini ayarlayan ventil var. Bu ventiller zannediyorum bozulmustu. Araba hizlanmiyor yani güce ulasamiyordu. Toyota ya götürdüm 500 Euro dediler. Internette arastirdim ve Dizel yakitin icine motorsikletlerin deposuna konulan yagdan koyulunca gectigini ögrendim ve koymaya basladim. Ariza düzeldi. Ogün bugündür henüz bozulmadi birdaha. 500 euro kara gectim .

Enterasan...
    Ne oranda koydun? Ne kadar süre koydun?
  • merhaba 2001de 97 model mondeomuz vardı
    babam birşeyler almış çarşıdan torbaları bagaja koymuş torbaları eve çıkartırken anahtar bagaja düşmüş babamda farkında olmamış bagaj kapağını kapatmış bulundu yedek anahtarda yoktu hemen tanıdık usta çağırdık plakalığı sökerek alttan kaputu açtı kaputtan cam ayarlarıyla oynadı camları açtı camdan arka koltuğa girdi koltuk katlama olmadığı için 97 model mondeoda tek tek koltukları söktü ve anahtara ulaştıkbu anlattığım olay yaklaşık 3 saatte bitti
  • quote:

Orjinalden alıntı: pirekare

Enterasan...

Yaklasik bir depo dizele yarim litre koydum (göz karari). koyduktan sonra yaklasik 10 km gittim, araci motoru kapayip acinca düzeldi. Bir ay boyunca yaptim bu islemi. Genelde hava sogukken yapiyordu. Su aralar yapmiyor ama yag hazir yanimda

Bu konuda baslik acmistim zamaninda :
    http://forum.donanimhaber.com/m_20177462/mpage_1/key_//tm.htm#21518720

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi marcopolo -- 12 Ağustos 2008; 1:07:32 >

• quote:

Orjinalden alıntı: marcopolo

quote:

Orjinalden alıntı: pirekare

Enterasan...

Yaklasik bir depo dizele yarim litre koydum (göz karari). koyduktan sonra yaklasik 10 km gittim, araci motoru kapayip acinca düzeldi. Bir ay boyunca yaptim bu islemi. Genelde hava sogukken yapiyordu. Su aralar yapmiyor ama yag hazir yanimda

Bu konuda baslik acmistim zamaninda :
    http://forum.donanimhaber.com/m_20177462/mpage_1/key_//tm.htm#21518720

Bilgiler için teşekkürler...

• quote:

Orjinalden alıntı: mert.1907

merhaba 2001de 97 model mondeomuz vardı
    babam birşeyler almış çarşıdan torbaları bagaja koymuş torbaları eve çıkartırken anahtar bagaja düşmüş babamda farkında olmamış bagaj kapağını kapatmış bulundu yedek anahtarda yoktu hemen tanıdık usta çağırdık plakalığı sökerek alttan kaputu açtı kaputtan cam ayarlarıyla oynadı camları açtı camdan arka koltuğa girdi koltuk katlama olmadığı için 97 model mondeoda tek tek koltukları söktü ve anahtara ulaştıkbu anlattığım olay yaklaşık 3 saatte bitti

Ben de anahtarı bagajda unutmaktan hep korkarım... Bunun için çok dikkatli davranırım... Bagajdan bişey alırken falan hiç bagaja bırakmam anahtarı, cebime koyarım... Allah unutturmasın... :) Korktuğum kadar varmış...
    3 saatte Şahinleri rektefiye ediyolar yaw....

• quote:

Orjinalden alıntı: mert.1907

merhaba 2001de 97 model mondeomuz vardı

Geçen hafta az kalsın benimde başıma geliyordu.
    Bagajdan birşeyler alacaktım, aldım da.
    bagajı bi kapattım, hatchbakin arka camından içerideki anahtarı gördüm,
    nasıl olduysa anahtarı içeri bırakmışım.
    soğuk soğuk terledim, napcaz şimdi dedim.
    arabanın yanında kara kara düşünürken , kapıların açık olduğunu farkettim.
    meğer bagajı açmadan önce uzaktan kumanda ile kapıları da açmışım.
    neden böyle birşey yaptım ben de anlamadım ama iyi ki de yapmışım.
    bu olay da bana ders oldu.
    artık çok dikkat ediyorum.

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.