Şimdi Ara

İlanlardaki araçların neden su kapları simsiyah? (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
31
Cevap
1
Favori
4.757
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
Giriş

Ne alakası var 6 yıllık yeşil antifiriz hiç değişmemiş depoda nokta kadar tortu kir yok

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • MeGaDave06 kullanıcısına yanıt

Hocam genlesme kabi degisimi yaptiniz mi son durum nedir?

Benim aracimda da sogutma suyu pembe ve temiz gorunuyor, ancak kap kararmis durumda.

• erhun1988 E kullanıcısına yanıt
    İçinize mi doğdu hocam hayırdır çok kısmetli adamsınız sanırım?

Daha dün komple su sistemi temizliği ve antifriz değişimi yapmıştım hocam

Genleşme kabını Temmuz 2021 de almıştım yani geçen yaz. O zamandan beri motul g13 ve saf sularıda alıp bi türlü değiştirmeye gidememiştim param yetişmemişti. Eylül 2021 ayında emme manifoldu dpf temizliği vesilesiyle genleşme kabın içindeki su komple boşalmıştı o zaman lubex marka kırmızı antifriz koydurmuştum geçici olarak.

Bu süreçte bi baktım Yukarıda fotolardan gördüğünüz üzere sadece kap kirli ama içindeki su kırmızılığını koruyordu. Yani zamanında sanırım ilk paslanmaya başladığı zaman müdahele edebilmişim ki kabın kirlenmesiyle tortulanmasıyla kurtarmışım. Tabi motor içinde illaki biraz pas olmuştur oyuklarda ama ne kadar erken müdahele ettiysem o derece daha fazla pas olmasını engellemişim anlaşılan

Yaptırdığım işlemler
    Öncelikle 20 litre saf su, yeni genleşme kabım ve 5 litrelik motul auto cool g13 tedariğinden sonra garaja indim. Saf suyu 5 litrelik 4 adet abant şişelere böldüm. Bu soğutma suyu değişiminden önce Liqui Molynin radyatör temizleyici maddesini kullandım. 300 mlin yaklaşık 100-120 ml civarını genleşme kabına döktüm. Çünkü hepsi 10 litrelik suya yarısı 5 litrelik suya yetiyor ama ben köpürme ve ilacın kimyası hala motor suyunda kalabilir diye 3/1'ini kullandım.

Arabayı çalıştırıp ustanın yolunu tuttum. Bunu yapma amacım önce motor bloğundaki suyun, daha sonra hararetin artıp 90 dereceye gelince de radyatörde dolaştırmak üzere termostat açıp tüm sistemdeki suyu güzelce temizleyip çalkalayıp tortu ve pislikleri kiri atmasıydı. Bi de üstüne hararet 90 a varınca kaloriferi açtım kalorifer peteğindeki suda temizlenip dolaşsın diye . Ustanın yanına gittiğimde de aracı bi 5-10 dakika rölantide çalıştırmaya devam ettim kaloriferi açık tutmaya devam ettim.

Daha sonra genleşme kabının üstündeki geri dönüşüm hortumunu açtık ve ilaçlı + eski antifrizli karışım hortumdan boşalınca hava yaptırmadan genleşme kabına bizim saf suları takviye ettik. Bu süreçte arkadaşım arabaya geçti ve 2000 devirin üstünde gaz verip öylece tuttu. Foto bırakayım

İlanlardaki araçların neden su kapları simsiyah?

Hararet sürekli gözlemlendi hep 90 sabitti ve kalorifer ise biraz açık kaldı sonra kapandı. Bu sistemi komple yıkama işlemi 20 litre su + 1 damacana suyla birlikte yaklaşık 30-35 dakika sürdü . 20 litre su yetmedi çünkü köpüklü gelmeye devam ediyordu su. İlaç baya kuvvetliymiş anlayacağınız . Damacana sudan sonra artık su şeffaf gelmeye başlayınca arabayı stop edip yeni genleşme kabını taktık. Yeni genleşme kabından sonra yaklaşık 3 litrelik klima suyuyla yeni genleşme kabından çevrim yaptık ve üzerine motul g13 ü eklemeye başladık. Hortumdanda pespembe antifriz geldikten sonra arabayı kapattık işlem tamam elveda eski kirli paslı kap elveda kötü antifriz karışımı

Bugün sabah indim suyun biraz minimum seviyesinin altında gördüm onu da tamamlamak için 2017 üretimli tam 5. Yılını doldurmuş eski bir g13 ile saf su karıştırıp tamamladım. 0.5 litrenin 0.25 i g13 0.25 i saf su karıştırdım ama eklemeyi yapıp maksimum seviyesine yaklaşınca şişeye bi baktım yarısı gitmiş sadece. 0.25 litrelik 5 yıllık antifriz su karışımından bir şey olmaz dedim 2 sene sonra nasıl olsa yine değiştiricem diye

Yazım uzun oldu farkındayım ama siz ve diğer okuyucular için değsin dedim

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

Hocam üşenmeyip uzun uzun yazmış ve resim eklemişsiniz. Teşekkür ederim.

Bayramdan sonra bende kap degişimi yaptırcam inşaallah.

• Bakımsizliktan, pislikten, arızalardan.

• Dizel aracimin suyu normal antifiriz renginde. Hic siyah olduğunu görmedim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Dark Territory -- 26 Nisan 2022; 19:40:43 >
    Kap değişiminden önce suyu devirdaim ettirin. Araç çalışır durumda geri dönüş hortumundan salın, berrak su gelene kadar araç rölantide veya isteğe göre gazda tutun. Berrak şeffaf su gelince de kabı söker değiştirirsiniz yeni kabı hemen takıp sistemdeki eski suyla devir daim ettirmeyin. Eski kap varken geri dönüş hortumundan su berrak gelince yeni kabı taktırın. Sonraki günlerde gözlem yaparsınız.

Bugün yoğun trafik + klima ve dönüşte klimasız trafiksiz alanda arabayı baya zorladım kapta herhangi bi renk değişimi vs hiçbir şey yoktu yarın yine kapağını açar bakarım. Temiz ve iyi bir iş çıkarmışız o kesin.

ARACINIZ DİZEL Mİ BU ARADA? DİZELSE SU DEVİRDAİM YAPARKEN GAZ VEREBİLİRSİNİZ BENZİNLİ MOTORDA HARARET YAPABİLİR BİLGİNİZE. BENZİNLİDE SU ÇALKALAMA İŞLEMİ NASIL OLUYOR BİLMİYORUM

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MeGaDave06 -- 26 Nisan 2022; 21:54:47 >
  • İlanlardaki araçların neden su kapları simsiyah?

Araç 2008 model ve 198.6xxkm'de.

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >

A4 2.0 tdi araç. Sizin aracınizda sanirim a6 2.0 tdi.

İkinci el aldim, sanirim bi donem onceki sahibi antifriz olmaksizin kullanmış.

Aldigimda triger devir daim falan degistim o sirada antifriz degişmişti.

Sonrasinda yaklasik 8-10 ay sonra tesadufen genleşme kabinin karardigini farkettim.

Tekrar antifriz degistim, kabi temizlettim. Kabın rengi baya temizlenmişti.

Yaklasik 7-8 ay sonra baktigimda kap yeniden kararmaya başlamıştı.

Baktim icindeki antifrizli suda kotu gorunuyor.

Merak edip şırınga ile çektim, rengi gayet guzel ve pembe idi.

Paslanma oldugundan korkuyordum ama, pas olsa sanirim rengi de bozulurdu.

İnsaallah kap degistirdigim bir daha kararma olmaz.

Siz ne kadar işçilik ödediniz bu iş için?

150 ödedim işçilik için.

O zaman siz benim prosedürü uygulayın aynen. Önce kirli kaptayken araba çalışır vaziyette suyu sürekli çevirtin, kenarda en az 20-30 litre saf su olsun, su berrak akana kadar motor çalışsın ve su takviyesi yapın. Aman sakın kap boş kalmasın motor hava alır sonra baya sıkıntı. Birisi de geçsin arabaya tatlı tatlı gazda tutsun 1800-2000 devir civarı iyidir işlem daha çabuk sürer.

Hararetin düştüğünü gözlemlerseniz geri dönüş hortumunu geri takın hararetin 90 a gelmesini bekleyin. 90 a gelince tekrar hortumu çıkarın ve suyu devirdaim yaptırmaya devam.

Berrak su gelince motoru stop edersiniz kabı çıkarırsınız yeni kabı takarsınız yeni kaptada su devirdaim yapabilirsiniz 1-2 kere. daha sonra yeni antifrizi koyun işlem tamam

https://www.youtube.com/watch?v=2oPLycUHPS8&feature=youtu.be

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MeGaDave06 -- 28 Nisan 2022; 9:50:0 >

• 
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.