Şifremi/Kullanıcı Adımı Unuttum
Bağlan Google+ ile Bağlan Facebook ile Bağlan
DonanımHaber'de AraYENİ GELİŞMİŞ ARAMA
ForumBu Bölümde Ara

ikinci el ANAKART ALIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir Kullanıcı
5
Cevap
2
Favori
719
Tıklama
Cevapla
Tüm Forumlar >> Donanım / Hardware >> Dahili Bileşenler >> Anakart >> ikinci el ANAKART ALIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER
Sayfaya Git:
Sayfa:
1
Giriş
Mesaj
  • Uzaklaştırılmış 9 gün cezanın, 8 gün 14 saat 31 dakika kadarı kaldı.
   25 Haziran 2018 13:26:25 Konu Sahibi
   Anakartlar çok fazla özellik taşıdığı için test edilmesi en zor parçalardandır. Bir de bazen uyumsuzluklar ortaya çıkar.

   Önceki anakartınız niçin bozuldu? Önce bunu anlamanız önemli..Anakartı önce gözle kontrol edin. Patlak , şişik kondansatör var mı? Sonra yanık çip var mı? ses çipi, mosfet vb. O da yoksa anakart fişte iken (ama kapalı) çipleri, bilhassa güney köprüsünü ve ses çipini elle yoklayın. 5-10 dk veya 1 saat bekleyin. Az dahi olsa ısınma oluyorsa o çip gitmiştir. 10 YILDAN FAZLA KULLANILAN POWER SUPPLY YANLIŞ VOLTAJ VEREBİLİYOR. Bu durumda anakart düzgün çalışmayabilir, ANAKART AÇILMAYABİLİR VEYA en kötüsü SAĞLAM ANAKARTI 5 DK DA ÇÖP EDEBİLİYOR. Güney köprüsünü yakabiliyor.Psu Çıkışlarını voltmetre ile kontrol ederek, sarı, kırmızı, turuncu ve hatta siyah kabloları) olası sorunlardan kurtulabilirsiniz.
   https://forum.donanimhaber.com/anakart-yakan-power-supply-psu--132048204#132048204


   test etmek zor olduğundan anakart alırkan önce anakarta değil satıcıya odaklanın ve referanslarını kontrol edin. İnternette sağlam diye satılan anakartların en az % 60 ının sorunu vardır. Bittecrübe sabittir. Sağlam diye aldığım anakartların en az %60 ı arızalı veya yarı arızalı idi. Arızalı diye satın aldığım anakartların da % 40 'ı sağlamdı.
   güvenilir kişi ve şirketten alırsanız başınız ağrımaz. Evet gerçekten en önemli husus budur. Satıcının işini doğru yapması ve eminliği.
   Güvenilir kişi malını test etmekten çekinmez.
   Dolandırıcı ve sahtekarlar asla GET'li güvenceli satış yapmaz.
   İkinci el tecrübesi olmayan, satıcıya güvenmeyen ve eğitim seviyesi düşük kişiler KAPIDA ÖDEME isterler. Tabi kapıda ödemenin hiçbir güvencesi yoktur.Hırsızlar da kapıda ödemeyi tercih ederler.
   Alıcının tuzu kuru olduğu için kapıya gelince teslim alma, ödeme ihtimali diğer satışlardan çok daha düşüktür. Kargo satıcıya girer bir çok defa..
   Size test ederek vermeye yanaşmıyorsa almayın.Test etmemek için mazeret uyduruyorsa,
   aynı şehirde olsanız dahi illa ki kargo ile göndermek istiyorsa, resmini atmak istemiyorsa,
   Az bir süre dahi olsa garanti vermiyorsa,
   Satıcının en ufak bir yalanına şahit olduysanız o kişi verdiği sözde de durmayacaktır. Muhtemelen iade almaz. S.ktir edin bu kişiyi ve malını.. Bir de daha önceden yamuğunu farkettiğiniz, size ufak dahi olsa kazık atan kişiden ikinci defa alışveriş yapmayın kesinlikle.
   O kişi %90 ihtimalle sizi yine kandırmaya çalışacaktır. APTAL OLMAYIN.Bu kişi dükkan sahibi bile olsa almayın. Arızalı ürününü iade almayacaktır. Veya size para iadesi yapmayacak yine kandırmaya çalışacaktır. Türk esnafı böyledir.

   İnternetten güvenli alışveriş yapmak dükkandan almaktan daha güvenlidir. Ama güvenli alışverişin de b.kunu çıkarmamak lazım. Ürün sıfır, sağlam ve düzgün çalıştığı halde iade eden dallamalar var piyasada. Bazen de ürünü kullanıp geri iade ederler.Bu kişiler satıcıyı zarara uğratıp kargocuları zengin eder. Yaptıkları yasalara göre suç olmasa da KUL HAKKINA GİRERLER. Bazen de gerizekalı ilan açıklamasını okumadan ürünü satın alıyor sonra iade ediyor. Böyle bir durum varsa kargo ücretlerini siz ödemelisiniz en azından.Kimse başkasının günahının cezasını çekmemelidir. Birinin akılsız başının cezasını başkası çekmemelidir. Bir ürünü kargoya vermek insanın ömründen az 45 dakika götürür.Şube uzaksa bu daha da artar. Kutulamak bilgileri girmek kargoya gitmek vs..

   Kargolama: Satıcıdan anakartı kutuda göndermesini söyleyin. Evet bunu bilmeyen gafiller var. Bu durumda anakartın köşelerine zarar geliyor. Bir seferinde lcd monitörü bana kutusuz göndermişlerdi.
   İşlemci pinlerini koruyucu bir şeyler taksın üzerine. Kağıt takanlar var. Bunu bir deli icad etmiş sonra bütün akıllılar peşinden gitmiş.
   O kağıdın hiçbir koruyuculuğu yoktur. Parmak bassan yine gider. Ben genelde strafor parçaları kesip takarım. üstüne ne düşerse düşsün pinlere zarar gelmez.

   Bir de güvenli alışverişte eğer henüz onaylamadıysanız ürünü babanızın malı gibi kurcalayıp mıncıklamayın. O mal henüz sizin değildir. Sorun varsa, bilmiyorsanız birinden yardım isteyin, o da olmuyorsa satıcıya ulaşın. Sorunu bildirin. Sizin parçalarınızdan biri arızalı olabilir. Emanet malı kanırtmayın. Emanete hıyanet etmeyin.

   "Altın ateşte, insan mihnette belli olur"misali anakartı zorlayacak bir oyun açın ve 1-2 saat oynayın. Aşırı yükte sorun çıkarmıyorsa o anakart sağlamdır.

   1.İşlemci pinleri sağlam mı, eğik mi, kırık mı?
   2.Bios güncel mi? Eğer güncel değilse yeni işlemciniz ile bu anakart açılmaz ve anakartı sorunlu zannedebilirsiniz.
   3. Ön ve arka USB ler çalışıyor mu? Usb girişlerinde kısa DEVRE, kırık, temas var mı?
   USB ye taktığınız bir flash bellek kısa sürede görülmüyorsa, geç geliyorsa anakartta (muhtemelen güney köprüsü veya kondansatörde) sorun vardır.
   4. Anakart kapalı fakat fişte iken üzerindeki çiplerin bir veya birkaçında ısınma oluyorsa, düzgün çalışsa bile kesinlikle iade edin. 3 vakte kadar gider o anakart. bende bu şekil 2 anakart vardı. biri 1 ayda yandı.
   5.Anakart üzerinde yanık var mı?
   6. Lan çalışıyor mu?
   7. Sesi çıkıyor mu? (En sık görülen arıza)
   8.İşlemci sıcaklığı 40 dereceyi geçmezse iyidir. Hiçbir faaliyet olmadığı halde işlemci çekirdekleri, remler, güney- kuzey köprüleri aşırı ısınıyorsa o anakart arızalıdır. Muhtemelen kondansatörlerden biri veya birkaçı gitmiş, patlamıştır.

   9.Rem pinlerinde kopukluk var mı?
   10.PCIe çalışıyor mu
   11.Sataların hepsi sağlam mı? Satalarda kırık ,çıkık var mı?
   12.Mouse ve klavye (PS/2) portları çalışıyor mu?
   13.Anormal olarak pinler birbirine temas ediyor mu?
   14.Patlak, şişmiş kapasitör var mı?
   15.Ekrana görüntü 10 saniyeden geç geliyor mu?
   16.Windows açılıyor mu?
   17.Rem slotları beraber ve ayrı ayrı çalışıyor mu?
   18.Çalışırken acayip sorunlar çıkabiliyor mu?
   19.Yonga Ekran kartı çalışmayı durduruyor mu?
   20.Açılışta F1 istiyor mu?İstiyorsa ne yazıyor?
   21.Elektrikten tamamen kestiğinizde tarih sıfırlanıyor mu?
   Pili değiştiğiniz halde bu sorun hala devam ediyor mu? Biostan VBat değerine bakın.Ama en iyisini voltmetre ile ölçmektir. 3 volttan daha küçük değerler varsa pil azalmış, bitmiş demektir. 2,5 volttan aşağısı sorun demektir.
   22.Fanı düzgün oturduğu halde 5 dk sonra kendi kendine kapanıyor mu?
   23.Arka aynası var mı? Arka çıkışta vidaları var mı?
   24.Anakartın arkasında yollarda kopukluk, derin çizgiler var mı? Varsa kesin sorunludur.Alınmaz.   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mikail13 -- 19 Temmuz 2018; 13:28:33 >   |
   |
   _____________________________

   İnsanların en hayırlısı insanlara faydalı olandır.
   Hz.Muhammed (SAV)
  • Binbaşı
   1974 Mesaj
   03 Temmuz 2018 13:02:36
   Tebrik ederim, alıntı değilse çok güzel hazırlamışsınız.
   _____________________________

  • Uzaklaştırılmış 9 gün cezanın, 8 gün 14 saat 31 dakika kadarı kaldı.
   09 Temmuz 2018 16:12:42 Konu Sahibi

   Teşekkürler. Alıntı değil; Alınteri
   Tecrübe, hayatta yenmiş kazıkların bileşkesiymiş.   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mikail13 -- 9 Temmuz 2018; 16:15:22 >
   |
   |
   mcake± kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
   _____________________________

   İnsanların en hayırlısı insanlara faydalı olandır.
   Hz.Muhammed (SAV)
  • Yüzbaşı
   332 Mesaj
   09 Temmuz 2018 16:20:32
   Çipleri 1 saat kontrol edin bekleyin, açın 2 saat oyun oynayın.. bu zamana kadar çok fazla 2.el bilgisayar bileşeni alıp satmışımdır daha şu söylediğiniz şartlarda satış yapacak bir tane insan yoktur Türkiye'de ki bir Allah'ın kuluna da dur bekle 1-2 saat oyun oynayalım diyemezsiniz.

   Anakart çok karmaşık gibi gözükse de zor bozulan ve arızalanan parçalardan biridir. 2.el alırken de yapılacak işlemler öyle atla deve değil. Alır sistemi üzerine kurarsın işlemciyi takar 15-20dk stress testine sokarsın bu esnada hw monitor, aida 64 gibi uygulamalardan sıcaklıkları kontrol edersin. Daha sonra ses, lan, usb girişleri çalışıyor mu diye kontrol ettikten sonra başka bir şeye bakmana gerek yok. Zaten 15-20dk stress testinde bir sıkıntı çıkmıyorsa hiç bir şey olmaz bu arada stress testi derken cpu-z den falan bahsetmiyorum mutlaka OCCT yada Prime 95 torture
   _____________________________

  • Uzaklaştırılmış 9 gün cezanın, 8 gün 14 saat 31 dakika kadarı kaldı.
   10 Temmuz 2018 10:47:54 Konu Sahibi

   GET li aldığınız ürün için 3 gün süreniz var.benim bir anakartı test etmem bazen tüm günümü alıyor.
   çoğunlukla da o kartı 1 hafta kullanırım. Zira bir anakartın durumunu test edenden çok kullanan bilir.
   Teknik servislerin arızalı kartları "bişeyi yok" diye geri gönderdikleri çok olmuştur.

   o programı bilmiyorum.
   bende asus p5q se2 anakart var. çalışmasında hiçbir sıkıntı yok.
   Ama ses çipi ve onun yanındaki mosfet adamın elini yakacak kadar ısınıyor.,
   bu anakart kesinlikle arızalıdır. yakın bir zamanda gidicidir. en azından sesi gider.

   güney köprüsü de fişte iken ısınıyorsa o anakart ta gidicidir yakın zamanda. belki de usb ler çalışmaz.   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mikail13 -- 11 Temmuz 2018; 0:24:2 >
   |
   |
   IntelKILLER kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
   _____________________________

   İnsanların en hayırlısı insanlara faydalı olandır.
   Hz.Muhammed (SAV)
  • Teğmen
   156 Mesaj
   20 Eylül 2018 12:24:40
   40 dereceyi geçmeyen işlemci var mı .Sürekli oyun oynuyorsun.Tahmin edin işlemci kaç derecelerde geziyor.
   |
   |
   _____________________________

Reklamlar
Kurumsal Web Tasarım Şirketi
Paykasa
haberler
nice türkiye
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Tablet sürümü
Mini Sürümü

DHBR1
0,203
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.