Şimdi Ara

İki oğlumun ikiside kanser hastasi. Biri 7 biri 13 yasinda.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
329
Cevap
8
Favori
25.423
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1012 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • 2019 Nisan ayinda ozaman 6 yasindaki ogluma Omurga'da Ewing sarkom (kemik ve yumusak doku kanseri) teshisi koyulmustu.1 yil suren tedavimizde o kadar zor gunler gecirdikki gercekten tarifi yok. Bu surecte ayın neredeyse 15-20 gununu surekli hastanelerde gecirdik.Geri kalan gunlerinde en fazla dolu dolu bir gun evde diger gun hastanedeydik.Yine bu surecin 3 ayini Almanya'da radyoterapi alarak gecirdik ki Almanya'ya gitme cabamizda neler yasadigimizi anlatsam inanin kalbiniz dayanmaz.

Bu sene mart ayinda kemoterapimiz bitti.Hersey normale donmeye baslamisti. Ayda sadece bir kez kontrole gidip zamanimizi ailecek evde gecirmeye baslamistik.

Bundan bir kac ay once buyuk oglumun (13 yasinda) omzunda bir şişlik tespit ettik ve arastirma surecine girdik. Emar,bilgisayarli tomografi , biyopsi derken sali gunu hayatimizi yıkan sonuc cikti ve buyuk oglumuzda Ewing sarkom kemik kanseri cikti. Bu hastalik tibbi anlamda genetik olmadigi soylenen bir hastalik. Tum doktorlar boyle birseyin olduguna inanamiyor. Dunyada bizim esimiz benzerimiz baska bir vaka yok.

Şuan kendimi o kadar kotu hissediyorumki,ilk oglumda o kadar guclu olmama ragmen bunda malesef kendimi cok gucsuz hissediyorum.Psikiyatri doktoruna gidip kendim icin tedaviye basladim. Gercekten iyi degilim. Tum sureci bastan sona biliyorum. Hastaligin ne kadar zor, insani caresiz birakabilen bir hastalik oldgunu okadar yakindan biliyorumki. İnanin yasadigim hayal kirikligini tarif dahi edemem.

Lutfen yanlis anlamayin. Benim yasim 33 bu yasimda erken evlenmek basta olmak uzere hayata cok erken basladim ve belkide cok ilerde yasamam gerekenleri bu yasta yasadim. Lutfen ailenizin kiymetini bilin. Hayat gercekten para,pul,ev,arabadan ibaret deil. Biz gectigimiz tedavide yaklasik 20 cocugun vefat ettigine sahit olduk. Ve yine en az bu kadarina sahit olucaz ki bizde onlarla ayni oranda yaşama oranina sahibiz. Kucuk oglumun tekrar etme riski var bunun ne olacagi belli deil. En zor aninizda akliniza ben geleyim. Hayat cok kisa, bir gun sonra hayatinizin alt ust olmayacaginin garantisi yok. Annenizi babanizi,kardesinizi,abinizi,ablanizi,oglunuzu,kizinizi kimsenin kalbini kirmayin ve halinize lutfen şukredin.

İki hafta once babami kaybettim. Uzerine bu olay gercekten cok zor gunlerden geciyorum. Hepinizin dua larini bekliyorum.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Benim abim wilms tümörü ve böbrek kanseriydi ve o yüzden vefat etti, bana da 2 sene önce burkitt lösemisi/lenfoması teşhisi konuldu
    Bu yollardan beraber geçmişiz hemen hemen sizi çok iyi anlıyorum, hastanede tanıştığın insanları yavaş yavaş kaybetmek çok acı bir şey
    1 ay önce hastanede beraber savaştığımız aml lösemi hastası dostumu kaybettim psikolojik anlamda nasıl olduğumu nerede olduğumu bile bilemiyorum duygularımı bile belli edemez oldum

Ben halen savaşıyorum, fakat her günüm panik atakla kanser tekrar mı geliyor yoksa korkusu var içimde

En kötüsü de bazen rüyamda hiç kanser olmadığımı görüyorum, ve uyandığımda keşke rüya gerçek, gerçek rüya olsaydı keşke bütün yaşadıklarım rüyadan ibaret olsaydı diyorum

Dostum, kardeslerde hic gorulmemis olur mu hic? Eskilerden beri case report'lar yayimlandi. 5 dakikalik literatur taramasiyla, 1986'ya kadar literaturde raporlanan 4 tane kardes vakasi buldum. Raporlanmayan veya benim gozumden kacan kim bilir kac vaka daha var. Yaygin bir durum demiyorum, ki hastaligin kendisi de yaygin degil. Ama ilk degilsiniz kesinlikle. Ilk kardes vakasi cok eski tarihli oldugu icin kaynak veremiyorum (kaynak online degil). Ikinci (1964), ucuncu (1984), dorduncu (1986) kardes vakalari icin asagida kaynaklar verdim. Ilk uc vaka kiz kardeslerde, dorduncu vaka erkek kardeslerde gorulmus.

Ikinci vaka: https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/0002961064903289

Ucuncu vaka: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/6704922//

Dorduncu vaka: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/3751974//

Suc sizde degil, gorundugunuz hekimlerde. Bu tipler ne bilim yapabiliyorlar ne de literaturu anlayabiliyorlar. Yanlis bilgiler vermelerine sasirmadim. 5 dakikalik bir literatur taramasiyla ogrenebilecekleri bir bilgiyi ogrenmekten acizler. 2000'li yillardan beri, somatik (yani kalitsal olmayan) EWSR1-FLI1 mutasyonuna ek olarak, ebeveynlerden gecen bir germline varyasyonu olduguna dair supheler vardi. En son 2015'te yapilan ve Nature Genetics'te yayimlanan kapsamli calisma sonucu (onceki mesajimda linkini atmistim), hastaligin olusumunda onemli etkisi olan bir germline varyasyonu kesfettiler ve bunun mekanizmasini deneylerle son derece detayli acikladilar. Calismayi onceki mesajimda ozetledigim gibi, EWSR1-FLI1 mutasyonu somatik bir mutasyon ama kansere yol acmasini regule eden bir germline varyasyonu var, ebeveynlerden cocuga geciyor.

2020 yilindayiz. Genetik sekanslama ile cocuga ve ebeveynlere genetik sekanslama yapilip bu arastirmanin bulgulariyla eslesip eslesmedigine bakilabilir. Buna gore sonraki cocugu yapip yapmamaya karar verilebilir. Tabii siz cocuklari daha onceden yaptiniz, ancak 35 yillik tip hayatimda hic kardes vakasi gormedim ben diye sacmalamalari, cidden cahillik ve bilimsizlik ornegi. Lafim size degildi, kusura bakmayin.

Rahmetli babamın akciğer kanseri olduğunu son seviyede öğrendik. Hiçbir belirti vermedi bu sinsi hastalık, canımdan çok sevdiğim babamın gözlerimin önünde eriyişine şahit oldum çok zor. Aylarca baş başa yattık hastanede, bazen oğlum pantolonumu getir eve gidelim derdi hastanede olduğunu unutup.... 35 yıl küçük bir dükkanda saatçilik yapıp evini barkını arabasını aldı, bizi okuttu avukat yaptı, canım babam. Aç yatsan da kuyruğunu dik tut derdi, ne yaşarsan yaşa etrafındakilere karşı güçlü dur hocam . Babam vefat ettiğinde üniversite son sınıftaydım, 15 ders verdim son dönem ağlaya ağlaya sınavlara girdim hepsini geçtim. Dik dur, eşine de moral ver hocam biliyorum çok zor, ama baktığın bir ailen, eşin var . Sen güçlü olacaksın ki onlar da ayakta kalabilsin, sen ailenin direğisin unutma @ŞAhin

• Hocam gerçekten çok üzüldüm. Allah şifa versin sizin için dua edeceğim inşallah.
    Babanız için Allah rahmet eylesin.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Allah yardımcınız olsun, acil şifalar dilerim.

• Allah şifa versin tez vakitte ikisinin de hastalığı yendiği haberini alırız inşallah .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Moueson -- 7 Kasım 2020; 19:39:6 >
  • Geçmiş olsun demekten başka elimden bir şey gelmiyor, sağlık en önemli şey.

• Hocam allah sabır versin. Üzülmemeye çalışın siz güçlü olun ki eşiniz ve çocuklarınız da güçlü olsun. Dualarım sizinle.

• allah güç kuvvet versin, güçlü dur hocam dik dur, ailenin sana ihtiyacı var

• Çok büyük geçmiş olsun. Umarım aileniz hep birlikte huzura, mutluluğa en kısa sürede kavuşur.

• Allah yardımcınız olsun hocam

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Allah şifa versin inşallah.

• Geçmiş olsun, Allah'ım şifa versin miniklerin en kısa zamanda güzel haberlerini alırız inşallah hocam 🙏

• Allah yardımcınız olsun. İmtihan dünyası hocam sabredin.

• Çok geçmiş olsun hocam. Allah şifa verir inşallah.

• Allah yardımcınız olsun hocam acil şifalar versin. İki oğlunda sapa sağlam olacak allahın izniyle. Çok bir durum ama güçlü olmalısın, beraber ailenle nice mutlu sağlıklı yıllara inşallah.

• Benim abim wilms tümörü ve böbrek kanseriydi ve o yüzden vefat etti, bana da 2 sene önce burkitt lösemisi/lenfoması teşhisi konuldu
    Bu yollardan beraber geçmişiz hemen hemen sizi çok iyi anlıyorum, hastanede tanıştığın insanları yavaş yavaş kaybetmek çok acı bir şey
    1 ay önce hastanede beraber savaştığımız aml lösemi hastası dostumu kaybettim psikolojik anlamda nasıl olduğumu nerede olduğumu bile bilemiyorum duygularımı bile belli edemez oldum

Ben halen savaşıyorum, fakat her günüm panik atakla kanser tekrar mı geliyor yoksa korkusu var içimde

En kötüsü de bazen rüyamda hiç kanser olmadığımı görüyorum, ve uyandığımda keşke rüya gerçek, gerçek rüya olsaydı keşke bütün yaşadıklarım rüyadan ibaret olsaydı diyorum

• allah şifa versin. çok geçmiş olsun.

• quote:

Orijinalden alıntı: batieskleon

Benim abim wilms tümörü ve böbrek kanseriydi ve o yüzden vefat etti, bana da 2 sene önce burkitt lösemisi/lenfoması teşhisi konuldu

Cok gecmis olsun kardesim. Butun sureci tekrar yasiyacak olmam bir baba olarak okadar zorki. Ama malesef. Herkesin imtihani farkli malesef. İnsallah biran evvel sagligina kavusursun. Allah yardimcin olsun

• ŞAhin kullanıcısına yanıt
    Tekrar bir mücadeleye başlayacaksınız, kolay olmayacak fakat bir kez yaptınız tekrar yapabilirsiniz inşallah bu süreci tamamlayıp kurtulursunuz
    İyi dileklerim sizinle

• Allah yardımcınız olsun, acil şifalar dilerim.

• Allah şifa versin inşallah büyük oglunuzda atlatacak

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.