Şimdi Ara

İKİ AYDIR MAAŞ ALAMIYORUM YARDIM

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
16
Cevap
0
Favori
396
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • 2016 yılında girmiş olduğum iş yerinde sözleşmemize göre 5'inde yatan maaşlarımız sürekli gecikmeli (3-5 gün) yatmasına karşın bu ay yatmadı. Bu durumda 8457 İş kanunu Madde 34 göre iş görmeme hakkım var. Ancak ben bu hakkım yerine noterden ihtar çekip işten haklı sebeple ayrılıp tazminat ve yatmayan maaşlarını alma hakkım olduğu iddaa edilmektedir.

Böyle bir durum ne kadar doğru ?
    Süreç ve ödeyeceğim giderler tahmini ne kadar olur ?
    İşsizlik maaşına başvurma hakkım var mı ?

Bilgisi olan yardım edecek olan varsa çok memnun olurum. Cepte para kalmamasına rağmen işe gitmeye çalışıyoruz.

• Tazminat ve maaş alma hakkınız doğrudur. Önce arabulucu asamasi anlasilmazsa mahkeme aşaması olacak. 1 yıl sürebilir bulunduğunuz il ve yoğunluğa göre değişebilir. Giderler de talep edilen tazminata göre hesaplanıyor. Bazı siteler hesaplıyor oralara bakabilirsin

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Oncelikle bilgilendirmeniz icin cok tesekkur ederim. Notere gidip gerekli islemleri yaptiracagim. Arabulucuyu Ben mi ayarlayacagim peki ?

Malum sure an cepte birsey yok. Bu surecte issizlik maasi alip is arayacagim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TREMİLA_ -- 28 Kasım 2018; 22:40:47 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • TREMİLA_ kullanıcısına yanıt
    Adliyelerde arabuluculuk merkezleri var siz bir dilekçe ile oraya basvuruyorsunuz onlar bir arabulucuyu gorevlendiriyorlar

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Son olarak peki orada ara-bulucu için hemen ücret v.s. öder miyim ?
  • TREMİLA_ kullanıcısına yanıt
    Zorunlu arabuluculukta anlaşamazsanız ücret ödemezsiniz. Devlet karşılıyor. Anlaşırsanız arabuluculuk ücret tarifesine göre 30.000 e kadar olan davalarda %6 ödenir. Yarı yarıya ödebebileceği gibi birlikte tek bir tarafın ödemesini de kararlaştırabilirsiniz. Bu arada anlaşamayıp dava açarsanız o devletin ödediği kısım da yargılama gideri sayılır ve haksız çıkan tarafça ödenir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ben Bilmem Beyin Bilir -- 29 Kasım 2018; 1:34:45 >
  • Güzel bilgilendirmeler için teşekkür ederim Sağolun dostlar.

• haklı nedenle fesih yapanlarda işsizlik maaşı alabilir
  • Merak eden veya böyle bir durumu yaşayan varsa:

- Adliyeye gidip arabulucu için dilekçe vermeniz, ortalama üç iş günü içinde adresinize sizinle ilgilenecek arabulucunun isim soyisim ve numarası yazan kağıt gelecek. Arayıp kendisinden randevu almanız gerekiyor. Geri kalan süreçte görüşmeler ve ihtar gibi durumlar oluyor muhtemelen. Adliye kısmı süreç uzun olacağı için dilekçe durumunu öğrenince vazgeçtim.

-Noter ile görüştüğümde ihtar için gerekli yazıyı kendimizin hazırlaması yada bir avukattan yardım alabileceğimi belirtti. Noter ihtar çektiğinde üç iş günü içinde olumlu veya olumsuz bir cevap tarafımızda verileceğini belirttiler. Olumsuz cevap gelmesi durumunda iş mahkemesine dava açmaması gerektiği belirtildi.

Maalesef ülkemizde haklı olsakta haklı olduğumuzu kanıtlanmamız gerekiyor. Ortalama bu süreç bir yıl civarında sürecek.

• arabuluculuk o kadar uzun sürmüyor ve o kadar teferruatlı değil, başvurunuzu yaptıktan sonra arabulucu sizi arıyor zaten toplantı günü için
  • Adliyede verilen bilgileri aktarıyorum. Malesef süreç böyle geçtiğini öğrenince vazgeçmek zorunda kaldım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: TREMİLA_

Adliyede verilen bilgileri aktarıyorum. Malesef süreç böyle geçtiğini öğrenince vazgeçmek zorunda kaldım.
    Hocam 4 ay önce ayrıldığım işyerinden alacaklarımın ödenmemesi sebebiyle alo 170i aradım ve bana adliye de arabulucular ile görüşmem gerektigini soylediler. Sizin bu süreçte vazgeçme nedeniniz nedir? Benim alacagım miktar sizinki gibi çok deil 3.5 civarı ama yinede yapilanı sindirmek istemiyorum.

• Edit: Adliye'ye gittiğimde bir dilekçe doldurup teslim etmemiz istediler. Ardından iki iş günü içerisinde tarafıma bir zarf geleceği bilgisi verildi. Zarfı açtığımda ara bulucunun adı soyadı ve numarası yazacağını numarası yok ise adliyeye gelip alabileceğini belirttiler. Numarayı arayıp randevu oluşturup randevu günü gitmem gerekiyor.

Neden mi vazgeçtim ? Çünkü bu yol uzun ve sürekli izin almam gerekiyor. Başımda ki insanlar Malesef o kadar anlayışlı değil. Başka bir iş buldum ve kendi ihtarnamemi hazırlayıp sözleşmeyi tek taraflı fesih ettiğimi belirttim. Yakın tarihte avukata verip dava açacağım. Yaşadığım mağduriyeti faizi ile alacağım.

Avukat için gerekli güncelleme yapacağım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TREMİLA_ -- 8 Ocak 2019; 21:20:36 >
  • Tavsiye için teşekkür ederim. Avukat işimi hallettim. Bakalım güzel günler yakındır.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.