Şimdi Ara

iData® [ANA KONU] (Almanya & İtalya Vize) (264. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: arunsal , arunsal Daha Az
2 Kayıtlı Üye (1 Mobil) ve 3 Misafir - 4 Masaüstü1 Mobil
5 sn
9.928
Cevap
186
Favori
769.211
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
11 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 262263264265266
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    İnanin okadarini bilmiyorum ve ilk kez duydum. Ben 2 gun önce basvurdum. Ve is yeri evraklarimin hepsini aldilar. Gereksiz olsaydi veriyorlar Ve zaten Almanya kon. sayfasinda da gerekli evraklar listesinde yaziyor. Mesela vukatli nüfusta kardeslerim cikmamiş diye babaminda göturdum. Onu almayip geri verdiler. Asla fazla belgeyi almiyorlar. Dedigim gibi 2 gun once direkt kon. Dan basvurdum ve tüm is yeri belgeleri alindi:) eksik evrak red sebebi olabilir belki dikkat edin derim . Diger konuya gelince idata degil konsolosluğu arayin mutlaka...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kırcicek -- 9 Mart 2019; 0:32:26 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Kırcicek K kullanıcısına yanıt
    https://tuerkei.diplo.de/tr-tr/service/05-VisaEinreise/-/1514562

Konsolosluğun turistik vize ile ilgili olan kısmındaki bu belgeleri incelerseniz, burada çalışanlar için o 4 belgeden asla söz edilmediğini görürsünüz. Konsolosluğun tek resmi sayfası bu çinkü

Son olarak bana geçen gün çalışma ve izin belgesinde aldığınız maaşı da yazdırmak zorundasınız dedi idata yetkilileri.
    Fakat bana mantıksız geldi. Yani zaten aldığım maaş maaş bordrolarımda var.
    Ben isim soyisim, şirkette yapılan görev, ne zamandan beri çalıştığım, hangi tarihler arasında izinli olduğum, almanyaya ve avrupaya seyehatimde şirket için sakınca olmadığı, ve döndüğümde çalışmaya devam edeceğimi bildiren bir izin yazısı yazdırdım . Sizce bu yeterli mi? Yoksa siz maaş bilgisi gibi bir bilgi yazdırdınız mı? Sizin yazınız hangi formattaydı?

• yavuzvuslatt Y kullanıcısına yanıt
    Müdürünüzün vekaleti , imzaya yetkisi vardır.
    Bence...

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Benim anlayamadığım da bu zaten. Adamları müdür diye başımıza koymuşlar birşeyden anladıkları yok. Elinde milli eğitimden verilen müdür mührü var, belgeme bunu vuruyor.
    İmza sirküsünde imzanız yok, imza yetkiniz olduğuna dair bir vakalet varmı ekleyebileceğimiz diyorum ama adam benim vekaletim imza yetkim yok şirket adına diyor. Çıldırmama ramak kaldı. Bu konuyu nasıl çözeceğim bilmiyorum.
    Şirketin genel merkezine gidip imza sirküsünde ismi bulunan yönetim kurulu başkanına ulaşıp bu belgeyi imzalatsam, bu sefer de konsolosluk , sen okulda öğretmensin sana olulun müdürü izin verir yönetim kurulu başkanı imzaya yetkili ama izne yetkili değil gibi bişey söyler mi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yavuzvuslatt -- 9 Mart 2019; 1:6:22 >
    Vekaletname , Yetkilendirme, atama yazısı olmaması imkansız yada görevlendirme yazısı. Aksi halde Evrak üzerinde sadece sgk primi fazla yatırılan eleman modunda olur. Diğer türlü adamın müdür olduğunu da belgelemen gerekecek :) buda ekstra angarya evrak kalabalığı demek. Bence imkan varsa Yönetim kuruluna imzalatman kafi. Her ne kadar öğretmende olsan özel sektörde olduğun aşikar. En kötü olasılıkla tebliğ evrakları gibi iki üç imza alanı açarak dilekçeni imzalatırsın.

• onuraydin36 kullanıcısına yanıt
    Çok teşekkür ederim hocam

Hayir bende maas bilgimi ekletmedim. Gordugum ornek is veren yazilarindada yoktu. Banada sizin gibi yazildi. Zaten maas bodro mu ve banka maas hesabimi ekledim.

Diger evraklara gelince yani siz bilirsiniz ama dedigim gibi ben ekledim ve gerekli oldugunuda dusunuyorum. Cunku sirketin varligini gosyeren belgeler. Hatta 2018 e ait vergi levjasi cikmamaisti basvuru tarihimde bunuda dilekce ile belirttim. Bunu sordu mesala . Neden diye. Bende 3 4 ay sonra cikacagini levhanin uzerinde tarih oldugunu soyledim. Istenmeyen ve Gereksiz bir belge olsa bu durum yasanmazdi.
    Ama karar sizin :)

Haklısınız. Saçmalık şu ki ne konsolosluk resmi sayfası ne idata bu belgelerin gerekli olduğunu evrak listesinde belitrmemiş. Ama mantıken olmalı. Bu yapılan sadece insanlara bulmaca çözdürmeye benziyor. Söylemiyorum ama sen gerekli olduğunu anlayıp zorunlu olarak getireceksin misali :) işin garibi konsolosluğa mail attığımda spesifik konulardaki sorularınızı idatayı arayarak oraya sorun diye cevap geliyor. İdatayı arıyorum, bu belgeler çalışanlar için istenmiyor diyor :))
    Ama ben mantığa uygun olanı yapıp bu günden itibaren şirket genel merkeziyle iletişime geçiyorum. Yönetim kurulu başkan ve vekillerine ulaşmak her ne kadar çok zor olsa da öyle yada böyle , onlardan bu imzayı alıcam.
    Herşeyi kılı kırk yararak hazırlarken , en önemli belgeyi riske atıp vizemi yakamam.

Bunun dışında birkaç sorum daha var;
    1-) maaş bordrolarını muhasebeci kaşeleyip imzaladı( bu belgeyi imza sirküsündeki yetkilinin imzalama mecburiyeti yok değil mi?)
    2-) sgk işe giriş bildirgesine imza attırmadım. Sonuçta sgk sisteminden alınmış sağ üstünde barkod bulunan bir belge.(imza kaşe gerekir miydi?)
    3-) vergi levhasına imza-kaşe yaptırmadım(gerekir miydi)
    4-) forumlarda, eğer pasaport yeniyse ve sayfalarında herhangi bir vize işlemi yoksa, nüfus dairesinden alınacak olan bu güne kadarki sahip olunan tüm pasaportlarının bilgisinin yazılı olduğu bir pasaport protokol belgesi istendiği yazılmış. Bu belgeyle daha önce hangi seri numaralardaki pasaportlara sahip olduğunu, pasaport kaybedip kaybetmediğini vs teyit ediyorlarmış. Bu konuda bilgiz var mı?
    5-) yerleşim yeri belgesi (ikametgah) isteniyor mu?

Biliyorum çok soru oldu ama idare edin :) vizeye düşen foruma sarılır :)

Biraz ugrastirici evet. Ama bazi arkadaslarda sadece istenilen belgeleri sunmus ve almis. Ama dedigim gibi ben şansa birakmak istemedim. Mesela bir ornek daha vereyim. Benim bu 2. Pasaportum. Idatada protokol yazisina ait bir sey yok. Ben konsoloslugu aradim. Protokol yazisi eklemelisiniz dedi. Ben protokol yazisini aldim hatta yurda giris cikis yazisinida aldim. Konsolosluk ikisinide aldi. Bu protokol yazisi degil mi dedi ve dosyaya ekledi :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kırcicek -- 9 Mart 2019; 12:8:51 >
    Hic sorun degil elimden geldikce yazarim
    Muhasebeci konusunu bilmiyorum. Benim maas bodroma imza yetkisi olan kisi imzaladi. Ama kucuk bir is yeri. Senin is yeeinde resmi bir muhasebeci varsa isler degisiyor olabilir. Emin degilim
    Vergi levhasina imza gerek yok
    Sgk 4A ya gerek yok barkodlu zaten
    Ise giris bildigesinede sanirim gerek yok ama ben yaptirmistim :)

Ikamet belgeside ekledim
    Yurda giris cikis ve protokolde ekledim
    Isterseniz bana msj atabirsiniz. Burdaki okuyan arkadaslarinda cok fazla kafasini karisrirmak istemiyorum:)

Eskiden istenilen bir çok evrak artık istenilmiyor.. İdata sitesinde ne yazıyorsa sadece onları hazırlayın..
    Bu kadar ince detaylara takılmayın işin içinden çıkamazsınız... İdata hangi evrakları yazmışsa onları götürün yeterli... Sonuçta onlar kafasına göre istemiyor konsolosluk bunları isteyin diyor onlarda oraya onları yazıyorlar. Orda yazmayan evraklarla uğraşmayın boşuna hiç gerek yok rahat olun..
  • 8 iş günü önce vize için başvurdum.Bugün pasaportumu teslim aldım. Zarfı açtım ve
    Tam 3 sene vize vermişler. Almanya konsolosluğuna teşekkür ederim.

İlk başvurumda 6 Ay
    İkinci başvurumda 1 yıl
    Üçüncü başvurumda 3 Yıl

Almanya Sadakati seviyor, Aynı yerden başvurmanın faydaları,

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi emir341907 -- 11 Mart 2019; 10:49:17 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: emir341907

8 iş günü önce vize için başvurdum.Bugün pasaportumu teslim aldım. Zarfı açtım ve
    Tam 3 sene vize vermişler. Almanya konsolosluğuna teşekkür ederim.

İlk başvurumda 6 Ay
    İkinci başvurumda 1 yıl
    Üçüncü başvurumda 3 Yıl

Almanya Sadakati seviyor, Aynı yerden başvurmanın faydaları,
    Astronot filan olmalisiniz. Yada merkelle kankisiniz filan
    Hayirli olsun.

• quote:

Orijinalden alıntı: aksinaletinsan

Astronot filan olmalisiniz. Yada merkelle kankisiniz filan
    Hayirli olsun.

Alıntıları Göster
    Teşekkür ederim.

Özel niteliğe gerek yok bence.Evraklar sağlam olunca ve devamlı aynı ülkeden başvurunca bu sonuç çıkıyor karşımıza.. Sırada 5 senelik var. Ama önce şu vizeyi bitirelim .

• Vize işlemleri için iData'ya başvurmak şart mı? Konsolosluğun resmi sitesinde kimi yerde böyle ifadeler bulunurken kimi yerlerde de sanki konsolosluktan da başvuru yapabilmenin hala mümkün olduğuna dair ifadeler var. Eğer öyleyse sırf evraklar için 25-30 € ödemek istemiyorum aracı firmaya.

Bir de örneğin iData'nın ücretlendirme tablosunda 90 günden kısa ziyaretlerde İtalya için ücret alınmıyorken Almanya için böyle bir şey belirtilmemiş. Bilgisi olan var mı?
  • Vize başvuruları sadece ı data üzerinden yapılıyor başka hiç bir şekilde vize başvurusu yapamazsınız almanya vizesi ücretli 50 euro + işlem bedeli ı data veriyorsunuz diye hatirliyorum. Ulusal vize başvuruları gene ı data aracılığı ile randevu alip direkt konsolosluga yapılıyor.

• suganday kullanıcısına yanıt
    Fakat idata şirket çalışanları için imza sirküsü vergi levhası vs gerekli değil demesine karşın, daha geçen hafta konsolosluktan bizzat başvuran bir arkadaş, imza sirküsünden vergi levhasına tüm evrakları götürdüğünü, konsolosluğun da bunları aldığını söyledi. Arkadaşa formül b belgesi gibi gereksiz birkaç evrağı geri vermişler. Ama imza sirküsü vs yi geri iade etmemişler. Eğer gerekli olmasa imza sirküsünü vs de almazlardı değil mi? Ayrıca forumlarda idatanın nasıl rezalet çalıştığını, hiç yazmayan belgeleri başvuru esnasında bu da gerekliydi yazmayı unutmuşuz gibi absürt cevaplarla istediklerini okuyoruz. Bu konu tam bir muammaya dönüşmüş durumda.
    Mantıken , ben firma adına logo vs ile bir antetli kağıt düzenleyip, gerekli metni yazıp, şirketin kaşesini elime geçirip bir kaşe basıp sallama bir imzayla sahte bir çalışma izin belgesi yapabilirim. İmza sirküsü olmadıkça da, o belgeye imza atanın imzaya yetkili olup olmadığını, o imzanın gerçekten o şahsa ait olup olmadığını konsolosluk bilemez. Hatta oraya hayali bir isim yazıp imza atsam adamlar nasıl bilecekler, o isim o şirkette yetkili mi değil mi öyle bir isim var mı?
    Dolayısıyla noter tasdikli bir imza sirküsü sunulması mantık kurallarına da daha yatkın

• 
Sayfa: önceki 262263264265266
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.