Şimdi Ara

İÇİNE HAVA GİREN HARDDİSK BOZULUR MU ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
21
Cevap
1
Favori
6.786
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • hdd neden havasız ortamda açılır ? toz olmasın diye mi yoksa başka bişey mi*

• toz girmemesi için başka bi nedeni yok ancak toz olmayan ortamlarda da açılabilir
  • toz olunca hem çiziliyor hem de ses yapıyor o yüzden
  • banyoda açsak ?
  • dikkat et harddiski sökerken pc elektrikte olmasın bende harddiski değiştirmek için söküyodum bilgisayar kapalıydı tornavidayı bi değirdim bi yanık kokusu geldi sonra bi baktım harddisk gitmiş güme bilgisayarcıya götürdüm içinde office dosyaları vardı pcyi kapattığın zaman elektrik tamamen gitmeyebilirmiş o yüzden yanmış yoksa söktüğün zaman yere at bişey olmaz dedi :)
  • hdd tamamenmi açacaksin yoksa sadece yerinimi degiştireceksen tamamen açacaksan içindeki disk güneş görürse çalışmaz zaten uzmanlar dışında açılması sakıncalı ona uygn ortamlar var anca orada açılmalı
  • güneş görürse çalışmazmı bunu bilmiyordum
  • benim bilgidime göre hava ve güneş gördügü zaman çalışmaz duruma geliyor yani yanıyor...
  • HDD lerin için vakumludur. Sadece toz girmese neyse. Hava girerse o hdd 7200 rpm döerken hava sürtünmesinden dolayı elbet birgün gümler.
  • quote:

Orijinalden alıntı: sampiyon bilo

HDD lerin için vakumludur. Sadece toz girmese neyse. Hava girerse o hdd 7200 rpm döerken hava sürtünmesinden dolayı elbet birgün gümler.

peki küçük havalandırma deliği ne işe yarıyor ?
  • Her hdd de yok o. Havalandırma deliği olan hddlerdede iç basıncın ayarlanmasını sağlar.
    Ve hiç anlamadığım noktada şu. Bazı hddlerde üstü alüminyum folyo ile kapatılmış delikler var. Ne onlar?
  • içinde civata gizli olabilir mi boşta duran 2.5" hdd ye baktımda evet o deliklerden var açmaya çalıştım ama vazgeçtim sonradan
  • Hayır civata filan yok. Çünkü ben bi kere açmıştım o alüminyum etiketleri. Deliğin içinden diski rahatça görebiliyordum. Madem arkasında en önemli parça olan disk var. Neden orayı delip etiketlerler? Hiç delinmeden normal bir yüzey olarak devam etse?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sampiyon bilo -- 5 Temmuz 2011; 1:04:55 >
  • çalışan hdd nin kafayo bozuk hdd ye takacam da
  • Sadece toz olur mu? İçerisinde vakumlanmış hava mevcuttur, ve basınç altında disk plakları durmaktadır. Siz diski açtığınız takdirde artık işlevini göremez o disk. Boşuna uğraşmayın. Sadece HDD devresi değiştirilebilir.
  • Ben de meraktan açtım bir daha çalışmamıştı Eskiydi gözden çıkarmıştım
  • Bu nasil duzeltilebilir

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • ezimuse kullanıcısına yanıt
    :D Güzel bir soru.....
  • diskin içinde güçlü bir manyetik alan vardır o kapağı açınca o alan bozulur ve disk döbüşü yavaşlar.

doğal olarak diskin sistemi bozulur.
    bu yüzden disklerden data kurtarmak gerekirse ve illaki sökülmesi gerekiyorsa havasız bir ortamda uzman ekipler tarafından tamir edilir.
    üreticiler tarafından tamir maliyeti yenisinden daha pahalı olduğu için en ufak bir problemde yenisini verirler.
  • zeki1981 kullanıcısına yanıt
    Peki, söz ettiğiniz havasız ortamda uzman ekipler nasıl soluk alıp veriyor? Oksijen tüpüyle mi giriyorlar ortama? Tozsuz mu yoksa havasız mı? Benim bildiğim clean room denilen oda adı üstünde temiz, tozsuz, anti-statik bir ortam olmalı. Hava olması tozun olması anlamına gelmiyor. Youtube'ta gırla video var. Adam açıyor kapıyor ve çalışıyor. Disk açılınca manyetizması niçin bozulsun bunu da anlayamadım? Açıkken de manyetik değil mi? Evet vakumlanmış olabilir ve bu yüzden mesela bendeki 2,5 inçlik bir hdd'nin üstünde delik var. Sanki iç ve dış basıncı dengelemek için değil de hani mutfakta kullanılan saklama kaplarındaki gibi vakumlamak için yapılmış bir delik.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.