Şimdi Ara

İBB Seçimini Bilen Avrasya'nın Yeni Araştırması

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir (1 Mobil) - 1 Masaüstü1 Mobil
5 sn
37
Cevap
0
Favori
3.130
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
 • Konu İstatistikleri
 • Son Yorum geçen yıl
 • Cevaplayan Üyeler 22
 • Konu Sahibinin Yazdıkları 1
 • Ortalama Mesaj Aralığı 1 saat 22 dakika
 • Toplam Okunma Süresi 2 saat 34 dakika
 • Son 1 Saatteki Mesajlar 1
 • Konuya En Çok Yazanlar
 • Treth (5 mesaj) amadeus99 (4 mesaj) WmGMD (3 mesaj) We Will Dominate (3 mesaj) NuTeRX (2 mesaj)
 • Konuya Yazanların Platform Dağılımı
 • Masaüstü (15 mesaj) Mobil (16 mesaj) Mini (4 mesaj) Uygulama (2 mesaj)
 • @
Tüm Forumlar >> Konu Dışı / Off Topic >> Ülke ve Dünya Gündemi >> İBB Seçimini Bilen Avrasya'nın Yeni Araştırması
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
Mesaj
 • Binbaşı
  1191 Mesaj
  Konu Sahibine Özel
  1-7 Eylül tarihleri arasında yaptığımız araştırmamızdan bazı bilgiler paylaşmak istiyorum.  CHP uzun yıllar sonra ilk kez birinci parti.  Cumhur ittifakı hala 43-45bandında görünmesine rağmen MHP tamamen AKP seçmenlerinden aldığı oylarla çok büyük yükselişte  Akp en başta MHP olmak üzere tüm partilere karşı oy kaybı yaşıyor.  İsraf ve yolsuzluk algısı, ekonomik kriz etkisi ile birleşiyor, akp hiç bir adımı ile bu oy kaybını durduramıyor  Mülteci problemi de düşüşte büyük bir etken  İşsizlik ise krizin en büyük sonucu olarak etkili  İstanbul seçimlerinde yaşananlar ve haksızlık yapıldığı algısı da çok büyük kırılma meydana getirmiş.  23 haziran seçimleri bir genel seçim olsaydi aynı tepki tüm yurtta olusacakti.  Hukuksuzluk algısı AKP'nin her yerde oy kaybetmesine sebep olmuş.  CHP, yerel seçim başarısının ardından oy kullanmayan seçmeni kendisine çekiyor, oy kullanmayacağım diyenler normalin 3,5 puan gerisinde ve neredeyse tamami eski ümitsiz seçmen  CHP bu grup için ilk kez ümit olmuş durumda, merkezde tek kalan CHP İnce'nin aldığı oyu geçiyor  Merkezde kalan ve umut olan CHP, İyi partinin Muhafazakâr, milliyetçi bir alanda durmasının etkisi ile İyi partiden de oy alıyor.  Chp, AKP'nin doğal tabanı olan esnaflardan ve beyaz yakalı akp secmeninden oy alıyor (%2) ancak Babacan bu oyları alabilir.  Ali Babacan ve Davutoglu'nu hesaba katmadan şu anki durumda CHP birinci parti  AKP 2. parti  MHP üçüncü parti  HDP dördüncü parti  İyi parti beşinci parti konumunda  CHP ile Akp arasındaki fark hatapayinin içinde olmasına ragmen bu oy oranları büyük bir değişimi gosteriyor  Babacan kuracağı parti AKP'den 5-6, CHP'den 1-2 MHP'den 1, İyi partiden 2 hdpden ise 0.5 puan kadar oy alabilir.  Davutoğlu ise sadece AKP'den 3-4 puan kadar oy alabilir.  Bu partiler ile ilgili tespitlerimiz kesin değil.  Kuruluştan itibaren daha net şeyler söyleyebiliriz  Erdoğan'ın icraatlerini onaylayanlar ise %40 seviyesine yakın.  Bu oran Cumhur ittifakı oy oranının altında.  Muhalefetin doğru bir aday ile seçime katılması halinde Erdoğan'ın tekrar seçilmesi oldukça zor görünüyor  Özet olarak CHP ve AKP birbirine çok yakın ama 1. Parti CHP.  Araştırmada kararsızlar çok yüksek.  Bu kararsizlarin büyük kısmı son 2-3 seçimde AKP'ye oy vermiş seçmenler.  Yani yeni olusumları bekliyor olmaları çok yüksek olasılık.  Yeni oluşumlar doğru çıkışı yakalayabilirlerse AKP çok daha ciddi düşüşler yaşayabilir.  Gozlemledigime göre önümüzdeki ilk seçimlerde çok daha parçalı bir meclis oluşacak.  Mevcut oy oranları ile bir erken seçim ise muhtemel görünmüyor.  Kararsizlarin arttığı , oy kullanmayacagim diyenlerin azaldığı bir ortamda iktidarın değil iktidar alternatiflerin güçlenmesi daha muhtemeldir.  Arastirmamizi muhataplarina sunduktan sonra tüm detayları ile birlikte kamuoyuna açıklayacağız

  Kaynak

  Twitter: @avrasyaanket  < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >  |
  |
  _____________________________
 • Treth kullanıcısına yanıt
  Treth demiş ki;
  Mesajı Yerinde Gör
  quote:

  Orijinalden alıntı: Treth

  AKP nin kaybetmesindeki tek kötü yan yerine CHP nin gelecek olması.

  Şimdi büyük çoğunluğunuz itiraz edecek ama ben net bir biçimde söyleyebilirim ki hiç bir şey hayal ettiğiniz gibi olmayacak.

  Ekonomik anlamda bir şeylerin düzelmesini beklemeyin. Üzülürsünüz.
  40 kez söyledim gene söylüyorum bu ülkenin başına 10 tane ergen getir bundan daha iyi yönetir.  Ak parti'den daha kötüsü imkansız.
  Ben CHP'nin oyunun çok değiştiğini sanmıyorum ama AKP'den MHP'ye çok büyük kayma var. Çevremde de görüyorum bunu.  Çözemediğim nokta ise insanların halen Devlet Bahçeli'den bir şeyler beklemeleri.
  Daha Akp bölünecek arkadaşlar, reis destekçileri boş hayal kurmasınlar. Bu son dönemleri, malumun ilanı zaten belediye seçimlerinde belli olmuştu.

  Devlet Bahçeli elini attığı yeri kurutuyor ve bundan Akp bile kaçamadı.
  chp demek akp'nin ikiz kardeşi demek değil. kendi hatalarınızı başkasına sürerek(en kibar tabirle konuşuyorum) onu da yanında götürmek peşindesiniz ama boş işler peşindesiniz.

  çok açık ve net konuşuyorum. türkiye tarihinde hiç bir parti bu kadar rezil, iğrenç ve beceriksiz bir yönetim göstermemiştir. ha bana kalsa beceriksiz olduğundan değil başka emelleri olduğundan fakat detayına girmeye gerek yok, malum.

  ekonomi alanında rezalet, dış politika anlamında son derece sorunlu ve sadece düşman üreten, iç politikada beslediği örgüte darbe fırsatı veren, demografik yapı ve nüfus, göç, ırk yönetiminde berbat; adalet, hukuk, basın özgürlüğü ve kadın hakları anlamında bitmiş, işsizlik sorununu çözememiş, insanlara sıkıntı bindirmiş; bilim, felsefe ve sosyal yaşam hakkını 0'a indirmiş; eğitim sistemini 16 senede çocuk oyuncağı yapmış, evrim teorisini müfredattan kaldırmış...

  vallahi billahi da saymaya değmez. türkiye tarihinde hiç bir iktidar(23-38 dönemi hariç - bi zahmet - ) tayyip erdoğan kadar güçlü olmamıştı. tayyip erdoğan'ın da neden güçlü olduğu bazı kaynaklarca bariz bir şekilde ortadadır. güttüğü siyasi hedef ve amaç uğrunda ülkeyi de bitirme noktasına getirmiş, her kurumu içten dışa satmayı başarmış, sömürü ve torpil düzenini hiç haddi hesabı olmayan bir şekilde ülkeye yaymıştır.

  kurucu partinin ülke için yarattığı kaynaklar olmasaydı şu anda tayyip erdoğan satacak sanayi kuruluşu bulamayıp doları 20'ye çıkarmıştı. sat sat bir yere kadar tabi.

  dolayısı ile kurucu parti chp ile akp'yi aynı kefeye koyarken 50 defa düşünün, 'kemalist' eğitim modelinden de hazetmiyorsanız kapının nerede olduğu belli. 2020 çağında tek tip ideoloji safsatası ancak safları güldürür. internet çağında, tek tip ideolojinin insanlara hükmedebileceğini düşünen bir insan ancak ve ancak komünist rejimlerde yaşıyor olması mümkündür.

  t.c kuruluş tarihinden beri ülke tarihi ile iç içe olan partiyi bazı konularda dikte ederek bastırmanız, rezalet bir partiyle eş tutmanız nasıl bir kafa yapısında olduğunuzu gösteriyor. defalarca kapatmanıza rağmen her defasında küllerinden yeniden doğmuş chp'nin izlerini bu ülkeden silemezsiniz boş yere uğraşmayın.
  Treth kullanıcısına yanıt
  Treth demiş ki;
  Mesajı Yerinde Gör
  quote:

  Orijinalden alıntı: Treth

  AKP nin kaybetmesindeki tek kötü yan yerine CHP nin gelecek olması.

  Şimdi büyük çoğunluğunuz itiraz edecek ama ben net bir biçimde söyleyebilirim ki hiç bir şey hayal ettiğiniz gibi olmayacak.

  Ekonomik anlamda bir şeylerin düzelmesini beklemeyin. Üzülürsünüz.
  En azından aydınlık gençler yetişir. Bu aydınlık gençlerde bizi yarım asır içerisinde kalkındırır. Durum bu kadar basit.
  quote:

  Orijinalden alıntı: Thingol

  Ben CHP'nin oyunun çok değiştiğini sanmıyorum ama AKP'den MHP'ye çok büyük kayma var. Çevremde de görüyorum bunu.  Çözemediğim nokta ise insanların halen Devlet Bahçeli'den bir şeyler beklemeleri.
  Bahceli nin devletin adamı olduğunu aslında halk için çalıştıgini felah sananlar var ciddi ciddi.
  Aydınlık karanlık nasıl adlandırırsan adlandır, AKP'nin gençlikte bir karşılığının olmadığı herkesin malumu. Oy aldığı kesim genelde yaşlılar. Bunu değiştirebilecek bir şey de yok. Her seçimde erimesi kaçınılmaz. Zira yeni nesil siyasal İslam istemiyor.
 • Yarbay
  2064 Mesaj
  _____________________________
 • Yarbay
  8449 Mesaj
  Avrasya'yı beğenmeyeceklar için söylüyorum MAK'da çook ilginç sonuçlar açıklayacağız diye duyuru yaptı.  Hımm.  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  |
  |
  _____________________________
 • Yüzbaşı
  913 Mesaj
  Ben CHP'nin oyunun çok değiştiğini sanmıyorum ama AKP'den MHP'ye çok büyük kayma var. Çevremde de görüyorum bunu.  Çözemediğim nokta ise insanların halen Devlet Bahçeli'den bir şeyler beklemeleri.  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  _____________________________
  Türkçülük bölücülük değildir. "NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE"
 • Yarbay
  8449 Mesaj

  Ak parti'den direkt muhalefet partilerinne geçemiyorlar.  Zamanla MHP'den iyi parti'ye geçen oluyor ama.  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  Thingol kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  _____________________________
 • Çavuş
  58 Mesaj
  Benzeri bir araştırma KONDA'dan da gelirse iyi olur, onu bekliyorum.
  |
  |
  _____________________________
 • Yarbay
  2783 Mesaj
  Chpnin number 1 olmasi İM KAN SIZ  Bosa kendimizi kandırmayalım  Baskanlik secimi olursa ki artik meclisin bir önemi olmadığından tek ve en önemli seçim o  Chp+iyip+saadet tarafindan aday yapilip disardan hdp destegi alan imamoğlu seçilebilir buna eyvAllah ama kesinlikle chp 1.falan olamaz hayal görmeyin  < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  |
  |
  _____________________________
  -----------------------------THE FORUMLORIAN--------------------------
 • Kurmay Yarbay
  17385 Mesaj
  Chp'nin pek birşey yapmasına gerek yok aslında. Başta Akp ve ortağı kendi kendilerine zaten kademeli olarak tüy dikme aşamasına hızla geliyorlar.  < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  |
  |
  _____________________________
  Sen öldüğün gün bende öldüm canım anneannem...
 • Uzaklaştırılmış 26 gün cezanın, 25 gün 12 saat 2 dakika kadarı kaldı.
  CHP'nin 1. Olması için AKP'nin %28 altına düşmesi lazım  Nasıl ki DSP 1999da %22 ile 1.oldugu gibi çok parçalı yapı olması lazım  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MiLLETiNVEKiLi -- 9 Eylül 2019; 19:58:31 >
  _____________________________
  Demokratik Değişim Hareketi. Demokratik seçimler için 41 ilde 2000 kişi gerekiyor CHP-iyi parti demokrasi için adım atmazsa seçimlere girebilecek parti kurmalıyız
 • Yarbay
  8449 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: MiLLETiNVEKiLi

  CHP'nin 1. Olması için AKP'nin %28 altına düşmesi lazım  Nasıl ki DSP 1999da %22 ile 1.oldugu gibi çok parçalı yapı olması lazım
  CHP 29 30 arasında.  Ak parti açısından asıl sorun mhp.  Şu anda mhp yüzde 15 alıyor. Üstüne Ak parti iyi ve saadete de oy kaybedince, kararsızlarfa genelde eski Ak partili olunca durum bu.  Kararsızlar eski oy verdiği partiye göre dağıtılsa 3-4 puan farkla gene birinci olur.  Lakin artık yüzde 50'nin altında cumhur ittifakı.  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  |
  |
  _____________________________
 • Binbaşı
  1273 Mesaj
  Daha Akp bölünecek arkadaşlar, reis destekçileri boş hayal kurmasınlar. Bu son dönemleri, malumun ilanı zaten belediye seçimlerinde belli olmuştu.

  Devlet Bahçeli elini attığı yeri kurutuyor ve bundan Akp bile kaçamadı.
  _____________________________
 • Yarbay
  3578 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: Thingol

  Ben CHP'nin oyunun çok değiştiğini sanmıyorum ama AKP'den MHP'ye çok büyük kayma var. Çevremde de görüyorum bunu.  Çözemediğim nokta ise insanların halen Devlet Bahçeli'den bir şeyler beklemeleri.
  Bahceli nin devletin adamı olduğunu aslında halk için çalıştıgini felah sananlar var ciddi ciddi.  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  |
  |
  _____________________________
  VODAFONE NET PİŞMANLIKTIR.
  Ryzen 5 2600x Core Frozr L - 1,375V 4.1Ghz/Msi X370 Gaming Plus /Palit Gtx 1080 Dual/2x8 3466 MHz CL14 Crucial Ballistix/256 Gb M2 SSd/ 3 Tb HDD/ Cooler Master Haf 912 Advanced/750W Cooler Master Psu
 • Yarbay
  2985 Mesaj
  [26 Ekim 2020 10:27:18 tarihine dek bölüme mesaj atamaz]
  AKP nin kaybetmesindeki tek kötü yan yerine CHP nin gelecek olması.

  Şimdi büyük çoğunluğunuz itiraz edecek ama ben net bir biçimde söyleyebilirim ki hiç bir şey hayal ettiğiniz gibi olmayacak.

  Ekonomik anlamda bir şeylerin düzelmesini beklemeyin. Üzülürsünüz.
  _____________________________
 • Yarbay
  8449 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: Treth

  AKP nin kaybetmesindeki tek kötü yan yerine CHP nin gelecek olması.

  Şimdi büyük çoğunluğunuz itiraz edecek ama ben net bir biçimde söyleyebilirim ki hiç bir şey hayal ettiğiniz gibi olmayacak.

  Ekonomik anlamda bir şeylerin düzelmesini beklemeyin. Üzülürsünüz.
  40 kez söyledim gene söylüyorum bu ülkenin başına 10 tane ergen getir bundan daha iyi yönetir.  Ak parti'den daha kötüsü imkansız.  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  _____________________________
 • Yarbay
  2985 Mesaj
  [26 Ekim 2020 10:27:18 tarihine dek bölüme mesaj atamaz]
  quote:

  Orijinalden alıntı: amadeus99

  40 kez söyledim gene söylüyorum bu ülkenin başına 10 tane ergen getir bundan daha iyi yönetir.  Ak parti'den daha kötüsü imkansız.

  Alıntıları Göster
  Nasıl olsa AKP de yitip gidecek ikimizde biliyoruz neler gitmedi ki.

  İlerleyen dönemde göreceğiz.
  |
  |
  _____________________________
 • Yarbay
  2254 Mesaj
  Chp nin doğru düzgün hiç bir muhalefet yapmadan 1. parti olması,akape nin kendi kendini yok ettiğinin bir kanıtı...
  |
  |
  _____________________________
 • Binbaşı
  1158 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: Treth

  AKP nin kaybetmesindeki tek kötü yan yerine CHP nin gelecek olması.

  Şimdi büyük çoğunluğunuz itiraz edecek ama ben net bir biçimde söyleyebilirim ki hiç bir şey hayal ettiğiniz gibi olmayacak.

  Ekonomik anlamda bir şeylerin düzelmesini beklemeyin. Üzülürsünüz.
  En azından aydınlık gençler yetişir. Bu aydınlık gençlerde bizi yarım asır içerisinde kalkındırır. Durum bu kadar basit.
  _____________________________  İnsan kahkahalarla güldüğü zaman, kabalığı ile tüm hayvanları geride bırakır.
  Köleler, gerçek yaşamdaki güçsüzlüklerini unutmak için, bir ideale veya bir kurmaca tanrıya gerek duyarlar.
  Gür ırmaklar kendileriyle birlikte bir çok çakıl ve çalı çırpıyı da sürükler; güçlü ruhlar da bir çok aptal ve mankafayı.

 • Yarbay
  2985 Mesaj
  [26 Ekim 2020 10:27:18 tarihine dek bölüme mesaj atamaz]
  quote:

  Orijinalden alıntı: NuTeRX

  En azından aydınlık gençler yetişir. Bu aydınlık gençlerde bizi yarım asır içerisinde kalkındırır. Durum bu kadar basit.

  Alıntıları Göster
  Yav he he en nefret ettiğim kafa yapısı bu aydınlık gençler yetişecek he..

  Ben sana yetişecek şeyi söyleyeyim. Tek tip idelojik olarak beyni yıkanmış bir nesil. Sanki Türkiyenin seküler kesiminin eğitim programını bilmiyoruz. Daha önce görmedik.

  En basit ben 80 nesliyim işte direkt tek tip ideolojik eğitimden geçmiş biriyim.

  Olacak şeyi AKP nin tersi olarak düşünmen yeterli. Kadrolaşma bitmeyecek değişecek yargı bağımsız olmayacak sekülere geçecek eğitim imam hatipli degil kemalistt ideolojiye bağımlı tek tip yetiştirecek.

  Şunu anlayın artık CHP demek AKP nin ikiz kardeşi demek.  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Treth -- 9 Eylül 2019; 23:13:6 >
  _____________________________
 • Yüzbaşı
  583 Mesaj
  bütün muhalif adaylar seçime girmişken (hdp adayı, iyi parti adayı) ve tek bir çatı altında birleşmemişken dahi muharrem ince %30 barajını başarmıştı.

  chp'nin %30u geçmesi zor değil. doğru hamlelerle hatta kılını bile kıpırdatmasa dahi en az %30'a ulaşacak oy potansiyeli var. arkasına rüzgarı aldı. ha bu tek parti olmasına yeter mi zaman gösterecek.
  |
  |
  _____________________________
Sayfaya Git:
Sayfa:
Reklamlar
Cancer Clinical Trials
Bitcoin
Canlı Tv izle
Radyo Dinle
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR4
0,328
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.