Şimdi Ara

İ7-8700K Isınma Sorunu (8. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
170
Cevap
4
Favori
6.882
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Curve atamadım videosa 460x kasa ve h115i ikilisi vardı(120 egsoz / 2x120 üst egsoz / 2x140 emme birde radyatör arkası 140 şeklindeydi) commander, profilimde üst egsozlar fixed 50%, arka egsoz 60%, ön deki emmelerde 55% şeklindeydi 460x’de ki yer sıkıntısından dolayı sadece 1 tane fan koyabilmiştim p/p için o da en düşük devirdeydi.

Şu an h150i pro 570x kasada p/p şeklinde radyatörün kendi fanları 40% ön emmelerde aynı üstekiyle aynı seviyede ( 3x120 emme + 3x120 radyatörün arkasında / 2x140 üst egsoz / 120 arka egsoz)

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • s1Lv3r S kullanıcısına yanıt
    Bende de EVGA CLC 240 var ön panelde pull olarak bağlı. 4.8ghz 1.23v pubg ultra'da 57-58 alıyordum. Sıcakların artmasıyla 60-65 civarlarına yaklaşıyor. Radyatör fanlarını %30'da kullanıyorum. RPM arttırınca sıcaklıklar biraz daha iyileşiyor ama bu sefer de çok ses çıkartıyorlar.
  • ocean-x O kullanıcısına yanıt
    Yüzde 60 sabit hızlarda aşırı bir fan sesi olmuyor ekran kartının fan sesini daha çok duyuyorum kasada ayrıca Şu an ki ayarlarımız benzer 1,23v ve 4,8ghz akşam güncel değerleri paylaşırım.

• 6/12 Default turbo hızlarında(yani tamamen default cpu) undervolt yapmayı deneyen oldu mu, olduysa minimum kaç vcore'da rock solid çalıştırabildiniz?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi No Way Out -- 9 Mayıs 2018; 21:7:28 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: No Way Out

6/12 Default turbo hızlarında(yani tamamen default cpu) undervolt yapmayı deneyen oldu mu, olduysa minimum kaç vcore'da rock solid çalıştırabildiniz?
    seçilmiş bir 8700k ile hızlı bir test yaptım 1.14voltla 6core 4.3ghz saatinde tamamen stabil kalıyor

tamamen stabilin benim sözlüğümde karşılığı günlerce aralıksız 12threadle h264 video ve ffmpeg ile eşzamanlı audio çevirebilmek bu test için elbette günlerce test etmedim sadece vray benchmark ile test edip üstüne yeterli vcore güvenlik payını koydum ama aynı işlemci 1.07voltla cinebenchte stabil kaldı ve 8700k tecrübelerim gösteriyor ki cinbenchin stabil kaldığı voltajın üstüne en az 70millivolt vcore koyulursa tamamen stabiliteye ulaşıyor yani hesap tutuyor
  • s1Lv3r S kullanıcısına yanıt
    1.32v delidsiz 8700K ile bu sıcaklıklar ancak 0 derece odada olur(belki bunda bile olmaz çükü delidsiz peak attırır) eğer vcore dışında pll voltage gibi diğer voltage ayarlarıyla oynadıysan onlar sıcaklık sensörünün yanlış göstermesine neden olabiliyor.

Eskiden 0.975'e undervolt yapılmış 8400 kullanıyordum nh-u14s ile avx açık prime95 small fft'de +20 derece odada 350rpm fan hızında max core temp 55 derece gören işlemciydi, ancak onda gösterdiğin ısılarda oynanıyordu.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi No Way Out -- 10 Mayıs 2018; 0:43:45 >
  • Pll ayarları değişmedi, yaklaşık 5 ay önce yüklediğim video oda en fazla 24-25 derecedir, oyun içinde gördüğü sıcaklıklar bunlar tabiki prime da uçup gidiyor.Güncel bir videoda eklerim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi s1Lv3r -- 10 Mayıs 2018; 3:19:48 >
  • Böyle bir sisteme o anakarti o sıvı soğutmayı ve kasayı niye takarsin ki? Delid işlemi yaptır o sıvı soğutmadan kurtul Corsair h115i extreme al RGB olmayan versiyonunu tercih et. 👍

• No Way Out kullanıcısına yanıt
    1.08V'un altına düşmediği sürece 4.3GHz tam yükte taş gibi stabil kalıyor benimkisi. 1.135V manuel verdim, LLC5 ayarlı. 1.088-1.104V arası geziyor bu ayarlarda. Anakart ROG Strix Z370-E, soğutucu TT Frio 2x ML120 fan var. Asus anakartların LLC ayarları biraz garip, LLC6'ya kadar (7 kademe var) çok hafif, 6 ve 7 de aşırı agresif davranıyor. Bios güncellemesi gelmiş, onu yapacağım birazdan. (bendeki 612, en son 616 var)
  • quote:

Orijinalden alıntı: Guest-0E2A3DE6D

1.08V'un altına düşmediği sürece 4.3GHz tam yükte taş gibi stabil kalıyor benimkisi. 1.135V manuel verdim, LLC5 ayarlı. 1.088-1.104V arası geziyor bu ayarlarda. Anakart ROG Strix Z370-E, soğutucu TT Frio 2x ML120 fan var. Asus anakartların LLC ayarları biraz garip, LLC6'ya kadar (7 kademe var) çok hafif, 6 ve 7 de aşırı agresif davranıyor. Bios güncellemesi gelmiş, onu yapacağım birazdan. (bendeki 612, en son 616 var)
    hangi stabilite programıyla?
  • pirefokkes kullanıcısına yanıt
    Prime95 small fft. Yoksa 1V civarında cinebench falan da alabiliyor

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bu ayarlarda işlemcinin sıcaklık değerleri nedir ?
  • quote:

Prime95 small fft. Yoksa 1V civarında cinebench falan da alabiliyor
    cinebenchin 0.1volt üstünde olduğunuza göre stabilitesi garanti fakat prime95le test etmeyi önermem iki nedeni var birincisi işlemci sıcaklığı 70in altında olduğu sürece prime95teki stabil vcore pek çok başka testi geçemiyor çünkü prime95in yaptığı sadece avx sse gibi modüllerle işlemciye tonlarca fpu işlemi yığıp sadece çok fazla akım çekmesini sağlıyor işlemcinin tüm birimlerini test edip zorlamıyor diğer nedeni de tam da bu prime95 işlemcinin başka hiçbir işlemle çıkmayacağı en yüksek sıcaklığı görmek açısından yararlı olabilir fakat birkaç dakika test edip bu sıcaklığı öğrendikten sonra testi devam ettirmek uzun vadede zarar veriyor çünkü toplam akım 100amperin çok üstüne çıkıyor ki bu akım değerinin üstünde elektromigrasyona işlemci 3yıl bile dayanmıyor testlerde

• ocean-x O kullanıcısına yanıt
    AVX yoksa en fazla anlık 61-62 derece görüyor çekirdekler, 52-60 arası geziyor genellikle. 90-105W arası çekiyor. (güç sınırı kısa süreli 220W, uzun süreli 180W, yani güç sınırlaması yok)

AVX varsa en fazla 70 görüyor, genellikle 62-68 arası daha dar bir aralıkta oynuyor.120-130W çekiyor. AVX offset kapalı, frekans düşürmüyor. 6 çekirdek de 4.3GHz. Hatta SS de aldım bunu yazarken. Bios güncellemesi sonrası 1.072V ile AVX'te stabil kalıyor

Zaten en tepe veya en dip ne olur diye görmek için kullanıyorum. GTX 1070 de varken OC yapmaya da şu anda ihtiyaç duymuyorum. XTU gibi anakarttan CW verdirecek kadar absürt bir yük testine ihtiyaç yok, aynı şekilde günlerce, saatlerce prime95 açmanın da mantığı yok dediğiniz gibi. Bundan önce i7 2600K kullanıyordum, 4.8GHz OC yapmıştım, iyi güzel. Prime95 taş gibi, GTA V bir girdim, 10dk sonra çatt kitlendi. OC yapınca veya voltajla oynayınca %100 kararlı diye bir şey yok sonuçta. 8700K'da da eski bios'ta LLC ayarları hatalıymış, voltaj fazla düşüyordu Asus anakartlarda. Yükte taş gibi, yük birden kalkınca voltaj fazla düşüp kitliyordu sistemi. O sorun bios güncellemesiyle çözüleli çok oluyor tabi ama sonuçta %100 kararlı demek doğru değil. Hiç beklenmeyen bir yerde hata alınabiliyor. Prime95'te SmallFFT geçerse 10dk, arka arkaya 5-6 tur cinebench'ten de sağ çıkıp 1-2 tane kısa video dönüştürdüğümde sorun yoksa biraz da oyun oynar denerim. Sorun yoksa kararlıdır, değilse değildir.

Prime95'i de uzun süre birkaç defa kullananlar fark etmiştir zaten, özellikle blend testinde yük tipi belirli aralıklarla değişiyor. Voltaj, güç tüketimi, sıcaklık belirli aralıklarla değişiyor. 90W'tan 100W'a çıkıyor ama daha serin kalıyor vs. Her şeyi test etmiyor elbette. 5GHz çekip oyunda max 50-55C diye kararlı demek de doğru olmaz. Her programın yük tipi ve şekli başka. Yeteri kadar olabildiğince denemek lazım kararlı mı değil mi diye. İşlemciler kıyaslanırken, kararlılık test edilirken bakılacak çoooook şey var. Hepsini yapmak pek mümkün oluyor, uç değerlerin test edilmesi o noktada fikir verebiliyor. Şimdi cinebench'te deneyeceğim, performans artışı diyordu bios güncellemesi notunda, ne var ne yok göreceğim.

%2-4 arası bir performans artışı var. Tek izlekte 5-6 puan, çoklu izlekte 30-5 puanlık bir artış var.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-0E2A3DE6D -- 10 Mayıs 2018; 11:36:27 >

• quote:

Zaten en tepe veya en dip ne olur diye görmek için kullanıyorum. GTX 1070 de varken OC yapmaya da şu anda ihtiyaç duymuyorum. XTU gibi anakarttan CW verdirecek kadar absürt bir yük testine ihtiyaç yok, aynı şekilde günlerce, saatlerce prime95 açmanın da mantığı yok dediğiniz gibi. Bundan önce i7 2600K kullanıyordum, 4.8GHz OC yapmıştım, iyi güzel. Prime95 taş gibi, GTA V bir girdim, 10dk sonra çatt kitlendi. OC yapınca veya voltajla oynayınca %100 kararlı diye bir şey yok sonuçta. 8700K'da da eski bios'ta LLC ayarları hatalıymış, voltaj fazla düşüyordu Asus anakartlarda. Yükte taş gibi, yük birden kalkınca voltaj fazla düşüp kitliyordu sistemi. O sorun bios güncellemesiyle çözüleli çok oluyor tabi ama sonuçta %100 kararlı demek doğru değil. Hiç beklenmeyen bir yerde hata alınabiliyor. Prime95'te SmallFFT geçerse 10dk, arka arkaya 5-6 tur cinebench'ten de sağ çıkıp 1-2 tane kısa video dönüştürdüğümde sorun yoksa biraz da oyun oynar denerim. Sorun yoksa kararlıdır, değilse değildir.

Prime95'i de uzun süre birkaç defa kullananlar fark etmiştir zaten, özellikle blend testinde yük tipi belirli aralıklarla değişiyor. Voltaj, güç tüketimi, sıcaklık belirli aralıklarla değişiyor. 90W'tan 100W'a çıkıyor ama daha serin kalıyor vs. Her şeyi test etmiyor elbette. 5GHz çekip oyunda max 50-55C diye kararlı demek de doğru olmaz. Her programın yük tipi ve şekli başka. Yeteri kadar olabildiğince denemek lazım kararlı mı değil mi diye. İşlemciler kıyaslanırken, kararlılık test edilirken bakılacak çoooook şey var. Hepsini yapmak pek mümkün oluyor, uç değerlerin test edilmesi o noktada fikir verebiliyor. Şimdi cinebench'te deneyeceğim, performans artışı diyordu bios güncellemesi notunda, ne var ne yok göreceğim.

%2-4 arası bir performans artışı var. Tek izlekte 5-6 puan, çoklu izlekte 30-5 puanlık bir artış var.
    evet sonuçta herkesin stabilite tercihi de birbirinden farklı sınıra çok yakın duranı da var çok garantici olanı da var ben de günlük kullandığım 7700klı makinede benzer yöntemi kullanıyorum x264 ve ffmpegle bir film dönüştürebilen en düşük vcore üstüne 20-30millivolt güvenlik payı koymak yeterince garantili oluyor ama gördüğüm kadarıyla 4çekirdek üstü intellerde malesef daha kesin sonuç veren bir stabilite programı yok bu arada tabi tüm yükler altında yaklaşık eşit vcore veren 4-5 veya 6 seviyelerindeki bir load line calibrationdan bahsediyorum her zaman anakartın olabildiğince hatasız yazılımı müsade ettiği sürece asusun z370 biosunda llc sorunu olduğunu bilmiyordum ben de 8700k testlerini asusta yaptım tekrar gözden geçirmekte fayda var demek

O sorun düzeltileli bayağı oluyor ama LLC1 ile LLC5 arasında pek fark yokken LLC5 ile 6 ve 7 arasında dağlar var. En uygun nokta olarak LLC5 buldum. 6'ya 7'ye çıkınca ayarladığım manuel voltajın üzerine çıkıyor bazen. Bios güncelledikten sonra denemedim ama 612 sürümünde öyleydi en azından.

Bios güncellemesinden sonra Min kararlı kaldığı voltaj düşmüş, belki LLC tarafında da bir değişiklik vardır, o kadar test yapmadım. Fan ayarı için bayağı ayar gelmiş, fazla kurcalamadım, Fan Xpert ile ayarlıyorum 2 tıkla. En son kullandığım 612 sürümünden sonra çıkan 3 bios'un changelog'ları sırasıyla şöyle:

1. Improve memory compatibility.

1.Support RAID on CPU function in Z370 series.
    2.Improved system performance.

1. Improve OC performance
    2. Improve system stability

Min voltajın değişmesi sanırım son sürümdeki OC performansı iyileştirmesi ile alakalı. Zaman bulunca denemek lazım

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-0E2A3DE6D -- 10 Mayıs 2018; 12:12:44 >

• Arkadaşlar stabilite testi için prime95 small fft, aida fpu filan boşverin bunlar daha çok power ve soğutucu testi tabi ki voltaj çok azsa bunlardada belli olur ama benim önereceklerim -+0,010v gibi ince stabiliteyi yakalamaya çalışanlar için.

Altta ss'ini koyduğum iki program daha az ısıtmasına/güç çektirmesine rağmen(p95 avx small'a göre daha az güç çekiyor) en çok bu iki program bu ayalarda stabil mi değil mi ortaya çıkartıyor, hemde saatlerce beklemeye gerek yok 10 dakika içinde süre içinde ortaya çıkartıyorlar tabi siz daha fazla bekleterek dahada stabiliteden emin olabilirsiniz, isterseniz LinX'de run sayısını artırıp test süresini uzatabilirsiniz.

İki programı aynı anda açmayın. OCCT'de aynı ayarlar girilmiş olduğuna emin olun.

İki programda cpu stabil değilse fail, error verip duruyor eğer hiç stabil değilse mavi ekran, donma, reset vs.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi No Way Out -- 10 Mayıs 2018; 20:0:36 >

• No Way Out kullanıcısına yanıt
    Bu programlar güvenilir mi acaba ilk defa duydum. 10 dakikada kesin sonuçları verdiğini nereden anlıyorsunuz ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: No Way Out

Arkadaşlar stabilite testi için prime95 small fft, aida fpu filan boşverin bunlar daha çok power ve soğutucu testi tabi ki voltaj çok azsa bunlardada belli olur ama benim önereceklerim -+0,010v gibi ince stabiliteyi yakalamaya çalışanlar için.

Altta ss'ini koyduğum iki program daha az ısıtmasına/güç çektirmesine rağmen(p95 avx small'a göre daha az güç çekiyor) en çok bu iki program bu ayalarda stabil mi değil mi ortaya çıkartıyor, hemde saatlerce beklemeye gerek yok 10 dakika içinde süre içinde ortaya çıkartıyorlar tabi siz daha fazla bekleterek dahada stabiliteden emin olabilirsiniz, isterseniz LinX'de run sayısını artırıp test süresini uzatabilirsiniz.

İki programı aynı anda açmayın. OCCT'de aynı ayarlar girilmiş olduğuna emin olun.

İki programda cpu stabil değilse fail, error verip duruyor eğer hiç stabil değilse mavi ekran, donma, reset vs.
    resim gözükmüyor fakat programlardan biri linx linkpack diğeri occt ise özellikle linx linpacki kesinlikle önermem onun da prime95 gibi yaptığı şey işlemcinin çok yüksek akım çekmesine neden olmak

occt iyi ve görece kesin sonuç veren bir program ama yine de occt testiyle 10dk stabil kalan vcore voltajında handbrake ile video çevirmeye kalktığınızda 1saat içinde stabil olmadığını gösterebiliyor bu yüzden 0.01volt olmasa da 0.02volt üstüne eklemek gerekebiliyor

• 
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.