Şimdi Ara

İ7-8700K Isınma Sorunu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
171
Cevap
4
Favori
6.880
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar Dark AquaForce W240 2 Fanlı Sıvı Soğutma kullanıyorum işlemci Boşta 30 ila 50 derece oyundayken 78 ila 87 dereceleri buluyor arası ani çıkışlar ve ani düşülerde oluyor İşlemciyi 5.0 Ghz Kullanıyorum Bilgisayarda 6 adet fan var sıvı soğutmayla birlikte 3 ekran kartında 1de power supplyn var toplam 10 fan var bu kadar ısınması normalmi ? Pc yeni topladım

ÇÖZÜM OLARAK NE ÖNERİRSİNİZ ARKADAŞLAR BU KASAYA ÇOK MASRAF YAPTIM

Pc Özelliklerim

Ekran Kartı: MSI GeForce GTX1080 Ti LIGHTNING Z 11GB GDDR5X 352Bit DX12 Nvidia Ekran Kartı

İşlemci: Intel Core i7 8700K Soket 1151-V.2 3.7GHz 12MB Önbellek 14nm İşlemci

Ram: CORSAIR 16GB (2x8GB) VENGEANCE LED Kırmızı DDR4 3200Mhz CL16 Dual Kit Ram

Harddisk: WD 3.5" 1TB Caviar Blue SATA 3.0 7200Rpm 64MB Cache Harddisk

SSD: Samsung 250GB 960 EVO M.2 Sata NVMe SSD (Okuma Hızı 3200MB / Yazma Hızı 1500MB)

İşletim Sistemi: Windows 10 Pro 64 Bit

Soğutma: DARK Aqua Force W240 Çift Fanlı 240mm Sıvı Soğutma

Anakart: GIGABYTE Z370-HD3 Intel Z370 Soket 1151-V.2 DDR4 4000 (O.C)MHz Anakart

Güç Kaynağı: High Power 850W 80+ Gold 14cm Fanlı Tam Modüler Güç KaynağıI

Kasa: Power Boost Elegance Serisi VK-G1007B 4x12cm Mavi Led Fanlı, USB 3.0, Tempered Glass Gaming Kasa

KASANIN Resmi: https://i.hizliresim.com/By359Q.jpg
    https://i.hizliresim.com/POmZY6.jpg

• Sıcaklık açısından nasıl bir işlemci bu la? En ufak birşeyde 90 dereceyi göreceğim diye can atıyor. Maşallah öyle istediğin kasayı alamazsın, bilmem kaç fan olmazsa olmaz, anakarta 370 çipset yetmez en iyisini alacaksın, hele su soğutmaya 600-700 lira harcamazsan unut haaaa. Çoğu zaman bu da kesmiyor işlemciyi mengene arasına sıkıştırıp delid melid yapacaksın 7 bine yakın para harcadıktan sonra. Ha bide bir sonraki işlemci serisini takamayacaksın anakartına... İşlemci değil düğün adeti bol memleketten nazlı kız alıyoruz sanki.

En ufak bir şeyde hooop 90 derece.

-Ne oldu?
    -Hocam her şey güzel de şu olmamış o yüzden işlemci 90 derece. Şimdi onu satıyorsun yerine en iyisinden bilmemneden alıyorsun. Yoksa bu iş yatar haaaaa

Çok iyi demişler daha bunun yazı var diye.

Kimse yanlış anlamasın lütfen ama BEN bu kadar naza para harcayacağıma gider en iyisinden 7-8 yıl kullanmalık 2k ekran alır artan paranın bir kısmını yeni çıkacak nvida ekran kartına harcar şu sistemden çok daha kaliteli çıktı alırım oyun keyfi açısından. Ha alana lafımız yok tabi. Insanlar istediğini almakta serbest ve niye alıyorsunuz demek olmaz. Umarım konu sahibi arkadaş sorunu kolayca çözer. Kolay gelsin

Ek. İşin ilginci Amd'yi yıllarca yerden yere vurduk haklı olarak şu sıcaklık yüzünden, şimdi intel işlemcilerinin bir kısmı mengene mengene geziyor delid için, bizler bu çok normalmişçesine ya şu 2-3 parcayı değiştir (+2000TL) bide delild yapıp garanti dışı bıraktınmı işlemciyi geçer diyoruz.

Intel olunca bakış değişiyor galiba. 'Şu işlemciyi üretirken delidle de öyle sat bana' diyen pek yok. Onun yerine 'çok performanslı +2000 ekstra masraf yapacaksın, bir de garanti dışı bırakacaksın 2000 verdiğin işlemciyi' var

Kişisel fikrimi söylüyorum şu işlemci orjinal haliyle delidlenip gelmeden bir kuruş para vermem intel işlemcilerine. Aynı şekilde motoru çok güzel diye klimasız araba yapıp 200 bin isteyen bir otomobil de almayacağım gibi. Deseler aga al arabayı sanayide klima taktırısın, gülerim... Buda farklı değil bana göre
    işlemci ısınan bir işlemci bu kadar basit istersen manuel voltaj ver istersen başka voltaj ver istediğin ayarı kapat istersen kasa değiş istersen 10 tane fan tak istersen anakart değiş biostan istediğin ayarı yap o işlemci 70 dereceyide görücek 80 dereceyide görücek delid yapmadan o sıcaklıklardan kurtulamassın aynı soğutucu aynı kasada 4.6 ghz 1.350 voltaj 6700k ile 55 dereceyi geçmiyordum delidsiz

8700k ya oc yapmayıp voltajı az versen bile 70 80 derecelere çıkıyor ısısı bu kadar basit nasıl bir intel fanboyluğu dönmüşse konuda bu kadar basit şeyleri söyleyememişler o sıcaklıkları istemiyorsan delid yapicaksin

biri de demiş 4.4 de 1.135v de kullanıyorum 60 dereceyi geçmiyor abicim senin kafanmi iyi o verdiğin mhz ye bak verdiğin voltaja bak işlemci halan daha 60 dereceyi görüyor üstüne sorun yok diyorsun

bendede 8700k var kullanmasak milleti kandıracaksınız ısınmıyor siz kullanmasını bilmiyorsunuz diye
    İşlemciden yana sorunu olmayan kişi burada kolay kolay bir şey yazmaz. Ben de i7 8700k kullanıyorum akasa venom a20 sıvı soğutmayı otomatike ayarladığımda oyunlarda 35-45 arası seyir ediyor. Fanları full çalıştırdığımda da 30-40 derece arası çalışıyor 4.7ghz'de.

Zaten base clock her şekilde fps olarak yetiyor 5ghz'de kullanmak maksimum 3-5fps fark eder. 3-5 fps için sistemi zorlamanın da mantığı yok
    saçma sapan?

yasım 35
    7-8 yasımda berı bılgısayarım var.bıze kımse bısey ogretmedı
    bızım nesıl, bozup yaparak ogrendık.
    Bılgısayarcıya gıdıp verdıklerı urunlerı alıp,sonra sorun oldugunda sucu bılgısayarcıya atıp "bılgısayarcı boyle verdı" dıye yardım etmeye calısanlara aglanıp durmadık

1.sayfada yazdım cozumu

sen okumuyorsan halen bılgısayarcıyı sucluyorsan dalga gecılır bu durum ıle
    ayrıca bız dalga gecmıyoruz durum ıle bırcok kullanıcının dustuklerı hataları dıle getırıyoruz

ayrıca bır psu nun 850w olması onemlı degıl
    o psu nun performansı nedır kalıtesı nedır markası nedır

PS:Sana burada yardım etmeye calısıyoruz ama nafıle
    okumuyorsunuz yada dedıgım gıbı okudugunu anlamıyorsun
    ne dıyeyım artık
  • Soğutucu, anakart ve kasa o işlemciyi 5Ghz olarak çalıştırmak için yeterli değil. Zaten sağlam ürünler değiller. Böyle bir sisteme o üçlü yakışmamış. İşlemcinin frekansını düşürün. 4.7Ghz’e çekin. Enhanced Turbo’yu kapatın. CPU Halt ve CPU Eis ayarlarını da kapatın. Voltajı düşürün vr işlemciyi 4.7Ghz’e çekin. Daha sonra sonuçları paylaşırsanız sevinirim. Ona göre yardımcı olmaya çalışırım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi techniquest35 -- 18 Aralık 2017; 0:15:31 >
    < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Islemciye cok voltaj vermişsin

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • voltajı nasıl düşürebilirim O.C Biostan i7 8700k 5.0ghz Seçeneğine Tıklayarak yapmıştım voltajı nasıl düşürceğim hakkında hiç bir bilgim yok
  • Uyduruk soğutucu, sıcaklıklar normal.
  • 8700K görmeyenler, koyu AMD fanları falan hemen de taaruza geçmiş.

Anakart zayıf, soğutma zayıf, kasa feci. O sıcaklıklara bile şükretsen yeridir.
  • Hocam sonrada bu arkadaşlar gtx 1070ti alacağına 1080 almak için anakarttan soğıtucudan filan kısıyorlar.Sonra niye böyle oldu şöyle oldu

• Oyundayken bu sıcaklıklara ulaşması soğutma sistemin de sıkıntı olduğunu gösteriyor , "prime95" gibi full yük/işkence testlerin de bu sıcaklıklara çıksa kabul edilebilirdi.

-Kasa içi , fan yönlerini hava koridorunu kontrol edin.

-Termal macunu kontrol edin

-Su soğutmanın düzgün çalıştığını kontrol edin (Pompa vs..)

-Son seçenek olarak işlemcinin termal katmanında yani kendisinde sorun olması muhtemel.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Maxwell1 -- 18 Aralık 2017; 23:28:11 >
    < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Johnny Sinsin Teyze Kızı J kullanıcısına yanıt
    Yok yanıyor yok bilmem ne oluyor, aynı işlemci bende de var. Prime95 açınca anakart 35 derece, işlemci 55-60larda 4.4GHz'de 1.135V ile. 5GHz'e oto ayarla çıkınca anlık 90 spike atıyor, sonra 65-85 geziyor. Oto ayar dediğim de anakartın 5GHz seçeneği, 1.4V falan veriyor. Kaldı ki millet sıvı soğutmayla falan bu kadar yüksek diyor. Benimki hava soğutma ile, kafa ütülemeyecek fan ayarında böyle.

Yeni kasa toplayanlara bakıyorum, %90'ının seçtiği kasada hava girişi yok. Kasayı da sıfırlamışsınız masaya, aferin. Sonra sistem yanıyor bilmem ne. Sıvı soğutma var diye 5 saat kesintisiz oyun oynayınca o yine ortalama bir hava soğutmayla kaça çıkıyorsa ona çıkacak. Ama onu anlatamıyoruz. bana ne yav, kim ne yapıyorsa yapsın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-0E2A3DE6D -- 19 Aralık 2017; 0:20:2 >
  • Bunun ısıyı keşke enerjiye çevirebilsek...
  • İşlemciden yana sorunu olmayan kişi burada kolay kolay bir şey yazmaz. Ben de i7 8700k kullanıyorum akasa venom a20 sıvı soğutmayı otomatike ayarladığımda oyunlarda 35-45 arası seyir ediyor. Fanları full çalıştırdığımda da 30-40 derece arası çalışıyor 4.7ghz'de.

Zaten base clock her şekilde fps olarak yetiyor 5ghz'de kullanmak maksimum 3-5fps fark eder. 3-5 fps için sistemi zorlamanın da mantığı yok

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • O soğutucu + anakart ile gayet normal hocam. İkisi de yetersiz.

• anakartın neyi yetersiz ben onu anlamıyorum ? sorunum ısınma diyorum siz anakart diyorsunuz
  • quote:

Orijinalden alıntı: Gold Man

anakartın neyi yetersiz ben onu anlamıyorum ? sorunum ısınma diyorum siz anakart diyorsunuz

her anakartın OC duzeyı aynı degıldır
    her nekadar 370 chıpset olsada
    7 phase

Ps:10 kasa fanı olunca sogutuyor dıye dusunmeyın
    saglıklı olan hava aksını dogru saglamak
    ornek vermek gerekırse
    mesela 3 fan ıle daha ıyı bır hava akımı saglanırken bır ksada
    10 tane fan takınca hava akımı dagılabılır ıcerde sıcak havayı hapsedebılır

tavısym nedır
    1-OC kapatın 8700k oc suz bıle cok yeterlı gelecektır nıye kastırıyorsunuz
    2-Daha ıyı bır sogutucu alın.oc yapmak ıstıyorsanız
    3-daha ıyı bır kasa alınız(kasadan kastım daha ıyı fanlar daha ıyı bır hava akımı saglayacak bır kasa)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi InsideR -- 19 Aralık 2017; 15:10:19 >
  • 5.0 ghzde oyun oynayabilyorum 1 saat sonra 80 dereceyi buluyor anakartın burdaki rolü ne anlamadım sadece ve hangi anakartı öneriyorsunuz bütcem ona göreydi ona göre aldım burda benim suçum yok bilgisayarcıyı dinledim sorun olmaz dedi tamam dedim yap o zaman şimdi ne öneriyorsunuz sorun ankarta sorun soğutucuda falan demeyin şu soğutucuyu al şu kasayı al şu anakartı al diyin bende alim çözülsün artık bıktım ya
  • AIDA64 Extreme çıkıyor bu sıcaklıklar oyundayken 70 1 saat sonra 80 85
  • AİDA64 Test Sonuçları Bunlar:https://i.hizliresim.com/yzQd19.png bu otomatik GHz

5.0 Ghz Yapınca 90 Dereceye Çıkıp bilgisayar kendini kapatıyor bi anda çıkıyor 1 saniyede 90 dereceye çıkıyor normalmi yoksa soğutucudamı problem var arakdaşlar ona göre çözüm söyleyin yapın ALLAH aşkına 2 aydır uğraşıyorum bunla
  • Hocam dh ana sayfada geçen gün asus anakart incelemesi vardı. 8700k 5,2 ghz corsair h115i soğutucuyla 100 dereceyi görüyor. işlemci çok güçlü ve ısınıyor haliyle az bi voltaj bile verseniz ısı kaçınılmaz oluyor. en iyi sıcaklıkları şu testte gördüm ama onlar da 87 derecelere çıkmış
    http://www.guru3d.com/articles_pages/intel_core_i7_8700k_processor_review,27.html
  • quote:

Orijinalden alıntı: Gold Man

5.0 ghzde oyun oynayabilyorum 1 saat sonra 80 dereceyi buluyor anakartın burdaki rolü ne anlamadım sadece ve hangi anakartı öneriyorsunuz bütcem ona göreydi ona göre aldım burda benim suçum yok bilgisayarcıyı dinledim sorun olmaz dedi tamam dedim yap o zaman şimdi ne öneriyorsunuz sorun ankarta sorun soğutucuda falan demeyin şu soğutucuyu al şu kasayı al şu anakartı al diyin bende alim çözülsün artık bıktım ya

sıvı sogutucuda corsair h110 -h115 ya nzxt alacaksın x52 x62

yukarıdada yazdım ıyı bır anakart degıl
    bılgısayarcı acıkcası ıtelemıs
    kasa sogutuc ve anakartı

yapman gerekenlerı yazdım
    bılgısayarcı der

bılgısayarcının elınde 50tl olsa ve bak bu 50tl dese bıle ınanma :D

Kasa tavsıye Corsair Air 740 Kup kasa hava akımı ve dızayn acısından mukkemelle (2 taraflı buıld)
    sogutucu Corsair h115
    Anakart MSI Z370 GAMING PRO CARBON AC INTEL Z370 tavıye ederım

• daha ucuz bi anakart yokmu ?
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.