Şimdi Ara

i5 750'li sisteme upgrade veya yeni sistem önerisi?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
13
Cevap
0
Favori
5.018
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Selamlar, aşağıdaki sisteme sahibim 5 yıldır sıkıntısız kullanıyorum. Zaten 5 yıl önce de "artık biraz uzak durayım" diyerek bu sistemi toplamıştım. Sonrasında sadece ekran kartını bir kaç kere değiştirdim, uzun zamandır da sistem aynı. Eskiden OC ile de uğraşırdım ama bu sistemi hiç oc yapmadım, deneseydim de herhalde ramlerden dolayı fazla gitmezdi.

Pek oyun oynamıyorum.

Sistemim

i5 750
    gigabyte p55 ud4p (lga 1156)
    hi level *2 1600 ddr3
    gigabyte 1 gb gtx 460
    500 gb WD black disk depo olarak 2 yada 3 tane daha disk
    markayı unuttum ama kaliteli bir psu'm da var galiba 600W

şimdi bu sisteme

kingston v300 120 gb SSD (165 tl)
    2*2 hi level (yukarıdakinin aynısı ram) (120 tl)
    Gigabyte 2gb gtx 960 (670tl) (opsiyonel)

alarak takviye ile 2-3 yıl daha idare eder hale getirmek mi yoksa yok bütçeyi biraz yükseltip (400-500 tl) kadar yeni nesil AMD/Intel bir sistem mi toplyıp 5 sene masaüstü defterini kapatmak mı?

Kritik konu bu güçte bir ekran kartına ihtiyacım var mı?

1080p çözünürlükte genellikle pes ve COD tarzı FPS oynuyorum, o da haftada 2-3 saat belki. Grafikleri çok iyi ayarda oynamasamda olur full hd'de güzel görünsün yeter (gölgeler ışıklar, vs detay konular çok önemli değil)

Durum özetle bu.

Önerileriniz için teşekkürler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ıspanak -- 20 Mart 2015; 10:15:43 >

• ıspanak kullanıcısına yanıt
    i5 750 hala güçlü bir işlemcidir. O.c edildiğinde günümüzden -oyun anlamında- çok da geride kalmaz.

Ama madem çok oyun oynamıyorsunuz. SSD ve ram takviyesi bence yeterli. Arada Cod oynuyorsanız gtx 460'yı satıp yerine ucuz olması açısından ikinci el bir gtx 660/hd 7870 alın o da uzun süre götürür sizi. Tahminen 300-350 arası tutar. Kendi kartınızı da 170-190 arası elden çıkarırsınız. Performans farkı büyük olur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dovahkiin_16 -- 20 Mart 2015; 12:29:40 >
  • çok teşekkürler hocam

selamlar, saygılar
  • Ben 2009 yılında ilk çıktığında i5 750, p7p55d, hi level 2x2gb 1600 almıştım.

6 yıl geçti anakart ve işlemciyi hala kullanıyorum, bu süre zarfında 500GB SSD(sata 2'ye takılı), 2x4gb ram, GTX760 aldım. 1080p, ultrada çoğu oyunu +40 FPS'de oynayabiliyorsun.

Eğer dota 2, lol, cs:go, pes, filan oynuyorum dersen 1080p ultrada +100 FPS'de her türlü oynatıyor. Birde sen 960 almak istiyorum diyorsun 960, 760'dan %15 filan daha iyi dahada fazla FPS alırsın.

Şunuda belirtmek isterim çünkü bu sistemin 6 yıl gitmesinin asıl nedeniydi, ben işlemciyi ilk aldığım günden beri aralıksız 4ghz'de kullandım. Eğer i5 750'yi 2.66ghz'de çalıştırırsan güncen ekran kartlarına her türlü darboğaz yapacaktır çünkü 2.66ghz günümüz için çok düşük bir işlemci frekansı.

Sana tavsiyeme geçince 960 gayet iyi bir seçim tabiki işlemci 4ghz olmak şartıyla, eski ramlari satarak 2x4gb dual kit alman ve iyi bir SSD olabilir örneğim samsung 840/850 serisi. kingston v300'ü veya fury'i asla önermiyorum bunlar kağıt üzerindeki değerleri veremiyorlar aldatmaya yönelik forumda bunlar ile iligli aratırsan sende görürsün. Anakart SATA2 diyede fazla takılma önemli olan erişim ve 4k yazma okuma hızları bunlarda sata2 veya sata3 pek fark etmiyor.

• uzun zaman oldu oc ile uğraşmayalı, arctic soğutucum vardı, şimdi oc için ayrı soğutucu lazım, ramların değişmesi lazım, ssd konusunda da eminim öyledir, bir kaç saatlik kurcalama sonucunda bendeki sistemin oc li haliyle daha giderinin olduğunu anladım.

Dediğin gibi ram soğutucu ssd takviyesi gerekecek, ekran kartında ise biraz bekleme kararı aldım.

hayırlı bakalım. Çok teşekkürler
  • benimde tavsiyem sistemi satıp yeni sistem kurmak yerine oc potansiyeline sahip 2*4gb ram artı işlemciye iyi bir soğutucu alman yönünde olacaktır...

işlemci hızını 3.5ghz+ yaparsan elindeki ekran kartının iki katı güçte olan kartlar takarak en az 2 yıl daha gidersin...

bu süreçte ramlere 250 soğutucuya 100 ekran kartı farkına da 250 falan versen 600 civarı bir rakama performansını ikiye katlarsın...
    Benim i5 750'li sistemime takılı bir önceki kartım GTX470'idi, 3d mark 2011'de 1450X skoru alıyorum. GTX760 ile an 2900X alıyorum. Yani tam 2 kart fark etti.

Sen 460'dan, 960'a geçersen arada dahada büyük bir fark olacak.
  • Selamlar, konuyu açarken yazmış olduğum sistemi satmak istesem acaba ne kadar eder?

Sistem Cooler master centurion 5 kasa içerisinde aktif olarak kullanıyorum, herhangibir sıkıntısı yok, cd sürücüsü var.

Teşekkürler.

Dizüstü bilgisayar alacağım büyük ihtimalle aşağıdaki modeli, onunla ilgilide yorumunuz olursa sevinirim.

http://www.sadecenotebook.com/asus-x550jk-xo012d-pmu357101

500 gb hdd bana yeter, 4 gb ram'de sıkıntı olmaz olmsı halinde boş ram yuvası varmış arttırabilirim.

Çözünürlük konusunda da sıkıntı yok.

Oyun gücü de yaptığım kısa araştırma da beni tatmin etti.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ıspanak -- 31 Mayıs 2015; 23:21:48 >

İslemci yeterli bence. 3.5 ghz civarina oc yapsan bir kac sene daha goturur islemci. Ekran karti olarak da 2. El bak derim. Temiz, uygun fiyatli7950, r9 280 veya gtx 760 gibi bir kart bulursan alabilirsin. Daha ucuza gelir. Ssdyi pahali almana gerek yok bence sata2 kullanicaksin. En fazla 300mb/sn hizina ulasabilirsin teorik olarak. V300 modelini de tavsiye etmem. Her ssdnin nandlari ayni kalite degil ve bilinmiyor hangisinin iyi oldugu.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • sistemi bu hali ile satsam ne kadar eder acaba?
    4GB ram daha tak. Ya da 2GB o sana kalmış ama benim tercihim 4GB daha takman. Ve GTX460'ı sat. Bi 100'e falan satarsın. Ve biraz daha para katıp 450 TL'ye ASUS R7 265 DirectCU II modelini almanı tavsiye ederim. Bu parçalarla 1080p çözünürlükte her oyunu yüksek ayarlarda açabilirsin.
  • Maliyeti ucuzlatmak için R9 270, ram ve ssd alabilirsiniz. R9 270-280 de olabilir. Ancak ram'i değiştirirseniz o.c yapıp biraz daha kullanırsınız.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • beyler sistem bu hali ile ikinci elde ne kadar eder?
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.