Şimdi Ara

i5 3570k ile GTX 1080 Darboğaz olur mu ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
32
Cevap
0
Favori
1.946
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Mevcut sistemime Asus Strix ROG GTX 1080 (1671Mhz.@1810 Mhz.) satın aldım.
    Deus ex:Mankind Divided ile 4K da açarak Benchmark testi yaptım.
    Rise of The Tomb Raider, Total WAR : Attila , Total WAR : Warhammer, GTA V ile testler yaptım.

GTA V ve Rise of The Tomb Raider testlerinde bazı yerlerinde Harddiskten yükleme yaptığı için Takılmalar oldu. Sistemin Page file kısmını arttırdım. Yer yer hafıza yetmiyor mesajıyla oyunlar kapandı. Tabii bunların hepsini 4K da test ederken yaşadım.

1) Sormak istediğim soru darboğaz var mı ? Gördüğüm kadarıyla şu anda yok.
    2) Darboğaz yapıp yapmayacağını başka hangi uygulama ve oyun testleriyle görebilirim.
    3) 4K (3840x2160) için 8 GB RAM sistemde yetmiyor farkındayım, RAM arttırıp devam edebilir miyiz ? Bir diğer sorum.

Sistemimde 27 inç ViewSonic VX2757 monitörüm var. DSR kullanarak bile olsa 4K kalitesi bariz farkediliyor.

Tom Clancy's The Division GTX 1080 Bottleneck

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi emrahcey -- 24 Şubat 2017; 15:56:8 >

• 1080p de oynarsan kesinlikle darboğaz yapar. Hatta 1080p yi unut bence. Donmalar olabilir oyununda. İşlemcinin 4.5 ghz overclocklu hali bile stock frekansta 6600k performansı veremiyor çoğu oyunda izlediğim bir iki videoya göre. Ben alttaki sistemde 1080p de 1070 i zor besliyorum. İşlemci yoran oyunlarda yer yer darboğaz oluyor. 2k da ucundan kurtarabilir oyundan oyuna değişecek şekilde. 4k da hiçbişey olmaz. Ama ram lazım tabii. 1080p bile olsa lazım bazı oyunlarda. Battlefield 1 gibi. MSI Afterburner ile oyun sırasında gpu cpu ne alemde takip edebilirsiniz. En net öyle anlaşılıyor darboğaz. CPU kullanımı tavanda gpu kullanımı %70 te ise darboğaz var demektir. Ben daha çok şunu merak ediyorum. 1070 le 1080 arasındaki fiyat farkına bile 1080p de ultrada oynatacak ekran kartı alınabiliyor. O kadar parayı niye verdiniz onu anlamadım.
  • 1080p de oynarsan kesinlikle darboğaz yapar. Hatta 1080p yi unut bence. Donmalar olabilir oyununda. İşlemcinin 4.5 ghz overclocklu hali bile stock frekansta 6600k performansı veremiyor çoğu oyunda izlediğim bir iki videoya göre. Ben alttaki sistemde 1080p de 1070 i zor besliyorum. İşlemci yoran oyunlarda yer yer darboğaz oluyor. 2k da ucundan kurtarabilir oyundan oyuna değişecek şekilde. 4k da hiçbişey olmaz. Ama ram lazım tabii. 1080p bile olsa lazım bazı oyunlarda. Battlefield 1 gibi. MSI Afterburner ile oyun sırasında gpu cpu ne alemde takip edebilirsiniz. En net öyle anlaşılıyor darboğaz. CPU kullanımı tavanda gpu kullanımı %70 te ise darboğaz var demektir. Ben daha çok şunu merak ediyorum. 1070 le 1080 arasındaki fiyat farkına bile 1080p de ultrada oynatacak ekran kartı alınabiliyor. O kadar parayı niye verdiniz onu anlamadım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi nkvelioglu -- 22 Şubat 2017; 12:47:41 >
  • Darboğaz olur. BF1 ve GTA 5 gibi cpu bağımlı oyunlar oynuyorsanız stock halde o kart %25-30 daha aşağıda çalısır. Yukarda arkadas donar vs demis sallamıs resmen. 60 FPS altınada düşmessin onu belirteyim. 4.7-4.8 ghz çekilirse baya azalacaktır darbogaz.
  • Darboğaz olur malesef umarım güzel bir işlemci alırsın

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • sangreal_1905 kullanıcısına yanıt
    Evet kardeşim donuyor. Bilmiyorsun tamam inanıyorsun ki donmuyor. Ama bari saygılı konuş. İşlemcimi i5 6400 seviyesine downclock edip witcher 3 açıp gördüğümü söylüyorum burada. Boş konuşmuyorum. Ayrıca biraz araştırırsan öyle olduğunu çok rahat anlayabilirsin. gpu cpu arasındaki dengesizlik çok artınca oyunda fps dropları olmaya başlıyor. Milletin zamanında g3258 in bütün oyunları 60 fps üstünde oynattığına inanma sebebidir bu durumun bilinmemesi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi nkvelioglu -- 22 Şubat 2017; 13:31:37 >
  • Herkes kasa kasa oynuyor o zaman bu işlemcinin altında olanlar. Sizin başka bir sorununuz var. Sorun işlemcide değil.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sangreal_1905 -- 22 Şubat 2017; 13:31:15 >
    Kardeşim sorun ne olabilir düz mantık kullan. 4.6 ghz da oynayabiliyorum. 3.9 ghz da sadece fps kaybediyorum. 3.3 ghz da oyun dona dona çalışıyor. Fps i 30 a limitleyince akıcı oluyor anca. İşlemcinin dayanabildiği bir sınırda yani. Hani işlemci frekansımı değiştirmem dışında bir fark görebiliyor musun sen bu iki durumda? Ayrıca dedim ki az araştır. Zaten kendin de ikna olacaksın. Technopatın g3258 titan x videosunu baz alıp konuşuyorsun muhtemelen. Sen araştırmazsan zaten boşuna tartışırız burada. Cevap vermemin bir anlamı yok. Ayrıca hangi herkesten bahsediyorsun? 3. nesil i5 e gtx 1080 takıp full hd monitörle kullanan kaç tane insan var sence?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi nkvelioglu -- 22 Şubat 2017; 13:39:36 >
  • Ne alaka Tecnopat şimdi. Sen beni başkalarıyla karıstırdın sanırım. O işlemci i5 6400 Witcher 3 te 60 fps altına düşssün ben bu işi gerçekten bilmiyorum. Çoğu zaman 60 fps üstü verir. Kaldıki witcher 3 öyle abartılı işlemci kullanmıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sangreal_1905 -- 22 Şubat 2017; 14:2:46 >
    60 fps in altına inmez zaten. Düşük fps alıyorum demedim, fps dropları oluyor dedim. Anlık donmalar yani. Oyun birkaç saniyede bir bikaç saliseliğine donuyor yani öyle düşün. Anlık 0 fpsler oluyor. Genelde bu pentium g3258 aşıkları bu konuda çok anlayışsız oluyorlardı eskiden de o yüzden. Videolarda pek anlaşılmıyordu o donmalar çünkü. İyi ki bi çarpan kilidi açmışlar. O dediğim videodan gaza gelip g3258 varken i5 e kadar bütün işlemciler çöp falan diyorlardı. GTX 1070 e geçtiğimden beri zaten 4.6 ghz a çıkmış olsam bile birçok oyunu ilk açtığımda birden %100 yük bindiğinden bi 15 20 saniye fps dropları oluyor yine işlemci düzene ayak uydurana kadar. Sonra kendine geliyor. GTX 980 varken stok frekanstaydım 3.9 yani ve böyle birşey olmuyordu.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi nkvelioglu -- 22 Şubat 2017; 14:10:59 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: kaganiskowf42

60 fps in altına inmez zaten. Düşük fps alıyorum demedim, fps dropları oluyor dedim. Anlık donmalar yani. Oyun birkaç saniyede bir bikaç saliseliğine donuyor yani öyle düşün. Anlık 0 fpsler oluyor. Genelde bu pentium g3258 aşıkları bu konuda çok anlayışsız oluyorlardı eskiden de o yüzden. Videolarda pek anlaşılmıyordu o donmalar çünkü. İyi ki bi çarpan kilidi açmışlar. O dediğim videodan gaza gelip g3258 varken i5 e kadar bütün işlemciler çöp falan diyorlardı. GTX 1070 e geçtiğimden beri zaten 4.6 ghz a çıkmış olsam bile birçok oyunu ilk açtığımda birden %100 yük bindiğinden bi 15 20 saniye fps dropları oluyor yine işlemci düzene ayak uydurana kadar. Sonra kendine geliyor. GTX 980 varken stok frekanstaydım 3.9 yani ve böyle birşey olmuyordu.

Sanarsın G3258 kullanıyor

Micro stuttering olayı anca düz 2 çekirdek işlemcide olur.

• Bilmem farkinda misin ama kendi sistemi ile ilgili yorum yapan birine oyle degil diyorsun. Sen istedigine inanmakta ozgursun de beni ikna etmeye ugrasmiyorsun umarim. G3258 de 50 60 verdirmeye ugrasirken donar i5 te de 100 verdirmeye calisirken donar. 250 fps verdirmeye calissan muhtemelen i7 de donar da oyle bir ekran karti yok. Kullanmama gerek yok ayrica donanimcibaba g3258 yaz youtube a izle. Ne oldugu ortada zaten.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi nkvelioglu -- 22 Şubat 2017; 20:30:14 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Hocam vx2757 1080p monitörü değil mi? Nasıl 4k oynadin. Gpu mu destekliyor o çözünürlüğü?

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • 4K daki fps 1080pden yüksek olamaz. 1080p donuyorsa 4k da donacaktır. Darboğazın mantığı bu.

• TheNewAtilla kullanıcısına yanıt
    DSR (Dynamic Super Resolution) ile yaptım. Nvidia panelden 1.5 ,2.0, 4.0 yani mevcut çözünürlüğümün 1.5 katı, 2 katı, 4 katı desteklemesi için aktif ettim. 4 Katı destek Nvidia sürücüsünü yükleyince otomatik geldi. Yani Grafikleri 4K olarak açıyor render ediyor ve bunu 1080p (1920x1080) olarak uyarlıyor. Haliyle Kenar yumuşatmalarda olsun, bazen Texture kalitesi,objeler olsun kaliteli görünüyor. Teknik terimleri fazla bilmediğim için dilim döndüğünce anlatmaya çalıştım.
  • emrahcey E kullanıcısına yanıt
    anladım sağol. peki monitörden memnun musun? almayı düşünüyorum da.
  • kingocd kullanıcısına yanıt
    Kardesim zaten fps yuksek aldigin icin islemci dayanamiyor. Cozunurluk yukseltmenin darbogazi azaltmasinin ardindaki sebep o.

• quote:

1080p de oynarsan kesinlikle darboğaz yapar. Hatta 1080p yi unut bence. Donmalar olabilir oyununda. İşlemcinin 4.5 ghz overclocklu hali bile stock frekansta 6600k performansı veremiyor çoğu oyunda izlediğim bir iki videoya göre. Ben alttaki sistemde 1080p de 1070 i zor besliyorum. İşlemci yoran oyunlarda yer yer darboğaz oluyor. 2k da ucundan kurtarabilir oyundan oyuna değişecek şekilde. 4k da hiçbişey olmaz. Ama ram lazım tabii. 1080p bile olsa lazım bazı oyunlarda. Battlefield 1 gibi. MSI Afterburner ile oyun sırasında gpu cpu ne alemde takip edebilirsiniz. En net öyle anlaşılıyor darboğaz. CPU kullanımı tavanda gpu kullanımı %70 te ise darboğaz var demektir. Ben daha çok şunu merak ediyorum. 1070 le 1080 arasındaki fiyat farkına bile 1080p de ultrada oynatacak ekran kartı alınabiliyor. O kadar parayı niye verdiniz onu anlamadım.

Eee benim anlamadığım bir şey var Skylake, KabbyLake gibi işlemciler bile gtx1080-1070'leri tam randımanlı besleyemiyorsa ne alacak o zaman bu insanlar? Yarın yeni bir ekran kartı çıktığında ne yapacak o zaman insanlar şu anki kartlarda durum böyleyse? Kartlardan ziyade, işlemciler neden bu kadar güçsüz?

Sorum geneldir, lütfen intel-amd kavgasına dönüştürmesin kimse.

• Gtx 1080 alan 1080p de oynamaz ki normalde hocam en az 2k da oynar. 2k dada iyi bir i5 gtx 1080 i beslemeye yeter. 1080p de oynamaktan bahsediyoruz.

• quote:

Gtx 1080 alan 1080p de oynamaz ki normalde hocam en az 2k da oynar. 2k dada iyi bir i5 gtx 1080 i beslemeye yeter. 1080p de oynamaktan bahsediyoruz.

Sonuç olarak 2k oynayan adam 1080p'de de rahat oynayabilmeli bu kartlarla bence. 2k'da 60 fps alabiliyorsa 1080p'de 100 fps alabilmeli darboğaz olmadan.
  • En az 4.5Ghz 3770K lazım. Bunun altı darboğaz yapar.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.