Şimdi Ara

i5 3570k ile GTX 1080 Darboğaz olur mu ? (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
32
Cevap
0
Favori
1.946
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
Giriş
  • Cozunurluk yukseltmek ekran kartina olan yuku artirir islemciye olan yuku degil. Sen dusuk cozunurluge alarak islemciyi daha yuksek fps vermeye zorladigin icin islemciyi darbogaza daha musait oluyor. Ekran kartina yuku arttirirsan ekran karti zaten daha az fps vereceginden islemci rahatlar. Sen 1440p de 80 fps aliyorken bunu 1080p yapip 120 fps almaya calisirsan islemci buna yetisemez. Islemcinin verecegi maksimum fps 80 ise bu cozunurlugu dusurdugunuzde veya grafik ayarlarini kistiginizda en fazla 85 e falan yukselir. Ekran kartindaki rahatlama gibi 80 den 120 ye cikmaz. Bu kadar basit bir mantik.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi nkvelioglu -- 23 Şubat 2017; 4:17:54 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • TheNewAtilla kullanıcısına yanıt
    Kenarlarında Beyazlamalar var artık beyaz ışık mı diyorlar tam bilemiyorum. Bariz belli olmuyor ama yinede var. Görüp alın mümkünse siyah görüntü ile deneyin.
  • The Division denedim, Benchmark'ta değilde oyun içinde daha ana merkezde Bottleneck yaptı işlemci % 100, GPU % 60 ~ %80 bazen % 90 civarında geziyor.
    BF1 denedim Bottleneck yine var. Peki bunun oyuna etkisi ne kadar şöyle 100 fps üzeri alacağıma 60 fps. ~ 80 fps.'lerde geziyor. Hani kardan zarar ediyor.
    Overclock yapıp 4.1 Ghz. kadar Sadece The Division'da denedim, yine Bottleneck devam etti bu sefer GPU kullanım oranı arttı.

EK: The Division'da hertürlü çözünürlükte denetim hatta 1680x 1050 bile yinede bottleneck var. Acaba GTX 780 kullanırkende böyle miydi ? Diye düşünüyorum eski kartı takıp bir deneyeceğim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi emrahcey -- 23 Şubat 2017; 19:39:58 >
  • Ben gtx 980 ile 3570k kullanıyorum. GTA 5 de full detay 2x de 60fps alıyorum.

Youtube den baktım 3570k gtx 1080 ve 1080p de darboğaz yapmıyor. Yani en azından dar boğaz yapan bir video ile karşılaşmadım.

GTA 5 sağlam işlemci kullanır bilirsiniz. Aşağıdaki video da dar boğaz var mı sizce. GPU %96 gördüğü anı yakaladım. CPU %100 değildi.
    https://www.youtube.com/watch?v=ge7YnaayFbE

En çok kasan ormanlık alandan bir foto.
    i5 3570k ile GTX 1080 Darboğaz olur mu ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mehmetelmas82 -- 2 Mart 2017; 10:51:59 >

• Hocam ben sana bildiğimi söyleyeceğim. İşlemcim aynı i5 3570k bellek ddr3 2133 mhz 16gb ekran kartı da RTX 2070 güncel oyunların alayını tüm detaylar açık 60fps in altına düştüğünü görmedim 1080p ultra+ hangi oyun aklına gelirse. En sorunlu oyun diyebileceğiniz pubg de bile drop yaşamadım hiç yaşamıyorum. DXR açık değilken hiç bir oyunda darboğaz görmedim şimdi gelipte bana %10luk bir fps kaybına dar boğaz demeyin youtube ilgili bir sürü video var, izleyin kendiniz görün. Dxr ı daha test edemedim bf5 bir sorun var dxr açınca oyun crash yiyor bu sorunu yaşayan başkaları olduğunu da gördüm daha sonra farklı işlemciler ile. Dxr destekli daha fazla oyun çıktıkça onu da göreceğiz. Ve şunu da ekleyeyim işlemci stock hızda çalışıyor. Uzun lafın kısası %10luk bir fps kaybını darboğaz olarak görüyorsan eğer yapıyor ama 60Fps in altına düşmesi gibi bir sorun söz konusu bile değil. Monitörün 60hz olduğu için 100fps ten 90a düşmüş beni hiç ilgilendirmiyor ki bu bahsettiğim %10 - %15lik düşüş son nesil intel işlemciler. Şimdi ryzen 3. Nesil işlemcileri ve ddr5 bellekleri bekliyorum yeni işlemci anakart almak için ki bu dolar kuru ile o da biraz zor görünüyor.

• i5 3570k oyunlarda darboğaz yapıyorsa 7. nesile kadar olan i3 işlemciler çöp mü şimdi.

• neronidas kullanıcısına yanıt
    Yeni i3 ler bile çöp.
  • The Division'da hafiften sonuna dayanmış. I7 3770K ile rahatlar sanırım o sistem ama çok da masrafa gerek yok. 1080 biraz overkill olmuş, 1070 yeterdi sanki.

• i5 3570k @4.4ghz gtx1080 ile 1080pde birçok oyunda darboğaz yapar, ama bu oyun oynarken hissedeceğiniz anlamına gelmez her zaman.

Örneğin youtube'da aynı ekran kartı i7 7700k ile 90 FPS aldığı testi evde sen yaptığında 80 FPS aliyorsan ve testte işlemci kullanımı %100 Oluyorsa bu darboğaz yapmasıdır. Mesela witcher3 oyununda normalde i7 7700k ile kafakafaya sonuç alırsınız, ama Novigrad şehrinde i5 3570k darboğaz yapar. Diger oyunlarda da oyunun tamamında olmasa da çeşitli zamanlarda çeşitli yerlerde darboğaz olacaktır.

• https://cpu.userbenchmark.com/Compare/Intel-Core-i5-7400-vs-Intel-Core-i5-3570K/3886vs1316

= komedi

işlemcin güçlü ama modern oyunlarda hafif hafif 60 fpsyi bile saglamayacagı oyunlar olur

bence darboğaz içi boş bir kavram. asıl önemli olan fps beklentisi

atıyorum rx 570in vardır ve high 1080p ayarlarda 60 fps alabileceksindir

ama işlemci 40 50 fps veriyordur. bence asıl darboğaz budur.

ultra 1080pye alıp rx 570i de 40 50 fpsye indirip %99 kullanım görünce aa darboğaz yapmıyor demek ne kadar doğru bilemem.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DaenerysStormborn -- 15 Temmuz 2019; 19:3:2 >

• Kendi paylaştığın videolarda da görebilirsin GPU kullanımı %98 işlemci kullanımı %60 dar boğaz falan yapmaz ama teknoloji olarak geri kaldığı yerler olabilir. i5 3570k ve rtx2070 kullanıyorum Metro exodus 1080p ultra dxr açık 60fps in altına düşmüyor ki monitör 60hz zaten. darboğaz yapar diyenlere testlere baksınlar.
  • 
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.