Şimdi Ara

i3 8100 mü Ryzen R5 1500x mi (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
48
Cevap
0
Favori
4.703
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
Giriş

Orijinalden alıntı: kerimkokarcali

tamam arkadaşlar sakin büyütmeyin bu kadar relax

Birazda sen bu soruyla fitili ateşlemişsin. i3 işlemciye rakip r5 işlemcisini göstermişsin.
    r3 1200 veya 1300x deseydin daha mantıklı olurmuş.
  • Gereksiz tartismalara zorla sokan olsa da girmeyeceğim. i3 8100 ile ryzen 3 serisi arasinda pek bir fark yok. Yapılan overclocka göre ryzen 1200 i3 8100 den biraz geride, aynı ya da biraz daha güçlü olabilir. Ama sonuçta aradaki fark çok azdır. Fps sayacini izlemeden fark anlaşılamaz. Özel olarak birine optimizasyonu daha iyi olan istisna oyunlarda bir nebze fark açılabilir. Benim tavsiyem b350 + ryzen olacaktır. 9. Nesil islemciler z370 anakartla uyumlu olmayacak diye bir şehir efsanesi dönüyor. Bu doğru olur mu olur bilmiyorum ama inandigim tek bir şey var. Eğer 9. Nesil nesil z370 ile uyumlu olursa muhtemelen 8. Nesilin çok az gelişmiş hali olacaktır (2-3, 4-5, 6-7 nesiller arasinda da olduğu gibi). Aksi halde eski anakartlarla uyumlu olacağini hiç inanmiyorum. Bunu i serisinin 8 yillik geçmişine bakarak söylüyorum. Ciddi bir gelişme (!) olduğu zaman intel her zaman soket değiştirmiştir ki buna lga 1156 gibi tek nesil işlemci desteklemiş bir soket de dahil. Yani tek nesillik soket olmaz diye inanmayin çünkü olmuşu var. Bu yüzden z370 platformuna bir ton para verip 8700k ile veya az çok ayni seviyede bir işlemciyle kisitlanacağıma ryzen platformunu seçip ileride ryzenin 3. Veya 4. Nesli ile yukseltmeyi tercih ederim. Oyunlarda Ryzen 1600 den daha güçlü bir işlemciye ihtiyaç duyulmadığı takdirde şuan için intel işlemci almak için bence hiçbir sebep yok. İntel için ucuz anakartlar çıkana kadar bence durum böyle.

Edit: 1400 ile 1500x arasındaki farkla karıştırmışım 1200 ile 1300x' i. Düzelttim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi nkvelioglu -- 4 Ocak 2018; 4:12:2 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Banada ryzen yakın geliyor nedense dostum. Renderda ryzen zaten çok daha iyi, intelin soket değiştirme huyuda var, 1151 v2 anakartlar çok pahalı.
  • İntelin soket degistirmemesi mucize olur.Su anda Z270 lere 600-2600 arasında odeyen arkadasların cogu 8700K ya geciyor.Olan sadece cepten ucan paralara oluyor.4 cekirdek İ7 7000 6 cekirdek 8400 den cok daha pahalı ve Anakartın 3000 liralık da olsa takamıyorsun.
    9. Nesil olacaksa % 99.9 soket yine yeni yeniden degisecektir.Ayrıca 800-1000 Tl ye Intel 6 cekirdek satıyorsa tek neden AMD dir.
  • Bu saydığınız oyunların genelinde intel ile daha iyi performans alırsınız. Ancak alabiliyorsanız i5 8400 alın ki ryzen 1500x ile fiyatı aynı... 1500x yerşne i3 8100 değil i5 8400 almalısınız. ryzen 1500x yerine de ryzen 1600 alınır daha mantıklı olur amd istenirse.

Amd alırsanızda yine ryzen 1500x'in üstüne +100tl vererek ryzen 1600 almanız daha mantıklı olur. Ramleri de amd ile yüksek frekanslı almalısınız ve intel'in performansı için de overclock yapmanız iyi olacaktır.
  • quote:

Orijinalden alıntı: kenan9593

quote:

Orijinalden alıntı: kerimkokarcali

tamam arkadaşlar sakin büyütmeyin bu kadar relax

Birazda sen bu soruyla fitili ateşlemişsin. i3 işlemciye rakip r5 işlemcisini göstermişsin.
    r3 1200 veya 1300x deseydin daha mantıklı olurmuş.

i3 8100 oyunlarda gayet tamamen r5 denk. 1200 falan çok altında kalır yeni nesilden bahsediyorum.
  • kesinlikle öyle. i3 8100 ryzen 1600 le bile kapışabilir oyun performansında. Benim fitil ateşlediğim felan yok. 1200 lerle kıyaslayan sizsiniz.
  • hocam konuya ek yazın beni. ryzen 7 1700 kullanmış birisi olarak söylüyorum. adam gibi tek çekirdek performansı yok . 3.7 ye stok fanla oc stabil olarak kullanmama rağmen. tüm gün render yapmıyoruz ben neden para vereceğim adam gibi cs go da frostpunkta ne bileyim vb oyunlarda performans alacaksam.

g4560 ile cs go da aynı performansı alınca sattım ryzeni.

şimdi i3 8100 alacağım amd'yi seven birisi olarak 2.nesilin de değil anca 3.nesil ryzenların tek çekirdek performansı olarak intel 8.nesili yakalayabileceğini söylüyorum.

i7 8700k alıp delid yaparak 5.2 5.4 ghz yaparsanız zaten o farkı 6 seneye çıkartırsınız.

ryzenlar overclock olmuyor adam gibi kimse kusura bakmasın. ryzen 7 2700x aldırdım arkadaşıma. x470 anakart kendisi boost ile 4.15 e çıkardı ramleri 3000 de kullanamadık. ki ramler zaten 3000 de çalışması lazım.boost'u kapattık ramler stabil çalışmaya başladı.

bence kusura bakmayın da oyundan tutun profesyonel işlere kadar intel döver amd'yi. tek çekirdek önemliyse sizin için intel 8.nesil alın. i3 8100 dediğimiz işlemci i5 7500 ile aynı.

saygılar

• 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.