Şimdi Ara

hyundai getz 1.5 crdi (5. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
281
Cevap
0
Favori
61.507
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • abi ben rampa cıkarken 4'e atıyorum diger zamanlarda 5. viteste 90-100 km gibi hızlarda gidiyorum. Motorda homurdanma olmuyor. Sen istersen bu olayı bi servise sor. 2500 devir altında motorun homurdanması bana cok normal gelmedi.
  • Bu arada soylemeyi unutmusum kronik boyun agrılarım yuzunden klimayı pek kullanmıyorum. ama klimayı acınca da motorda oyle bir homurdanma sesi duymadım hiç.
    Klima kapalıyken homurdanma olmuyorsa klima sisteminde sorun olabilir.
  • klimayı bende pek kullanamıyorum acayip çarpıyor.servise daha önce sordum adamlar yüksek vitesler hız vitesi olduğu için normal diyorlar.banada normal gelmiyor ama ne yapalım.
    bu arada bişey daha sorayım.arabanın yağını kontrol ediyomusunuz ben aldığımdan beri yani 5 aydır ilk defa geçenlerde baktım ve yağ çubuğun üzerindeki iki çizginin tam ortasında siz daha yeni aldınız arabaları sizinkide aynımı yoksa üst çizgiye dahamı yakın.
    araba yeni diye çoğu şeyini kontrol etmeyi unutuyorum.bi lastik havaları o kadar o yüzden yağı hiç kontrol etmediğim için aklıma takıldı şimdi.
  • evet ya klima acaip çarpıyor , 2 gündür sinüzitlerim azdı. görmemişin kliması olmuş 4 te çalıştırmış hesabı :)))
    jack usta bendede sorun olmuyor 1.500 altında homurtanıyor , gıcık bi titreşim yapıyor. ama 1500 ün üstü çok iyi , 2000 de ise kaymak oluyor araba. yani öyle bir sorunum yok usta. angaralı kardeşim rodaj geçince iner dediler ama bilemiyorum , inşallah tüketim değerlerim seninkine yaklaşır. gerçi istanbul trafiği ankarayla kıyaslanamaz derecede mide bulandırıcı ama inşallah ,
    bu arada bu sunroofta çarparmı adamı acaba arkadan vuruyor ya,
  • üst çizginin oralarda usta ama servis danışmanı alırken şey demişti , benzinde çok yakar yağda eksiltir. o yüzden endişelenmeyin rodaj sonunda geçer .. ama senin baya olmuş abi bi göster servisede tamamlasınlar yağını
  • dizel benimki.dedimya hiç bakmadığım için kafam karıştı şimdi.servise gideyim bi o zaman
  • Arkadaşlar benim okul eve yaklaşık 18 km ve gidiş geliş günde ortalama 40 km yapıyorumdur... Okula gittiğim yol çok sakin ve ışık da yok, sadece varyantlar var 40km hızda geçmen gerekiyor 5-6 tane var bunlardan...

Bu Disel Getz kaç milyon yakar tahmini?
  • 5 lira civarına gider gelirsin.
    buarada düttürü sunroofun çarpacağını sanmam çünkü ha camı açmışın ha sunroofu.ben zaten cam açmayı hiç sevmem ya
  • Klima açıkken çok yakıyor mu araba dikkat ettiniz mi?
  • Bewn Rodajı anlamadım. Dizel araçlarda rodaj var mı? Birde Jack d. sürekli dur kalklı sıkışık trafikte Getz tam olarak kaç yakıyor? Denedinmi bu çok önemli . En sonunda babamla biraz gezmeye falan başladık, dizel alacak gibiyiz. Ama piyasada 1.2 benzinli araçlar falan var. Yani diyorum ki çok farketmeyecekse hiç dizel olayına girmeyeyim. Çünkü bi arkadaşım 1.2 Corsa ın 150-175 arası yaktığını söyledi .
  • dizel arabada rodaj filan yok.sadece kılavuzunda dizel arabaları ilk 1000 km benzinlileri ilk 2000 kmde aşırı hızlanma ve ani frenlemelerden 3 dak fazla rölantide çalıştırmaktan kaçınırsanız iyi olur diye bi tavsiye var okadar.keyfi yani ister yap ister yapma.
    benim araç çok kısa mesafede her zaman dediğim 5km gidiş 5km geliş güzergahta veya dur kalklı trafikte 150 bin liranın altında yakmıyo.

ne olursa olsun dizel ona bakarsan birisi söylerken duymuştumadam 2.0 motor mondeosunun 180 lira yaktığını söylemişti.herkes söyler önemli olan gerçeklik payı.ben inanmıyorum.
    ha kartaldan kalkarsın bakırköye gidersin durmadan bunuda şehir içi sayarsın o zaman tabi az yakar.o zamanda benim getzde 5.5 lt yakıyo.
  • Yag Çubuguna baktım az önce. Benimkininde seviyesi tam iki çizginin ortasında.
    Demekki normal seviyesi buymuş diyorum. Bu arada km 2000'i devirdi bende(4 haftada). toplam 230 milyonluk yakıta para vermişim. Daha yarım depo yakıtım var
  • benim tüketim bugün 6.7 ye düştü rodaj dolmaya yaklaştı araç 800km de , benim klima hiç kapanmıyor. yani belirttiğim tüketim değerleri dur-kalk trafikte ve klima açık haldeki salt şehir içi değerlerdir.
    quote:

Orjinalden alıntı: eserburak

Klima açıkken çok yakıyor mu araba dikkat ettiniz mi?
  • quote:

Orjinalden alıntı: JackDaniels

dizel arabada rodaj filan yok.sadece kılavuzunda dizel arabaları ilk 1000 km benzinlileri ilk 2000 kmde aşırı hızlanma ve ani frenlemelerden 3 dak fazla rölantide çalıştırmaktan kaçınırsanız iyi olur diye bi tavsiye var okadar.keyfi yani ister yap ister yapma.
    benim araç çok kısa mesafede her zaman dediğim 5km gidiş 5km geliş güzergahta veya dur kalklı trafikte 150 bin liranın altında yakmıyo.

ne olursa olsun dizel ona bakarsan birisi söylerken duymuştumadam 2.0 motor mondeosunun 180 lira yaktığını söylemişti.herkes söyler önemli olan gerçeklik payı.ben inanmıyorum.
    ha kartaldan kalkarsın bakırköye gidersin durmadan bunuda şehir içi sayarsın o zaman tabi az yakar.o zamanda benim getzde 5.5 lt yakıyo.

dizel arabada rodaj var usta . teknik serviste aracın klavuzuda öyle söylüyor. dizellerde 1000km , benzinlilerde 3000 km rodaj süresidir. bu süre içersinde 110 km yi geçmemek 2000 devirin altında kullanmak . ani fren ve kalkış yapmamak gerekiyor. bu süre içersinde tüketim değerleri normalin üstünde çıkar ve araç normalden çok daha fazla yağ eksiltir. bu rodaj keyfi değildir. aracın motorunun uzun ömürlü ve sorunsuz olmasını istiyorsanız mutlaka uyulmalıdır.

dizelin yaktığını asla bir benzinli yakamaz . 0.8 litre benzinli bile 1.5 dizelden çok daha fazla yakar jack usta doğru söylüyor. herkes sallıyor.

• yağ çubuğuna bakmadan önce aracı rolantide 2 dk çalıştırıp sonra 1 dk soğumasını bekleyerek ve düz bi zeminde ölçtün dimi usta , benimki hala maximuma yakın duruyor. daha 800 de belkide ondandıor. ama klavuzda full çizgisine kadar ilave edin yazıyordu ondan dedim,
    quote:

Orjinalden alıntı: @ng@r@lı

Yag Çubuguna baktım az önce. Benimkininde seviyesi tam iki çizginin ortasında.
    Demekki normal seviyesi buymuş diyorum. Bu arada km 2000'i devirdi bende(4 haftada). toplam 230 milyonluk yakıta para vermişim. Daha yarım depo yakıtım var
  • quote:

dizel arabada rodaj filan yok.sadece kılavuzunda dizel arabaları ilk 1000 km benzinlileri ilk 2000 kmde aşırı hızlanma ve ani frenlemelerden 3 dak fazla rölantide çalıştırmaktan kaçınırsanız iyi olur diye bi tavsiye var okadar.keyfi yani ister yap ister yapma.

Ya 150 bin bana biraz fazla geldi 150 binde beni kurtarmazki okula git gel.
    Forumda biri 5 litre yakıyorum diyodu, hatta 100bin yakıyorum diyodu km. de . Biraz abartı mı dersin Ford Focus 1.6 nın o kadar yakması?

• quote:

Orjinalden alıntı: düttürüleyla

yağ çubuğuna bakmadan önce aracı rolantide 2 dk çalıştırıp sonra 1 dk soğumasını bekleyerek ve düz bi zeminde ölçtün dimi usta , benimki hala maximuma yakın duruyor. daha 800 de belkide ondandıor. ama klavuzda full çizgisine kadar ilave edin yazıyordu ondan dedim,
    quote:

Evet duz zeminde ölçtüm. Zaten araba 1 güdür park halindeydi. Yağ çubuğunu önce bir silip sonra tekrar daldırdım cıkarttıgımda seviye ortadaydı. Bizim arkadas yagcubugunu direkt cıkartıp bakıyodu ve yag full diyodu. Ben baktım yagına neredeyse minimumdaymıs. Yanlıs bakıyomus. sende benim dedigim gibi bakıyosundur umarım :)
    Bu arada bana verdikleri Getz'in kullanım klavuzunda(kitapcık) Bu arabalarda kesinlikle rodaj yoktur ama dizellerde ilk1000km benzinlilerde ilk 2000 km de aşagıdakilerin yapılması tavsiye edilir diye bir başlık var.
    Ama servise sorduysan rodaj var diyolarsa dogrudur kardes.

• servise sormaktan öte araba teslim edilmeden hemen önce bizi servis bölümüne götürdüler ve servis danışmanıyla tanıştırdılar. bu adam anlattı herşeyi. rodaj 1000km ve dediklerim geçerli. onları bu adam söledi ve kitapçıktada aynen var.
    Hyundai getz tanıyım ve kullanma klavuzu bölüm 1 sayfa 4 te
    Yeni hyundai rodajı ilk 1000 km de dizel motor
    bahsedilen rodaj resmi ve zorunlu değil ama meselenin özü şu servis elemanınında dediği gibi ilk 1000km de bunlara uymayan motor , asla uyanla kıyaslanamaz. ekonomi ve dayanıklılık yönünden. Servis kesin uyun dedi bilginize dostlar.
    gerçi sizin rodaj çoktan 10 a katlanmıştır ama :)))
    quote:

quote:

Orjinalden alıntı: düttürüleyla

yağ çubuğuna bakmadan önce aracı rolantide 2 dk çalıştırıp sonra 1 dk soğumasını bekleyerek ve düz bi zeminde ölçtün dimi usta , benimki hala maximuma yakın duruyor. daha 800 de belkide ondandıor. ama klavuzda full çizgisine kadar ilave edin yazıyordu ondan dedim,
    quote:

Evet duz zeminde ölçtüm. Zaten araba 1 güdür park halindeydi. Yağ çubuğunu önce bir silip sonra tekrar daldırdım cıkarttıgımda seviye ortadaydı. Bizim arkadas yagcubugunu direkt cıkartıp bakıyodu ve yag full diyodu. Ben baktım yagına neredeyse minimumdaymıs. Yanlıs bakıyomus. sende benim dedigim gibi bakıyosundur umarım :)
    Bu arada bana verdikleri Getz'in kullanım klavuzunda(kitapcık) Bu arabalarda kesinlikle rodaj yoktur ama dizellerde ilk1000km benzinlilerde ilk 2000 km de aşagıdakilerin yapılması tavsiye edilir diye bir başlık var.
    Ama servise sorduysan rodaj var diyolarsa dogrudur kardes.

• düttürü şimdi dediğin yerde tam olarak hyundainiz için resmi bir rodaj işlemi söz konusu değildir.ancak ilk 1000 kmde aşağıda verilen önerileri izleyerek falan filan diyor.yani dediğim gibi yaparsanız eyi olur tavsiyesi.

ben yinede bugün bi servise gideyim bari.

ayrıca antiochos.dediğim gibi benim sarfiyat kıyaslanacak bişey değil ben çok kısa mesafe kullanıyorum.ayrıca benim söylediğim sadece getz için geçerli çünkü getzlerde dizel farkı çok az o yüzden dizel değer diyorum en azından motor kuvvetini göz önüne alırsak
  • ben zaten resmi bir zorunluluktan bahsetmedim . pratikte var olan bir zorunlulukytan bahsettim , aracın mohtan olmasın diyenlerin yapması gerekenler anlamında . benim tespitlerime göre şehir içinde rodaj bitiminde 150 bin yakıyor. şehir dışında 110 bin ile 120 bin arası. rodajın ilk 500km sinde şehir içi 170 bin şehir dışı 135
    quote:

düttürü şimdi dediğin yerde tam olarak hyundainiz için resmi bir rodaj işlemi söz konusu değildir.ancak ilk 1000 kmde aşağıda verilen önerileri izleyerek falan filan diyor.yani dediğim gibi yaparsanız eyi olur tavsiyesi.

ben yinede bugün bi servise gideyim bari.

ayrıca antiochos.dediğim gibi benim sarfiyat kıyaslanacak bişey değil ben çok kısa mesafe kullanıyorum.ayrıca benim söylediğim sadece getz için geçerli çünkü getzlerde dizel farkı çok az o yüzden dizel değer diyorum en azından motor kuvvetini göz önüne alırsak

• 
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.