Şimdi Ara

hypermiling - hypermiler (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
156
Cevap
8
Favori
10.639
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Nedense en ciddi hypermilerlar Amerika'dan çıkıyor. Bu genellikle parasızlıktan kaynaklanan bir şey değil. Bu bir yarış ve meydan okuma. (Evet, adam sitede "challenge" yazmış)

Benim kişisel sebebim ise yakıt tüketimimi düşürerek bu hükümete yakıt üzerinden daha az vergi vermek. Tahmin ettiğiniz gibi yönetime biraz gıcığım var. "Benzin 4.90'a gelince kontakları kapatalım" diyen arkadaş ile benzer düşüncedeyim. Ama pek çok insan gibi ben de kontağımı kapatamam. Tüketimimi düşürmeye çalışırım. Sadece benim azaltmam bir şey ifade etmez. Ama burayı okuyan birkaç bin kişi tüketimlerini 100 km başına 1 litre düşürebilse (ki bu çok kolay) ve biraz planlama ile yaptıkları kilometreyi %10 azaltabilse çok şey fark eder.

Bu arada Fiatın bagajı temizlendi. Bir yangın söndürücü kaldı. Biraz pis görünüyor. Hafta sonu temizletmeye götüreyim.
     hypermiling - hypermiler

Bunlar da çıkan malzemeler, toplam 20 kg kadar var.
     hypermiling - hypermiler

Lastik basınçları tekrar ayarlandı.
     hypermiling - hypermiler

44 PSİ'ye çıkarıldı.
     hypermiling - hypermiler

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ihsanokur -- 27 Nisan 2012; 17:10:32 >

• 44 psi cok fazla degil mi ?
  • 44 iyidir. Şimdilik...
  • Cumartesi günü Elazığdan Malatya İnönü Üniversitesi'ne gitmem gerekti. Ben de fırsat budur diye Elazığ çıkışında Baskil yol ayrımındaki son trafik ışıklarını geçince aracımı sağa çektim. Yol bilgisayarını sıfırladım.

Bu 6.0 ortalama şehiriçi tüketim değeridir. 50.9 km yapıldı. Ortalama hız 30 km/sa idi. Bu sevindiğim sonucun lastik basınçlarını 39'dan 44'e yükseltmenin sonucu olduğunu tahmin ediyorum.
     hypermiling - hypermiler

Malatya'ya tanımda kızımla birlikte gittim. Üniversitede eşimle buluştum. Fiatı park ettim. Chevrolet Captiva ile şehire gittik. Bir süre dolaştık. Tekrar Üniversiteye geçtik. Oradan dönüş yolculuğu başladı. İşte sonuçlar:

Ortalama hız 75 km/sa. Aslında hız biraz daha yüksekti. 79-80 gibi olduğunu tahmin ediyorum. Üniversite içine giriş, park vs. biraz düşüşe neden oldu.
     hypermiling - hypermiler

2 saat 5 dakika sürmüş yolculuk. Üniversiteye girmeden hemen önce tam 1 saat olduğunu fark etmiştim. Aşağı yukarı aynı hızla gidip gelmişim.
     hypermiling - hypermiler

Yol 158.8 km sürmüş. Aslında iki şehir arası 100 km kadar. Elazığ çıkışı merkezden 8 km uzakta. Demek ki İnönü Üniversitesi de Malatya'ya 12 km mesafede oluyor.
     hypermiling - hypermiler

En can alıcı parametreye geldik, yakıt tüketimi. Murphy kanunlarına uygun olarak bu foto fokus dışı çıkmış. Eve gelip bunu görünce sinirlendim biraz.
     hypermiling - hypermiler

Ertesi sabah çektim ben de. 4.9 litre/100 km tüketim değeri olmuş. Turbo benzinli bir araç için fena değil. Sonuçta Fiat Linea 1.4 T-jet tutumluluğu ile ünlü bir araba olmamasına rağmen elde edebildiğim değer bu.
     hypermiling - hypermiler

Bu yolculukta kullandığım teknikleri ve yolun özelliklerini bir sonraki mesajda yazacağım.

• farkında olmadan ben de öyle oldum özellikle son 2aydır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Sadece Sürücü -- 2 Mart 2013; 14:26:47 >
  • Olayın gurusu bu abidir.

http://www.aerocivic.com/
  • Ayrıca momentumu kullanmayı da bilmek önemli. Yolda gördüğüm birçok sürücü basit bir viraja girerken fren yapıyor. Yada yokuş çıkmaya başlayacak dönerken fren yapıyor. Çok yanlış ve gereksiz.

Basit virajlarda hafif gaza basarak ve Apexi (virajın ideal dönüş hattı) doğru kullanarak çıkış hızını (EXIT speed) artırmak gerekiyor. S tipi virajlarda da frene basmayıp aracı ince manevralarla optimum hızda viraja girerek viraj ortasında eğer keskinlik yok ise hafif gazla çıkmak gerekiyor.

U dönerken de eğer araç gelmiyor ve yol müsaitse hiç frene basmadan direksiyonu kırarak dönüş en mantıklısı. Bu genelde araçta tek iseniz daha mantıklı. Araçta yolcular varsa biraz onları tedirgin edebiliyor.
  • sakın şimdi çıkıp ağırlıkları atın yok lastik havaları yok şu yok bu..

bırakın bu işleri arkadaşlar daha faydalı işlerle uğraşın

birim maliyeti bu kadar pahalı bir ürünü ne kadar tasarruf edecekseniz

bu platfordaki kaç araç kullanıcısı şöyle güzel bir yolda dip gaz yapmak istemez veya biraz spor kullanım

neyin tasarrufu..

zaten radar hız sınırlamaları kameralar polisler trafik derken sürüş zevkimiz yerlerde.

ben fırsatını bulduğumda araç kullanmanın tadını çıkaranlardanım

o bahsi geçen tabir deki durum olup olmadığımı bilemiyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: TEPEE PREMİUM PACK

birim maliyeti bu kadar pahalı bir ürünü ne kadar tasarruf edecekseniz
    bu platfordaki kaç araç kullanıcısı şöyle güzel bir yolda dip gaz yapmak istemez veya biraz spor kullanım

Hocam benim derdim o işte. Parasız olduğumdan dolayı ekonomi yapmak istemiyorum. Benzinli arabada 5lt altını görmek önemli olan. Bu arada bir amacım da yakıt kullanımımı azaltarak daha az vergi vermek.
  • Gerçekten ağlanacak bir hal, açıklamada arabayı temiz tutmaktan, üzerindeki kirin hava direncini artıracağından bahsedilmiş.
    Bana hiç mantıklı gelmedi, ne kadar artırabilir ki? Binde 1, hadi 2 olsun, şaka gibi. Senelik 10.000 TL benzine harcıyorsam sürekli temiz tutarak 10-20 lira avantaj sağlamak, ya temiz tutmanın bedeli?
    İnsaflı bir yönetim anlayışı ile olabilir ekonomi sadece, gerisi tırmalamaktan öteye geçemez, hele böyle bilinçsiz bir sürücü topluluğu varken.
    70 km hız sınırı olan yolda 3 şeridi de 50 ile giden 3 zat kapatmışsa ne kadar dayanabilirsiniz, ben uzun süre dayanamam, o güruhun arasından sıyrılabilmek için anlık tüketimimi 3'e, 5'e katlayacak şekilde ani hızlanma yaparım.
    Yahut adam 100 ile giderken kameraya gelince 50'ye düşer 70 yerine, al sana tekrar hızlanmak için artan yakıt tüketimi, bence çok aşırı derecede sabırlı olmadıkça mümkün değil tam anlamıyla ekonomik kullanmak, insan bunu görünce de battı balık yan gider hesabı davranmaya başlıyor, ya da sinirinden çatlayacak hale geliyor.
    Bir de aracınızı mümkün olduğunca trafiğe çıkarmayın, toplu taşıma araçlarını kullanın diye öneride bulunulur, uyan da vardır, hatta senede 3.000 km için 0 araba alan. Bu ekonomik mi oluyor, daha fazlasını harcamamak için kullanmadığı aracın sabit giderlerini ödemek.
    Sözün özü otomobili bırakın ekonomik kullanmayı birçok kişi için almak bile mantıklı bir eylem değil, sırf ekonomi için senede 3-5 bin km. den fazla yol yapmayan adam mantık hatası yapıyor demektir, taksi kullan, araç kirala.
    Yok ama o yönden bakamaz bizim insanımız, ekonomisini toplam kullanma maliyeti üzerinden değil, sadece yakıta verdiği para üzerinden yapar.

• 4,47lt/100km dizel ortalamam war şehirlerarası yolda.
  • -Yakınınızda araç yoksa şeridinizi takip etmek yerine virajları içten almayı tercih edin..
    -Mümkünse az manevrayla çıkabileceğiniz şekilde park edin..
    -Gün içinde araçla gideceğiniz yerleri motoru soğutmadan tek seferde dolaşın..
  • 310 kilometrelik şehir içi ortalaması.

Depoyu fulledim. Bir dahaki sefere yol bilgisayarının doğruluğunu da kontrol edeceğim.

hypermiling - hypermiler

hypermiling - hypermiler

hypermiling - hypermiler

hypermiling - hypermiler

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ihsanokur -- 24 Mayıs 2012; 19:13:34 >

• 24 Mayıs'da depoyu fullemiş, trip A'yı sıfırlamıştım. Bir hafta sonra yaklaşık 1 ay olacak, hem yol bilgisayarı hemde depoyu tekrar fulleyerek gerçek değeri göstereceğim. Üç haftalık ortalama sonucu açıklamamda bir sakınca yok sanırım.
    Bu 376 kilometrelik yolun hepsi şehir içi yapılmıştır. Çoğu evden işe, işten eve sabah-akşam trafiğindedir.

hypermiling - hypermiler

hypermiling - hypermiler

hypermiling - hypermiler

hypermiling - hypermiler

1.4 Turbo benzinli 120 beygirlik bir araç için fena değerler sayılmaz.

Bugün Cumartesi. İşe gidip gelmem gerekiyordu. Trafik azdır, en fazla ne kadar tasarruf edebilirim diye sordum kendime.

Hava sıcaklığı 33 derece, rüzgar hafif esiyor. Evin önünden soğuk motor ile başladım işe vardığımda fotoğrafını çektiğim değerler şöyle:

hypermiling - hypermiler

hypermiling - hypermiler

hypermiling - hypermiler

hypermiling - hypermiler

İşten eve geri dönerken sıcak motorla başlama avantajım vardı. Üç noktada kırmızı ışık vardı, birine yakalanmadan geçtim. Kırmızı ışıklarda dururken arabayı stop ediyorum. Eve vardığımda ise şu değerlerle karşılaştım.

hypermiling - hypermiler

hypermiling - hypermiler

hypermiling - hypermiler

hypermiling - hypermiler

Evet, hiç fena değil.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ihsanokur -- 16 Haziran 2012; 11:58:47 >

• honda civic vtec2
    gidilen mesafe 435 km
    yakıt ortalaması 6,8 L (LPG)
    yol=köy yollarından ist-iğneada-ist.
    yakıt bilgileri:2,04 full lpg km de 13,9 kuruş tüketim miktarı.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ihsanokur

44 iyidir. Şimdilik...

hocam 44 psi ile lasitkleri betona çevirirsiniz, siz rahatsız olmasanızda, lastiğin titreşimleri ve küçük darbeleri absorbe etme yetisi yok olduğu için bütün iş amortisörlere ve takımlara binecek, ısınma yaratacak ve bir süre sonra amirtisörleriniz olsun, takozlar olsun z rotlarının lastikleri, ön takımınız arıza çıkarmaya başlayacaktır, bu arızalar anlık olmayacak ancak 200bin km arıza vermeyecek organlar 50-100bin km sonra arıza çıkarmaya başlayarak yüksek bir fatura ile karşınıza çıkacaktır. Umarım anlatabilmişimdir.
  • Lastik basınçları hakkında (ingilizce):

http://www.cleanmpg.com/forums/showthread.php?t=38513&highlight=tire+pressure
    http://www.cleanmpg.com/forums/showthread.php?t=11652&highlight=tire+pressure
    http://www.cleanmpg.com/forums/showthread.php?t=10881

Kişisel kanaatime göre lastiklerin üzerinde yazan "maximal sidewall pressure" (azami basınç) değerine kadar yükseltilmesinde bir sakınca yok. Yol tutuş düzeliyor, yıpranma azalıyor, yakıt tüketimi %10 azalıyor.
    Negatif yönleri: NVH demiş gavurlar. Noise (gürültü), Vibration (titreşim), Harshness (sertlik).

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ihsanokur -- 16 Haziran 2012; 12:35:33 >

• afyon-ankara-afyon güzergahında genelde 100-120 km hızlarla ara ara 140km de yaptım, ankara şehir içi kızılay-sıhhiye- hacettepe hastanesi trafiğinde de kullanılmış olarak scangauge ile elde ettiğim değerler(araç 103000kmde) oldukça makul seviyede geldi bana...(arabada iki yetişkin birde bebek ve eşyaları vardı bagajda bebek arabası falan..) lastik basınçları 14 inç 185 60 ölçüleri için amortisörler ve ön takımlara zarar vermeyecek şekilde en fazla kaç yapılabilir? ben 32 kullanıyorum

http://www.youtube.com/watch?v=qH8YZwTFkI4
  • Lastiklerin üzerinde en fazla ne kadar şişirilebileceği yazar. (Max sidewall pressure)
    Benim tavsiyem bu değerin %85'i ile başlayın. Alıştıkça %100'üne doğru kendiniz çıkacaksınız.

Burada soğuk, uzun yola çıkmamış lastikler söz konusudur.

Şurada çektiğim fotoğrafta gözüküyor mesela:
    http://forum.donanimhaber.com/m_22198499/mpage_76/key_/tm.htm#msglink_60146592

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ihsanokur -- 16 Haziran 2012; 12:41:13 >
  • hypermiling gerçekten de Amerika'da oldukça popüler bazı insanlar arabadan ağırlık azaltmak için koltukları bile söküyorlar, hypermilingi başarabilmenin bir diğer yardımcısı da motor yağı bazı Amerikalılar araçlarının kmleri 100000 milin üzerinde bile olsa çok ince yağ kullanarak(genelde 0-20 yada 0-30) %1-2 benzin tasarrufu sağlayabiliyorlar bende bir hypermiler olma yolunda birisi olarak scangauge kullanıyorum anlık tüketimi çiğ yanmayı, oksijen sensörünün devrede olup olmadığını anlık tüketimi izleyerek yol almaya çalışıyorum..
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.