Şimdi Ara

Hürkuş: Göklerdeki Kahraman bu yaz vizyona girecek (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
39
Cevap
0
Favori
1.205
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
Giriş

Orijinalden alıntı: MustafaC53

quote:

Orijinalden alıntı: infom@n

Kesin Cumhuriyetimizin ilk yıllarına laf sokan bir film olacak.

gerçekler acıdır.

Evet acılar çok yakın!
  • quote:

Kesin Cumhuriyetimizin ilk yıllarına laf sokan bir film olacak.

1954 yılında THY’nin elden çıkardığı uçakları alıp onararak kendi uçak filosunu oluşturdu. Kurduğu filonun uçuşları gereksiz yere iptal edildi ve sabotajlara uğradı.

adamlar sapik zihniyet. ucak fabrikalarini kim acti kim kapatti bilen bilir...

nuri demirdag, vecihi hurkus ... yazik oldu bu adamlar.a

birde varnadan gelen bir turk vardi, Ataturk un birkac bulgar ile getirttigi... Bomba yapiliyordu. adam en son motor yapti ve batti.

Ataturk bir 10 sene daha yasaydi bla bla bla demiycem.

10 degil 30 sene de olsa yine ayni olurdu ...

ata sozu var ya ... essek ve altindan semerin gectigi ...

o is iste :)
  • infom@n kullanıcısına yanıt
    Delili görsen fikrini değiştirecek misin?
    Sanmıyorum; Neye inanmak istiyorsan ona inanmaya devam edeceksin.

Al sana belge:
    http://ucusa5kala.com/wp-content/uploads/vecihi-hurkus-mektup-1.jpg

http://ucusa5kala.com/wp-content/uploads/nuri-demirag-mektup-2.jpg

https://dogrula.org/vecihi-hurkusun-ucak-yaptigi-icin-cezalandirildigi-iddiasi/

https://www.cnnturk.com/video/tv-cnn-turk/programlar/gundem-ozel/serdar-kuzuloglundan-vecihi-hurkusun-basari-hikayesi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi homebird -- 13 Ocak 2018; 16:42:21 >

• quote:

Orijinalden alıntı: homebird

Al sana belge:

https://www.cnnturk.com/video/tv-cnn-turk/programlar/gundem-ozel/serdar-kuzuloglundan-vecihi-hurkusun-basari-hikayesi

İnanılacak bir şey paylaşsan inanacağım ama sende inanılacak bir şey paylaşamadığından "inanmazsın" diye peşin peşin söylemişsin.
    Belge paylaş dedik diye keşke nüfus cüzdanını falan da paylaşsaydın
    Belge diye paylaştığın şeyler olayın hakkında hiçbir şey açıklamıyor. Yani bunu ne mantıkla paylaştın mantık bulamıyorum.
    Paylaştığın şeyi okumamışsın anlaşılan. Ben senden belge istedim çünkü senin okuyup anlaman için istedim.

Bu gün sen bir araba yap ve belgelerini almadan trafiğe çık bakalım, ne olacak? Sonra çıkıp birileri "bu adam araba yaptı ama birileri izinsiz trafikte kullandı diye ceza verdi" söyleviyle yaygara koparsa haklı mıdır?
    Senin paylaştığın siteden Hürkuş'un kendi sözleri.

"Fakat biz asker olduğumuzu unutmuştuk. İçimden gelen hisse mukavemet edemeyerek verilen emir hilafına tecrübeye kalkışmış, müfettişliğin emrini dinlememiştim. Müfettişlik, derhal bir emr-i yevmi ile 15 gün hapse ve yarım maaşımın kat’ına karar verdi. Mektep sıralarında iken aldığımız terbiye bize sa’yımızın ya mükafatla ya da mücazatla karşılanacağını öğretmişlerdi. Benim muvaffakiyetim mücazatla mükafat görüyordu. Bu icadımdan dolayı bir ikramiye ile taltif edilmem gerekirken, 15 gün hapse mahum olmuştum. Fakat bu ceza artık benim için ehemmiyetini kaybetmişti. Ben tecrübemi yapmış ve tereddütler içinde bulunan Heyet-i Fenniye’ye (uçma riskine karşın) teyaremin mükemmeliyetini tasdiklettirmiştim. Benim için en büyük mükafat bu idi.”

Bizim koyunların anlamadığı olayın kısaca özeti şudur.
    Hürkuş yunan uçaklarından arta kalanlarla kendisi bir uçak toplamış ve buna uçabilir belgesi istemiştir.
    Fakat bunun prosedürü oluşmadığından belge verilememiştir. Hürkuş ise belgesiz uçtuğu için 15 gün ev hapsi ve yarım maaş ceza almıştır. Her şeye rağmen başarıyla uçtuğu için yine de belge verilmiştir.

Büyük bir savaştan çıkmış ve tepesinde casus uçakları vızıldayan yeni bir HUKUK devletinde kimliksiz uçan her vasıta düşman kabul edilebilir.
    Eğer bu kimliksiz uçak, casusların uçağı sanılıp düşürülseydi "Atatürk, kendi uçağını yapan Hürkuş'u havada vurarak düşürdü" diye yaygara koparacaktınız.
    Yüzeysel düşünmek ve her anlatılana inanmak sizin işiniz, benim felsefem ise irdelemeden inanmamak.

• çööööööööööp
  • quote:

quote:

Al sana belge:

İnanılacak bir şey paylaşsan inanacağım ama sende inanılacak bir şey paylaşamadığından "inanmazsın" diye peşin peşin söylemişsin.
    Belge diye paylaştığın şeyler olayın hakkında hiçbir şey açıklamıyor. Yani bunu ne mantıkla paylaştın mantık bulamıyorum.
    Paylaştığın şeyi okumamışsın anlaşılan. Ben senden belge istedim çünkü senin okuyup anlaman için istedim.

Bu gün sen bir araba yap ve belgelerini almadan trafiğe çık bakalım, ne olacak? Sonra çıkıp birileri "bu adam araba yaptı ama birileri izinsiz trafikte kullandı diye ceza verdi" söyleviyle yaygara koparsa haklı mıdır?

"Fakat biz asker olduğumuzu unutmuştuk. İçimden gelen hisse mukavemet edemeyerek verilen emir hilafına tecrübeye kalkışmış, müfettişliğin emrini dinlememiştim. Müfettişlik, derhal bir emr-i yevmi ile 15 gün hapse ve yarım maaşımın kat’ına karar verdi. Mektep sıralarında iken aldığımız terbiye bize sa’yımızın ya mükafatla ya da mücazatla karşılanacağını öğretmişlerdi. Benim muvaffakiyetim mücazatla mükafat görüyordu. Bu icadımdan dolayı bir ikramiye ile taltif edilmem gerekirken, 15 gün hapse mahum olmuştum. Fakat bu ceza artık benim için ehemmiyetini kaybetmişti. Ben tecrübemi yapmış ve tereddütler içinde bulunan Heyet-i Fenniye’ye (uçma riskine karşın) teyaremin mükemmeliyetini tasdiklettirmiştim. Benim için en büyük mükafat bu idi.”

Hürkuş yunan uçaklarından arta kalanlarla kendisi bir uçak toplamış ve buna uçabilir belgesi istemiştir.
    Fakat bunun prosedürü oluşmadığından belge verilememiştir. Hürkuş ise belgesiz uçtuğu için 15 gün ev hapsi ve yarım maaş ceza almıştır. Her şeye rağmen başarıyla uçtuğu için yine de belge verilmiştir.

Büyük bir savaştan çıkmış ve tepesinde casus uçakları vızıldayan yeni bir HUKUK devletinde kimliksiz uçan her vasıta düşman kabul edilebilir.
    Eğer bu kimliksiz uçak, casusların uçağı sanılıp düşürülseydi "Atatürk, kendi uçağını yapan Hürkuş'u havada vurarak düşürdü" diye yaygara koparacaktınız.
    Yüzeysel düşünmek ve her anlatılana inanmak sizin işiniz, benim felsefem ise irdelemeden inanmamak.

Asıl sen anlamamışsın. Benim amacım zihniyeti ortaya koymaktı. Vay o öyle demiş de şu şöyle demiş. Bunlar çok mesele değil. İşe neresinden bakarsanız bakın; Ülkeyi yönetenlerin vizyonsuz, beceriksiz ve yabancı hayranı bir zihniyete sahip olma gerçeğini değiştirmiyor tüm bunlar.(En azından bu konuda öyle)

Yetenekli, zeki, yetişmiş, vatansever bir insanın önü kesilip harcanmış mı harcanmamış mı? Harcanmamış olsaydı güzel bir uçak fabrikası ve devlet erkanını içinde barındırdığı binlerce kişiyle uğurlanırdı bu dünyadan. Hem de ders kitaplarına geçerek.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi homebird -- 14 Ocak 2018; 1:24:2 >

• quote:

quote:

quote:

Al sana belge:

Asıl sen anlamamışsın. Benim amacım zihniyeti ortaya koymaktı. Vay o öyle demiş de şu şöyle demiş. Bunlar çok mesele değil. İşe neresinden bakarsanız bakın; Ülkeyi yönetenlerin vizyonsuz, beceriksiz ve yabancı hayranı bir zihniyete sahip olma gerçeğini değiştirmiyor tüm bunlar.(En azından bu konuda öyle)

Yetenekli, zeki, yetişmiş, vatansever bir insanın önü kesilip harcanmış mı harcanmamış mı? Harcanmamış olsaydı güzel bir uçak fabrikası ve devlet erkanını içinde barındırdığı binlerce kişiyle uğurlanırdı bu dünyadan. Hem de ders kitaplarına geçerek.

Kusura bakma ama saçmalamanın ötesine geçiyorsun.
    Bu olayda adamın ne önü kesiliyor ne de harcanıyor siz anlamak istediğiniz gibi anlıyorsunuz.
    Ülkeyi yönetenlerde hiçbir sorun yok. Sorun ettiğiniz şey bir şeyin prosedürü olduğunu göz ardı etmeye çalışmanız.
    Hayal gücünüze hayranım. Nerede izyonsuz, beceriksiz ve yabancı hayranı bir zihniyet gördüğünüzü hiçbir mantık açıklayamıyor.

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Al sana belge:

Kusura bakma ama saçmalamanın ötesine geçiyorsun.
    Bu olayda adamın ne önü kesiliyor ne de harcanıyor siz anlamak istediğiniz gibi anlıyorsunuz.
    Ülkeyi yönetenlerde hiçbir sorun yok. Sorun ettiğiniz şey bir şeyin prosedürü olduğunu göz ardı etmeye çalışmanız.
    Hayal gücünüze hayranım. Nerede izyonsuz, beceriksiz ve yabancı hayranı bir zihniyet gördüğünüzü hiçbir mantık açıklayamıyor.

Hürkuş: Göklerdeki Kahraman bu yaz vizyona girecek

İşine geleni görüp işine gelmeyeni görmeme konusunda uzmanlaşmışsın. Mesele o kişi, bu kişi meselesi değil.Zihniyetin bozuk ve yanlışılığı ile ilgili.Bak bu Nuri DİMİRAĞ'ın yazdığı belge . Bak bakalım belgenin sonuna; adam destek verilmesi için yalvarıyor adeta.

Peki CHP yönetimi ne yapıyor ? Bırak destek vermeyi uçakların yurt dışına satılmaması için "özel sipariş" kanun çıkarıyor.

"CHP yi ve İnönüyü severim ama bu konuda yanlış yapmıştır" diyemiyor, hala yanlışı savunmakta ısrar ediyorsun. Zaman ve enerji kaybısın.

Atatürk ve değerlerine çamur atmak için elinden gelen her şeyi yapıyorsun ama elindeki belgeleri yanlış yorumluyorsun. Yok adam yalvarıyormuş bilmem ne. Hayal kurma arkadaşım. Saçmalama! Konuyu nereden nereye getirdin.

Türkiye'deki ilk uçak fabrikasını 6 Ekim 1926 yılında kim kurdu? RTE'mi? yoksa FETÖ'mü?

Al senin zihniyetin!

• quote:

Orijinalden alıntı: sınav_testmis_kanka

quote:

Orijinalden alıntı: pukiman

Fragmana gel , abi sinemamımızı batırmak için her şeyi yapıyorlar. Tiyatrocularımız iş bulamazken , Survivor yok güzellik yarışmasındaki adamları filmlere alıyorlar tabi ki gelişmeyeceğiz ve bu şekilde de devam edecek. Sinemayı öldürdüler..!

Hakkını yemeyim iyi yapanlarda var , Hürkuş ve Veda fragmanlarının arasındaki kalite farkı zaten filmi anlatmaya yetiyor. İkisi de dönem filmi...

Veda Livaneli'nin filmi. Livaneli'yi geçemesinler bir zahmet.

Vecihi'nin fragmanına baktığımda ise sadece propaganda görüyorum.

Ismarlama bir proje olabilir.

Progapanda ne alakası var konumuzla ? Kaliteye , çekime , müziğe , resme bakacaksın.

• Şu afişteki tip aynen Hayrettin'e benzememiş mi ya? Görünce o sanmıştım.
  • Bu filmin iyi çıkma olasılığı yok. Yönetmeninden tut oyuncu kadrosuna kadar vasatın altında.
  • Hilmicem de oyuncu olmuş

Hürkuş: Göklerdeki Kahraman bu yaz vizyona girecek
  • filmlere izlemeden çöp yazanları anlıyorum şimdi. harbi çöp. konuda çöp
  • Oyuncu kadrosuna bakıp çöp diyorum keşke bu filmi Dağ,Nefes,Ayla filmlerininden yapanlardan biri yapsaydı Hilmicem var şaka gibi öbürüde yazlık dizilerden çıkmayan bayan oyuncu
  • Youtuberlardan sonra Survivorlar mı film yapmaya başladı?
    Sinema iyiye gidiyeah
  • Acaba biri izleyip filmi yorumlamışmı diye bakmaya giriyorum ama ne görüyorum filmi izlemeden yorum yapılmış bomboş 2 sayfa.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Özgü®

Acaba biri izleyip filmi yorumlamışmı diye bakmaya giriyorum ama ne görüyorum filmi izlemeden yorum yapılmış bomboş 2 sayfa.
    bu akşam iftar sonrası izleyeceğim ilk kurban benim sanırım
  • Vecihi Hürkuş'un hayatını anlatan filme ağır eleştiri

Tayyareci Vecihi Hürkuş Müzesi Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Bahadır Gürer, Vecihi Hürkuş’un hayatının anlatıldığı “Hürkuş-Göklerdeki Kahraman” filmine ağır eleştiriler getirdi. Gürer, reyting uğruna tarih ve gerçeklerin saptırıldığını, filmde saymakla, anlatmakla bitmeyecek kadar çok hata, çarpıtma, değiştirme ve uydurma bulunduğunu söyledi. İşte Gürer’in o yazısı;

"Onu tanımadan, anlamadan, 1. Dünya Savaşı ve İstiklal Savaşı havacılık anılarını yazdığı (1942/2008) kitabını okumadan film(!) yaparsanız, gerçekler belgeleri ile ortadayken, bilinirken; olayları ters çevirir, gerçek dışı saçmalıklar katarsanız, tarihleri kafanıza göre değiştirirseniz bir kahramana ihanet edersiniz. Yapılan budur.

Bir yetişkin, bir genç, bir çocuk;

Bu filmi seyrederse başka,

Bir dizideki (VS) bölümleri izlerse başka,

Vecihi Hürkuş'un yazdıklarını okur ve belgelere bakarsa, başka bir Vecihi Hürkuş tanıyacak ve soracaktır:

Hangisi Vecihi Hürkuş? Hangisi benim kahramanım?

Neden bir dizide (VS) Vecihi Hürkuş batı cephesinde Yunanlılarla hava savaşı yaparken, İzmir sokaklarında Rumlarla ağız dalaşı yaptırır, tavernaya saklar ve tavernadaki müziği sokağa aktarmak için Yunan İkmal Deposundan telsiz çaldırır onu hırsız yaparsınız? O savaş işleri yaparken onu tavernada ses tesisatı işleri yapan tesisatçı yaparsınız? Neden? Bu ne demektir? Bu mudur kahramana değer vermek? Yoksa vizyona girecek filmden önce nemalanmak reyting sağlamak için midir diziye "Vecihi" eklemek? Yöneticilerin gönderdiği karakterin bozuk olduğunu yazılı, gerekçeli açıklamalarla hemen uyardığınız halde ben yaparım, izleyiciler de yutar mantığı onaylanabilir mi? Belgesel değil bu dizi savunması kabul edilemez. Eksikler, bilinemeyenler tamamlanabilir ama reyting uğruna tarih ve gerçekler saptırılamaz. O zaman "Vecihi, Vecihi Hürkuş" demeyin ille uyduracaksanız, Abdullah deyin, Süleyman deyin ne derseniz deyin.

Filmde; kabadayı tavırlar Vecihi Hürkuş hakkında hiç bilgisi olmayan kişilerin yakıştırmasıdır. Vecihi Hürkuş akıllı, bilgili, sakin ve uzun planda değerlendirmeler yapan bir dehadır. Nargin Adası'nda tek amacı vardır. Ülkesine dönmek ve vatanı korumak. Senaristliğiniz, yönetmenliğiniz, rejisörlüğünüz, havsalanız, tekniğiniz yetiyorsa, Rus karargâhı ve hangarlarını bombaladıktan sonra fırtınada uçağın nasıl havada asılı kaldığını, duran hedef olduğunu, müthiş bir mücadele sonrası meydana indiğinde tayyaresindeki 85 mermi deliğini, yüzündeki ceviz büyüklüğünde donmuş kanı nasıl koparıp aldığını anlatın. Nargin'den kaçıp İran'dan Süleymaniye üzerinden Musul'a iki ay sürede yürüyerek geldiğini anlatın. Hayal gücünüzü gerçekleri saptırarak değil. Mücadeleyi, hayatı anlamak ve anlatmak için kullanın.

Surattan surata akan bir film,

Fonda kovboy müziği, vs.

Uçakta, hava savaşı sırasında ayakta, iki elinde iki tabanca, vahşi çığlıklar atan bir adam... Bir araştırın bakalım İstanbul Hava Müdafaası sırasında 5 İngiliz uçağı ile savaşan Kahraman Fazıl Bey midir? Vecihi Hürkuş mu? Vecihi Bey; İngiliz uçaklarını, savaşmak içi tur atararak beklerken, yakıtının azalması ve savaş sırasında yakıtsız kalmamak için Fazıl Bey ile haberleşerek Yeşilköy'e ikmal için gittiğini, havalanacağı sırada Fazıl Bey'in ağır yaralı olarak indiğini kitabında yazıyor. Kitabı okumadınız, İstanbul Havacılık Müzesine gidin, kocaman panolarda bakarak görün.

Ben filmin galasına gidinceye kadar Vecihi Hürkuş'u kahraman bilirdim(!) Meğer o Nargin'den, Rus komutanlar sayesinde, onların sağladığı imkânlarla(!) kaçmış. İstanbul Maltepe Tayyare İstasyonundan da Anadolu'ya Mustafa Kemal Atatürk'ün yanında da Müslüman Hintli askerlere gece sahurda Kadıköy'den Maltepe'ye tepsi tepsi börek, tencerelerle sıcak yemek götürerek Fransız komutanlar arasından havalanmış(!) Tayyareler sabaha karşı gün ağarmadan havalanırken kanat gölgeleri öğle saatlerini gösteriyor.

1922 yılında Akşehir'de Jandarma komutanı Ratıp Beyin kızı Hadiye Hanımla evlenen Vecihi'yi 1917 yılında Kafkas Cephesine evli ve çocuklu göndermeyin. Jandarma komutanını Yeşilköy'de (1916'da) Hava okuluna komutan yapmayın. Komutanın kızı ile Vecihi'yi tayyareler arasında buluşturmayın.

Anlaşılıyor ki; hevesle ama acemice yazılan senaryo (2014 KNT) allanıp pullanıp yeni yönetmene teslim(!) edilmiş, paket açılmadan aynı nitelikle uygulamalarla seyirci önüne atılmış. Şart mıydı yemek pişmeden sofraya koymak?

Saymakla, anlatmakla bitmeyecek kadar çok hata, çarpıtma, değiştirme, uydurma...

Vecihi Hürkuş bir efsane değil, gerçektir.

Herkes kendine göre bir kahraman yaratabilir ancak Vecihi Hürkuş yaratamaz.

Bir askeri ve sivil kahraman böyle anlatılmamalıydı.

Vecihi ölmedi ama onu hâlâ öldürmeye çalışanlar var.

Değer ve emek veren herkese saygıyla.

Bahadır Gürer

Tayyareci Vecihi Hürkuş Müzesi Derneği

Yönetim Kurulu Başkanı

İlgilenenler için: "tayyarecivecihi.com"

Kaynak:www.kokpit.aero

• Hilmicem nedir abi ya?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.