Şimdi Ara

Huri Mantıklı Bir Ödül .

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
22
Cevap
0
Favori
729
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Öncelikle bu konuda Tanrı var veya yok onunla ilgilenmiyoruz . Tanrının var olduğunu farz ediyoruz ve varsa Huri ödülü mantıklı mı değil mi onun tartışmasının yapılmasını istiyoruz .

Konuya gelirsek ; objektif olarak baktığımız zaman , her insan farklı niteliklerde doğuyor . Kimisi zengin bir ailede doğuyor . Kimisi de çulsuz . Kimisi Paris'te doğuyor , kimisi de Demokratik Kongo'da . Kimisi Kıvanç Tatlıtuğ gibi yakışıklı olarak doğuyor kimisi de Bülent Ersoy gibi çirkin olarak doğuyor . Kimisi dahi olarak doğuyor , kimisi de şapşal olarak . Bu farklı özellikleri evrimin getirdiği genetik özelliklerin coğrafi koşullarla karışması sonucu olarak açıklayabiliriz .

Şimdi kendinizi Afrika'da doğmuş , fakir ve zekası biraz geri olarak dünyaya geldiğinizi hayal edin . Bu adam hayatını ailesine , çevresine vs. yardım ederek geçiriyor ve mutlu ettiği insanların gülümsemelerinden başka bir haz almıyor . Ne mevki olarak bir yerlere gelebileceği zekası , ne de güzel kızlara sahip olacak bir bedeni var . Bu adam yaptıkları iyilikleri tamamen karşılıksız yapıyor . Ve eğer Tanrı varsa da onu buluyor ve ona iman ediyor . Vakti gelince de ölüyor .

Şimdi kendinizi Tanrı olarak hayal edin . Böyle bir insan öldükten sonra bu hayatta alamadığı hazlara ona kat kat fazlasını vermek istemez misiniz ?

Şimdi sorulacak sorular şunlar olabilir . Tanrı neden hazları yaratıyor . Veya neden herkesi aynı zeka , dış görünüş vs. ile yaratmıyor ? Aynı koşullarda aynı sınav daha adaletli olamaz mıydı ? Bu soruya verilecek cevap basit aslında . Tanrı bu dünyayı sınav için yaratmışsa farklı özelliklerin adaletli sınava girmesi daha iyi gözüküyor . Yani nisbi eşitlik . Bunun detaylarına inmeyeceğim . Çok uzun .

Bir de işin psikolojik boyutları var . Erkeklerin alacağı bir numaralı haz cinselliktir . Bu sebeple ödül olarak cinsellik verilmesi mantıklı . Kızların alacağı en büyük haz süslenmek ve beğenilmektir . Bu sebeple kızlara Kuranda ödül olarak altın işlemeli takılar verileceği söylenir . Bu demek değildir ki kızlara ödül olarak erkek verilmeyecek ... Kızlara da öteki dünyada elbet Brad Pitt'in 1000 kat üstü bir modeli verilir .

Tekrae hatırlatmak istiyorum . Bu tartışma Tanrı var ya da yok tartışması değil . Huri hediyesi mantıklı mı değil mi onun tartışması ...

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• insanın eril olanı aynı zamanda kadındır ve mesela aynaya baksa gözlerini benden ayırmayan bir huri de görmüşümdür diyebilirim. hem eş( denk) tir hem de benim için ne büyük hediyedir. zira o olmasa idi verileni taktir etmek de mümkün olmayacaktı.

bu durumun kadın denen nesnede ise salt dişil olanın kendisini hediye gören haline hasredilebilir. yani kadın esasen kadındır ve aynı zamanda yine kadındır ve bu kadının hediyesi kendisi gibidir. onun süsü dışarıya doğru çıkarken erilin süsü içreye doğru yol alır.

eril olan sırra ulaşır dişil olan bir sırdan haber getirir.

................

bu düşünüşte erilin aynı zamanda dişil olan öğesinin bir karşılaşma alanı bulması halinde kendisinin eril olan yarısını diğerine galabe çaldırıdığı düşünülür. yani artık aynı zamanda dişil de değildir. bu açıdan huri denen kavram( bu bir ayet olduğundan kadın veya eril cinsiyeti yoktur ancak bu ayrı konu) erile kendinden bir hediye veyahut artık ne olmadığını gösteren bir neşve olabilir.

erilin kadına karşı meyli zaten erilin kadın da olan halinden ise ve eril bu hali kendisinden giderince kadın denen nesneden uzaklaşmış hali ile baktığı varlık esasen bir kurtuluş ya da çabanın ürünü olarak, varlığından eksilttiği şeye dönüşür.

hakikatten de o gün eril olan dişil olan yapısını tastamam bir erkek gibi görür ve kitabın mukaddesatına uygun bir rasul(cebrail aleyhisselam) gibi meryem olan suretasını seyreyler.

...........................

erilin içresinde cereyan eden dişil öğenin ona fısıldadığı o galiz duygular bir huriyi görünce sona erer. zira artık o tam bir erildir ve dişili bilmez. bilmeyen bilmediği konuda ne talep edebilir?

bu açıdan huri başarı serdetmiş bir eril için kendisinden kendisine bahşettiği mühim bir hediyedir.

• Din fakirleri, öksüzleri ve açları düşünen siyasi bir parti sanki. Bu haz dünyada da alınabiliyor. Alamayanlara bunu vadetmek ne kadar doğru? Bu sebepten ötürü zaten fakir halk daha inançlı oluyor çünkü elmayı tatmış birine cennette de elma var ama bu bambaşka bir elma dostum dediğinde sana güler. Din en çok da devletlere yarıyor. Bu öteki dünya düşüncesi olmasa sadece mide olarak değil aynı zamanda beyin olarak da aç insanları kim tutabilirdi acaba dimi?

Mantıklı bir ödül somut olamaz. Ödülün de iyi bir şey değil tam tersine kötü bir şey olduğunu düşünüyorum. Yani cennet hakkındaki her şey benim için sadece fiyasko.

Senin isteğin üzerine olmayan şartlar altında seni aç bırakacağım. Bu durumdan hiç şikayet etmeyeceksin aksine seni yarattığım için bana şükredip bana her gün ibadet edeceksin. Bu şartlara uyduğun takdirde diğer dünyada karnın doyacak. Hem de hiç sıkılmadan sonsuza dek...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-586DEFFE5 -- 22 Ocak 2018; 21:6:23 >

• quote:

Orijinalden alıntı: L.Huron

Din fakirleri, öksüzleri ve açları düşünen siyasi bir parti sanki. Bu haz dünyada da alınabiliyor. Alamayanlara bunu vadetmek ne kadar doğru? Bu sebepten ötürü zaten fakir halk daha inançlı oluyor çünkü elmayı tatmış birine cennette de elma var ama bu bambaşka bir elma dostum dediğinde sana güler. Din en çok da devletlere yarıyor. Bu öteki dünya düşüncesi olmasa sadece mide olarak değil aynı zamanda beyin olarak da aç insanları kim tutabilirdi acaba dimi?

Mantıklı bir ödül somut olamaz. Ödülün de iyi bir şey değil tam tersine kötü bir şey olduğunu düşünüyorum. Yani cennet hakkındaki her şey benim için sadece fiyasko.

Senin isteğin üzerine olmayan şartlar altında seni aç bırakacağım. Bu durumdan hiç şikayet etmeyeceksin aksine seni yarattığım için bana şükredip bana her gün ibadet edeceksin. Bu şartlara uyduğun takdirde diğer dünyada karnın doyacak. Hem de hiç sıkılmadan sonsuza dek...

Din devletlere yaramıyor mülkiyet yarıyor bilakis eğer tarım toplumuna geçmeseydik dinler kişisel boyutta kalırdı yani sorunu yanlış yerde arıyorsun

• Cift cinsiyetli doganlar ne olacak peki?

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bence de cok sığ bir bakis acisiyla tasarlanmis odul. Bir insan ( ki insan denilince erkek anlasilacak buradan ) ne ister?Super kadinlarla ( yeni tomurcuk vs ) birlikte olmak mi? Bu mudur onca ibadet ve fedakarligin karsisinda vaad edilen? Cihad yapmissin, aileni korumak icin sehit olmussun ve tomurcuklanmis Huri midir mukafat?

Hadi diyelim ki ben yaniliyorum. Disari cikip insanlara sorsak, 1 tane istek hakkiniz var ve gercek olacak; ne istersiniz diye, bence cogunluk "zenginlik & refah & saglik " 3 lusunden birini tercih eder. Guzel kadinlarla gonul eglendirmek birak cenneti, bu dunya icin bile sığ bir ödül. Olayin erkek merkezli dizayn edilmesini hic hesaba katmiyorum bile.

Yasini basini almis, hayati tecrube etmis akilli bir adama; "Bunca ibadet ve gunahlardan uzak durdugunuz hayatin neticesinde nasil mükafatlandırılmak istersiniz?" diye sordugunda; hic "Bana huri ver huri" cevabi aldigini hayal edebiliyor musun? Lise 2 degil hayat.

Ayrica zinayi "fani dunyada" yasaklayip, kendisine usulüne göre tapınan erkek bireyler icin yarattigi "cennette" her seyin bu kadar serbest olmasi evrenleri yaratan tanrinin tasarimi gibi degil de, bu dunyada temel arzu ve isteklerinin bir kismina erisemeyecegini bilen Musluman'in islak ruyasi gibi gelmiyor mu size de?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mephalay -- 23 Ocak 2018; 12:51:41 >
    < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: Mephalay

Bence de cok sığ bir bakis acisiyla tasarlanmis odul. Bir insan ( ki insan denilince erkek anlasilacak buradan ) ne ister?Super kadinlarla ( yeni tomurcuk vs ) birlikte olmak mi? Bu mudur onca ibadet ve fedakarligin karsisinda vaad edilen? Cihad yapmissin, aileni korumak icin sehit olmussun ve tomurcuklanmis Huri midir mukafat?

Hadi diyelim ki ben yaniliyorum. Disari cikip insanlara sorsak, 1 tane istek hakkiniz var ve gercek olacak; ne istersiniz diye, bence cogunluk "zenginlik & refah & saglik " 3 lusunden birini tercih eder. Guzel kadinlarla gonul eglendirmek birak cenneti, bu dunya icin bile sığ bir ödül. Olayin erkek merkezli dizayn edilmesini hic hesaba katmiyorum bile.

Yasini basini almis, hayati tecrube etmis akilli bir adama; "Bunca ibadet ve gunahlardan uzak durdugunuz hayatin neticesinde nasil mükafatlandırılmak istersiniz?" diye sordugunda; hic "Bana huri ver huri" cevabi aldigini hayal edebiliyor musun? Lise 2 degil hayat.

Ayrica zinayi "fani dunyada" yasaklayip, kendisine usulüne göre tapınan erkek bireyler icin yarattigi "cennette" her seyin bu kadar serbest olmasi evrenleri yaratan tanrinin tasarimi gibi degil de, bu dunyada temel arzu ve isteklerinin bir kismina erisemeyecegini bilen Musluman'in islak ruyasi gibi gelmiyor mu size de?

Cennetteki en yüksek mertebeli ödül huri denmiyor . Ödüllerden biri huri . İstemezsen almazsın . İstersen çekersin kendini yalnızlığa köşkünde sefanı sürersin . Ama psikolojik olarak karşı cinse ilgisi olan her erkek , belli bir cinsel birlikteliği arzular .

Hocam konuyu huriden soyutlayıp şöyle örnek verelim . Sanırım bir işte çalışıyorsunuz . Çok yorgun olduğunuz anlar olmuştur . O an sadece eve gidip uyumak istemişsinizdir veya dinlenmek . Şimdi size gelip ben diyorum ki bana bir iyilik yap bunun karşılığında seni evine ışınlayacağım . Bu teklif sizde bir etki bırakır . Fakat size bana bir iyilik yap size yemek ısmarlayacağım desem bu teklif sizde bir etki bırakmaz . Sizin tek isteğiniz eve gidip uyumaktır . Bu huri hediyesi de , tabiki güzel kızlara ulaşamayan , hayatını zinadan soyutlamış bir toplum için verilmiş bir motive edici ödüldür . Ben Barbaraya sahip olsam , huri teklifi beni heyecanlandırmaz . İşte din diyor ki , Barbara gibi güzel ama ahlaken yetersiz olanları bırak . Kalben güzel olanlara bak . Ben sana ikinci hayatta Barabaranın yüz mislini vereceğim .

Ayrıca bu ödül olmasa , toplum evlilik dışı ilişkilere yönelecek , aldatmalar çoğalacak . Zinanın doğruluğu yanlışlığı tartışılabilir . Başka bir konu açarım bunun için .

• Sığ görüşlü insanlar için mantıklı gelebilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kartal Göz -- 23 Ocak 2018; 19:12:55 >
  • neden ilk tercih edilecek haz seks olsun ki, içi sanat eserleri dolu bir evde dostlarımla sohbet edip eglenmeyi ve kendi standardımda bir sevgilim olmasını a.limalardan oluşan bir hareme tercih ederim 50 kere
  • Neden sınav yapmak gibi bir dert edinmiş ki?
  • Zodion Z kullanıcısına yanıt
    Tarıma geçişimizin sebebi de zaten bir arada olmamız gerektiğini anladıktan sonra oldu. Mantık toplumun bizi koruyacağını kavradı ama genler hala korkuyor doğadan. Kişisel boyutta kalabilecek bir din olamazdı, din zaten medeniyet amacı güden toplumsal bir şey. Din toplum olmadan var olamaz ve özellikle geri kalmış devletlerin en büyük silahı olmuştur, oluyordur ve olacaktır. Çünkü ikisinin de amacı ortak ögeden geçiyor. Kişisel boyutta olan inançlar mevcut olabilirdi belki ama o tarz bir düşüncenin de insanı şizofrenide olduğu gibi olmayan manalar çıkartan bir insana dönüştürdüğünü düşünürsek ondan da uzak durulması lazım. Yani kişisel boyutta olan din diye bir şey asla olamaz. Kişisel boyutta olan zararlı inançlar da en son isteyeceğimiz şey.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-586DEFFE5 -- 23 Ocak 2018; 19:50:44 >
  • Ben insanın hastalıklı düşünceler taşıdığını duşunmuyorum. En azından başlangıç açısından. Ancak sonradan bir kısım kabullerle bu hastalıklı düşünceler oluşuyor.

Din yaşamsaldır. Kişi turemeye başladığı anda din doğar. Olum ve yaşam arada geçen olayları anlamak veya doğrulamak ister. Bunu da nesillere aktarır.

İnanç denen olayın ozundeki şeyi insanın olume yaklaştığı esnada ortaya koyduğu değer gibi duşunun.

Her şey olume yaklaştıkça mahiyet değiştiriyor oldu. İşte o an itibari ile hastalıklı duşuncenin eşyayı okuması ile sağlıklı olanın okuması bir değildir.

Huri bir ayettir ayetler bir melektir meleklere cinsiyet vermek ise makul değildir.

İlahın lisanını bilmeden kendi lisanınca yazdığın şey senin doğrun olabilir ancak ilahi katın lisanına yakınlık ise manayı ve meali değiştirir.

...........

Bana göre ilah! Cennete huri verecekse ve bu kadın olacaksa inancın bu boyutunda yaratıcı anne kavramı ise vereceği dişi de kız kardeş vasfasına haiz olur.

Bu akledişte inancın dunyevi boyutunun imgesel hali esasen ademu havva denen olaya da ikircikli bir bakış açısı taşır.

............

Mevcudun verebileceği tanım ile mevcut ötesi tanımların kitaba akaedişi sancılı bir surece benzer.

• quote:

Orijinalden alıntı: Kartal Göz

Sığ görüşlü insanlar için mantıklı gelebilir.

Sığ görüş fahiş bile olsa yanlışı seçmek değil , kendi düşüncesinden başka düşüncelere tahammülü olmamasıdır . İnceden kendi düşnceniz dışındakilere hakaret etmeniz , kimin sığ görüşlü olduğunu gösteriyor .

• quote:

Orijinalden alıntı: sefa404

quote:

Orijinalden alıntı: Kartal Göz

Sığ görüşlü insanlar için mantıklı gelebilir.

Sığ görüş fahiş bile olsa yanlışı seçmek değil , kendi düşüncesinden başka düşüncelere tahammülü olmamasıdır . İnceden kendi düşnceniz dışındakilere hakaret etmeniz , kimin sığ görüşlü olduğunu gösteriyor .

Ben hakaret olsun diye ya da yermek için yazmadım, durum bunu gösterdiği için öyle yazdım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: L.Huron

Tarıma geçişimizin sebebi de zaten bir arada olmamız gerektiğini anladıktan sonra oldu. Mantık toplumun bizi koruyacağını kavradı ama genler hala korkuyor doğadan. Kişisel boyutta kalabilecek bir din olamazdı, din zaten medeniyet amacı güden toplumsal bir şey. Din toplum olmadan var olamaz ve özellikle geri kalmış devletlerin en büyük silahı olmuştur, oluyordur ve olacaktır. Çünkü ikisinin de amacı ortak ögeden geçiyor. Kişisel boyutta olan inançlar mevcut olabilirdi belki ama o tarz bir düşüncenin de insanı şizofrenide olduğu gibi olmayan manalar çıkartan bir insana dönüştürdüğünü düşünürsek ondan da uzak durulması lazım. Yani kişisel boyutta olan din diye bir şey asla olamaz. Kişisel boyutta olan zararlı inançlar da en son isteyeceğimiz şey.

Hocam düşüncelerinize katılıyorum . Nasıl Orta Çağ zamanında kilise " Bu dünyayı düşünmeyin . Önemli olan öteki hayat . Mal varlığınızı din için harcayın " deyip dini kullandıysa , Yeni Çağ zamanında da burjuvazi Protestan Mezhebini çıkarıp " İnsan her iki dünyada da mutlu olabilir . Bu dünyada mutlu olan öteki dünyada da mutlu olur " deyip kendi ticari menfaati için dini kullandı . Ama biraz araştırısanız , Hristiyanlığın ilk çıktığı zamanların eşitlikçi bir toplum yapısına dayandığını göreceksiniz . Hatta Roma İmp. bu sebeple 400 sene Hristiyanlık dinine girmedi .

Ben dinlerin şu anki halinin değerlendirmeye tabi tutulmasına karşıyım . Üzerinden 1500 sene geçmiş bir İslam dini var . 1500 sene içinde çok sağlam kayalar bile çatlayabiliyorken , soyut olan bilgilerin ve düşüncelerin değişmemesi , yozlaşmaması mümkün değil . Elimizde bir Kuran var . Ona bakarsınız . Anlattıkları mantıklı gelirse " Tamam , kabul ediyorum " dersiniz . Yoksa reddeder , hayatınızı yaşamaya devam edersiniz . Şahsen ben Kuran'ı lafzi değil , sistematik olarak yorumladım . Yani kitabı bir bütün içinde ve yaşamımla doğru orantılı olarak yorumladım . Amaç ve sonuç ilişkisi içinde 10-15 kez Türkçe olarak farklı çevirilerle okudum ve okumaya devam ediyorum . Bana mantıklı geldi . Size gelmeyebilir . İspatının imkanı olmayan bir düşünceyi reddetmenizden dolayı sizi eleştiremem . Yaratıcıya bir kininiz olmadığı sürece de yaratıcının sizi umursayacağını da sanmıyorum . Ayrıca dini yaşamla da bağdaştırmak gerekiyor . Neden bu konulara girdim , bilmiyorum :)

• Tanrı istediği bu mantığın önemli değil rasyonalize etmeyin inançları

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Zodion -- 24 Ocak 2018; 14:2:38 >
  • Ulusal1923 U kullanıcısına yanıt

• Peki bu bahsettigin arkadas oldukten sonra da bu vaat edilenlere ulasamaz ise, bu durumda ne fark olurdu?

Yani demek istedigim, bu kisi zaten vaatlerden habersiz bir hayat yasamis.

• quote:

Orijinalden alıntı: sefa404

Öncelikle bu konuda Tanrı var veya yok onunla ilgilenmiyoruz . Tanrının var olduğunu farz ediyoruz ve varsa Huri ödülü mantıklı mı değil mi onun tartışmasının yapılmasını istiyoruz .

Konuya gelirsek ; objektif olarak baktığımız zaman , her insan farklı niteliklerde doğuyor . Kimisi zengin bir ailede doğuyor . Kimisi de çulsuz . Kimisi Paris'te doğuyor , kimisi de Demokratik Kongo'da . Kimisi Kıvanç Tatlıtuğ gibi yakışıklı olarak doğuyor kimisi de Bülent Ersoy gibi çirkin olarak doğuyor . Kimisi dahi olarak doğuyor , kimisi de şapşal olarak . Bu farklı özellikleri evrimin getirdiği genetik özelliklerin coğrafi koşullarla karışması sonucu olarak açıklayabiliriz .

Şimdi kendinizi Afrika'da doğmuş , fakir ve zekası biraz geri olarak dünyaya geldiğinizi hayal edin . Bu adam hayatını ailesine , çevresine vs. yardım ederek geçiriyor ve mutlu ettiği insanların gülümsemelerinden başka bir haz almıyor . Ne mevki olarak bir yerlere gelebileceği zekası , ne de güzel kızlara sahip olacak bir bedeni var . Bu adam yaptıkları iyilikleri tamamen karşılıksız yapıyor . Ve eğer Tanrı varsa da onu buluyor ve ona iman ediyor . Vakti gelince de ölüyor .

Şimdi kendinizi Tanrı olarak hayal edin . Böyle bir insan öldükten sonra bu hayatta alamadığı hazlara ona kat kat fazlasını vermek istemez misiniz ?

Şimdi sorulacak sorular şunlar olabilir . Tanrı neden hazları yaratıyor . Veya neden herkesi aynı zeka , dış görünüş vs. ile yaratmıyor ? Aynı koşullarda aynı sınav daha adaletli olamaz mıydı ? Bu soruya verilecek cevap basit aslında . Tanrı bu dünyayı sınav için yaratmışsa farklı özelliklerin adaletli sınava girmesi daha iyi gözüküyor . Yani nisbi eşitlik . Bunun detaylarına inmeyeceğim . Çok uzun .

Bir de işin psikolojik boyutları var . Erkeklerin alacağı bir numaralı haz cinselliktir . Bu sebeple ödül olarak cinsellik verilmesi mantıklı . Kızların alacağı en büyük haz süslenmek ve beğenilmektir . Bu sebeple kızlara Kuranda ödül olarak altın işlemeli takılar verileceği söylenir . Bu demek değildir ki kızlara ödül olarak erkek verilmeyecek ... Kızlara da öteki dünyada elbet Brad Pitt'in 1000 kat üstü bir modeli verilir .

Tekrae hatırlatmak istiyorum . Bu tartışma Tanrı var ya da yok tartışması değil . Huri hediyesi mantıklı mı değil mi onun tartışması ...

Bence Huriler Cennete girmeye hak kazanmış müsluman erkeklere vadedilen çok mantıklı bir ödül ayrıyeten dünyadaki bizim bildiğimiz en büyük haz ve zevk masturbasyon ve bir ileri boyutu cinsel ilişkidir dünya Cennetin çok küçük bir örneği ve numünesi olduğuna göre burada yediğimiz, içtiğimiz bütün gıda ve içeceklerden daha mükemmelerini inşaallah Allahın rızasını kazanıp Cennete girersek tadacağız kanaatim odurki Cennettede dünyadaki Cinsellikten daha büyük haz ve zevk duyacağımız bir atraksiyon olabilir ama bunun Huriler ve müsluman kadınlara vadedilen Gılmanlar aracılığıylamı olacak yoksa başka şekildemi olacak bu konuda kati ve kesin açık bir malumat ve bilgi yoktur

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• İçki ve damıtma faaliyeti esnasında meleklerin payı denen bir kavram var.

Bu payı alanlar huriyi daha iyi anlatırlar.

........

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi HADO77 -- 29 Ocak 2018; 15:33:36 >
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.