Şimdi Ara

Hukuk hakkında gerçekçi bir sohbet (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
241
Cevap
37
Favori
32.219
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
13 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • AÜHF ya da İÜHF’de okuyup okurken İngilizce öğrenilirse Bilkent,GSÜ hukuk mezunlarıyla aramızda çok fark olur mu?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Hakimlik-Savcılık hakkında ne düşünüyorsunuz uğraşılacak iş mi ? Yoksa cidden milletin abarttığı kadar torpil dönüyor mu çevrenizde hazırlanan veya giren gördünüz mü ?

Koç-Galatasaray-Bilkent üniversitelerinin diğerlerinden farklı olduğundan bahsettiniz bu fark devlet üniversiteleri arasında da var mı ? Mesela siz Marmara mezunusunuz ama içten içe keşke Ankara veya Hacettepe'de okusaydım dediniz mi ? Eğitim,maaş anlamında çok fark ediyor mu yoksa hemen hemen hepsi aynı mı bu üniversitelerden tanıdıklarınız olduysa örnek verebilirsiniz

Maaşlar neye göre ve nasıl artıyor insanlar nasıl yükseliyor, geliştirme açısından verebileceğiniz tavsiyeler var mı ? yabancı diller öğrenmemin bana ne gibi katkısı olur

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-5CA6AEEDC -- 28 Temmuz 2020; 20:27:11 >
  • Hocam geriye dönseniz tekrar tercih eder miydiniz?

Bu yorucu mesaiye sizce değiyor mu?

Her insan hayatında hukuk okumalı, ufuk kazandırıyor deniyor, buna katılıyor musunuz?

Hakim ve savcılığı neden düşünmüyorsunuz? Torpil olmadan hakim ve savcılık mümkün değil mi?

Kaymakamlık hakkında düşünceniz nedir?

Teşekkür ederim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: The Bender

AÜHF ya da İÜHF’de okuyup okurken İngilizce öğrenilirse Bilkent,GSÜ hukuk mezunlarıyla aramızda çok fark olur mu?
    AÜHF, iühf'de okuyup da en azından bir İngilizce kursuna gitmeyen yok zaten. O yüzden sadece İngilizce ile farkı kapatamazsın. İngilizceyi sular seller gibi öğrensen de GSÜ ve Bilkent mezunlarıyla aranda ciddi bir fark olur. Zira onlar Ferrari sen de Renault kalitesinde bir eğitim alıyorsun. Aradaki farkı kapatmak için çok iyi bir ortalama kasman lazım, İngilizceyi çok iyi seviyelere getirmen lazım, Uluslararası projelerde yer alman lazım, yurtdışında yüksek lisans zorlaman lazım, lazım da lazım yani.

• Peki kurum avukatlığı konusunda Bilgi verebilir misiniz. Kazanması über zor mu? Maaşları nasıl ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Guest-5CA6AEEDC

Hakimlik-Savcılık hakkında ne düşünüyorsunuz uğraşılacak iş mi ? Yoksa cidden milletin abarttığı kadar torpil dönüyor mu çevrenizde hazırlanan veya giren gördünüz mü ?

Koç-Galatasaray-Bilkent üniversitelerinin diğerlerinden farklı olduğundan bahsettiniz bu fark devlet üniversiteleri arasında da var mı ? Mesela siz Marmara mezunusunuz ama içten içe keşke Ankara veya Hacettepe'de okusaydım dediniz mi ? Eğitim,maaş anlamında çok fark ediyor mu yoksa hemen hemen hepsi aynı mı bu üniversitelerden tanıdıklarınız olduysa örnek verebilirsiniz

Maaşlar neye göre ve nasıl artıyor insanlar nasıl yükseliyor, geliştirme açısından verebileceğiniz tavsiyeler var mı ? yabancı diller öğrenmemin bana ne gibi katkısı olur
    Kazanabiliyorsan güzel ve prestijli bir iş Hakimlik ve Savcılık. Torpil meseleleri hakkında bilgi veremem, internetten, ekşi sözlükten falan araştırabilirsin.
    Hazırlanıp sınavı geçen de geçemeyen de arkadaşlarım var. Geçenler mülakata girdi sonuç bekliyorlar.
    Elbette var. Koç, Bilkent, Galatasaray vd. Ferrari, Aühf, İühf, Mühf Renault, vakıflar ve Anadoludakiler de Tofaş diyebilirim.
    Yani MÜHF yerine İÜHF olsaydı dediğim oldu. Ancak bu eğitim kalitesinden dolayı değil. İkisinin eğitim kaliteleri hemen hemen aynı. MÜHF geçen sene tarihi Haydarpaşa kampüsünü kaybedip apartman tarzı bir binaya geçti. Bu çok sinir bozucu oldu. Bir de Mühf'de sınavlar gereksiz zor olurdu. İÜHF biraz daha öğrenci yanlısı bana göre.
    Devlet okullarından mezun olanların maaşları aynı olur çok değişmez. Kişisel gelişim fark ettirir sadece.
    Yabancı dil öğrenmek en azından İngilizce öğrenmek olmazsa olmaz. Yani sana sular seller gibi konuş demiyorum ama en az B2 seviyen olmak zorunda. Diğer diller de hedeflerine göre değişir. Paran varsa okul bitince 15 bin dolardan başlayan Hukuk yüksek lisansı programlarını zorlarsın, uluslararası çalışan bir avukat olmak için çabalarsın. O noktada en azından bir Fransızca veya Almanca iş görür.

• Hakimliği denemeyi düşünüyor musunuz? Benim sıralamam HBV(gazi) 9 Eylül arası bıraktırıyor ve konuştuğum sizin mesleklerden olanlar hep HBV(gazi) öneriyor ne düşünüyorsunuz?
    Hakimlik için üniversite farkı olur mu?
    Ankara'da okumak İzmir'e göre avukat ve hakimlik için avantajlı mıdır sonuçta başkent ve hukuğun kalbi burada atıyor

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: abet076

Peki kurum avukatlığı konusunda Bilgi verebilir misiniz. Kazanması über zor mu? Maaşları nasıl ?
    Tam adamına sordun. :) Ben özel sektördeki çalışma temposundan, düşük ücretlerden yıldığım için Kuruma yöneldim, 6 Eylül tarihinde gerçekleşecek KPSS'ye hazırlanıyorum. Kpss'de 100 üzerinden 85 ve üstü puan alman gerekiyor. Yani baya yüksek yapman lazım. Maaşlar şu an 5300 küsur. Bekçiler 5200 alıyor. :D Ek vekalet ücreti ve primler eklendiğinde senelik 6500-7000'i bulabiliyor. Hakimlik Savcılıkta olduğu gibi mülakat falan yok. KPSS'den yüksek alabiliyorsan bir Anadolu şehrinde işe başlarsın. Özel sektöre göre daha rahat, maaşın garanti, çalışma saatleri memuriyet gibi.

• quote:

Orijinalden alıntı: Det.Harvey Bullock

Tam adamına sordun. :) Ben özel sektördeki çalışma temposundan, düşük ücretlerden yıldığım için Kuruma yöneldim, 6 Eylül tarihinde gerçekleşecek KPSS'ye hazırlanıyorum. Kpss'de 100 üzerinden 85 ve üstü puan alman gerekiyor. Yani baya yüksek yapman lazım. Maaşlar şu an 5300 küsur. Bekçiler 5200 alıyor. :D Ek vekalet ücreti ve primler eklendiğinde senelik 6500-7000'i bulabiliyor. Hakimlik Savcılıkta olduğu gibi mülakat falan yok. KPSS'den yüksek alabiliyorsan bir Anadolu şehrinde işe başlarsın. Özel sektöre göre daha rahat, maaşın garanti, çalışma saatleri memuriyet gibi.

Alıntıları Göster
    A süper 🤩 abet bunu beğendi (sıralaması 31 bin olsa da 😢) teşekkürler size de çokça başarılar

• Hocam merhaba, öncelikle istediğim sıralama pek gelmedi 13.6k ya attı 5.9k dan obp kırık geçen sene üniversiteye yerleştim.
    Hocam bu mesleği gerçekten istiyorum özellikle uluslararası alanda çalışmak istiyorum.
    1 2 sorum var şimdi.
    Ankara Yıldırım Beyazıt üniversitesi hukuk tutacak gibi, lakin şu an dediklerinize baktığımda biraz kendimi fazla dezavantajlı hissettim. İngilizce +2.yabancı dil tabi ki öğreneceğim tabi insanın 4 5 sene burnu sürtüyor hukukta. Şimdi ben çaba göstererek uluslararası alan seviyesine gelemem mi. Yani şu an sizin dediğinize göre benim kafamdaki plan biraz tozpembe gibi. Cevaplarsanız sevinirim

• quote:

Orijinalden alıntı: calmdownbro

Hocam geriye dönseniz tekrar tercih eder miydiniz?

Bu yorucu mesaiye sizce değiyor mu?

Her insan hayatında hukuk okumalı, ufuk kazandırıyor deniyor, buna katılıyor musunuz?

Hakim ve savcılığı neden düşünmüyorsunuz? Torpil olmadan hakim ve savcılık mümkün değil mi?

Kaymakamlık hakkında düşünceniz nedir?

Teşekkür ederim.
    Eşit ağırlıktım daha iyi bir alternatifim yoktu. Sayısal olsaydım asla seçmezdim.

Değmiyor ama Türkiye burası, mecbursun, hangi iş kolay ki?

Ufuk kazandırdığı doğru ama aşk karın doyurmaz hesabı keşke ufuk kazandırdığı gibi para da kazandırsa. :)

Bilmiyorum Hakimlik ve Savcılık bana hitap etmiyor sanırım. Referans işini internetten araştırabilirsiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Det.Harvey Bullock -- 7 Eylül 2020; 11:55:21 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Melihsen2000

Hocam merhaba, öncelikle istediğim sıralama pek gelmedi 13.6k ya attı 5.9k dan obp kırık geçen sene üniversiteye yerleştim.
    Hocam bu mesleği gerçekten istiyorum özellikle uluslararası alanda çalışmak istiyorum.
    1 2 sorum var şimdi.
    Ankara Yıldırım Beyazıt üniversitesi hukuk tutacak gibi, lakin şu an dediklerinize baktığımda biraz kendimi fazla dezavantajlı hissettim. İngilizce +2.yabancı dil tabi ki öğreneceğim tabi insanın 4 5 sene burnu sürtüyor hukukta. Şimdi ben çaba göstererek uluslararası alan seviyesine gelemem mi. Yani şu an sizin dediğinize göre benim kafamdaki plan biraz tozpembe gibi. Cevaplarsanız sevinirim
    Ben Yıldırım Beyazıttayım son sınıfım. Uluslararası alanda çalışmak istiyorsan ve paran yoksa geçmiş olsun diyebilirim. Okulun isminden zaten kaybediyorsun her ne kadar 13.6kyla girsende. Ben yüksek lisans planlıyorum Almanya'da ama onun bile işe yarayacağından emin değilim o derece söyleyim şimdiden.

• quote:

Hocam merhaba, öncelikle istediğim sıralama pek gelmedi 13.6k ya attı 5.9k dan obp kırık geçen sene üniversiteye yerleştim.
    1 2 sorum var şimdi.
    Uluslararası çalışmak için iki alternatif var. Ya baban çok zengin bir adam olmalı, holding sahibi olacak ve uluslararası işlerini sana emanet edecek, sen de işleri batırsan bile sıkıntı olmayacak. İkincisi uluslararası işler yapan bir büroya gireceksin, tabiki sen kendini kanıtlayana kadar sana iş emanet etmeyecekler, kendini de örneğin yüksek lisans yaparak, Toefl ve Ielts'de yüksek skorlar kasarak kanıtlayabilirsin. Tabi iyi bir lisans ortalamasına da sahip olman gerekecek. İyi bir uluslararası çalışan büroya girmek ise iyi bir okuldan mezunsan mümkün oluyor. Dediğin üniversite çok da muhteşem bir okul değil. Haliyle uluslararası çalışan büroya muhtemelen torpil olmadan giremezsin. Eğer her türlü zorluğu göze aldıysan, başarısız olma ihtimalini baştan kabul ettiysen hayallerinden vazgeçme. İmkansızı denemeden imkanlarının sınırını göremezsin. :)

• Hocam selamlar öncelikle böyle bi konu açtıgınız için teşekkür ederim çevremde bilgili pek kişi yok sizin gibilerden ne yapmam gerektiğini ögreniyorum.

Şimdi bana %50 burslu özyeğin ve yeditepe üniverstesi geliyor bide burssuz şekilde Bilkent hukuk geliyor şimdi %50 burslu ünileri boş verip Bilkente gitsem orda derslerimi sıkı tutsam mezun olduğum zaman Bilkent mezunu olmanın bi özelliği,faydası olur mu?
    Eğer bi faydası olmuyorsa %50 burslu özyegin veya yeditepeyi tercih edeceğim

• Hocam yapmayın gerçekten yazık vallahi bana. Hocam ne bunun oluru ya ben şuan gerçekten yıkıldım. Yani bu işin paraya dayandığını biliyorum lakin sizin dediğiniz kadar da sıkıntılı olduğunu bilmiyordum. Yani hocam benim hayatım bitti demek oluyor bu 😔

• quote:

Hocam yapmayın gerçekten yazık vallahi bana. Hocam ne bunun oluru ya ben şuan gerçekten yıkıldım. Yani bu işin paraya dayandığını biliyorum lakin sizin dediğiniz kadar da sıkıntılı olduğunu bilmiyordum. Yani hocam benim hayatım bitti demek oluyor bu 😔
    Ya açık konuşmak gerekirse imkansız değil. Serbest avukatlık, hakim/savcılık, kurum avukatlığı düşünüyorsanız gittiğiniz üniversitenin bir önemi yok. Ama illa uluslararası iş yapan bir şirkette avukat olacağım diyorsanız bir çok okulun gerisinde olacaksınız verdiğiniz cvler çöpe atılacak. İlk yıldan itibaren belirli bir alana yönelip o alanla ilgili seminerler, söyleşiler ve benzeri şeyleri takip ederseniz bir de üstüne yurt dışında yüksek lisans yapabilirseniz biraz şansınız olabilir. Almanca öğrenebilirseniz 4 yılda (ki ilk yıl zaten aşırı basit okul bence öğrenilebilir 2 yılda çok rahat) Almanya'da yüksek lisans olayı daha ucuz diğer ülkelere göre. Sıkıntı şu yaptıktan sonra size iş verileceğinin garantisi yok ve en az 2 yılınızı buna harcamış oluyorsunuz meslektaşlarınız tecrübe edinip önünüze geçiyor.

• bende bu yıl mezun olmuş biri olarak konu sahibininde dediği gibi ingilizceniz olsun ben hep erteledim ve şuan bunun eksiliğini hissediyorum
    kpss a kadrolarında uzmanlık vs denemek isteseniz yine karşınıza dil sorunu çıkıyor çoğu kurum 70 yds puanı istiyor en az
    hakim savcılık alımları azaldı hakim savcı sayısı doyum noktasına ulaştı 60 70 ile mülakata kalınıyordu 2019 taban puanı galiba 81di bu yıl dahada yüksek olabilexeği düşünülüyor gerçi seneye hakim savcı yardımcılığı gelme ihtimali var buda alımı artırabilir ama 4 5 yıl sonra o da azalıcak

• Buradan okuduklarımdan sonra iyice emin oldum kesinlikle taşrada avukatlık yapıcam, istanbulda hem iş stresi hem geçim derdi YAŞANMAZ

• quote:

Orijinalden alıntı: EzelBayraktarr

Hocam selamlar öncelikle böyle bi konu açtıgınız için teşekkür ederim çevremde bilgili pek kişi yok sizin gibilerden ne yapmam gerektiğini ögreniyorum.

Şimdi bana %50 burslu özyeğin ve yeditepe üniverstesi geliyor bide burssuz şekilde Bilkent hukuk geliyor şimdi %50 burslu ünileri boş verip Bilkente gitsem orda derslerimi sıkı tutsam mezun olduğum zaman Bilkent mezunu olmanın bi özelliği,faydası olur mu?
    Eğer bi faydası olmuyorsa %50 burslu özyegin veya yeditepeyi tercih edeceğim
    Şahsen üniversite kıyaslaması yapabilecek bir durumda değilim ama şuna eminim ki Bilkent'de çaycı olsan Çaykur'a CEO olursun. Bilkent bambaşka bir seviye ama her gülde olduğu gibi Bilkent'in de dikenleri var. Hazırlığı ilk 2 sene geçemezsen atılıyorsun sanırım, masrafların çöpe gidiyor. Bunu göz önünde bulundur. Onun dışında Yeditepe ve Özyeğin de kendi klasmanlarında bence önde gelen okullar, ben olsam Bilkent'te hazırlığı geçememe riskine giremezdim sanırım. Sen kendine güveniyorsan Bilkent'e girebilirsin. Yine fikir al büyüklerinden, bu yorumla sınırla kalma.

• merhebalar mezun olduktan sonra özel sektörde avukatlık dışında mesela yöneticilik kademelerinde çalışılabiliyormu
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.