Şimdi Ara

Huawei sihri: 14nm işlemci nasıl 7nm oldu?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
23
Cevap
1
Favori
1.445
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
7 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Huawei sihri: 14nm işlemci nasıl 7nm oldu?
    Kötü komşu ev sahibi yaptırır misali ABD ambargoları Huawei’nin özellikle yonga teknolojileri tarafında ilginç teknikler geliştirmesine neden oldu. İlk etapta yonga çalışmaları sekteye uğrayan Huawei yavaş yavaş eski günlerine dönmenin hesaplarını yapıyor.

Kirin 900s nasıl bir işlemci?

Huawei Mate 60 amiral gemisinde kullanılan Kirin 9000s yonga seti 1 x 2.62GHz + 3 x 2.15GHz + 4 x 1.53GHz şeklinde bir dizilim ile geliyor ancak üretim teknolojileri konusunda net bir bilgi verilmemişti.

Fomalhaut Techno Solutions araştırmacıları yaptıkları analizlerde Kirin 9000s yonga setinin 14nm sürecinde üretildiğine dair izler bulmuş. Bununla birlikte bazı özel teknikler kullanılarak işlemcinin 7nm seviyelerine gelmesi sağlanmış.

Ayrıca Bkz.Huawei korkutmaya devam ediyor. Bu kez CMOS sensör geliştirecek

Yonga sektöründe 10nm sürecinin iyileştirmelerle 8nm olduğunu veya 7nm sürecinin 6nm sürecine yaklaştırılması gibi örnekler görmüştük ancak 14nm sürecinden 7nm sürecine oldukça ekstrem bir geçiş olmuş. Huawei’nin bunu nasıl başardığı ise bir sır. Üretimi Çinli SMIC firması 7nm N+2 süreci ile gerçekleştirmiş.

Kirin 9000s yonga seti ayrıca hyper-threading özelliği ile geliyor ve bunun da nasıl başarıldığı net değil. ARM’ın genelde otomotiv endüstrisine yönelik HT mimarileri var ancak bundan ilham alınmış bir örnek mi bilinmiyor.

Kaynak:https://www.gizmochina.com/2023/10/02/kirin-9000s-14nm-chip-huawei-modified-closer-to-7nm/

• Çok uzun süredir Huawei eko sistemi içindeyim ve bu şekilde devam etmeyi de düşünüyorum...

Bence bazı konularda (nedenini bilmiyorum) Huawei düşmanlığı / huawei ye net bir kin var. Belki haklılardir bir şey diyemem..

Ancak ambargolardan sonraki inanılmaz direnci / mücadelesi ne olursa olsun taktir edilmeli.

Bu kadar yasağa rağmen ayakta kalabilecek ya da daha da güçlenecek başka firma var mıdır bilmiyorum...

Üstüne üstlük ambargo sebebi Son derece gülünç bir sebep... (Hatırlarsanız ırak in abd tarafından isgal sebebi gizli nükleer tesis ve nükleer bomba varlığı idi. Ancak işi işten geçtikten sonra anlaşıldı ki ırakta ne bomba ne de nükleer tesis vardı)...

Ayrıca Huawei nin suçlandigi şeyi Apple ve alphabet başta olmak üzere tüm teknoloji şirketleri zaten alenen yapmakta.
  • Bu Çinlileri daha fazla köşeye sıkıştırmak lazım, bu sayede teknoloji çok hızlı ilerleyebilir :)

• Firma vazgeçmeden mücadele ediyor ve başarıyor.

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
  • Helal olsun.

• Kirin 9000s sanırım son yılların en ilginç yongası.

• Çin inanılmaz yükselince ilk karalama ezeli düşmanı japondan gelmiş. haber bile birşeye benzemiyor (yabancı kaynaktan okudum), batı sırf karalamak için uydurmaya başladı.

Alıntı

metni:

Kashio’s findings refute Techinsights’ claims that the Kirin 9000s is fabricated on SMIC’s 7nm (N+2) process. However, he did not elaborate on the techniques employed by Huawei or SMIC to bring the 14nm processor closer to 7nm.

tamamı ile varsayımdan haber yapılmış.

şu rusya ukrayna savaşı, batının siyonizm elinde nasıl kukla olduğunu, nasıl yalanlar imparatorluğu olduğunu gösterdi.

ülkemizi lgbtqmswxyz'ler değil, eğitimli, ahlaklı, sağlıklı nesiller kurtaracak... 14 ay önce yazdım yine yazıcam. çinli iki firma var. grafik ve diğer işlemciler üzerine patent almakla, sistem yormakla meşgul. çin şu anda 20nm döküme kadar standları zaten satıyor.

devlet fonlarını sat, git bu çinli şirketlere yatır! teknolojini buraya transfer et.

• Tutmasalar da 3 nm'yi 1,5 nm yapsalar bari :D

• pskillercheto kullanıcısına yanıt
    Lgbt ler değilde, ülke neden batıyor, neden kurtarılmaya ihtiyacı var, önce bunu sorgulamak lazım.

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • Birim maliyeti yüksek, üretim süreleri uzun, üretimi nispeten zor bir yonga fakat Huawei yonga tasarımında çok başarılı, muhtemelen ısınmayan stabil çalışan bize eski kirin çiplerini hatırlatan bir çip olmuştur.

Umarım 4-5 yıl içinde EUV veya benzeri bir teknolojiye ulaşırlar ya da ASML'den bu makineleri almayı başarırlar işte o zaman bizi farklı bir gelecek bekliyor olacak. Tabi iş ASML ile bitmiyor bu teknolojinin kullanılabilmesi için japonlara'da ihtiyaç var. Çin eninde sonunda bu teknolojiye erişmek zorunda.

• TSMC 14 ten 12 ye inmek için bir tarafını yırttı. Bu kadar kolay mıydı 7 ye inmek......

• İşlemci 7nm 14 nm e girme maksatı hiçbir ambargoya takılmadan abd de satış yapmak

• Helal olsun

• Kötü komşu ev sahibi yapar. Bize de böyle ambargolar konmasa sittin sene Aselsan kurulmazdı, İHA yapılmazdı.

• Çok uzun süredir Huawei eko sistemi içindeyim ve bu şekilde devam etmeyi de düşünüyorum...

Bence bazı konularda (nedenini bilmiyorum) Huawei düşmanlığı / huawei ye net bir kin var. Belki haklılardir bir şey diyemem..

Ancak ambargolardan sonraki inanılmaz direnci / mücadelesi ne olursa olsun taktir edilmeli.

Bu kadar yasağa rağmen ayakta kalabilecek ya da daha da güçlenecek başka firma var mıdır bilmiyorum...

Üstüne üstlük ambargo sebebi Son derece gülünç bir sebep... (Hatırlarsanız ırak in abd tarafından isgal sebebi gizli nükleer tesis ve nükleer bomba varlığı idi. Ancak işi işten geçtikten sonra anlaşıldı ki ırakta ne bomba ne de nükleer tesis vardı)...

Ayrıca Huawei nin suçlandigi şeyi Apple ve alphabet başta olmak üzere tüm teknoloji şirketleri zaten alenen yapmakta.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi True_Sun -- 4 Ekim 2023; 19:2:9 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Biraz da Batılı olmayanlar kazansın.

• Iphone a gercek rakip kendini cipini jendi yapan kliteli ve stabil(samsung da iyi ama stabil degil) tek firmaydi huawei.

Ama zamzungda exynos var diye aglamayin cihazlarin yarisindan fazlasi SD ciple geliyor... bunu yapmasa samsung onalra da cokecekler.

• ben -1 nanometrelik işlemci üretiyorum evet yanlış duymadınız benim nanometre sıfırın altında. nasıl olduğunu sormayın, firma sırrı.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • teknoCat kullanıcısına yanıt

Samsung ve AMD Exynos - Zen mimarisi için ortak çalışma yürütüyordu ama bilin bakalım ne oldu. Onların da önüne set çektiler ARM üzerinden. Grafik performansında öne geçecek bir adım olacaktı Zen in mobile entegrasyonuyla.

ABD/Apple/Nvdia/Intel her ortamda rakiplerinin önüne taş koymaktan başka birşey yapmıyor.

• RElS kullanıcısına yanıt

Tam tersi. Amd de bir abd firmasi....

Amd ile is birligini zorlq yaptirdilar ki telefo satisindam abli firmalar daha cok pay alsin diye ://

Samsung un amd ye mi ihtiyaxi var telefon da allah askina ga

• teknoCat kullanıcısına yanıt

Samsung un AMD ye ihtiyacı var tabiki çünkü rakibi Apple ı yakalaması gerekiyor. Apple bionic ve M serisi işlemcileri rakipsiz şuan piyasada. Samsung tek başına veya qualcomm ile yakalayamıyor o performansı.

Masaüstü ve laptoplarda bulunan Ray Tracing teknolojisi artık mobile işlemcilerde de görülmeye başlandı. AMD RDNA ile bu tür ışın izleme / dinamik gölgelendirme özelliklerini mobile oyun piyasında destek veren bir firma. Yüksek çözünürlüklü Oled ekranlı telefonların grafik performans ihtiyacı bir şekilde sağlanması gerekiyor. Hem XBOX hemde PlayStation da konsol pazarına hakim olan AMD nin mobile sektörde de başarı yakalaması istenmiyor gibi duruyor.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.