Şimdi Ara

htpc den mkv izleme, 'akıcılık' sıkıntısı.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
6
Cevap
0
Favori
2.270
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
    evdeki led tv de, direk usb üzerinden izlediğim mkv filmlerde yakaladığım kaliteyi, hdmi dan bağladığım bilgisayardan izlerken yakalayamıyorum.
    burada kaliteden kastım "akıcılık". tv ye bağlı usb den filmleri izlerken HD film izlediğimi anlıyorum da, bilgisayardan izlerken sanki dvd izliyormuşum gibi bir durum var. görüntü kalitesi, netlik vs. gibi konular değilde, kafama takılan mevzu direk "akıcılık". HD filmlerde olması gereken o akıcılık, hareketlerdeki o canlılık bilgisayarda yok. kastım takılma vs. değil, yanlış anlaşılmasın lütfen.
    şimdilerde splash player kullanıyorum, donanım hızlandırma aktif..

bu sıkıntının sebebi nedir acaba?

• onur7 O kullanıcısına yanıt
    Dostum bu tamamen Tv'nin görüntü ayarları ile ilgili.

Bendeki Sony Tv'nin USB girişinden hdd bağladığında dediğin gibi sanki 45-50 fps ile pc'de ise 24fps ile seyrediyorsun gibi bir his oluşuyor. Ve de görüntü pc'dekine göre daha parlak ve canlı gözüküyor değil mi?

Bu mesela Sony TV'de Motionflow ve birkaç özellik daha var. Onu açınca ortaya çıkan bir özellik. Mesela her giriş için farklı ekran ayarları yapabiliyorsun. Bu sebeple USB yada Pc'den seyrettiğin filmlerde fark oluşuyor. İstersen USB kısmının bağlı olduğu görüntü ayarlarını, pc'nin bağlı olduğu hdmi girişine de uygulayın ve kontrol edin.

Kişisel görüşüm bu görüntü tarzının doğallıktan uzak olduğu yönünde. Adamlar sanki normalden hızlı haraket ediyor gibi. Aynı şekilde bu ayarları yapınca bazı görüntüler aşırı parlak ve canlı oluyor, özellikle yakın çekimlerde yüzler çok yapay geliyor. Ben biraz daha sinema vari puslu görüntüyü tercih ediyorum. Dediğim gibi bu tamamen kişisel zevk meselesi. Dediğim ekran ayarlarını yaptıktan sonra sonucu paylaşırsan, belki başka arkadaşlar da yardımcı olabilir. Belki Pc'de de benzer etkiyi veren kodek ayarları vardır. Umarım yardımcı olabilmişimdir.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• cevap için teşekkür ederim.
    sıkıntı belirttiğiniz şekilde, aynen :) sanki derinlerde bir fps mevzusu gibi.
    teknik olarak bilmediğim için, bilgisayar çıkışının 60hz olmasıda olabilir mi diye düşünüyorum?
    bendeki tv de sizin belirttiğiniz tipte ayarlar var mıdır bakayım, sonucu yazarım. tv, philips.

doğallık konusunda yorum yapamıyorum, belki bir süre izledikten ve alıştıktan sonra, doğal olmadığını düşünmeye başlayabilirim bende sizin gibi, dediğiniz doğru sonuçta.
  • quote:

Orijinalden alıntı: onur7

cevap için teşekkür ederim.
    teknik olarak bilmediğim için, bilgisayar çıkışının 60hz olmasıda olabilir mi diye düşünüyorum?
    bendeki tv de sizin belirttiğiniz tipte ayarlar var mıdır bakayım, sonucu yazarım. tv, philips.

doğallık konusunda yorum yapamıyorum, belki bir süre izledikten ve alıştıktan sonra, doğal olmadığını düşünmeye başlayabilirim bende sizin gibi, dediğiniz doğru sonuçta.

Hangi programı kullanıyorsun izlerken ? filmin frame rate'i ile panelin frame rate ayarını eşitlemen lazım , film 24hz 'de tv 60hz de çalışırsa tabiki atlamalar ve akıcılık skınıktısı yaşarsın mesela xbmc kullanıyorsan aşağıdaki resimdeki ayarı aktif etmelisin ... bu sayede film kaç hz ile çekilmiş ise tvde kendini o hz'ye alacaktır

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi helsloot -- 9 Ocak 2014; 11:20:31 >

• quote:

Orijinalden alıntı: helsloot

quote:

Orijinalden alıntı: onur7

cevap için teşekkür ederim.

Hangi programı kullanıyorsun izlerken ? filmin frame rate'i ile panelin frame rate ayarını eşitlemen lazım , film 24hz 'de tv 60hz de çalışırsa tabiki atlamalar ve akıcılık skınıktısı yaşarsın mesela xbmc kullanıyorsan aşağıdaki resimdeki ayarı aktif etmelisin ... bu sayede film kaç hz ile çekilmiş ise tvde kendini o hz'ye alacaktır

üstadım ben laptopu tv ye baglayıp izliyorum akıcılık sorunu bendede var ne yapmam gerek gom player kullanıyorum lütfen yardım edin

• Bu konuya yazdım arkadaşlar sorunuz varsa sorabilirsiniz

http://forum.donanimhaber.com/m_70539256/tm.htm

Bakınız arkadaşlar..Kullandığınız tv herne olursa olsun PC'Bağlantısında PC'Paneli monitör olarak görür bu ne demek..

HDMI 1.4 çıkışlı ekran kartından ATI Olsun NVIDIA olsun farketmez direk TV'ye görüntü verdiğiniz zaman bile PC en fazla masaüstünü 1920x1080p 60Hz görür o Hz tazeleme hızınız paneliniz gerçek 600 Hz olsada PC' 60 Hz'den yukarıya çıkmaz sadece geniş bir monitörünüz olur artık, TFT-LCD-PLAZMA- LED TV'leriniz kaçin inçse artık hangi paneli kullanıyorsanız:)))

Arkadaş demişki:USB'den film HDMI üzerinden filme göre daha akıcı?? neden çünkü USB den izlediğin her hangi bir video materyal hangi formatta olursa olsun (xvıd,dvd-mpeg2,mpeg4,mkv,AVC,M2ts) Hiç fark etmez TV kendi işlemcisinden yani sisteminden bunu ekrana yansıtıyor çünkü tv bağımsız olarak müdahilesiz bütün özeliklerini görüntüde kullanıyor o yüzden fps yada frame atlaması olmadan usb den direk video izlemek daha akıcı daha sağlıklı oluyor

Bütün yeni nesil 3D TV'panellerde bu olay böyledir :

Bir olay daha söyliyeceğim: Gerçek panel Hz oranı 200 Hz'olan veya daha üstü bir tv gerçek diyorum yazılımla felan olmayacak şekilde tazeleme tepkime süresi işlemcisinde bitiyor herşey l TV bölümünde tartışıyoruz bu konuyu zati,PC Bağlantısı ister HTPC olsun ister notebook olsun ekran kartınızdan alacağınız max rakam 1920x1080p 60 Hz dir' işte PC TV'nin gerçek değerlerini yani bütün olanaklarını görmez, PC'Televizyonu monitör olarak görür ve bluray playerda veya Media tank'larda veya USB'den ve HD BOX Kutulardan aldığınız yağ gibi akıcılık PC'den hangi player kullansanızda durum değişmiyor..

Mesela 3D Olayı için 120Hz gerçek rakam denilsede PC bağlantısında PC'panele 60Hz den yukarı görüntü sığdıramıyor.lakin BD Player,media tank,usb,hd box ,oynatıcılardan panel hertürlü gerçek işlemcisini yazılımını herşeyi bütün gücünü TV'ekrana verir ..

İşin özeti: PC'ile TV arasında bağlantı yapıcak olanlar bir nevi büyük ekran monitör diye TV'lerini kullanıcaklar durum bundan ibaret ..

Resimde kırmızı işaretlediğim yer gibi 1080p masaüstü ama Hz oranı 60Hz TV'200 Hz gerçek değeri olsada 60Hz yukarı çıkmaz pc bağlantısında

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.