Şimdi Ara

Html'de başka bir sayfaya gidip geri dönünce select option aynı kalmıyor

Bu Konudaki Kullanıcılar:
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
7
Cevap
0
Favori
670
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

arkadaşlar html'de bir sayfada bir select option var. Bu select optionda bir seçenek seçip bir butona tıklayarak başka bir sayfaya gidiliyor orada bir kapat butonu var o buton bir geri götürüyor. Ama önceden seçilmiş select option seçili olmuyor. Aşağıda resimlerde daha iyi anlayacağınızı umuyorum.

Gördüğünüz gibi bir select option seçili veriler girildi ve ön izleme butonuna tıklanıyor.

Bu sayfada ön izleme yapılıyor burada bir kapat butonu var tıklanınca bir geri sayfaya gidiyor.

Burada ise aslında select option alt menü diye geliyor ok orada sorun yok ama ben select optiona onchangeda fonksiyon verdim bu fonksiyon eğer alt menü ise ona göre input text geliyordu. Ama şimdi gelmiyor.

Umarım sorunu anlatabilmişimdir.

Bu sorunu nasıl çözebilirim?

Yardımınıza ihtiyacım var.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi webandyazilimprofesor -- 17 Ekim 2017; 19:23:51 >

• Sayfayı yenileseniz de başka sayfaya gidip geri dönseniz de yapılan seçimi hatırlayan şöyle kod örneği var.

<!DOCTYPE html>
    <html>
    <head>
    <meta charset="UTF-8" />
    <script type="text/javascript" src="//code.jquery.com/jquery-1.8.3.js"></script>

<script type='text/javascript'>
    $(window).load(function(){

$(function() {
    if (localStorage.getItem('form_test')) {
    $("#form_test option").eq(localStorage.getItem('form_test')).prop('selected', true);
    }

$("#form_test").on('change', function() {
    localStorage.setItem('form_test', $('option:selected', this).index());
    });

});

});
    </script>
    </head>

<body>

<form>
    <p>Arabanızın markası nedir?</p>
    <select id="form_test" name="test" onchange="getData(this);"/>
    <option value="Seçiniz" selected="selected">Seçiniz...</option>
    <option value="mercedes">Mercedes</option>
    <option value="bmw">BMW</option>
    <option value="audi">Audi</option>
    <option value="volkswagen">Volkswagen</option>
    <option value="ferrari">Ferrari</option>
    <option value="ford">Ford</option>
    <option value="fiat">Fiat</option>
    <option value="renault">Renault</option>
    </select>
    </form>

</body>
    </html>

Siz bu kodları kendi ihtiyacınıza göre değiştirebilirsiniz.

Ama ben olsam önizleme için başka sayfaya göndermezdim. Başka sayfaya gönderince kullanışlı olmuyor. Ben olsam, bulunduğunuz sayfayı değiştirmeden önizleme sayfasını lightbox gibi popup pencere şeklinde açardım. Bootstrap'da "Modal" denilen şeyle çok kolay yapılıyor. Modal'ın içinde de iframe olarak önizleme sayfasını gösterdi mi iş tamamdır.

Örneğin; Bootstrap dosyalarının tanımlı olduğu bir sayfada şöyle kod ile yapılabilir.

<button type="button" class="btn btn-gray btn-theme-colored" data-toggle="modal" data-target="#onizle">Önizleme</button>

<!-- Modal -->
    <div class="modal fade" id="onizle" tabindex="-1" role="dialog" aria-labelledby="myModalLabel">
    <div class="modal-dialog modal-lg" role="document">
    <div class="modal-content">
    <div class="modal-header">
    <button type="button" class="close" data-dismiss="modal" aria-label="Close"><span aria-hidden="true">&times;</span></button>
    <h4 class="modal-title" id="myModalLabel">Önizleme Sayfası</h4>
    </div>
    <div class="modal-body">
    Buraya <b>iframe</b> olarak önizleme sayfası gelecek...
    </div>
    <div class="modal-footer">
    <button type="button" class="btn btn-default" data-dismiss="modal">Kapat</button>
    </div>
    </div>
    </div>
    </div>

Siz kendinize göre düzenleme yaparsınız.

• DoubleDragon D kullanıcısına yanıt

Çok teşekkürler hocam çok aradım bunu :)

• alper3481 A kullanıcısına yanıt

Rica ederim. Yıllar sonra bile birinin işine yaramasına sevindim.

çok aradım bunu sırf bu işlem için türlü türlü ajax kütüphaneleriyle uğraştım. neredeyse 3 günün sonunda sizin paylastığınız kodla işimi gördüm ve sırf size teşekkür etmek için foruma giriş yaptım :)

• alper3481 A kullanıcısına yanıt

Soruyu soran kişi, hiç bir şey yazmamış. Ne işine yaradığını yazmış, ne de yaramadığını yazmış. İşine yaradıysa teşekkür bile etmemiş. Muhtemelen işini gördü çekti, gitti. Böyle olunca forum ruhu ölüyor. Paylaşım azalıyor. Siz bu çözümü yıllar sonra görüyorsunuz ve teşekkür etmek için giriş yapıyorsunuz. Bunun için de ben size teşekkür ediyorum.

Estağfurullah hocam maalesef insanlar böyle bir teşekkürü bile çok görüyorlar.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.