Şimdi Ara

HTC M8S RECOVERY MOD + ROOT + ROM KURULUMU ANLATIMI

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
9
Cevap
1
Favori
3.099
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar öncelikle merhabalar.Zamanında çok aradım araştırdım Türkçe hiç bir kaynağa denk gelmedim.Sanırım bizim model üzerine fazla düşen insan yok.Sorduğum bazı kişilerde görmemezlikten gelip paylaşım içinde bulunmak istemediler.Bende XDA sitesinden öğrendiğim kadarıyla telefonuma Recovery mod+Root ve CM 12.1 Rom kurulumu yaptım.Benim gibi arayıp çile çekmeyin diye sizlerle paylaşıyorum.Lütfen adımları doğru takip edin,bilmediğiniz yerlerde sorun,elimden geldiğince yardımcı olurum.Basit bir dille anlatmaya çalıştım,hatam varsa şimdiden affınıza sığınırım
    ____________________________________________________________________________________________________________________________________________________

NOT:Bu işlemler cihazınızı garanti dışı bırakır.Arkadaşlar öncelikle size şunu diyeyim,telefonunuzun brick olması yada komple bozulması imkansıza yakındır,çünkü telefonumuz S-ON ve bu işlemlerde hata bile yapsanız HTC telefonlarında cihazı brick etmek çok zordur.Brick yada geri dönüşü olmayan yol S-OFF cihazlar içindir.Ama yinede %2 de olsa brick olabilme şansı vardır.Sadece burada yazılanları yapın,başka işlemlere girişirseniz bu %2 ye çok zorda olsa girebilirsiniz.
    __________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Öncelikle Bootloader kilidimiz açık olmalıdır

Arkadaşlar öncelikle m8s ile ilgili yapmanız gereken cihazınızın "UNLOCKED" olması gerekmektedir.S-ON yada S-OFF olması önemli değil,buna takılmayın.Sadece "UNLOCKED" olsun işimizi görür.Bunu ilerleyen zamanlarda isterseniz ayrı olarak anlatırım fakat telefonu "UNLOCKED" yapmak zor bir işlem değil.Bunun için Google üzerinde HTC telefonlar için Bootloader kilidi nasıl açılır şeklinde araştırma yaparsanız bir çok kaynak karşınıza çıkacak.Bu işlem tüm HTC telefonlarında aynıdır.Sadece HTC DEV sitesinde modeller kısmından DİĞER (other models) seçeneği ile ilerleyeceksiniz.
    __________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Cihazımızı "UNLOCKED" ettikten sonra Recovery ve Root işlemlerine başlayalım.Öncelikle bize gereken malzemeleri sıralayalım;

*Gerekli TWRP dosyası
    *Bu TWRP yi yüklemek için gerekli FASTBOOT dosyaları
    *Güncel Windows Bilgisayar
    *Java ve HTC Sync Menager kurulu olmalı
    *Usb Hata Ayıklama Modu Aktif Olmalı

Cihazımız için uygun olan TWRP dosyasını ve FASTBOOT dosyalarını ben tek klasör halinde topladım.Sizin burada tek yapmanız gereken şey indirdiğiniz rardan çıkan "android" klasörünü içindekilerle birlikte C/ dizinine kopyalamak.Şimdi gelelim işlemlere.

NOT:İşlemlere başlamadan önce şarjınısın %60 üzerinde olmasına özen gösterin.

1 Cihazımızın öncelikle geliştirici ayarları bölümünden "USB HATA AYIKLAMA" modunu açıyoruz.
    2 Cihazımızı kapatıyoruz,ardından ses kısmTWRP Recovery , Fastboot ve Root Dosyaları Linkia + güç tuşuna basılı tutarak bootloader arayüzüne giriyoruz.
    3 Cihazımızda karşımıza çıkan seçeneklerden "fastboot"a ses tuşları yardımı ile gelip,güç butonu ile onaylıyoruz.Böylece telefonumuzu fastboot moduna almış,yani twrp yüklemek için hazır hale getirmiş bulunuyoruz.
    4 Şimdi USB kablomuzu cihazımıza taktığımızda fastboot ekranında "FASTBOOT USB" yazını görmemiz gerekiyor.Bu yazıyı gördüğümüzde cihazımız recovery mod (TWRP) yüklemesine hazır hale gelmiş,driverlar eksiksiz şekilde tamamlanmış demektir.
    5 Başlat > Çalıştır > CMD yazıp komut penceresini açalım.Parantez hariç yazılan kodları sırasıyla girelim.
    6 İlk olarak ( cd c:\android ) komutunu yazarak c:android konumuna geliyoruz. ( Rardan çıkan dosyanın C dizininde olduğundan emin olalım)
    7 Daha sonra komut penceresine ( adb devices ) komutunu yazıyoruz
    8 Ardından ( adb reboot bootloader ) yazıyoruz
    9 Son olarak ( fastboot flash recovery recovery.img ) kodunu girerek,cihazımıza recovery modu flaşlıyoruz.Yükleme kısa sürede tamamlanacaktır.
    10 Ve ( fastboot reboot ) komutumuzu girerek cihazımıza reset attıktan sonra recovery modu kurmuş bulunuyoruz.

________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

STOK ROMUMUZU YEDEKLEME

Şimdi recovery moda giriş için telefonumuz kapalı haldeyken ses kısma+güç tuşuna basılı tutarak bootloader bölümüne giriyoruz.Bu bölüm açıldıktan sonra "RECOVERY" bölümüne giriş yapıyoruz.Karşımıza recovery bölümü çıkmış bulunmakta.Buradan sonra cihazımız için root işlemine geçebiliriz.Fakat öncelikle stok romunuzun yedeğini her ihtimale karşı almanızı öneririm.Bunun için size gereken şey yeterli bir hafıza kartıdır.

Cihazımızı recovery modda açtıktan sonra "BACKUP" bölümüne geliniz.Artından partitionların hepsini seçerek "SWIPE TO BACKUP" çubuğunu kaydırın.Böylece sistemimizin yedeğini almış olup,ileride kendimize eski stok romumuza rahatlıkla dönebileceğimiz bir geri dönüş yolu açmış bulunmaktayız.Hafıza kartına aldıgınız bu yedeği çok iyi saklayınız.
    _________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

ROOT İŞLEMLERİ

Root işlemi oldukça basit,bunun için yapmanız gereken RECOVERY modda size verdiğim SUpersu zip dosyasını flaşlamak.
    Hafıza kartına attığımız Supersu zip dosyasını recovery modda "INSTALL" bölümüne girerek,sd karttaki attığımız yerden bu zip dosyasını seçmek,ardından "SWIPE TO CONFRIM FLASH" çubuğunu kaydırarak kurulumu yapmak.Daha sonra telefonumuzu yeniden başlatalım.Artık root erişimine sahipsiniz.
    _________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Cyanogenmod 12.1 ROM KURULUMU

HTC M8S RECOVERY MOD + ROOT + ROM KURULUMU ANLATIMI

Cihazımızın romunu değiştirmek oldukça basit bir işlem.Bunun için linkteki telefonumuz ile uyumlu CM 12.1 indirelim.Ardından TWRP RECOVERY panelinden öncelikle eski romumuzun kalıntılarını silelim,bunun için WIPE > SWIPE TO FACTORY RESET yapıyoruz.Ve ardından geri gelip aynen root atar gibi INSTALL kısmından rom dosyamızı seçiyoruz,biraz bekledikten sonra CM 12.1 romu sistemimize kuruluyor ve telefonumuza reset attıktan sonra karşımıza son derece stabil,hızlı,temiz bir android sistemi çıkıyor.Artık telefonunuzla ilgili istediğiniz şeyleri HTC kısıtlaması olmadan yapabilirsiniz.

GEREKLİ MALZEMELERİN LİNKİ

TWRP Recovery + Fastboot ve Root Dosyası Linki

CM 12.1 Rom Linki (linke tıkladığınızda açılan sayfada son sürüm olan cm-12.1-20160805-UNOFFICIAL-m8qlul_2.zip dosyasını indiriniz).

Anlatımı daha sonra görsel olarak destekleyeceğim arkadaşlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Luke Cage -- 8 Kasım 2016; 19:9:22 >

• Bilmeyenler için güzel bir yazı olmuş.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: -Uzumaki Naruto-

Bilmeyenler için güzel bir yazı olmuş.

Teşekkürler hocam
  • Normalde kimse cmd kısımlarını anlatmaz(baş harfi ben). O yüzden iki kat teşekkürler.

• quote:

Orijinalden alıntı: Exfat

Normalde kimse cmd kısımlarını anlatmaz(baş harfi ben). O yüzden iki kat teşekkürler.

Sagol hocam bakalim ilk kim kuracak

• hocam ellerine sağlık vakit bulduğum zaman deneyeceğim :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: qazwsx1234567890

hocam ellerine sağlık vakit bulduğum zaman deneyeceğim :)

Teşekkürler hocam yardımcı olurum
  • Hocam Allah sizden razı olsun kaç gündür verdiğim uğraştan sonra bu konuya tesadüfen denk geldim ve son kez bunuda deneyim dedim gerçekten Allah razı olsun sizden çok büyük meziyetten kurtardınız beni :)
  • porta12346 P kullanıcısına yanıt
    Rica ederim baya zaman olmuş :)
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.